سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۲۸:۴۰ شناسه خبر : 1047141

مسعود صدر محمدی:

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند و از این طریق راه را برای تحقق پروژه خاورمیانه بزرگش پیش ببرد.

آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند

به گزارش تبریز بیدار مسعود صدر محمدی در صفحه اجتماعی خود نوشت:


دو ماه پیش این جملات را نوشته بودم: «در این جا می خواهم خواننده را به خواندن نظری که شاید او را از خواندن ادامه این مطلب منصرف کند دعوت کنم و آن هم این که: کم کم باید ترکیه بدون اردوغان را نیز تصور کنیم!
این جمله را در حالی می نویسم که می دانم تا سه ماه دیگر انتخابات عمومی در ترکیه برگزار خواهد شد و تقریبا برای همه و البته من مسجل است که حزب عدالت و توسعه برنده این انتخابات خواهد بود. به جهت میدانی و وضعیت عمومی این نکته کاملا درست است و بی شک اردوغانیون غالب انتخابات آینده ترکیه هستند اما مساله این جاست که به جهت استراتژیک به مرحله ای از بازی رسیده ایم که اردوغان باید قیمت دامادی اش را بپردازد و این قیمت چیزی جز خود عروس نیست!»آن زمان این نظرم باعث اعتراض دوستان ایرانی و ترکیه ایم شد و مرا به تندروی و شاذ گویی متهم کردند، اما خب! من تقریبا مطمئن بودم که اردوغان بر اساس قانون بازی سیاست دنیا و مرحله ای که در آن هستیم باید سیر رو به نزول خود را آغاز کند. البته آنچه که من در ذهن داشتم پروسه ای 3 ساله بود که پس از انتخابات آغاز میشد. در پیش بینی من پس از انتخابات مثلث قندیل- HDP- اربیل آغاز به فعالیت می کرد، در این میان شاخه آمریکایی ارتش ترکیه فعال میشد و بسته به سیر حوادث عراق و سوریه معادله تا پایان کار اردوغان ادامه می یافت. اگر آن روز از من می پرسیدند که خب! پس از اردوغان چه کسی خواهد آمد؟ هیچ پاسخی نداشتم. اما امروز انتخابات کل مساله را تقریبا آشکار کرده است. و نشان می دهد که سناریوی نوشته شده بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنیم.
آمریکا تصمیم گرفته است عنصر کُردی را وارد حکومت کند و از این طریق راه را برای تحقق پروژه خاورمیانه بزرگش پیش ببرد. در واقع آمریکا نقش جدیدی برای کُردها د رعراق و ترکیه در نظر گرفته است. نقشی متفاوت با آنچه پیش از این بود. نقش جدید نقش روشنفکری و صلح طلبی است. این یعنی این که آمریکا تقریبا به تشکیل دولت کُردی در منطقه مطمئن شده است و سعی دارد تا از اکنون اقدامات لازم برای وجهه سازی برای کردها را آغاز کند. نخستین پیش نمایش این تئوری در مساله بمب گذاری میتینگ انتخاباتی HDP در دیاربکر بود که با واکنش عجیب طرفداران این حزب روبرو شد. کسانی که تا دیروز بر سر یک مساله کوچک سلاح به دست کمتر از 3-4 کشته نمی دادند امروز گل به دست گرفته به محل حادثه رفتند!
کردها از این پس عنصر تاثیرگذار صحنه ترکیه خواهند بود و پتانسیل خود برای چانه زنی های سیاسی را تا حد امکان بالا خواهند برد؛ از همین رو اگر شاهد ائتلاف حزب عدالت و توسعه با حزب کُردی بودیم نباید تعجب کنیم. سه مساله اساسی فرآیند صلح کردی، تغییر قانون اساسی (که حذف کلمه ترک و اعطای حق حکومت فدراتیو را در پی خواهد داشت) و افزایش نقش اردوغان در سیاست که خطوط قرمز استراتژی AKP برای دوره پیش رو است به غیر از مورد پایانی که HDP رایی ممتنع نسبت به آن دارد موافق با طبع این حزب است و احتمال ائتلاف AKP + HDP را افزایش میدهد.
(میدانم که منتقدی می تواند ان قلت کند که HDP دیگر از حالت حزبی کردی بودن خارج شده است و اکنون از تمام طیف های این کشور نماینده مجلس دارد و عضو می پذیرئ. در جواب تنها به یک جمله م یتوانم اکتفا کنم و آن هم این که «بازی نخور منتقد!». HDP اگر از قرآن پیراهن بپوشد و قسم بخورد به ذات ذوالجلال یک حزب تا بن دندان کُردی و تجزیه طلب است! هم چنان که اگر اردوغان قرآن به دست در میتینگ ها سخنراین کرد باز در چشم همه چیزی جز یک دزد نیست. فقط مشکل اینجاست که پس از 13 سال متوجه این مساله شده ایم)
ترکیه ی آینده پس از آنکه مدتی گرفتار کشمکش های سیاسی خواهد بود، پیش به سوی درگیری های خونین خواهد رفت. این درگیری ها فرمول فشار از پایین و چانه زنی از بالا توسط HDP خواهد بود که در نتیجه آن کار به درگیری سه جانبه بین پ.ک.ک، عناصر ملی گرای ترکیه و گروه های کردی مخالف پ.ک.ک خواهد شد. این پیشانی نوشت غیرقابل تغییر ترکیه است: درگیری های شدید و برادرکشی های عجیب! –وضعیتی بسیار پیچیده و پیرفسته تر از آن چه در دهه 70 شاهد آن بودیم-...
اجازه دهید بر اساس فرمولی که برای خودم دارم یعنی عدم توجه به نقطه و نکته ای که همه متوجه آن هستند به تاثیری که این سناریو می تواند در داخل ایران داشته باشد اشاره کنم.
اگر سناریوی نوشته شده برای ترکیه پیش برود و کُردها بتوانند قدرت چانه زنی را بالا ببرند، از سوی دیگر اگر فرآیند تحولات میدانی در سوریه و عراق به نفع آمریکا پیش برود و نتایج قابل توجهی برای ایران خواهد داشت!
پرونده هسته ای حل خواهد شد، تحریم ها برداشته خواهد شد، ارتباطات سیاسی غیر رسمی بین ایران و آمریکا و یا با واسطه اروپا افزایش خواهد یافت و اگر دیدید ارتباطات نزدیک تری حتی بین کابینه حاکمه ایران و آمریکا ایجاد شده است تعجب نکنید! آمریکا هرچه بخواهیم خواهد داد و در مقابل تنها یک چیز خواهد خواست: اجازه دهید ما به ایران فقط رفت و آمد داشته باشیم!!!
در آن دوره که احتمالا اواخر دوره روحانی (یعنی 4 سال دیگر) می تواند باشد شاهد کشمکش های قومی در داخل ایران خواهیم بود...
...
ای کاش کسی پیدا شود و به حضرات تفهیم کند که به جای فکر کردن در مورد شیوه های نزدیکی با کدخدا باید به فکر درب و پنجره خانه بود که طوفان نزدیک است!!!

از این پس آمار جستجو نام این فرد در گوگل و موتورهای جستجو با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد و مراجعه به صفحه ویکی پدیای او برای فهم سابقه او چشمگیر خواهد بود. او صلاح الدین دمیرتاش است. یک عضو PKK. .


نظرات

آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
پنجشنبه ۴ تیر ۱۳۹۴ ۱۸:۴۷:۳۷
IR

سلام-باید به مسئله از دید حکومت صاحب الزمان (ع) هم نگاه کرد عقل و توجه به نگاه سیاسی ائمه معصومین (ع) نشان میدهد در حکومت اسلامی مد نظر این بزرگواران اینگونه نیست که یک عده دراطاق فکری جمع بشوند وتصمیم بگیرند به چه طرقی زبان مادری خودمانرا با دیگر مسلمانان تحمیل کنیم وبا شیوه های پنهان وآشکار جنگ جمعیتی ملتی را در درون ملت مد نظر خودشان تحلیل ببرند خطوط قرمز امنیتی یک کشور اسلامی را برمبنای خطوط قرمز قومی(قوم مرکزی) خودشان ترسیم کنند...خداوند انسانها را در رنگها وزبانهای واقوام مختلف آفریده ودر این امر بر اساس حکمتهائی است وملاک برتری تقوای الهی انسانهاست بعد از جنگهای بسیار خطوط قرمزدر اورپا تقریبا براساس احترام به حقوق زبانی فرهنگی تاریخی وسیاسی ملتهای ساکن آن قاره ترسیم شده و در حال تکامل بیشتر هست که از درون این نگاه اینک شاهد تدریجی ظهور اورپای متحد هستیم... البته تضعیف تقوا در آن قاره سبب شده نوعی دیگر از انحطاط دامنگیرشان شود

علی
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۳:۴۰:۴۱
IR

چه تحلیل مسخره ای...؟ یک چیز را همیشه در یادت داشته باش و آن اتحاد ترکها به هنگام جنگ با قوای بیگانه هست... مطمئنا 87 درصد ترک هیچگاه در مقابل 13 درصد کرد زمین گیر نخواهد شد... اردوغان دوباره به قدرت برخواهد گشت و من مطمئنم در آینده نزدیک به هدفهایی که برای ترکیه نوین در نظر دارد خواهد رسید. چاناق قلعدن گئچماق اولماز...

حسین تبریزلی
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۳:۴۰:۴۱
US

آقای محمدی من اطمینان به شمامیگویم حزب عدالت وتوسعه نه باکردهابلکه باحزب ملی گرای حرکت ملی ائتلاف خواهدنمودچراکه برخلاف ایران که ملی گرایی فارسی درتقابل با اسلام است درترکیه ملی گرایی ترکی درهمراهی بااسلام گرایی وریشه دراسوره ارطغرل سلجوقی است وبسیاری ازبزرگان حزب عدالت وتوسعه بخصوص آنهایی که ازشرق آنادولی هستندچون جمیل چیچک-محمدعلی شاهین-احمدداوداوغلو اراحزاب ملی گرای حرکت ملی و...دارند

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست