سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲ تیر ۱۳۹۴ ۱۷:۳۷:۱۱ شناسه خبر : 1047327

فتوای نامتعارف اداره مسلمانان قفقاز:

روزه گرفتن بر ورزشکاران جمهوری آذربایجان واجب نیست

اداره مسلمانان قفقاز با اشاره به مقارن بودن برگزاری بازی‌های اروپایی با ماه رمضان بر واجب نبودن روزه برای ورزشکاران جمهوری آذربایجان فتوا صادر کرد و پیروزی آن‌ها بر رقیبان‌شان را از اعمال واجب و دارای ثواب دانست.

روزه گرفتن بر ورزشکاران جمهوری آذربایجان واجب نیست

به گزارش تبریز بیدار، اداره مسلمانان قفقاز (QMİ) با اشاره به برگزاری اولین دوره بازی‌های اروپایی در باکو به پرسش های دینی ورزشکاران جمهوری آذربایجان در خصوص روزه ماه رمضان در روزهایی که این بازی ها در حال برگزاری است این گونه پاسخ داد:

 

«ماه رمضان ماه مبارک و مقدس برای همه مسلمانان است و بسیار مسروریم که هر سال ورزشکاران جمهوری آذربایجان با صبر و تقوا در این ماه روزه می‌گیرند لکن با توجه به مقارن بودن ماه رمضان با برگزاری بازی‌های اروپایی در باکو لازم به توضیح است که ورزشکاران جمهوری آذربایجان به‌منزله مجاهدان اسلام هستند و جهت برخورداری از قدرت و شجاعت در برابر رقیبان خود، روزه بر آن‌ها واجب نیست و می‌توانند روزه نگیرند.

 

این حکم از منابع صحیح و موثق صادر شده است و اشخاصی که به این دلیل مشابه روزه نگیرند، می‌توانند قضای روزه‌های خود را بعد از ماه رمضان بجا بیاورند. پیروزی در برابر رقیبان در میدان‌های ورزشی، دفاع از شرافت وطن و بلند کردن پرچم کشورمان از اعمال واجب و دارای ثواب است. پیروزی ورزشکارانمان در بازی‌های اروپایی تحفه‌ای باارزش برای شهیدانی خواهد شد که در راه وطنمان جانشان را قهرمانانه فدا کردند و این پیروزی‌ها صفحه‌ای درخشان در تاریخ پرافتخار کشورمان خواهد شد.»


نظرات

آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
پنجشنبه ۴ تیر ۱۳۹۴ ۱۸:۴۷:۳۷
IR

سلام-در زمان جنگ تحمیلی دربرخی از ماه رمضان ها نگرفتن روزه به علت شدت وسختی محیط وگرمای طاقت فرسا توصیه شده بود البته به اختیار ...حال در مورد این وضعیت (مسابقات ورزشی ) آیا نمی شود این مسابقات را با تقویم مذهبی مسلمانان هماهنگ کرد وگرنه کشورهای اسلامی این مسابقات را تحریم کنند حداقل دراین یک مورد که می توانند با هم هماهنگ عمل کنند البته نمی دانم نظر مراجع بزرگ تشیع در این زمینه چگونه است ولی می دانم اهل تسنن به هیچوجهی چنین فتوائی نمی دهند

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست