سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۹:۲۹ شناسه خبر : 1058032

گفتگوی متفاوت با کارآفرین تبریزی؛

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند 3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

به گزارش تبریز بیدار، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام شعاری بود که رهبرانقلاب برای سال 95 انتخاب کردند. بی شک حرف زدن در خصوص اقتصاد مقاومتی به اوج خود رسیده و باید در این راستا به عملیاتی کردن این مقوله و رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم از راه اقتصاد متکی به درون راهی است که باید پیش روی مسئولین و مردم قرار گیرد. راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی  است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند  3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

متن گفتگوی تبریزبیدار با وی در ادامه می آید.

راشد احمدی نژاد

با سلام و تشکر از بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.  لطفا در ابتدا کمی از خودتان برایمان بگویید. متولد چه سالی هستید و کجا؟
به نام خدا. بنده راشد احمدی نژاد متولد 1364 در شهرستان ایلخچی و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی در دانشگاه هستم و حدود 4 سال می شود که ساکن تبریز هستم.


در دوران نوجوانی و کودکی روحیه متفاوتی داشتید یا مثل بقیه بچه ها شیطنت می کردید؟
نه اصلا هیچ فرقی با بقیه بچه ها نداشتم. معمولا دانش آموزان رشته تجربی در دانشگاه، رشته هایی مانند پزشکی را انتخاب می کنند. چه دلیلی باعث شد تا به سمت کشاورزی بروید؟
شهرستان ایلخچی، شهری است که کشاورزی در آن رونق داشته و مردمانش علاقه خاصی به آن دارند و از طرفی نیز دوستانم قبل از من این رشته را انتخاب کرده و در آن موفق شده بودند و این 2 باعث ایجاد انگیزه در من شد.


از طرفی نیز می خواستم به شهر و اطرافیانم مثمر ثمر باشم و امکان عملی موفقیت نیز فراهم بود و به همین دلایل تصمیم به انتخاب رشته کشاورزی در دانشگاه کردم.


وارد فضای دانشگاه می شویم. انتقادی که بر فضای علمی و آکادمیک ایران مطرح است این می باشد که برمبنای داده ها و تئوری های جندصد سال قبل حرکت می کنند و کاری به عملیاتی شدن داده هایشان ندارند. چه دلایلی باعث شد تا شما خط شکنی کرده و تئوری هایی که چندسال خوانده بودید را عملیاتی کنید؟
از ابتدا این مشکل را می دانستم و به من گفته بودند که صرفا برمینای تئوری ها درس نخوان و این باعث می شد تا به صورت عملی وارد کشاورزی شده و با برخی اقدامات آشنا شوم وحتی پایان نامه من نیز عملیاتی بود و بعداز18سال که رشته من تدریس می شد اولین فردی بودم که  کارم در مزرعه صورت گرفته و در آزمایشگاه انجام ندادم چراکه کشاورزی رشته ای است که باید در مزرعه و زمین باشید و نباید انتظار پشت میزنشینی و ساعات مشخص کاری از رشته کشاورزی داشت و کارتان باید کاملا در باغ و مزرعه باشد تا عملیاتی گردد.


کار آفرین تبریزی


موضوع پایان نامه شما چه بود؟
تاثیر تلفیقی کودهای آلی و شیمیایی بر خاک.چه دلایلی باعث شد تا به فکر کارآفرینی باشید؟
بعد از اتمام دوران خدمت سربازی به فکر این کارها افتادم و می خواستم که به طور مستقل کار کرده  و چند نفر را با خودم همراه کنم و اولین قدم را به همراه پدر و همسرم آغاز کردم و گلخانه ای را اجاره کرده و به همراه خانواده کار را شروع کردیم و هم به تولید داخلی و هم به شغل کاری خود پرداختیم.

البته جا دارد بگویم که همسر بنده نیز فارغ التحصیل کشاورزی هستند و کمک فکری مناسبی را در کارها انجام می دهند.


دلایلی که تصمیم به انتخاب میوه خیار در گلخانه کردید چه بود؟ محصولات دیگر را چرا انتخاب نکردید؟
در منطقه آذربایجان تولید محصولات دیگری همچون توت فرنگی و .... سخت است و مناسبت ترین محصول این منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی، خیار و گوجه است و اکثریت گلخانه ها این دو میوه را کشت می کنند.


کمی از کشت خیار در گلخانه و اقدامات خودتان برایمان می گویید؟
وقتی که کشت را آغاز کردیم به مدت 50 روز رشد کرده و بعد از 50 روز به مدت 3 ماه شروع به میوه دهی می کند و در نتیجه در طول سال 2 بار می توانیم این محصول را کشت کنیم و معمولا از فروردین شروع به کشت می کنند و تا تیرماه میوه دهی انجام می گیرد و دوباره در شهریورماه کشت دوم آغاز شده و تا دی ماه که آغاز فصل سرما می باشد برداشت صورت می گیرد و 2ماه به خاک استراحت داده و فروردین ماه سال آینده  باز هم مراحل کشت صورت می گیرد.


چند تن برداشت می کنید؟
با توجه به اینکه گلخانه ما 1000متر است، چیزی در حدود 25 تن برداشت می کنیم. البته به تراکم گلخانه هم مربوط است و هرچقدر کشت در فاصله نزدیک باشد مقدار زیادی تولید می شود و باید دقت فراوان و وقت زیادی را برای هرس کردن آن صرف کرد اما هرچقدر فاصله زیاد باشد نیاز به نگهداری کم و همچنین صرف وقت کم هم می باشد. 
در کل از هر بذر خیار به طور متوسط می توان 10 کیلو خیار برداشت کرد.


بحثی که در جامعه مطرح است این می باشد که کاری برای جوانان پیدا نمی شود و... سخنتان برای این جوانان چیست؟
برای هرکسی که می خواهد کار کند، کار وجود دارد و اصلا چنین مباحثی را قبول نمی کنم. 


متاسفانه برخی جوانان ما فکر می کنند که باید بیایند و از درب خانه آن ها را برای کار ببرند در حالیکه اصلا چنین نیست. کار نیاز به پشتکار و زحمت و سختی دارد و باید از برخی راحت طلبی ها و استراحت ها زد تا به کار رسید و هرکس چنین قدمی در این راه بردارد قطعا مورد حمایت دولت و بسیج سازندگی و سایر سازمان ها قرار خواهد گرفت.


حمایت بسیج سازندگی در زمینه اقتصاد مقاومتی خیلی خوب بوده و وام هایی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. بنده هم در ابتدا  توانستم از وام های بسیج سازندگی استفاده کنم و امروز موفق گردم،  چراکه نقدینگی در ابتدای کار بسیار موثر است و بسیج سازندگی این مشکل را برطرف نموده و پشتیبانی می کنند و تسهیلات آن هرسال بیشتر از سال قبل می شود چراکه کشاورزی و تولید غذا خیلی مهم است. 

Image title


سرمایه اولیه و وام دریافتی شما چقدر بود؟
حدود 5 میلیون تومان داشتم که نمی شد کار را شروع کرد و به همین خاطر در سال 94 به بسیج سازندگی مراجعه کرده و قول همکاری دادند و خدارا شکر حمایت کردند و در حدود 30 میلیون وام دادند و کار را شروع کردم و غیراز خودم نیز 3نفر را مشغول به کار کرده و بیمه کرده ام و در نطر دارم این گلخانه را چند برابر کرده و تولیدات خود را نیز چند برابر نمایم. 


پس با 35 میلیون تومان  آغاز کردید؟
بله دقیقا.


چقدر سود می کنید؟
تقریبا ماهانه به اندازه حقوق 3 کارمند سود دارد.


دولت چطور وام می دهد؟
دولت به احداث گلخانه وام می دهد اما بسیج سازندگی به اجاره هم وام می دهد و لزومی ندارد که حتما زمین متعلق به شما باشد.


مشکلاتی که در راه پیش روی شما قرار دارد چیست؟
مشکل اصلی ما بازار است و نوسانات بازار بیش از حد می شود. روزی هرکیلو خیار هزارتومان و روز دیگر سه هزار تومان معامله می شود. مشکل دیگر دلال ها هستند که باعث میشوند تا محصولات گران به دست مردم برسد و سود اصلی تولید کننده در اختیار دلالان قرار می گیرد.


اگر دولت بتواند عرضه مستقیم میوه همچون ایام عید نوروز در سطح شهر قرار دهد مشکلات حل می شود.


بذر و کود و... وارداتی هستند؟
بله


در بین دوستانتان فرد دیگری هم بود که مثل شما به کارآفرینی دست یابد؟
تا کنون نه ولی چندنفر از آن ها که بیکار هستند با مشاهده موفقیت در اقدامات بنده، تصمیم به شروع به این کار گرفته اند. از مزیت های تولید درونی بگویید. 
تولید ما هرچقدر زیاد باشد به همان اندازه برای جوانانمان کار پیدا می کنند و ارز وارد کشور می شود. خانواده ها با حمایت از تولید داخل در حقیقت برای جوانان خودشان شغل ایجاد می کنند و همه این ها باعث می شود که اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود. 


حرف آخرتان برای مردم یا مسئولین چیست؟
هردو باید از تولید بیش از این ها حمایت کنند. بیمه محصولات کشاورزی خیلی مهم است. کارکشاورزی خیلی زحمت می برد و حتی بنده چند ساعت بعد از سال تحویل در مزرعه بودم.


دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد و مردم نیز با حمایت و خرید محصول داخلی از آنان حمایت کنند.


ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
من هم از شما سپاسگزارم.آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد