سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۱۳:۱۷:۴۶ شناسه خبر : 1060478

نخبه تبریزی از بی توجهی های مسئولین می گوید؛

چرا اتاق فکری در سازمان ها و ارگان ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست؟/هرم جمعیتی ایران خطرناک است

ولی زاده گفت: چگونه است که الان تمام کشورهای پیشرفته با استفاده از مشاوران جامعه شناس و آسیب شناس در کنار مدیران ارشد و تاثیر گذار توانسته اند از راهکارهای آنان استفاده کرده و بهره ببرند و در کشورمان چنین کارهایی صورت نمی گیرد؟

چرا اتاق فکری در سازمان ها و ارگان ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست؟/هرم جمعیتی ایران خطرناک است

به گزارش تبریز بیدار ، توجه به نیروهای جوان علی الخصوص قشر مومن و انقلابی همواره مورد تاکید رهبرانقلاب بوده و ایشان از مسئولین در دوره های مختلف خواسته اند تا به نیروهای جوان و ظرفیت های درونی کشور آنطور که شایسته است اهمیت دهند. حال وقتی نیرویی مومن و انقلابی در تحقیقات علمی نیز سرآمد باشد دیگر جای هیچ عذر و بهانه ای را برای حمایت نخواهد گذاشت. اخیرا جشنواره ای در تبریز با عنوان " خادمین شهر" توسط معاونت فرهنگی شهرداری تبریز برگزار شد و نفرات برتر نیز شناخته شدند. ما نیز تصمیم گرفتیم تا با فردی که رتبه اول طرح های تحقیقاتی را در این جشنواره به دست آورده است گفتگویی را انجام دهیم.

تبریزبیدار: در ابتدا از خودتان برایمان بگویید و این رتبه ای که کسب کردید.

به نام خدا.  در ابتدا جا دارد از شما تشکر کنم که به عنوان یکی از رسانه های پرتلاش شهرمان توانسته اید در این مدت موفق عمل کرده و همواره جریان سازی خودتان را به بهترین نحو انجام دهید. بنده شیرین ولی زاده، عضو بنیاد علمی نخبگان کشوری، فارغ التحصیل کارشناسی در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی از دانشگاه تبریز و دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی هستم و دارای 18 عنوان استانی،کشوری و بین المللی می باشم. همچنین توانستم در این جشنواره یعنی اولین جشنواره خادمین شهر که متعلق به شهرداری تبریز است رتبه اول طرح های تحقیقاتی را به دست بیاورم.

دلایل اینکه به مبحث آسیبهای اجتماعی علی الخصوص این پروزه علاقمند شدید چه بود؟

بنده از دوران نوجوانی علاقمند به بحث آسیبهای اجتماعی علی الخصوص حوزه اعتیاد بودم. حتی در سال 87 طرحی را برای جشنواره جوان خوارزمی آماده سازی نموده ام که در آن بالای 4000 نفر بیمار معتاد برای بررسی و تحقیق انتخاب کرده و آخرین طرح ارائه شده از سوی بنده برای شرکت در جشنواره بین المللی فارابی هم در حوزه علوم اجتماعی (اعتیاد ) بوده است.

Image title

به نظرتان مهمترین آسیبی که امروز جامعه مارا تهدید می کند چیست؟
مهم ترین آسیبی که جامعه امروز ما را مورد تهدید قرار داده با توجه به اینکه هرم سنی جمعیت ایران نسبت به سایر کشورها جوان است. تهدیدات مرتبط با جنگ نرم نیز بسیار نگران کننده است چراکه هنوز جامعه ی ما آموزشهای لازم را در رابطه با جلوگیری از آسیب این جنگ را ندیده است.  در اولویت های بعدی نیز  معضل اعتیاد که متاسفانه  در کشور آمار بسیار نگران کننده  ای دارد و  پائین آمدن سن اعتیاد وجود انواع مختلف و ناشناس مواد مخدر در بازار های کشور و در شهر تبریز، و معضل خطرناک که در حوزه اعتیاد دامن گیر جامعه امروز ما شده روند رشد گرایش بانوان به اعتیاد را متاسفانه شاهد هستیم. و سومین آسیب جدی اجتماعی که جامعه ما را فرا گرفته است بیکاری است که خود ریشه اکثر بحران ها و آسیب های اجتماعی است.

با این اوصاف، راهکارهای لازم برای مقابله با آسیبهای اجتماعی را در چه چیزی می دانید؟
راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که نیاز به توجه مسئولین دارد. چگونه است که الان تمام کشورهای پیشرفته با استفاده از مشاوران جامعه شناس و آسیب شناس در کنار مدیران ارشد و تاثیر گذار توانسته اند از راهکارهای آنان استفاده کرده و بهره ببرند و در کشورمان چنین کارهایی صورت نمی گیرد؟


تاسیس اتاق فکر در رابطه با آسیبهای اجتماعی باید در تمام ارگانها، سازمانها، نهادها وجود داشته باشد. ارائه آمار کامل از سوی نهادهای مربوطه چراکه اگر شفاف نباشد یک پژوهشگر نمی تواند راه حل را ارائه بنماید. استفاده از استراتژی راهبردی با توسل به نتایج تحقیقات  بنیادی و در آخر باید تاکید کنم که آموزش ها باید از مهد کودک آغاز شود و هزاران راهکار دیگر که به هیچ کدام از آن ها مسئولینمان اهمیتی نمی دهند.

انتقادی که در این زمینه خطاب به هم حرفه ای های شما وجود دارد این است که چرا پژوهشگران اجتماعی انطور که باید و شاید طرحهای عملیاتی برای اصلاح مسائل اجتماعی جامعه ارائه نمی کنند؟
بنده به عنوان یک فرد نخبه کشوری در حوزه آسیبهای اجتماعی با بیش از یک دهه تجربه به تازگی وارد حوزه کار فرهنگی شده ام  ولی تا کنون به جز حجت الاسلام حمیدی از سوی مسئولین استانی هیچ گونه حمایتی را مشاهده نکردم. جا دارد گلایه شدید از دکتر جبارزاده هم به عنوان استاندار و هم به عنوان عالی ترین مقام اجرایی در استان به خاطر برخی بی توجهی ها در این زمینه داشته باشم. در همه جا گفته ام که فقط به عشق رهبرم در ایران ماندگار شده ام و قولی که برای هم شهری های عزیزم دادم تا جایی بتوانم در رابطه با پیشگیری از معضل اعتیاد انجام وظیفه خواهم نمود.

در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.
می خواهم تقدیر و تشکر کنم از حجت الاسلام حمیدی، معاونت محترم امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز که اولین مسئول استان بودند به فرمایشات  رهبرانقلاب لبیک گفتند. چرا که فرموده بودند امور کشوری باید به دست نخبگان باشد و حداقل ایشان بعد از 10 سال بنده را وارد حوزه فرهنگی نمودند.همچنین لازم می دانم تشکر کنم  از برادر بزرگوار جناب آقای مهندس مطلبی ، مدیریت محترم فرهنگسرا که فرصت کافی را در اختیار اینجانب قرار می دهند تا تحقیقات  علمی خود را اجرا کنم.


ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

من هم از شما سپاسگزارم.

نظرات

مینا نجاتی
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۲:۳۷
IR

همیشه موفق و سربلند باشی همکلاسی عزیز

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.