سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۹:۲۹ شناسه خبر : 1058032

گفتگوی متفاوت با کارآفرین تبریزی؛

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند 3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

به گزارش تبریز بیدار، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام شعاری بود که رهبرانقلاب برای سال 95 انتخاب کردند. بی شک حرف زدن در خصوص اقتصاد مقاومتی به اوج خود رسیده و باید در این راستا به عملیاتی کردن این مقوله و رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم از راه اقتصاد متکی به درون راهی است که باید پیش روی مسئولین و مردم قرار گیرد. راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی  است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند  3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

متن گفتگوی تبریزبیدار با وی در ادامه می آید.

راشد احمدی نژاد

با سلام و تشکر از بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.  لطفا در ابتدا کمی از خودتان برایمان بگویید. متولد چه سالی هستید و کجا؟
به نام خدا. بنده راشد احمدی نژاد متولد 1364 در شهرستان ایلخچی و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی در دانشگاه هستم و حدود 4 سال می شود که ساکن تبریز هستم.


در دوران نوجوانی و کودکی روحیه متفاوتی داشتید یا مثل بقیه بچه ها شیطنت می کردید؟
نه اصلا هیچ فرقی با بقیه بچه ها نداشتم. معمولا دانش آموزان رشته تجربی در دانشگاه، رشته هایی مانند پزشکی را انتخاب می کنند. چه دلیلی باعث شد تا به سمت کشاورزی بروید؟
شهرستان ایلخچی، شهری است که کشاورزی در آن رونق داشته و مردمانش علاقه خاصی به آن دارند و از طرفی نیز دوستانم قبل از من این رشته را انتخاب کرده و در آن موفق شده بودند و این 2 باعث ایجاد انگیزه در من شد.


از طرفی نیز می خواستم به شهر و اطرافیانم مثمر ثمر باشم و امکان عملی موفقیت نیز فراهم بود و به همین دلایل تصمیم به انتخاب رشته کشاورزی در دانشگاه کردم.


وارد فضای دانشگاه می شویم. انتقادی که بر فضای علمی و آکادمیک ایران مطرح است این می باشد که برمبنای داده ها و تئوری های جندصد سال قبل حرکت می کنند و کاری به عملیاتی شدن داده هایشان ندارند. چه دلایلی باعث شد تا شما خط شکنی کرده و تئوری هایی که چندسال خوانده بودید را عملیاتی کنید؟
از ابتدا این مشکل را می دانستم و به من گفته بودند که صرفا برمینای تئوری ها درس نخوان و این باعث می شد تا به صورت عملی وارد کشاورزی شده و با برخی اقدامات آشنا شوم وحتی پایان نامه من نیز عملیاتی بود و بعداز18سال که رشته من تدریس می شد اولین فردی بودم که  کارم در مزرعه صورت گرفته و در آزمایشگاه انجام ندادم چراکه کشاورزی رشته ای است که باید در مزرعه و زمین باشید و نباید انتظار پشت میزنشینی و ساعات مشخص کاری از رشته کشاورزی داشت و کارتان باید کاملا در باغ و مزرعه باشد تا عملیاتی گردد.


کار آفرین تبریزی


موضوع پایان نامه شما چه بود؟
تاثیر تلفیقی کودهای آلی و شیمیایی بر خاک.چه دلایلی باعث شد تا به فکر کارآفرینی باشید؟
بعد از اتمام دوران خدمت سربازی به فکر این کارها افتادم و می خواستم که به طور مستقل کار کرده  و چند نفر را با خودم همراه کنم و اولین قدم را به همراه پدر و همسرم آغاز کردم و گلخانه ای را اجاره کرده و به همراه خانواده کار را شروع کردیم و هم به تولید داخلی و هم به شغل کاری خود پرداختیم.

البته جا دارد بگویم که همسر بنده نیز فارغ التحصیل کشاورزی هستند و کمک فکری مناسبی را در کارها انجام می دهند.


دلایلی که تصمیم به انتخاب میوه خیار در گلخانه کردید چه بود؟ محصولات دیگر را چرا انتخاب نکردید؟
در منطقه آذربایجان تولید محصولات دیگری همچون توت فرنگی و .... سخت است و مناسبت ترین محصول این منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی، خیار و گوجه است و اکثریت گلخانه ها این دو میوه را کشت می کنند.


کمی از کشت خیار در گلخانه و اقدامات خودتان برایمان می گویید؟
وقتی که کشت را آغاز کردیم به مدت 50 روز رشد کرده و بعد از 50 روز به مدت 3 ماه شروع به میوه دهی می کند و در نتیجه در طول سال 2 بار می توانیم این محصول را کشت کنیم و معمولا از فروردین شروع به کشت می کنند و تا تیرماه میوه دهی انجام می گیرد و دوباره در شهریورماه کشت دوم آغاز شده و تا دی ماه که آغاز فصل سرما می باشد برداشت صورت می گیرد و 2ماه به خاک استراحت داده و فروردین ماه سال آینده  باز هم مراحل کشت صورت می گیرد.


چند تن برداشت می کنید؟
با توجه به اینکه گلخانه ما 1000متر است، چیزی در حدود 25 تن برداشت می کنیم. البته به تراکم گلخانه هم مربوط است و هرچقدر کشت در فاصله نزدیک باشد مقدار زیادی تولید می شود و باید دقت فراوان و وقت زیادی را برای هرس کردن آن صرف کرد اما هرچقدر فاصله زیاد باشد نیاز به نگهداری کم و همچنین صرف وقت کم هم می باشد. 
در کل از هر بذر خیار به طور متوسط می توان 10 کیلو خیار برداشت کرد.


بحثی که در جامعه مطرح است این می باشد که کاری برای جوانان پیدا نمی شود و... سخنتان برای این جوانان چیست؟
برای هرکسی که می خواهد کار کند، کار وجود دارد و اصلا چنین مباحثی را قبول نمی کنم. 


متاسفانه برخی جوانان ما فکر می کنند که باید بیایند و از درب خانه آن ها را برای کار ببرند در حالیکه اصلا چنین نیست. کار نیاز به پشتکار و زحمت و سختی دارد و باید از برخی راحت طلبی ها و استراحت ها زد تا به کار رسید و هرکس چنین قدمی در این راه بردارد قطعا مورد حمایت دولت و بسیج سازندگی و سایر سازمان ها قرار خواهد گرفت.


حمایت بسیج سازندگی در زمینه اقتصاد مقاومتی خیلی خوب بوده و وام هایی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. بنده هم در ابتدا  توانستم از وام های بسیج سازندگی استفاده کنم و امروز موفق گردم،  چراکه نقدینگی در ابتدای کار بسیار موثر است و بسیج سازندگی این مشکل را برطرف نموده و پشتیبانی می کنند و تسهیلات آن هرسال بیشتر از سال قبل می شود چراکه کشاورزی و تولید غذا خیلی مهم است. 

Image title


سرمایه اولیه و وام دریافتی شما چقدر بود؟
حدود 5 میلیون تومان داشتم که نمی شد کار را شروع کرد و به همین خاطر در سال 94 به بسیج سازندگی مراجعه کرده و قول همکاری دادند و خدارا شکر حمایت کردند و در حدود 30 میلیون وام دادند و کار را شروع کردم و غیراز خودم نیز 3نفر را مشغول به کار کرده و بیمه کرده ام و در نطر دارم این گلخانه را چند برابر کرده و تولیدات خود را نیز چند برابر نمایم. 


پس با 35 میلیون تومان  آغاز کردید؟
بله دقیقا.


چقدر سود می کنید؟
تقریبا ماهانه به اندازه حقوق 3 کارمند سود دارد.


دولت چطور وام می دهد؟
دولت به احداث گلخانه وام می دهد اما بسیج سازندگی به اجاره هم وام می دهد و لزومی ندارد که حتما زمین متعلق به شما باشد.


مشکلاتی که در راه پیش روی شما قرار دارد چیست؟
مشکل اصلی ما بازار است و نوسانات بازار بیش از حد می شود. روزی هرکیلو خیار هزارتومان و روز دیگر سه هزار تومان معامله می شود. مشکل دیگر دلال ها هستند که باعث میشوند تا محصولات گران به دست مردم برسد و سود اصلی تولید کننده در اختیار دلالان قرار می گیرد.


اگر دولت بتواند عرضه مستقیم میوه همچون ایام عید نوروز در سطح شهر قرار دهد مشکلات حل می شود.


بذر و کود و... وارداتی هستند؟
بله


در بین دوستانتان فرد دیگری هم بود که مثل شما به کارآفرینی دست یابد؟
تا کنون نه ولی چندنفر از آن ها که بیکار هستند با مشاهده موفقیت در اقدامات بنده، تصمیم به شروع به این کار گرفته اند. از مزیت های تولید درونی بگویید. 
تولید ما هرچقدر زیاد باشد به همان اندازه برای جوانانمان کار پیدا می کنند و ارز وارد کشور می شود. خانواده ها با حمایت از تولید داخل در حقیقت برای جوانان خودشان شغل ایجاد می کنند و همه این ها باعث می شود که اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود. 


حرف آخرتان برای مردم یا مسئولین چیست؟
هردو باید از تولید بیش از این ها حمایت کنند. بیمه محصولات کشاورزی خیلی مهم است. کارکشاورزی خیلی زحمت می برد و حتی بنده چند ساعت بعد از سال تحویل در مزرعه بودم.


دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد و مردم نیز با حمایت و خرید محصول داخلی از آنان حمایت کنند.


ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
من هم از شما سپاسگزارم.آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین