سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۶:۵۴ شناسه خبر : 1060227

گفتگویی جالب با خادمی متفاوت برای اهل بیت(ع)؛

دوست دارم فقط سرباز سایبری اهل بیت باشم/ مردم استقبال خوبی از برنامه ها و طرح های ما داشته اند

پیوند زدن و اطلاع رسانی از وضعیت هیأت های تبریز با ابزار اطلاع رسانی جدید شاید به فکر هر جوان نرسد. اما در گوشه از این شهرجوانی زندگی میکند که تمام ایام هفته را به اطلاع رسانی در خصوص هیئت ها پرشور و گمنام این شهر فکر می کند.

دوست دارم فقط سرباز سایبری اهل بیت باشم/ مردم استقبال خوبی از برنامه ها و طرح های ما داشته اند

به گزارش تبریز بیدار ، حضور در هیأت حسینی برای تبریزی ها از سنین کودکی یک فرهنگ است خواسته اینکه به دلیل هیئات فراوان در این شهر تبریز را شهر هیئت های حسینی می نامند. اما در این میان پیوند زدن و اطلاع رسانی از وضعیت این هیئت ها با ابزار اطلاع رسانی جدید شاید به فکر هر جوان نرسد. اما در گوشه از این شهرجوانی  زندگی می کند  که  تمام ایام هفته رو به اطلاع رسانی در خصوص هیئت ها پرشور و گمنام این شهر فکر می کند .  سید حمید موسوی آغاز گر راهی بود تا کسانی که از حجب و حیای مخصوص تبریزی ها هیئت داری میکنند شناخته شوند. سید حمید موسوی امروز با کانال مذهبی تلگرامی سیره و سایتی به همین نام جایگاه خاص در میان خادمان حسین در شهر حسینی تبریز پیدا کرده است. گفتگوی تبریز بیدار با وی حاوی نکات لطیف و خواندنی است که در ادامه می آید:

در ابتدا برای بییندگان از انگیزه و دلایل اینکه باعث شد تا وارد این عرصه شوید سخن بگویید؟

با سلام خدمت شما ومخاطبان  محترم پایگاه خبری تبریز بیدار و تشکر از توجهتان به فعالیتهای مذهبی در دنیای مجازی دلیلش علاقه ای هست که از دوران نوجوانی به کارهای سمعی بصری داشتم و همواره با دیدن کاست های ضبط صوت و ویدئو که غالبا هم از خواننده ها بود و یا از مداحان دیگر شهرها آرزو می کردم صدا و تصویر مداحان تبریزی هم به وفور در دسترس باشد  و همیشه با شنیدن خاطرات پدر بزرگم یا دیگر بزرگترها از مجالس قدیم و حال و هوای فراموش نشدنی شون این آرزو بیشتر و بیشتر می شد و حسرت ندیدن آن دوران همیشه در دل بود. انگیزه ام هم از ورود به دنیای مجازی، نبود سایت و وبلاگی جهت دانلود مداحی های تبریز و جای خالی هیئت های تبریز در دنیای مجازی است که به لطف امام حسین (ع) سعی کردم این امکان را فراهم کنم.


از چه سالی و با چه کسانی وارد این بخش از فضای مجازی شدید؟


من از سال ۷۸ و ۷۹ با handi cam  پاناسونیک دایی عزیزم حاج یعقوب باغبان و فیلم های ویدئویی و بعدا هم بر روی cd این کار را شروع کردم ولی از سال ۸۵ وارد دنیای مجازی شدم و ابتدا یک وبلاگ به اسم خودم بود که وقتی استقبال و تشویق ها را دیدم از سال۸۶ وبلاگی بنام hayaattabriz در بلاگفا باز کردم که البته چند بار به علت ناشی گری کل وبلاگ پاک شد.

 از سال ۹۰ هم وارد فیس بوک و به مرور در همه شبکه های اجتماعی از جمله توئیتر، گوگل پلاس و اشتراک گذاری فیلم آپارات و یوتیوب و الان هم که تقریبا یکسال است در تلگرام و اینستاگرام فعال هستیم که دوستان زیادی کمک کردند. در این سالها برادران عزیزم علی حاجب، وحید جوادی، قادر نوجوان(ادمین ادبی) ناصر صمدزاده بصورت متناوب و در سالهای اخیر اقایان عبدی(ادمین قرآنی) و محمد حقیقت پور(ادمین اینستاگرام) خیلی کمک میکنند. اولین مشوق در این کار هم آقایان حاج یوسف حسن زاده و حمایت واقعا جبران ناپذیر استاد حاج مهدی خادم آذریان را نمی شود فراموش کرد که همواره در مورد کارهای فرهنگی جهاد گونه حمایت می کنند. جا دارد از حمایتها و تشویق های مکرر آقایان جابری، مصطفایی، قلیزاده کمالی نژاد و حجج الاسلام برگی و همایونی هم یاد کنم که همواره روحیه بخش بوده و هستند.


به نظرتان چرااکثر مردم ایران استفاده صحیحی ازاین فضا ندارند؟

این نظر شما شاید در سالهای قبل مشهود بود ولی در این سالهای اخیر وضعیت بهتر شده با این همه اصلی ترین علت نبود متولی تخصصی و عدم درک صحیح از اهمیت این فضا توسط مسئولین هست این بی توجهی ها باعث شد مقام معظم رهبری اهمیت فضای مجازی را به اندازه انقلاب اعلام کنند البته باز هم طبق معمول وجود نهادهای فرهنگی مختلف که اغلب در موازات هم قرار دارند مسئولیت ها را به گردن هم انداختند  از جمله دلایل بوده است. کلا آنچه که ما از نحوه استفاده مردم می بینیم نتیجه عملکرد متولیان امر هست متاسفانه در کشور ما مسئولین دهها قدم از رهبری عقب هستند و همواره کار به هشدار و تذکر می کشد سرعت پیشرفت مردم هم از مسئولین بیشتر است و این بدین دلیل می باشد که اغلب اقدامات در جهت جبران و یا درمان می باشد.

مهمترین اقداماتی که انجام دادید تا بدین شکل مرجع هیئات شمالغرب علی الخصوص تبریز شوید چه بود؟

اقدام خاصی که نیست، اطلاع رسانی و انعکاس بوده و همراهی و حضور مستمر در هیئتها و البته بکار بردن اصطلاح مرجع برا یک کانال مذهبی را هم مناسب نمی بینم به نظرم مردم اعتماد دارند و این هم میسر نبود مگر به لطف خدا و اهل بیت حالا درست است که کارهای ابتکاری ما شبیه سازی و وکپی برداری میشود ولی عنوان مرجع عنوان خیلی بزرگی هست ما همان سرباز سایبری هیئتها رو بیشتر می پسندیم.

آیا سایتی هم برای سیره تبریز راه اندازی کرده اید؟

بله یک قالب خوب طراحی شده و مدتی است که  بصورت آزمایشی بارگذاری میشود که فعلا به دلیل نبود امکانات و از یک طرف هم حجم بالای فعالیت در کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرامی مانع از فعالیت مناسب در سایت شده البته در نظر داریم سایت را بیشتر بصورت محتوایی پیش ببریم و از همین فرصت هم استفاده میکنم از بزرگان فرهنگی مذهبی و اساتید تقاضای یاری و راهنمایی کنم.

به نظر شما مهمترین تهدیدی که هیئات تبریز را تهدید می کند چیست؟

هیئت ها به عنوان قدیمی ترین NGO ها همواره با تهدیدات متعددی روبرو بوده و هستند، از جریان های لندنی گرفته تا سکولاریسم کردن یا انجمن های حجتیه و ... در حال حاضر بزرگترین تهدید تکیه بر تبلیغات مخصوصا در فضای مجازی هست تاسیس کانال ها و گروههای بدون برنامه و ایجاد فضاهای کاذب و کپی کاری و تقلید کورکورانه از کارهایی که می شود بدون اینکه اطلاعی از ریشه و علت کار داشته باشند.

اقداماتی مانند قرآن خواندن کودکان و ارسال صداوتصویر برای کانالتان را قبلا داشته اید که با استقبال خوب مردمی مواجه بوده است. از این گونه فعالیت هایتان توضیح دهید؟

محرم سال گذشته ارسال عکس کودکان در هیئت و دستجات را خواستیم که با استقبال روبرو شد و رمضان امسال هم تلاوت کودکان و خردسالان را برگزار کردیم که خوشبختانه اثرات مثبتی داشت و نظرات خوبی برایمان ارسال شد بیشتر هدفمان ایجاد انگیزه با استفاده از جذابیت شنیدن صدا و دیدن عکس توسط خود بچه ها بود که خدا را شکر با استقبال خوب مردم مواجه شد.


خاطره جالبی اگر از فعالیت چندساله تان دارید بگویید؟

خاطرات بنده در این حوزه بیشتر تلخ بوده تا شیرین؛ البته خاطرات شیرین هم زیاد بوده ولی تلخی این خاطرات باعث انگیزه برای ادامه فعالیت شده و دچار احساس تکلیف کرده است، یک جوان ۱۷ یا ۱۸ ساله ای در یکی از شبکه های اجتماعی پیامی داد که واقعا لمس کردم که نیاز به کار مجازی هست. این جوانی که در نخستین پایتخت تشیع زندگی می کند و تمام ایام هفته را هیئت دارد فکر می کرد شرط حضور در این هیئت ها دعوت توسط بانی ها هست و نمی شود بدون کارت دعوت در مجالس عزاداری حاضر شد ایشون پیام داده بودند که یک بار هم من رو به یکی از این هیئت ها دعوت کنید من عکس و فیلمهای منتشر شده توسط شما رو می بینم و خیلی دوست دارم از نزدیک هم مداحی ها را گوش بدهم. بنده هم توضیح دادم و آدرس چند هیئت را در نزدیک محل زندگیشان به آن ها دادم.یک خاطره شیرین هم که فشار زیادی هم به ما آورد برگزاری مسابقات فوتسال جام کوثر بین هیئتها بود که با حضور ۲۴ تیم برگزار شد. اثرات مثبت زیادی هم داشت همه کارهای اطلاع رسانی و دعوت این مسابقات به صورت مجازی و در یکی از شبکه های اجتماعی انجام گرفت که استقبال عجیبی صورت گرفت و مجبور شدیم فقط ۲۴ تیم را قبول کنیم فقط قرعه کشی و بازی ها بصورت حقیقی صورت گرفتند بقیه کارهای مسابقات بصورت مجازی انجام شد.


آیا مسئولین مربوط به حوزه تخصصی شما تاکنون ازشما کمک فکری خواسته اند؟

بله انصافا هم خانه مداحان هم شورای هیئتها‌ هم کانون مداحان دعوت میکنند و بعضا پیشنهادات را ترتیب اثر میدهند ولی از نهادهای فرهنگی که اغلب هم سر رشته ای در کار هیئتها ندارند دعوتی از ما صورت نمی گیرد.


تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

بنده هم به نوبه ی خودم از توجه شما تشکر و قدردانی می کنم.


نظرات

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۳۶:۱۶
IR

خدا قوت برادر

علیرضا شریف زاده
یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴:۴۰
CA

خدا سید حمید رو حفظ بکنه واقعا خیلی زحمت میکشه

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه