سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۱۳:۱۷:۴۶ شناسه خبر : 1060478

نخبه تبریزی از بی توجهی های مسئولین می گوید؛

چرا اتاق فکری در سازمان ها و ارگان ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست؟/هرم جمعیتی ایران خطرناک است

ولی زاده گفت: چگونه است که الان تمام کشورهای پیشرفته با استفاده از مشاوران جامعه شناس و آسیب شناس در کنار مدیران ارشد و تاثیر گذار توانسته اند از راهکارهای آنان استفاده کرده و بهره ببرند و در کشورمان چنین کارهایی صورت نمی گیرد؟

چرا اتاق فکری در سازمان ها و ارگان ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست؟/هرم جمعیتی ایران خطرناک است

به گزارش تبریز بیدار ، توجه به نیروهای جوان علی الخصوص قشر مومن و انقلابی همواره مورد تاکید رهبرانقلاب بوده و ایشان از مسئولین در دوره های مختلف خواسته اند تا به نیروهای جوان و ظرفیت های درونی کشور آنطور که شایسته است اهمیت دهند. حال وقتی نیرویی مومن و انقلابی در تحقیقات علمی نیز سرآمد باشد دیگر جای هیچ عذر و بهانه ای را برای حمایت نخواهد گذاشت. اخیرا جشنواره ای در تبریز با عنوان " خادمین شهر" توسط معاونت فرهنگی شهرداری تبریز برگزار شد و نفرات برتر نیز شناخته شدند. ما نیز تصمیم گرفتیم تا با فردی که رتبه اول طرح های تحقیقاتی را در این جشنواره به دست آورده است گفتگویی را انجام دهیم.

تبریزبیدار: در ابتدا از خودتان برایمان بگویید و این رتبه ای که کسب کردید.

به نام خدا.  در ابتدا جا دارد از شما تشکر کنم که به عنوان یکی از رسانه های پرتلاش شهرمان توانسته اید در این مدت موفق عمل کرده و همواره جریان سازی خودتان را به بهترین نحو انجام دهید. بنده شیرین ولی زاده، عضو بنیاد علمی نخبگان کشوری، فارغ التحصیل کارشناسی در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی از دانشگاه تبریز و دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی هستم و دارای 18 عنوان استانی،کشوری و بین المللی می باشم. همچنین توانستم در این جشنواره یعنی اولین جشنواره خادمین شهر که متعلق به شهرداری تبریز است رتبه اول طرح های تحقیقاتی را به دست بیاورم.

دلایل اینکه به مبحث آسیبهای اجتماعی علی الخصوص این پروزه علاقمند شدید چه بود؟

بنده از دوران نوجوانی علاقمند به بحث آسیبهای اجتماعی علی الخصوص حوزه اعتیاد بودم. حتی در سال 87 طرحی را برای جشنواره جوان خوارزمی آماده سازی نموده ام که در آن بالای 4000 نفر بیمار معتاد برای بررسی و تحقیق انتخاب کرده و آخرین طرح ارائه شده از سوی بنده برای شرکت در جشنواره بین المللی فارابی هم در حوزه علوم اجتماعی (اعتیاد ) بوده است.

Image title

به نظرتان مهمترین آسیبی که امروز جامعه مارا تهدید می کند چیست؟
مهم ترین آسیبی که جامعه امروز ما را مورد تهدید قرار داده با توجه به اینکه هرم سنی جمعیت ایران نسبت به سایر کشورها جوان است. تهدیدات مرتبط با جنگ نرم نیز بسیار نگران کننده است چراکه هنوز جامعه ی ما آموزشهای لازم را در رابطه با جلوگیری از آسیب این جنگ را ندیده است.  در اولویت های بعدی نیز  معضل اعتیاد که متاسفانه  در کشور آمار بسیار نگران کننده  ای دارد و  پائین آمدن سن اعتیاد وجود انواع مختلف و ناشناس مواد مخدر در بازار های کشور و در شهر تبریز، و معضل خطرناک که در حوزه اعتیاد دامن گیر جامعه امروز ما شده روند رشد گرایش بانوان به اعتیاد را متاسفانه شاهد هستیم. و سومین آسیب جدی اجتماعی که جامعه ما را فرا گرفته است بیکاری است که خود ریشه اکثر بحران ها و آسیب های اجتماعی است.

با این اوصاف، راهکارهای لازم برای مقابله با آسیبهای اجتماعی را در چه چیزی می دانید؟
راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که نیاز به توجه مسئولین دارد. چگونه است که الان تمام کشورهای پیشرفته با استفاده از مشاوران جامعه شناس و آسیب شناس در کنار مدیران ارشد و تاثیر گذار توانسته اند از راهکارهای آنان استفاده کرده و بهره ببرند و در کشورمان چنین کارهایی صورت نمی گیرد؟


تاسیس اتاق فکر در رابطه با آسیبهای اجتماعی باید در تمام ارگانها، سازمانها، نهادها وجود داشته باشد. ارائه آمار کامل از سوی نهادهای مربوطه چراکه اگر شفاف نباشد یک پژوهشگر نمی تواند راه حل را ارائه بنماید. استفاده از استراتژی راهبردی با توسل به نتایج تحقیقات  بنیادی و در آخر باید تاکید کنم که آموزش ها باید از مهد کودک آغاز شود و هزاران راهکار دیگر که به هیچ کدام از آن ها مسئولینمان اهمیتی نمی دهند.

انتقادی که در این زمینه خطاب به هم حرفه ای های شما وجود دارد این است که چرا پژوهشگران اجتماعی انطور که باید و شاید طرحهای عملیاتی برای اصلاح مسائل اجتماعی جامعه ارائه نمی کنند؟
بنده به عنوان یک فرد نخبه کشوری در حوزه آسیبهای اجتماعی با بیش از یک دهه تجربه به تازگی وارد حوزه کار فرهنگی شده ام  ولی تا کنون به جز حجت الاسلام حمیدی از سوی مسئولین استانی هیچ گونه حمایتی را مشاهده نکردم. جا دارد گلایه شدید از دکتر جبارزاده هم به عنوان استاندار و هم به عنوان عالی ترین مقام اجرایی در استان به خاطر برخی بی توجهی ها در این زمینه داشته باشم. در همه جا گفته ام که فقط به عشق رهبرم در ایران ماندگار شده ام و قولی که برای هم شهری های عزیزم دادم تا جایی بتوانم در رابطه با پیشگیری از معضل اعتیاد انجام وظیفه خواهم نمود.

در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.
می خواهم تقدیر و تشکر کنم از حجت الاسلام حمیدی، معاونت محترم امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز که اولین مسئول استان بودند به فرمایشات  رهبرانقلاب لبیک گفتند. چرا که فرموده بودند امور کشوری باید به دست نخبگان باشد و حداقل ایشان بعد از 10 سال بنده را وارد حوزه فرهنگی نمودند.همچنین لازم می دانم تشکر کنم  از برادر بزرگوار جناب آقای مهندس مطلبی ، مدیریت محترم فرهنگسرا که فرصت کافی را در اختیار اینجانب قرار می دهند تا تحقیقات  علمی خود را اجرا کنم.


ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

من هم از شما سپاسگزارم.

نظرات

مینا نجاتی
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۲:۳۷
IR

همیشه موفق و سربلند باشی همکلاسی عزیز

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه