سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۲۸:۴۰ شناسه خبر : 1047141

مسعود صدر محمدی:

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند و از این طریق راه را برای تحقق پروژه خاورمیانه بزرگش پیش ببرد.

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند

به گزارش تبریز بیدار مسعود صدر محمدی در صفحه اجتماعی خود نوشت:


دو ماه پیش این جملات را نوشته بودم: «در این جا می خواهم خواننده را به خواندن نظری که شاید او را از خواندن ادامه این مطلب منصرف کند دعوت کنم و آن هم این که: کم کم باید ترکیه بدون اردوغان را نیز تصور کنیم!
این جمله را در حالی می نویسم که می دانم تا سه ماه دیگر انتخابات عمومی در ترکیه برگزار خواهد شد و تقریبا برای همه و البته من مسجل است که حزب عدالت و توسعه برنده این انتخابات خواهد بود. به جهت میدانی و وضعیت عمومی این نکته کاملا درست است و بی شک اردوغانیون غالب انتخابات آینده ترکیه هستند اما مساله این جاست که به جهت استراتژیک به مرحله ای از بازی رسیده ایم که اردوغان باید قیمت دامادی اش را بپردازد و این قیمت چیزی جز خود عروس نیست!»آن زمان این نظرم باعث اعتراض دوستان ایرانی و ترکیه ایم شد و مرا به تندروی و شاذ گویی متهم کردند، اما خب! من تقریبا مطمئن بودم که اردوغان بر اساس قانون بازی سیاست دنیا و مرحله ای که در آن هستیم باید سیر رو به نزول خود را آغاز کند. البته آنچه که من در ذهن داشتم پروسه ای 3 ساله بود که پس از انتخابات آغاز میشد. در پیش بینی من پس از انتخابات مثلث قندیل- HDP- اربیل آغاز به فعالیت می کرد، در این میان شاخه آمریکایی ارتش ترکیه فعال میشد و بسته به سیر حوادث عراق و سوریه معادله تا پایان کار اردوغان ادامه می یافت. اگر آن روز از من می پرسیدند که خب! پس از اردوغان چه کسی خواهد آمد؟ هیچ پاسخی نداشتم. اما امروز انتخابات کل مساله را تقریبا آشکار کرده است. و نشان می دهد که سناریوی نوشته شده بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنیم.
آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند و از این طریق راه را برای تحقق پروژه خاورمیانه بزرگش پیش ببرد. در واقع آمریکا نقش جدیدی برای کُردها د رعراق و ترکیه در نظر گرفته است. نقشی متفاوت با آنچه پیش از این بود. نقش جدید نقش روشنفکری و صلح طلبی است. این یعنی این که آمریکا تقریبا به تشکیل دولت کُردی در منطقه مطمئن شده است و سعی دارد تا از اکنون اقدامات لازم برای وجهه سازی برای کردها را آغاز کند. نخستین پیش نمایش این تئوری در مساله بمب گذاری میتینگ انتخاباتی HDP در دیاربکر بود که با واکنش عجیب طرفداران این حزب روبرو شد. کسانی که تا دیروز بر سر یک مساله کوچک سلاح به دست کمتر از 3-4 کشته نمی دادند امروز گل به دست گرفته به محل حادثه رفتند!
کردها از این پس عنصر تاثیرگذار صحنه ترکیه خواهند بود و پتانسیل خود برای چانه زنی های سیاسی را تا حد امکان بالا خواهند برد؛ از همین رو اگر شاهد ائتلاف حزب عدالت و توسعه با حزب کُردی بودیم نباید تعجب کنیم. سه مساله اساسی فرآیند صلح کردی، تغییر قانون اساسی (که حذف کلمه ترک و اعطای حق حکومت فدراتیو را در پی خواهد داشت) و افزایش نقش اردوغان در سیاست که خطوط قرمز استراتژی AKP برای دوره پیش رو است به غیر از مورد پایانی که HDP رایی ممتنع نسبت به آن دارد موافق با طبع این حزب است و احتمال ائتلاف AKP + HDP را افزایش میدهد.
(میدانم که منتقدی می تواند ان قلت کند که HDP دیگر از حالت حزبی کردی بودن خارج شده است و اکنون از تمام طیف های این کشور نماینده مجلس دارد و عضو می پذیرئ. در جواب تنها به یک جمله م یتوانم اکتفا کنم و آن هم این که «بازی نخور منتقد!». HDP اگر از قرآن پیراهن بپوشد و قسم بخورد به ذات ذوالجلال یک حزب تا بن دندان کُردی و تجزیه طلب است! هم چنان که اگر اردوغان قرآن به دست در میتینگ ها سخنراین کرد باز در چشم همه چیزی جز یک دزد نیست. فقط مشکل اینجاست که پس از 13 سال متوجه این مساله شده ایم)
ترکیه ی آینده پس از آنکه مدتی گرفتار کشمکش های سیاسی خواهد بود، پیش به سوی درگیری های خونین خواهد رفت. این درگیری ها فرمول فشار از پایین و چانه زنی از بالا توسط HDP خواهد بود که در نتیجه آن کار به درگیری سه جانبه بین پ.ک.ک، عناصر ملی گرای ترکیه و گروه های کردی مخالف پ.ک.ک خواهد شد. این پیشانی نوشت غیرقابل تغییر ترکیه است: درگیری های شدید و برادرکشی های عجیب! –وضعیتی بسیار پیچیده و پیرفسته تر از آن چه در دهه 70 شاهد آن بودیم-...
اجازه دهید بر اساس فرمولی که برای خودم دارم یعنی عدم توجه به نقطه و نکته ای که همه متوجه آن هستند به تاثیری که این سناریو می تواند در داخل ایران داشته باشد اشاره کنم.
اگر سناریوی نوشته شده برای ترکیه پیش برود و کُردها بتوانند قدرت چانه زنی را بالا ببرند، از سوی دیگر اگر فرآیند تحولات میدانی در سوریه و عراق به نفع آمریکا پیش برود و نتایج قابل توجهی برای ایران خواهد داشت!
پرونده هسته ای حل خواهد شد، تحریم ها برداشته خواهد شد، ارتباطات سیاسی غیر رسمی بین ایران و آمریکا و یا با واسطه اروپا افزایش خواهد یافت و اگر دیدید ارتباطات نزدیک تری حتی بین کابینه حاکمه ایران و آمریکا ایجاد شده است تعجب نکنید! آمریکا هرچه بخواهیم خواهد داد و در مقابل تنها یک چیز خواهد خواست: اجازه دهید ما به ایران فقط رفت و آمد داشته باشیم!!!
در آن دوره که احتمالا اواخر دوره روحانی (یعنی 4 سال دیگر) می تواند باشد شاهد کشمکش های قومی در داخل ایران خواهیم بود...
...
ای کاش کسی پیدا شود و به حضرات تفهیم کند که به جای فکر کردن در مورد شیوه های نزدیکی با کدخدا باید به فکر درب و پنجره خانه بود که طوفان نزدیک است!!!

از این پس آمار جستجو نام این فرد در گوگل و موتورهای جستجو با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد و مراجعه به صفحه ویکی پدیای او برای فهم سابقه او چشمگیر خواهد بود. او صلاح الدین دمیرتاش است. یک عضو PKK. .


نظرات

آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
پنجشنبه ۴ تیر ۱۳۹۴ ۱۸:۴۷:۳۷
IR

سلام-باید به مسئله از دید حکومت صاحب الزمان (ع) هم نگاه کرد عقل و توجه به نگاه سیاسی ائمه معصومین (ع) نشان میدهد در حکومت اسلامی مد نظر این بزرگواران اینگونه نیست که یک عده دراطاق فکری جمع بشوند وتصمیم بگیرند به چه طرقی زبان مادری خودمانرا با دیگر مسلمانان تحمیل کنیم وبا شیوه های پنهان وآشکار جنگ جمعیتی ملتی را در درون ملت مد نظر خودشان تحلیل ببرند خطوط قرمز امنیتی یک کشور اسلامی را برمبنای خطوط قرمز قومی(قوم مرکزی) خودشان ترسیم کنند...خداوند انسانها را در رنگها وزبانهای واقوام مختلف آفریده ودر این امر بر اساس حکمتهائی است وملاک برتری تقوای الهی انسانهاست بعد از جنگهای بسیار خطوط قرمزدر اورپا تقریبا براساس احترام به حقوق زبانی فرهنگی تاریخی وسیاسی ملتهای ساکن آن قاره ترسیم شده و در حال تکامل بیشتر هست که از درون این نگاه اینک شاهد تدریجی ظهور اورپای متحد هستیم... البته تضعیف تقوا در آن قاره سبب شده نوعی دیگر از انحطاط دامنگیرشان شود

علی
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۳:۴۰:۴۱
IR

چه تحلیل مسخره ای...؟ یک چیز را همیشه در یادت داشته باش و آن اتحاد ترکها به هنگام جنگ با قوای بیگانه هست... مطمئنا 87 درصد ترک هیچگاه در مقابل 13 درصد کرد زمین گیر نخواهد شد... اردوغان دوباره به قدرت برخواهد گشت و من مطمئنم در آینده نزدیک به هدفهایی که برای ترکیه نوین در نظر دارد خواهد رسید. چاناق قلعدن گئچماق اولماز...

حسین تبریزلی
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۳:۴۰:۴۱
US

آقای محمدی من اطمینان به شمامیگویم حزب عدالت وتوسعه نه باکردهابلکه باحزب ملی گرای حرکت ملی ائتلاف خواهدنمودچراکه برخلاف ایران که ملی گرایی فارسی درتقابل با اسلام است درترکیه ملی گرایی ترکی درهمراهی بااسلام گرایی وریشه دراسوره ارطغرل سلجوقی است وبسیاری ازبزرگان حزب عدالت وتوسعه بخصوص آنهایی که ازشرق آنادولی هستندچون جمیل چیچک-محمدعلی شاهین-احمدداوداوغلو اراحزاب ملی گرای حرکت ملی و...دارند

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد