سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱:۳۸ شناسه خبر : 1061078

باغ معروف یا باغ محروم؟

اینجا هم تبریز بود اگر مسئولین می دیدند!

چرخی در این باغ محروم می زنیم و دردها را از نزدیک میبینم.باغ معروف را با نامهربانی های مسئولین در حق آن ترک می کنم و با خود می گویم اینجا هم تبریز بود اگر مسئولین می دیدند!

 اینجا هم تبریز بود اگر مسئولین می دیدند!

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛


تصوری که بیشتر مردمان ایران زمین از تبریز دارند شهری تمیز وشیک است، چرا که در همه ی این سالها کسانی که گذرشان به تبریز افتاده یا تنها از دریچه عکس ها و تلویزیون تبریز را دیده اند و احساس می کنند همه جای تبریز ائل گلی است!  صحبت از اینکه که چرا این گونه تصور می شود  نیست این تصور از تبریز هم در میان اکثر آنهایی که در متن شهر  تبریز زندگی می کنند وجود دارد چون اصلا تا به حال حاشیه را ندیده اند  و یا  احساس می کنند ترلان دره سی، خلیل آباد  و دیگر حاشیه ها بر فرض اینکه وضعیت نابسمانی داشته باشد اما حداقلیات شهری را دارد! چه کنیم این همه تصور خوش خیالی از تبریز محصول همان مدیریتی است که می گوید در مسیر توسعه اگر چند میلیون نفر هم له شدند ایراد ندارد!


بنابه به توصیه یکی از دوستان به نزدیکی های تبریز رفتم جایی که به اندازه 7 کیلومتر تا تبریز فاصله دارد  اما فاصله حقیقی اش از تبریز مریخی است. به جایی که خود معروف است و باغش معروف اما  نه معروفیت خوش نامی  دارد نه باغ!  انگار زمان در اینجا در سالهای اول انقلاب ایستاده است!  به هر حال تبریز است و شهر اولین ها و حتما این هم اولینی دیگر برای تبریز است. تصوری که از این شهرک یا به اصطلاح حکومتی اش دهستان در ذهن مردمان تبریز شیک و پیک مانده  باغ معروف جایی خفن است مبادا گذرت آنجا بخورد و از رفتن به آنجا حذر کن!!!


Image title


درد فقر و استضعاف و محرومیت از در و دیوار اینجا می بارد با مردمانش کلام شدیم مهمان نوازاند و خونگرم. دلشان پر است اما محجوب اند و باحیا. جمعیتی نزدیک به 17 هزار نفر دارد که اکثرا مهاجراند این هم خود نکته ای است شهرکی با این جمعیت چگونه دهستان می شود! از مشکلاتشان جویا می شویم. لب به زبان می گشاید تازه می می فهمم چرا اینجا زمان ایستاده است. 


می گویند آب باغ معروف قبلها  از لوله آب انتقالی میاندوآب به تبریز تامین می شد بدون تصفیه که بعد از مدتی به دلیل خرابی موتور انتقال آب و ناتوانی مردم در پرداخت حق  آب قطع شد. قسمتی هم از آب چاه تامین می شود آبی شور که نیاز شرب مردم را هم تامین نمی کند. قطعی مکرر آب مردم را از اصلی ترین کارهای بهداشتی بازداشته است! مسئولی گفته بود که گاز را در زمستان برای شهروندان مقروض قطع نخواهیم کرد اما اینجا شهروندانی که گازشان قطع شده بود کم نبود.کمیته امداد و بهزیستی با آن مقرری ناچیز هم تنها 10 درصد مستضعفین اینجا را پوشش داده اند. 


سخن از تحصیل فرزندان شد و گفتند چون در مقطع دبیرستان برای دختران اینجا دبیرستانی نیست مجبور به ترک تحصیل می شوند و راه خانه نشینی را بر می گزینند. علی‌رغم تحصیل 2500 دانش‌آموز، در بخش آموزش و پرورش خدمات قابل توجهی به چشم نخورده و روزانه بیش از 500 دانش آموز برای ادامه تحصیل به تبریز رفت و آمد می‌کنند. در این بین دانش آموزانی وجود دارند که با گذشت یک و نیم ماه از آغاز سال تحصیلی، یا نتوانسته‌‌اند ثبت نام کنند و یا قادر به تهیه کتاب‌‌های درسی‌ نیستند. ترس از سگان ولگرد هم برای فرزندان بماند که تا کنون چند خانواده را با مشکلات روبرو کرده است.


شنیده بودم که معضلات اعتیاد و اخلاقی در اینجا رواج دارد. با تاسف فراوان تایید می کنند و گله می کنند چرا اینجا یک پاسگاه ندارد  از ساختمان نیمه کاره می گونید که بهانه کمبود  اعتبار رها  شده است و امنیت جانی و اخلاقی مردم هم حتما باید معطل تامین اعتبار باشد. جولان اعتیاد بیداد می کند و یاد حرف آن مقام مسئول می افتم که از خالی شدن استان و تبریز از معتاد متجاهر حرف زده بود حال بیاییند ببیند شاید در حرفشان تجدید نظر کنند!  شاید جایزه هایی که آن مقام مسئول برای نشان دادن معتادان متجاهر در نظر گرفته بود به اندازه مورد نیاز نباشد.


Image title


از نبود امکانات بهداشتی هم به شدت گلایه می کنند و از درمانگاهی می گویند که تا وقت اداری باز است و اگر کسی ناخوش احوالی داشته باشد باید جاده پرخطر  به تبریز را به جان بخرد. از  آمبولانسی می گویند که قولش را یکی از نمایندگان بلند پایه مجلس  داد اما خبری از آمبولانس نشد ولی آن نماینده نائب رئیس شد!


اینجا مردمانی بودند که با پول یارانه گذران عمر می کردند و زندگی اجاره نشینی در خانه هایی 12 الی 25 متری دارند!! شوهران و برادرانی که در حوادث کاری از پای افتاده اند و بیمه های بیکاری و از کار افتادگی که واریز نمی شود. از سهم کارخانه ها و کارگاهایی که همسایگی باغ معروف را اشغال کرده اند  دود و آلودگی است نه اشغال.  از پتروشیمی  و پالایشگاه و نیروگاهی  گفتند که خاطره های سیاه برای مردم باغ معروف دارند. 


ابتدایی ترین درخواستشان الحاق به تبریز است چرا که شاید در چتر زیر تبریز شیک و پیک مسئولین بدانند که اینجا هم تبریز است و التفاتی کنند! چگونه است که حدودات تبریز را تا سهلان پیش می برند اما بیخ گوش تبریز را نمی بینند. اگر تبریز 2018 مهم است و برای آبرو داری حتی حاضر به سرمایه گذاری در دیگر شهرهای آذربایجان به آن بهانه هستیم چرا این باغِ معروف جایی در این بودجه ها ندارد؟ چرا شهرکی با این جمعیت نه شهر می شود و نه تبریز الحاق می شود؟ آن مقام مسئول در تهران درک نمی کند که اینجا کجاست و گرنه در طرح جامع تبریز حدود تبریز را به سمت گسل گسترش نمی داد! 


چرخی در این باغ محروم  می زنیم و دردها را از نزدیک میبینم.باغ  معروف را با نامهربانی های مسئولین در حق آن ترک می کنم و با خود می گویم اینجا هم تبریز بود اگر مسئولین می دیدند!


نظرات

مهدی یاری
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۲۱:۰۴:۳۷
IR

واقعا متاسفم که با این رفتار مسئولین مردم مجبور میشوند از روستا به سمت شهر و حاشیه نشینی روی بیاورند باغهای باغ معروف اسیر آلودگی های پتروشیمی و پالایشگاه و نیروگاه گشته و سرطان کجوار و باغ معروف رو تهدید میکند مسئولان دریابید

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد