تبریزبیدار
یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۵۸:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۵۱۹۰۰

قدیمی ترین انجیل جهان در تبریز+عکس

کتاب نفیس و فاخر " انجیل رسولان" قدیمی ترین نسخه خطی موجود کتاب مقدس مسیحیان است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می شود.

به گزارش تبریز بیدار،  این کتاب به دلیل ارزش مادی و معنوی غیرقابل وصف خود، زمانی به عنوان یکی از پشتوانه های پول ملی ایران به شمار می رفت!


انجیل یاد شده به زبان سریانی قدیم (آشوری) بر روی پوست ماهی نوشته شده و خط به کار رفته در آن از خط های نیمه زنده دنیا به حساب می آید.


تاریخ و نحوه ی ورود این کتاب به ایران معلوم نیست اما ۸۰ سال پیش آخرین مالک آن قصد داشت این کتاب ارزشمند را در خارج از ایران بفروشد.


قدیمی ترین انجیل جهان در تبریز+عکسدولت وقت با اطلاع از این موضوع مانع این کار می شود و کتاب را تحویل انجمن ایالتی آذربایجان می دهد و بعد از آن در اختیار کتابخانه ملی تبریز قرار می گیرد.


گفتنی است این کتاب حدود ۸۰۰ سال قبل توسط داوید بن ملک شاه در روستای موش آباد از توابع آذربایجان غربی مرمت شده است.


بر اساس گفته ی کارشناسان نسخ خطی کتابخانه ی مرکزی تبریز، در ابتدا تصور مى شد این کتاب همان کتاب مقدس (شامل انجیل، تورات، زبور، نامه هاى سلیمان و…) است اما کارشناسان اروپایى که به خط سریانى قدیم آشنا هستند پس از تحقیق و رمزگشایى کتاب تأیید کردند که کتاب مذکور یکى از معتبرترین و قدیمى ترین اناجیل جهان و نزدیک به انجیل اصیل است.


منوچره جعفری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در خصوص انجیل رسولان و مشتریان بین المللی آن می گوید: نمایندگان واتیکان بارها پیشنهاد خرید این انجیل را به کتابخانه ی تبریز ارائه کرده و حاضر بودند برای خرید آن، یک چک سفید ارائه کنند!


یکی از نگرانیهای موجود برای ترجمه ی این انجیل، موضوع امانت داری در ترجمه ی آیات آن بوده است چراکه تعداد کارشناسان آشنا به زبان سریانی قدیم و نیز نوع خط به کار رفته در آن در جهان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد!منبع:خبرآنلاین

نظرات

IR

با تشکر از اطلاع رسانیتون خیلی مفید بود.

IR

ممنون واقعا جالب بود

IR

جالب توجه بود !!! مطالب خوبی دارین

GB

کسی اطلاع داره این انجیل الان کجاست؟

IR

جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

IR

از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

US

با سلام تمامي روحانيون كليساي شرق آشوري و معلمين زبان آشوري به خط و نوشته كتاب مذكور آشنايي كامل دارند و تعدادشان بسيار بسيار بيشتر از انگشتان دست است ،، چون روحانيون هر يكشنبه در كليسا با اين خط و نوشته مراسم را برگرار ميكنند.

IR

مرسی از اطلاع رسانی خوب شما ممنون عالی بود

GB

خیلی عالی و به موقع هستش اخبار شما مرسی از این همه به روز رسانی خوب سایتتون

IR

ممنون

US

سلام.خیلی جامع و مفید بود. ممنون

IR

ساختار این انجیل با انجیل های موجود متفاوت است؟ یا همان ساختار و فصل بندی ها را دارد؟

IR

خیلی جالب بود . کاش قدر اینها رو بدونیم .