سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۱۱:۵۹ شناسه خبر : 1060701

بابایی اقدم در گفتگو با تبریزبیدار؛

برخی اعضای شورا نگران پایگاه رأی خود هستند/ از شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع شکایت خواهیم کرد

فریدون بابایی اقدم گفت: حذف این بخش‌ها از محدوده شهر تبریز بر اساس ماده 4 قانون مدنی که بر عدم عطف ما سبق قوانین صحه می‌گذارد، اقدامی غیرقانونی است و ما بر اساس قانون اساسی در صورت هرگونه تظلمی نسبت به مردم و منافع مردمی، از شورای عالی شهرسازی و معماری شکایت خواهیم کرد و بنده پیگیر آن هستم.

 برخی اعضای شورا نگران پایگاه رأی خود هستند/ از شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع شکایت خواهیم کرد

فریدون بابایی اقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به آخرین وضعیت تصویب طرح جامع شهر تبریز، اظهار داشت: به نظرم مهم‌ترین وظیفه از بین ۳۴ وظیفه شورای شهر، بررسی و تصویب طرح جامع و تفصیلی شهر تبریز است که علت اهمیت آن نیز تأثیرگذاری و نقش آن بر زندگی دهه‌ها و حتی سده‌های آتی زندگی مردم شهر تبریز است.


وی ادامه داد: مبنای هرگونه فعالیت شهرداری در محدوده شهر در طرح جامع تبریز است و اتفاقی در شهر ما روی‌داده است این است که در سال‌های گذشته نقش شورای شهر در این طرح‌ها پررنگ نبوده است.


حقوق شهروندان تبریز در طرح جامع فعلی ضایع می‌شود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، با اشاره به اینکه در این دوره سعی کرده‌ایم موارد مهم ازنظر شهرسازی را در دستور کار کمیسیون‌ها، در صحن شوراها و کارگروه امور زیربنایی قرار داده و ایرادات را مطرح کنیم، گفت: ایرادات مطروحه طرح از سوی اعضای شورا در صحن شورای شهر از طرف ریاست شورا به مدیرکل شهرسازی آذربایجان شرقی ابلاغ شد اما نظرخواهی از اعضای شورای شهر تنها به این منحصر شده است که اعضای شورا صرفاً در جلسات بررسی آن حضور پیدا کنند ولی تصویب آن در صحن شورا انجام نشود.


وی افزود: از میان 3 سناریو مطرح‌شده برای طرح جامع، برای یکی از این سناریوها که خود تصویب کرده‌اند، خلاصه گزارش آن را ارائه داده‌اند و پس از  آن در تصویب نهایی طرح در جلسه امور زیربنایی استانداری، از میان اعضای شورا کسی در آن کارگروه حضور پیدا نکرده‌ و درنهایت با تصویب طرح آن را به شورای عالی شهرسازی و معماری فرستاده‌اند.


بابایی اقدم، با اشاره به حضور خود وی در جلسه کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری در تهران و عدم اطلاع‌رسانی نقطه نظرات اعضای شورای شهر به این شورا، گفت: درنهایت روز دوشنبه هفته گذشته در جلسه کمیته فنی مواردی بدون در نظر گرفتن نظر اعضای شورا مطرح شد و به نظر من در این روند تصویب طرح، حقوق شهروندان تبریز ازجمله حذف بخش‌هایی از غرب و شمال غرب تبریز از محدوده شهر ضایع می‌شود.


وی ادامه داد: حذف این بخش‌ها از محدوده شهر تبریز بر اساس ماده 4 قانون مدنی که بر عدم عطف ما سبق قوانین صحه می‌گذارد، اقدامی غیرقانونی است و ما بر اساس اصل 173 قانون اساسی می خواهیم در صورت هرگونه ظلمی نسبت به مردم و منافع مردمی از دستگاه‌های دولتی طرح دعوا و شکایت شود.


این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری بدون اخذ نظرات نمایندگان مردم، نسبت به تصویب این طرح اقدام می‌کنند و بنده در این موضوع طرح دعوی و شکایت از طرف مردم و شورای شهر تبریز را از طریق دیوان عدالت اداری به جد پیگیری می‌کنم.


با کاهش سهم کلان‌شهرها  از مالیات بر ارزش‌افزوده شاهد تراکم فروشی خواهیم بود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، با اشاره به تصویب لایحه‌ای در کمیسیون تلفیق مجلس مبنی کاهش 8 درصدی سهم کلان‌شهرها از محل مالیات بر ارزش‌افزوده، تصریح کرد: انتظار داریم همه نمایندگان کلان‌شهرهای کشور و خصوصاً نمایندگان تبریز مانع از تصویب این طرح شوند چراکه در صورت تصویب آن، بار دیگر شاهد تداوم انتقادی که همواره به شهرداری مبنی بر تراکم فروشی و ضابطه فروشی در شهر انجام می‌شود، باشیم.


وی با اشاره به انتقال پادگان‌های ارتش از داخل شهر تبریز به خارج از شهر، یادآور شد: براساس توافق، بخشی از اراضی پادگان‌های ارتش به خود ارتش داده خواهد شد و بخش‌های دیگری با طرح تفکیکی، بخش‌های تجاری، مسکونی و خدماتی و بخش دیگری به آزادسازی معابر در خیابان ارتش تا کمربند میانی و حدود 6 هکتار به کاربری‌های عمومی با عنوان مدرسه علوم دینی اختصاص خواهد یافت.


برخی اظهارنظرها در صحن شورا احساسی و تبلیغاتی است
بابایی اقدم، با اشاره به انتقادات درباره عملکرد کمیسیون‌های شورای شهر و دعوت کمیسیون شهرسازی از معاون خدمات شهری درباره بازار تبریز، اظهار کرد: برخی اظهارنظرها در صحن شورا از جنس احساسی و تبلیغاتی است و به دلیل اینکه بازار تبریز نبض اجتماعی، اقتصادی و معماری شهر است، ما نمی‌توانیم بازار را به بعد خاصی محدود کنیم و این ایراد را غیرقانونی، احساسی و تبلیغاتی می‌بینم.


وی ادامه داد: متأسفانه برخی از اعضای شورای شهر گمان می‌کنند باز شدن پای دیگر اعضا به بازار ممکن است پایگاه رأی آنان را به خطر بیندازد و این موضوع باعث نگرانی آنان شده است که البته این بسیار دگم‌اندیشی و طرحی غیرمنطقی است که در صورت بسط این موضوع، فضای انحصاری در شهر پدید خواهد آمد که مثلاً چون من از تراکتورسازی آمده‌امهیچ‌کس حق ورود به ورزش را ندارم و این موضوع درست نیست.


این عضو شورای شهر با اشاره به انصراف خود از عضویت در کمیسیون عمران شورا به دلیل عدم انتخاب ایرج شهین به اهر در این کمیسیون، تصریح کرد: از ابتدا اعتقاد داشته‌ام که شورا جایگاهی غیرسیاسی و تخصصی است و وقتی من می‌بینم که به دلیل بده بستان‌های سیاسی، عضوی که خودش دارای یک شخصیت عمرانی و رئیس نظام‌مهندسیاستان بوده است، امروز  حتی به عضویت وی در کمیسیون عمران رأینمی‌دهند، من به دلیل تخصص وی، از عضویت در کمیسیون عمران انصراف می‌دهم.


وی ادامه داد: می‌خواستم تا افکار عمومی و جامعه مهندسی شهر از اتفاقاتی که در شورا روی می‌دهد ناامید نشوند و به احترام آنان بنده از عضویت در کمیسیون به نفع وی انصراف دادم.

Image title

شاهد مقاومت‌هایی از سوی میراث فرهنگی در توسعه میدان ساعت بودیم
بابایی اقدم، با اشاره به پروژه توسعه میدان ساعت که یکی از اولین برنامه‌های اعلامی صادق نجفی بوده است، گفت: این پروژه در یک برهه زمانی شاهد مقاومت‌هایی از سوی میراث فرهنگی وقت شد و در هنگامه تملک فضاهای اطراف میدان ساعت به یک‌باره شاهد بودیم که در مدت‌زمان کوتاهی میدان ساعت را ثبت ملی کردند و این موضوع باعث افزایش حساسیت‌ها نسبت به این مسئله شد.

وی افزود: این موضوع باعث شد تا سرعت پیشین اقدامات در این رابطه به‌کندی جلو رود و به نظرم با همکاری مضاعف میراث فرهنگی و شهرداری می‌توانیم شاهد اقدامات خوبی باشیم.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

 • مالیات

  دارید اشتباه می کنید. فرق داره مسائل با همدیگه