سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۶:۵۴ شناسه خبر : 1060227

گفتگویی جالب با خادمی متفاوت برای اهل بیت(ع)؛

دوست دارم فقط سرباز سایبری اهل بیت باشم/ مردم استقبال خوبی از برنامه ها و طرح های ما داشته اند

پیوند زدن و اطلاع رسانی از وضعیت هیأت های تبریز با ابزار اطلاع رسانی جدید شاید به فکر هر جوان نرسد. اما در گوشه از این شهرجوانی زندگی میکند که تمام ایام هفته را به اطلاع رسانی در خصوص هیئت ها پرشور و گمنام این شهر فکر می کند.

دوست دارم فقط سرباز سایبری اهل بیت باشم/ مردم استقبال خوبی از برنامه ها و طرح های ما داشته اند

به گزارش تبریز بیدار ، حضور در هیأت حسینی برای تبریزی ها از سنین کودکی یک فرهنگ است خواسته اینکه به دلیل هیئات فراوان در این شهر تبریز را شهر هیئت های حسینی می نامند. اما در این میان پیوند زدن و اطلاع رسانی از وضعیت این هیئت ها با ابزار اطلاع رسانی جدید شاید به فکر هر جوان نرسد. اما در گوشه از این شهرجوانی  زندگی می کند  که  تمام ایام هفته رو به اطلاع رسانی در خصوص هیئت ها پرشور و گمنام این شهر فکر می کند .  سید حمید موسوی آغاز گر راهی بود تا کسانی که از حجب و حیای مخصوص تبریزی ها هیئت داری میکنند شناخته شوند. سید حمید موسوی امروز با کانال مذهبی تلگرامی سیره و سایتی به همین نام جایگاه خاص در میان خادمان حسین در شهر حسینی تبریز پیدا کرده است. گفتگوی تبریز بیدار با وی حاوی نکات لطیف و خواندنی است که در ادامه می آید:

در ابتدا برای بییندگان از انگیزه و دلایل اینکه باعث شد تا وارد این عرصه شوید سخن بگویید؟

با سلام خدمت شما ومخاطبان  محترم پایگاه خبری تبریز بیدار و تشکر از توجهتان به فعالیتهای مذهبی در دنیای مجازی دلیلش علاقه ای هست که از دوران نوجوانی به کارهای سمعی بصری داشتم و همواره با دیدن کاست های ضبط صوت و ویدئو که غالبا هم از خواننده ها بود و یا از مداحان دیگر شهرها آرزو می کردم صدا و تصویر مداحان تبریزی هم به وفور در دسترس باشد  و همیشه با شنیدن خاطرات پدر بزرگم یا دیگر بزرگترها از مجالس قدیم و حال و هوای فراموش نشدنی شون این آرزو بیشتر و بیشتر می شد و حسرت ندیدن آن دوران همیشه در دل بود. انگیزه ام هم از ورود به دنیای مجازی، نبود سایت و وبلاگی جهت دانلود مداحی های تبریز و جای خالی هیئت های تبریز در دنیای مجازی است که به لطف امام حسین (ع) سعی کردم این امکان را فراهم کنم.


از چه سالی و با چه کسانی وارد این بخش از فضای مجازی شدید؟


من از سال ۷۸ و ۷۹ با handi cam  پاناسونیک دایی عزیزم حاج یعقوب باغبان و فیلم های ویدئویی و بعدا هم بر روی cd این کار را شروع کردم ولی از سال ۸۵ وارد دنیای مجازی شدم و ابتدا یک وبلاگ به اسم خودم بود که وقتی استقبال و تشویق ها را دیدم از سال۸۶ وبلاگی بنام hayaattabriz در بلاگفا باز کردم که البته چند بار به علت ناشی گری کل وبلاگ پاک شد.

 از سال ۹۰ هم وارد فیس بوک و به مرور در همه شبکه های اجتماعی از جمله توئیتر، گوگل پلاس و اشتراک گذاری فیلم آپارات و یوتیوب و الان هم که تقریبا یکسال است در تلگرام و اینستاگرام فعال هستیم که دوستان زیادی کمک کردند. در این سالها برادران عزیزم علی حاجب، وحید جوادی، قادر نوجوان(ادمین ادبی) ناصر صمدزاده بصورت متناوب و در سالهای اخیر اقایان عبدی(ادمین قرآنی) و محمد حقیقت پور(ادمین اینستاگرام) خیلی کمک میکنند. اولین مشوق در این کار هم آقایان حاج یوسف حسن زاده و حمایت واقعا جبران ناپذیر استاد حاج مهدی خادم آذریان را نمی شود فراموش کرد که همواره در مورد کارهای فرهنگی جهاد گونه حمایت می کنند. جا دارد از حمایتها و تشویق های مکرر آقایان جابری، مصطفایی، قلیزاده کمالی نژاد و حجج الاسلام برگی و همایونی هم یاد کنم که همواره روحیه بخش بوده و هستند.


به نظرتان چرااکثر مردم ایران استفاده صحیحی ازاین فضا ندارند؟

این نظر شما شاید در سالهای قبل مشهود بود ولی در این سالهای اخیر وضعیت بهتر شده با این همه اصلی ترین علت نبود متولی تخصصی و عدم درک صحیح از اهمیت این فضا توسط مسئولین هست این بی توجهی ها باعث شد مقام معظم رهبری اهمیت فضای مجازی را به اندازه انقلاب اعلام کنند البته باز هم طبق معمول وجود نهادهای فرهنگی مختلف که اغلب در موازات هم قرار دارند مسئولیت ها را به گردن هم انداختند  از جمله دلایل بوده است. کلا آنچه که ما از نحوه استفاده مردم می بینیم نتیجه عملکرد متولیان امر هست متاسفانه در کشور ما مسئولین دهها قدم از رهبری عقب هستند و همواره کار به هشدار و تذکر می کشد سرعت پیشرفت مردم هم از مسئولین بیشتر است و این بدین دلیل می باشد که اغلب اقدامات در جهت جبران و یا درمان می باشد.

مهمترین اقداماتی که انجام دادید تا بدین شکل مرجع هیئات شمالغرب علی الخصوص تبریز شوید چه بود؟

اقدام خاصی که نیست، اطلاع رسانی و انعکاس بوده و همراهی و حضور مستمر در هیئتها و البته بکار بردن اصطلاح مرجع برا یک کانال مذهبی را هم مناسب نمی بینم به نظرم مردم اعتماد دارند و این هم میسر نبود مگر به لطف خدا و اهل بیت حالا درست است که کارهای ابتکاری ما شبیه سازی و وکپی برداری میشود ولی عنوان مرجع عنوان خیلی بزرگی هست ما همان سرباز سایبری هیئتها رو بیشتر می پسندیم.

آیا سایتی هم برای سیره تبریز راه اندازی کرده اید؟

بله یک قالب خوب طراحی شده و مدتی است که  بصورت آزمایشی بارگذاری میشود که فعلا به دلیل نبود امکانات و از یک طرف هم حجم بالای فعالیت در کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرامی مانع از فعالیت مناسب در سایت شده البته در نظر داریم سایت را بیشتر بصورت محتوایی پیش ببریم و از همین فرصت هم استفاده میکنم از بزرگان فرهنگی مذهبی و اساتید تقاضای یاری و راهنمایی کنم.

به نظر شما مهمترین تهدیدی که هیئات تبریز را تهدید می کند چیست؟

هیئت ها به عنوان قدیمی ترین NGO ها همواره با تهدیدات متعددی روبرو بوده و هستند، از جریان های لندنی گرفته تا سکولاریسم کردن یا انجمن های حجتیه و ... در حال حاضر بزرگترین تهدید تکیه بر تبلیغات مخصوصا در فضای مجازی هست تاسیس کانال ها و گروههای بدون برنامه و ایجاد فضاهای کاذب و کپی کاری و تقلید کورکورانه از کارهایی که می شود بدون اینکه اطلاعی از ریشه و علت کار داشته باشند.

اقداماتی مانند قرآن خواندن کودکان و ارسال صداوتصویر برای کانالتان را قبلا داشته اید که با استقبال خوب مردمی مواجه بوده است. از این گونه فعالیت هایتان توضیح دهید؟

محرم سال گذشته ارسال عکس کودکان در هیئت و دستجات را خواستیم که با استقبال روبرو شد و رمضان امسال هم تلاوت کودکان و خردسالان را برگزار کردیم که خوشبختانه اثرات مثبتی داشت و نظرات خوبی برایمان ارسال شد بیشتر هدفمان ایجاد انگیزه با استفاده از جذابیت شنیدن صدا و دیدن عکس توسط خود بچه ها بود که خدا را شکر با استقبال خوب مردم مواجه شد.


خاطره جالبی اگر از فعالیت چندساله تان دارید بگویید؟

خاطرات بنده در این حوزه بیشتر تلخ بوده تا شیرین؛ البته خاطرات شیرین هم زیاد بوده ولی تلخی این خاطرات باعث انگیزه برای ادامه فعالیت شده و دچار احساس تکلیف کرده است، یک جوان ۱۷ یا ۱۸ ساله ای در یکی از شبکه های اجتماعی پیامی داد که واقعا لمس کردم که نیاز به کار مجازی هست. این جوانی که در نخستین پایتخت تشیع زندگی می کند و تمام ایام هفته را هیئت دارد فکر می کرد شرط حضور در این هیئت ها دعوت توسط بانی ها هست و نمی شود بدون کارت دعوت در مجالس عزاداری حاضر شد ایشون پیام داده بودند که یک بار هم من رو به یکی از این هیئت ها دعوت کنید من عکس و فیلمهای منتشر شده توسط شما رو می بینم و خیلی دوست دارم از نزدیک هم مداحی ها را گوش بدهم. بنده هم توضیح دادم و آدرس چند هیئت را در نزدیک محل زندگیشان به آن ها دادم.یک خاطره شیرین هم که فشار زیادی هم به ما آورد برگزاری مسابقات فوتسال جام کوثر بین هیئتها بود که با حضور ۲۴ تیم برگزار شد. اثرات مثبت زیادی هم داشت همه کارهای اطلاع رسانی و دعوت این مسابقات به صورت مجازی و در یکی از شبکه های اجتماعی انجام گرفت که استقبال عجیبی صورت گرفت و مجبور شدیم فقط ۲۴ تیم را قبول کنیم فقط قرعه کشی و بازی ها بصورت حقیقی صورت گرفتند بقیه کارهای مسابقات بصورت مجازی انجام شد.


آیا مسئولین مربوط به حوزه تخصصی شما تاکنون ازشما کمک فکری خواسته اند؟

بله انصافا هم خانه مداحان هم شورای هیئتها‌ هم کانون مداحان دعوت میکنند و بعضا پیشنهادات را ترتیب اثر میدهند ولی از نهادهای فرهنگی که اغلب هم سر رشته ای در کار هیئتها ندارند دعوتی از ما صورت نمی گیرد.


تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

بنده هم به نوبه ی خودم از توجه شما تشکر و قدردانی می کنم.


نظرات

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۳۶:۱۶
IR

خدا قوت برادر

علیرضا شریف زاده
یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴:۴۰
CA

خدا سید حمید رو حفظ بکنه واقعا خیلی زحمت میکشه

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.