سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۹:۲۹ شناسه خبر : 1058032

گفتگوی متفاوت با کارآفرین تبریزی؛

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند 3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

مردم با حمایت از تولید داخل به جوانان خودشان شغل ایجاد نمایند/از وام های بسیج سازندگی استفاده کردم

به گزارش تبریز بیدار، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام شعاری بود که رهبرانقلاب برای سال 95 انتخاب کردند. بی شک حرف زدن در خصوص اقتصاد مقاومتی به اوج خود رسیده و باید در این راستا به عملیاتی کردن این مقوله و رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم از راه اقتصاد متکی به درون راهی است که باید پیش روی مسئولین و مردم قرار گیرد. راشد احمدی نژاد از آن دسته از جوانان تبریزی  است که با حمایت بسیج سازندگی و عزم راسخ خود توانسته است دست به کارافرینی بزند و علاوه بر خود و خانواده اش بتواند  3 نفر دیگر را هم مشغول به کار نماید.

متن گفتگوی تبریزبیدار با وی در ادامه می آید.

راشد احمدی نژاد

با سلام و تشکر از بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.  لطفا در ابتدا کمی از خودتان برایمان بگویید. متولد چه سالی هستید و کجا؟
به نام خدا. بنده راشد احمدی نژاد متولد 1364 در شهرستان ایلخچی و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی در دانشگاه هستم و حدود 4 سال می شود که ساکن تبریز هستم.


در دوران نوجوانی و کودکی روحیه متفاوتی داشتید یا مثل بقیه بچه ها شیطنت می کردید؟
نه اصلا هیچ فرقی با بقیه بچه ها نداشتم. معمولا دانش آموزان رشته تجربی در دانشگاه، رشته هایی مانند پزشکی را انتخاب می کنند. چه دلیلی باعث شد تا به سمت کشاورزی بروید؟
شهرستان ایلخچی، شهری است که کشاورزی در آن رونق داشته و مردمانش علاقه خاصی به آن دارند و از طرفی نیز دوستانم قبل از من این رشته را انتخاب کرده و در آن موفق شده بودند و این 2 باعث ایجاد انگیزه در من شد.


از طرفی نیز می خواستم به شهر و اطرافیانم مثمر ثمر باشم و امکان عملی موفقیت نیز فراهم بود و به همین دلایل تصمیم به انتخاب رشته کشاورزی در دانشگاه کردم.


وارد فضای دانشگاه می شویم. انتقادی که بر فضای علمی و آکادمیک ایران مطرح است این می باشد که برمبنای داده ها و تئوری های جندصد سال قبل حرکت می کنند و کاری به عملیاتی شدن داده هایشان ندارند. چه دلایلی باعث شد تا شما خط شکنی کرده و تئوری هایی که چندسال خوانده بودید را عملیاتی کنید؟
از ابتدا این مشکل را می دانستم و به من گفته بودند که صرفا برمینای تئوری ها درس نخوان و این باعث می شد تا به صورت عملی وارد کشاورزی شده و با برخی اقدامات آشنا شوم وحتی پایان نامه من نیز عملیاتی بود و بعداز18سال که رشته من تدریس می شد اولین فردی بودم که  کارم در مزرعه صورت گرفته و در آزمایشگاه انجام ندادم چراکه کشاورزی رشته ای است که باید در مزرعه و زمین باشید و نباید انتظار پشت میزنشینی و ساعات مشخص کاری از رشته کشاورزی داشت و کارتان باید کاملا در باغ و مزرعه باشد تا عملیاتی گردد.


کار آفرین تبریزی


موضوع پایان نامه شما چه بود؟
تاثیر تلفیقی کودهای آلی و شیمیایی بر خاک.چه دلایلی باعث شد تا به فکر کارآفرینی باشید؟
بعد از اتمام دوران خدمت سربازی به فکر این کارها افتادم و می خواستم که به طور مستقل کار کرده  و چند نفر را با خودم همراه کنم و اولین قدم را به همراه پدر و همسرم آغاز کردم و گلخانه ای را اجاره کرده و به همراه خانواده کار را شروع کردیم و هم به تولید داخلی و هم به شغل کاری خود پرداختیم.

البته جا دارد بگویم که همسر بنده نیز فارغ التحصیل کشاورزی هستند و کمک فکری مناسبی را در کارها انجام می دهند.


دلایلی که تصمیم به انتخاب میوه خیار در گلخانه کردید چه بود؟ محصولات دیگر را چرا انتخاب نکردید؟
در منطقه آذربایجان تولید محصولات دیگری همچون توت فرنگی و .... سخت است و مناسبت ترین محصول این منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی، خیار و گوجه است و اکثریت گلخانه ها این دو میوه را کشت می کنند.


کمی از کشت خیار در گلخانه و اقدامات خودتان برایمان می گویید؟
وقتی که کشت را آغاز کردیم به مدت 50 روز رشد کرده و بعد از 50 روز به مدت 3 ماه شروع به میوه دهی می کند و در نتیجه در طول سال 2 بار می توانیم این محصول را کشت کنیم و معمولا از فروردین شروع به کشت می کنند و تا تیرماه میوه دهی انجام می گیرد و دوباره در شهریورماه کشت دوم آغاز شده و تا دی ماه که آغاز فصل سرما می باشد برداشت صورت می گیرد و 2ماه به خاک استراحت داده و فروردین ماه سال آینده  باز هم مراحل کشت صورت می گیرد.


چند تن برداشت می کنید؟
با توجه به اینکه گلخانه ما 1000متر است، چیزی در حدود 25 تن برداشت می کنیم. البته به تراکم گلخانه هم مربوط است و هرچقدر کشت در فاصله نزدیک باشد مقدار زیادی تولید می شود و باید دقت فراوان و وقت زیادی را برای هرس کردن آن صرف کرد اما هرچقدر فاصله زیاد باشد نیاز به نگهداری کم و همچنین صرف وقت کم هم می باشد. 
در کل از هر بذر خیار به طور متوسط می توان 10 کیلو خیار برداشت کرد.


بحثی که در جامعه مطرح است این می باشد که کاری برای جوانان پیدا نمی شود و... سخنتان برای این جوانان چیست؟
برای هرکسی که می خواهد کار کند، کار وجود دارد و اصلا چنین مباحثی را قبول نمی کنم. 


متاسفانه برخی جوانان ما فکر می کنند که باید بیایند و از درب خانه آن ها را برای کار ببرند در حالیکه اصلا چنین نیست. کار نیاز به پشتکار و زحمت و سختی دارد و باید از برخی راحت طلبی ها و استراحت ها زد تا به کار رسید و هرکس چنین قدمی در این راه بردارد قطعا مورد حمایت دولت و بسیج سازندگی و سایر سازمان ها قرار خواهد گرفت.


حمایت بسیج سازندگی در زمینه اقتصاد مقاومتی خیلی خوب بوده و وام هایی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. بنده هم در ابتدا  توانستم از وام های بسیج سازندگی استفاده کنم و امروز موفق گردم،  چراکه نقدینگی در ابتدای کار بسیار موثر است و بسیج سازندگی این مشکل را برطرف نموده و پشتیبانی می کنند و تسهیلات آن هرسال بیشتر از سال قبل می شود چراکه کشاورزی و تولید غذا خیلی مهم است. 

Image title


سرمایه اولیه و وام دریافتی شما چقدر بود؟
حدود 5 میلیون تومان داشتم که نمی شد کار را شروع کرد و به همین خاطر در سال 94 به بسیج سازندگی مراجعه کرده و قول همکاری دادند و خدارا شکر حمایت کردند و در حدود 30 میلیون وام دادند و کار را شروع کردم و غیراز خودم نیز 3نفر را مشغول به کار کرده و بیمه کرده ام و در نطر دارم این گلخانه را چند برابر کرده و تولیدات خود را نیز چند برابر نمایم. 


پس با 35 میلیون تومان  آغاز کردید؟
بله دقیقا.


چقدر سود می کنید؟
تقریبا ماهانه به اندازه حقوق 3 کارمند سود دارد.


دولت چطور وام می دهد؟
دولت به احداث گلخانه وام می دهد اما بسیج سازندگی به اجاره هم وام می دهد و لزومی ندارد که حتما زمین متعلق به شما باشد.


مشکلاتی که در راه پیش روی شما قرار دارد چیست؟
مشکل اصلی ما بازار است و نوسانات بازار بیش از حد می شود. روزی هرکیلو خیار هزارتومان و روز دیگر سه هزار تومان معامله می شود. مشکل دیگر دلال ها هستند که باعث میشوند تا محصولات گران به دست مردم برسد و سود اصلی تولید کننده در اختیار دلالان قرار می گیرد.


اگر دولت بتواند عرضه مستقیم میوه همچون ایام عید نوروز در سطح شهر قرار دهد مشکلات حل می شود.


بذر و کود و... وارداتی هستند؟
بله


در بین دوستانتان فرد دیگری هم بود که مثل شما به کارآفرینی دست یابد؟
تا کنون نه ولی چندنفر از آن ها که بیکار هستند با مشاهده موفقیت در اقدامات بنده، تصمیم به شروع به این کار گرفته اند. از مزیت های تولید درونی بگویید. 
تولید ما هرچقدر زیاد باشد به همان اندازه برای جوانانمان کار پیدا می کنند و ارز وارد کشور می شود. خانواده ها با حمایت از تولید داخل در حقیقت برای جوانان خودشان شغل ایجاد می کنند و همه این ها باعث می شود که اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود. 


حرف آخرتان برای مردم یا مسئولین چیست؟
هردو باید از تولید بیش از این ها حمایت کنند. بیمه محصولات کشاورزی خیلی مهم است. کارکشاورزی خیلی زحمت می برد و حتی بنده چند ساعت بعد از سال تحویل در مزرعه بودم.


دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد و مردم نیز با حمایت و خرید محصول داخلی از آنان حمایت کنند.


ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
من هم از شما سپاسگزارم.آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

 • مالیات

  دارید اشتباه می کنید. فرق داره مسائل با همدیگه