سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۱۱:۵۹ شناسه خبر : 1060701

بابایی اقدم در گفتگو با تبریزبیدار؛

برخی اعضای شورا نگران پایگاه رأی خود هستند/ از شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع شکایت خواهیم کرد

فریدون بابایی اقدم گفت: حذف این بخش‌ها از محدوده شهر تبریز بر اساس ماده 4 قانون مدنی که بر عدم عطف ما سبق قوانین صحه می‌گذارد، اقدامی غیرقانونی است و ما بر اساس قانون اساسی در صورت هرگونه تظلمی نسبت به مردم و منافع مردمی، از شورای عالی شهرسازی و معماری شکایت خواهیم کرد و بنده پیگیر آن هستم.

 برخی اعضای شورا نگران پایگاه رأی خود هستند/ از شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع شکایت خواهیم کرد

فریدون بابایی اقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به آخرین وضعیت تصویب طرح جامع شهر تبریز، اظهار داشت: به نظرم مهم‌ترین وظیفه از بین ۳۴ وظیفه شورای شهر، بررسی و تصویب طرح جامع و تفصیلی شهر تبریز است که علت اهمیت آن نیز تأثیرگذاری و نقش آن بر زندگی دهه‌ها و حتی سده‌های آتی زندگی مردم شهر تبریز است.


وی ادامه داد: مبنای هرگونه فعالیت شهرداری در محدوده شهر در طرح جامع تبریز است و اتفاقی در شهر ما روی‌داده است این است که در سال‌های گذشته نقش شورای شهر در این طرح‌ها پررنگ نبوده است.


حقوق شهروندان تبریز در طرح جامع فعلی ضایع می‌شود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، با اشاره به اینکه در این دوره سعی کرده‌ایم موارد مهم ازنظر شهرسازی را در دستور کار کمیسیون‌ها، در صحن شوراها و کارگروه امور زیربنایی قرار داده و ایرادات را مطرح کنیم، گفت: ایرادات مطروحه طرح از سوی اعضای شورا در صحن شورای شهر از طرف ریاست شورا به مدیرکل شهرسازی آذربایجان شرقی ابلاغ شد اما نظرخواهی از اعضای شورای شهر تنها به این منحصر شده است که اعضای شورا صرفاً در جلسات بررسی آن حضور پیدا کنند ولی تصویب آن در صحن شورا انجام نشود.


وی افزود: از میان 3 سناریو مطرح‌شده برای طرح جامع، برای یکی از این سناریوها که خود تصویب کرده‌اند، خلاصه گزارش آن را ارائه داده‌اند و پس از  آن در تصویب نهایی طرح در جلسه امور زیربنایی استانداری، از میان اعضای شورا کسی در آن کارگروه حضور پیدا نکرده‌ و درنهایت با تصویب طرح آن را به شورای عالی شهرسازی و معماری فرستاده‌اند.


بابایی اقدم، با اشاره به حضور خود وی در جلسه کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری در تهران و عدم اطلاع‌رسانی نقطه نظرات اعضای شورای شهر به این شورا، گفت: درنهایت روز دوشنبه هفته گذشته در جلسه کمیته فنی مواردی بدون در نظر گرفتن نظر اعضای شورا مطرح شد و به نظر من در این روند تصویب طرح، حقوق شهروندان تبریز ازجمله حذف بخش‌هایی از غرب و شمال غرب تبریز از محدوده شهر ضایع می‌شود.


وی ادامه داد: حذف این بخش‌ها از محدوده شهر تبریز بر اساس ماده 4 قانون مدنی که بر عدم عطف ما سبق قوانین صحه می‌گذارد، اقدامی غیرقانونی است و ما بر اساس اصل 173 قانون اساسی می خواهیم در صورت هرگونه ظلمی نسبت به مردم و منافع مردمی از دستگاه‌های دولتی طرح دعوا و شکایت شود.


این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری بدون اخذ نظرات نمایندگان مردم، نسبت به تصویب این طرح اقدام می‌کنند و بنده در این موضوع طرح دعوی و شکایت از طرف مردم و شورای شهر تبریز را از طریق دیوان عدالت اداری به جد پیگیری می‌کنم.


با کاهش سهم کلان‌شهرها  از مالیات بر ارزش‌افزوده شاهد تراکم فروشی خواهیم بود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، با اشاره به تصویب لایحه‌ای در کمیسیون تلفیق مجلس مبنی کاهش 8 درصدی سهم کلان‌شهرها از محل مالیات بر ارزش‌افزوده، تصریح کرد: انتظار داریم همه نمایندگان کلان‌شهرهای کشور و خصوصاً نمایندگان تبریز مانع از تصویب این طرح شوند چراکه در صورت تصویب آن، بار دیگر شاهد تداوم انتقادی که همواره به شهرداری مبنی بر تراکم فروشی و ضابطه فروشی در شهر انجام می‌شود، باشیم.


وی با اشاره به انتقال پادگان‌های ارتش از داخل شهر تبریز به خارج از شهر، یادآور شد: براساس توافق، بخشی از اراضی پادگان‌های ارتش به خود ارتش داده خواهد شد و بخش‌های دیگری با طرح تفکیکی، بخش‌های تجاری، مسکونی و خدماتی و بخش دیگری به آزادسازی معابر در خیابان ارتش تا کمربند میانی و حدود 6 هکتار به کاربری‌های عمومی با عنوان مدرسه علوم دینی اختصاص خواهد یافت.


برخی اظهارنظرها در صحن شورا احساسی و تبلیغاتی است
بابایی اقدم، با اشاره به انتقادات درباره عملکرد کمیسیون‌های شورای شهر و دعوت کمیسیون شهرسازی از معاون خدمات شهری درباره بازار تبریز، اظهار کرد: برخی اظهارنظرها در صحن شورا از جنس احساسی و تبلیغاتی است و به دلیل اینکه بازار تبریز نبض اجتماعی، اقتصادی و معماری شهر است، ما نمی‌توانیم بازار را به بعد خاصی محدود کنیم و این ایراد را غیرقانونی، احساسی و تبلیغاتی می‌بینم.


وی ادامه داد: متأسفانه برخی از اعضای شورای شهر گمان می‌کنند باز شدن پای دیگر اعضا به بازار ممکن است پایگاه رأی آنان را به خطر بیندازد و این موضوع باعث نگرانی آنان شده است که البته این بسیار دگم‌اندیشی و طرحی غیرمنطقی است که در صورت بسط این موضوع، فضای انحصاری در شهر پدید خواهد آمد که مثلاً چون من از تراکتورسازی آمده‌امهیچ‌کس حق ورود به ورزش را ندارم و این موضوع درست نیست.


این عضو شورای شهر با اشاره به انصراف خود از عضویت در کمیسیون عمران شورا به دلیل عدم انتخاب ایرج شهین به اهر در این کمیسیون، تصریح کرد: از ابتدا اعتقاد داشته‌ام که شورا جایگاهی غیرسیاسی و تخصصی است و وقتی من می‌بینم که به دلیل بده بستان‌های سیاسی، عضوی که خودش دارای یک شخصیت عمرانی و رئیس نظام‌مهندسیاستان بوده است، امروز  حتی به عضویت وی در کمیسیون عمران رأینمی‌دهند، من به دلیل تخصص وی، از عضویت در کمیسیون عمران انصراف می‌دهم.


وی ادامه داد: می‌خواستم تا افکار عمومی و جامعه مهندسی شهر از اتفاقاتی که در شورا روی می‌دهد ناامید نشوند و به احترام آنان بنده از عضویت در کمیسیون به نفع وی انصراف دادم.

Image title

شاهد مقاومت‌هایی از سوی میراث فرهنگی در توسعه میدان ساعت بودیم
بابایی اقدم، با اشاره به پروژه توسعه میدان ساعت که یکی از اولین برنامه‌های اعلامی صادق نجفی بوده است، گفت: این پروژه در یک برهه زمانی شاهد مقاومت‌هایی از سوی میراث فرهنگی وقت شد و در هنگامه تملک فضاهای اطراف میدان ساعت به یک‌باره شاهد بودیم که در مدت‌زمان کوتاهی میدان ساعت را ثبت ملی کردند و این موضوع باعث افزایش حساسیت‌ها نسبت به این مسئله شد.

وی افزود: این موضوع باعث شد تا سرعت پیشین اقدامات در این رابطه به‌کندی جلو رود و به نظرم با همکاری مضاعف میراث فرهنگی و شهرداری می‌توانیم شاهد اقدامات خوبی باشیم.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین