سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۰:۴۶:۵۷ شناسه خبر : 1061104

نگاهی به حواشی احداث پارکینگ در مجاورت ارگ تبریز؛

لرزه بر اندام نحیف «تبریز 2018»!

انتشار خبری مبنی بر "گودبرداری عمیق و شبانه" در محوطه ارگ تاریخی تبریز و ساخت پارکینگ در کنار بنای ارگ در فضای مجازی، گویی بار دیگر لرزه بر تن نحیف نهال تازه غرس شده "تبریز 2018 "انداخته است.

لرزه بر اندام نحیف «تبریز 2018»!

سرویس شهری تبریزبیدار؛


این روزها که سخن از تبریز 2018 و لیست بلندبالا و پرطمطراق پروژه‌های عمرانی و فرهنگی که در پناه عنوان "تبریز 2018 و پایتخت گردشگری جهان اسلام" پنهان‌شده و بودجه‌های کلانی را راهی اجرای عمده پروژه‌های روبنایی و روتین سال‌های پیش می‌نماید، انتشار خبری در فضای مجازی بار دیگر لرزه بر تن نحیف نهال تازه غرس شده "تبریز 2018 "انداخت.


در روزهای گذشته با انتشار خبری مبنی بر "گودبرداری عمیق و شبانه" در محوطه ارک تاریخی تبریز و ساخت پارکینگ در کنار بنای ارگ، بار دیگر توجه‌ها را به این بنا جلب کند و همراه شود با موجی از حواشی رسانه‌ای و سپس اظهارنظرهای مسئولین.


در مرکز شهر تاریخی تبریز - بازمانده‌های بنای باستانی شکوهمندی قرار دارد که درگذر زمان از آن با نام‌های ارگ تبریز ارگ ۱علیشاه طاق علیشاه و نیز مسجد علیشاه یادکرده‌اند.


این ایوان عظیم فروریخته که ابعاد آن از ایوان مداین بزرگ‌تر است در نقطه مرکزی تبریز برای 700 سال جا خوش کرده است و حضور چند سده مصلی بزرگ تبریز در کنار آن، تلفیقی از هویت تاریخی دینی_ملی مردم آذربایجان و ایران است.


اما داستان خاک‌برداری این بنای تاریخی که این روزها حرفوحدیث‌های فراوانی درباره آن به گوش می‌رسد چیست و به کجا بازمی‌گردد.


مورد تائیداستانداریآذربایجانشرقی!
بر اساس اخبار اعلامی در رسانه‌ها در سال 87، به دنبال انتشار خبر مصاحبه محمدرضا اشرف نیا معاون وقت عمرانیاستانداریآذربایجانشرقیمبنی بر توقف حفاری‌ها در حوالیارگ علیشاه تبریز، شهرداری تبریز با انتشار خبری جزئیاتی ناگفته از "احداث پارکینگطبقاتی محوطه ارکعلیشاهتبریز" اعلام کرد. بر اساس این خبر، شهرداری تبریز اجرای این طرح را "مورد تائیداستانداریآذربایجانشرقی" اعلام کرده بود «هزینه احداث این پروژه 50میلیاردریال است و اینپارکینگظرفیتپارک600 خودرو را در خود دارد و تلاش شهرداری در راستایایجاد رفاه براینمازگزاران نماز جمعه، بازدیدکنندگان و گردشگران و همچنیناجرای طرح محدوده ترافیککه از سال آینده در تبریز اجرا می‌شود، می‌باشد...معاون عمرانیاستانداری از 6 ماه قبل بر اساس مصوبات کمیسیون ماده 5 در سال 1384آزادسازی محوطه پارکعلیشاه و مغازه‌های اطراف طرح را به بنیادمصلی ابلاغ کرده‌اند»


احداث این پروژه بعدها با آغاز احداث پروژه مصلی تبریز به‌عنوان مکمل کننده وجه هویتی دینی-ملی مردم تبریز متوقف شد اما این روزها و سال‌های گذشته بار دیگر ارگ، موردتوجه قرار گرفت و سال 92 که صادق نجفی به‌تازگی رخت بلدیهچی تبریز را به تن کرده بود، خبر از "آزادسازی و زیباسازی محوطه تاریخی ارگ تبریز" داد و گفت «دیوارها و موانع محوطه تاریخی ارگ به‌زودی برطرف می‌شود و با آزادسازی ضلع شمالی، جنوبی و غربی محوطه ارگ، این بنای تاریخی آماده بازدید مسافران نوروزی و شهروندان است... زیباسازی، نورپردازی و توسعه فضای سبز را از دیگر برنامه‌های شهرداری تبریز برای آماده‌سازی ارگ تبریز در سال جدید است و با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با بنیاد مصلی، هم‌اکنون تملک واحدهای تجاری واقع در پیرامون این بنای تاریخی در حال اجرا است... با پایان یافتن تملک واحدهای تجاری، توسعه محوطه این اثر تاریخی و تبدیل آن به یک فضای سبز کم‌نظیر، در دستور کار قرار دارد.»

بار دیگر ارگ!
اما در ماه‌های اخیر که بار دیگر موضوع "تبریز 2018" باز هم مسئولین استانی را به داشته‌های تاریخی و فرهنگی تبریز در قالب‌های دینی_ملی هویت مردم آذربایجان و ایران جلب کرده است، ارگ تبریز یکی از بناهایی است که ضرورت توجه مضاعف بدان موردتوجه همه قرارگرفته است.

آغاز مجدد پروژه احداث این پارکینگ و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی باعث شد تا انجمن موسوم به دوستداران میراث فرهنگی تبریز، پس از خاک‌برداری در عرصه بنای تاریخی ارگ علیشاه، نامه‌ای به معاون میراث فرهنگی کشور نوشته و خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از ساخت پارکینگ طبقاتی شوند.

ارگ تبریز

در راستای مرمت و تقویت بناهای قدیمی است
پس‌ازآن حجت‌الاسلام محمدی مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی امام خمینی (ره) تبریز، با ارسال نامه‌ای به معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت «با توجه به اینکه مجموعه مصلی و ارگ در هسته مرکزی تبریز واقع است در اکثر مراسم‌ها و همایش‌ها و گردهمایی‌ها، با پارک خودروهای عزیزان محوطه مذکور به پارکینگ تبدیل می‌شود که این امر برای فراهم‌آوری بستر مناسب برای ایجاد و احداث و احداث فضای سبز و آب‌نماهای مختلف در اضلاع شمالی و جنوبی ارگ و حیاط ساختمان فتح الله‌یفبرنامه‌ریزی‌شده است...احداث پارکینگ زیرزمینی با تشکیل جلسات مختلف کارشناسان زبده و عوامل ذیربط با لحاظ حفظ حریم قانونی و اعمال نقطه نظرات فنی و مهندسی از آثار تاریخی در حال اجرا است.... نهتنها عملیات مذکور هیچ‌گونه تخریب آثار فرهنگی و تاریخی اشاره‌شده در برنامه مذکور را ندارد بلکه در راستای مرمت و احیاء و تقویت بناهای قدیمی است.»

صبح دیروز نیز مرتضی آبدار که کمتر از 6 ماه از انتصاب وی به سمت مدیرکل میراث فرهنگی استان نمی‌گذرد، در گفتگویی تصریح کرد «هیچ ساخت و سازی در حریم ارک خارج از ضوابط میراث فرهنگی صورت نخواهد گرفت و تحولات محدوده تاریخی ارک رصد می‌شود و با توجه به اهمیت تاریخی و باستان‌شناختی محدوده ارک هر اقدامی باید با هماهنگی کامل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی صورت پذیرد.... با توجه به نقشه‌هایی که از سوی بنیاد مصلی تبریز ارائه‌شده است ساخت‌وساز در حیاط خانه فتح‌اللهیفبه‌منظور ایجاد پارکینگ زیرزمینی و در حد کف (صفر- صفر) صورت خواهد گرفت و بنایی خارج از کف حیاط احداث نخواهد شد.... طیجلسه‌ای که با مدیریت بنیاد مصلی صورت گرفت، ادامه عملیات به بعد از بررسی مجدد باستان‌شناسی و اعلام نظر کارشناسان سازمان موکول شد»


استقرار یگان حفاظت و حکم قوه قضائیه
آبدار عصر آن روز در گفت‌وگوی دیگر خبر از استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی در جوار ارک علیشاه تبریز داده و گفت «از چهار روز پیش که عملیات عمرانی در محوطه عمارت تاریخی ارک علیشاه تبریز آغازشده بود رایزنی‌ها مبنی بر توقف عملیات انجام شد که درنهایت با نامه‌نگاری صورت گرفته توافق حاصل شد تا هرگونه عملیات عمرانی در این محوطه تا اعلام نظر باستان شناسان متوقف شود.... بر اساس تصمیم اتخاذشده5 نفر از کارشناسان باستان‌شناسی زبده سازمان جهت بررسی وضعیت فردا عازم تبریز هستند و به‌منظور پیشگیری از هرگونه عملیاتی در این منطقه از امشب تیم حفاظت میراث فرهنگی در محوطه ارک علیشاه مستقر خواهد شد.»

معاون عمرانی استاندار نیز دراین‌بین وارد موضوع شد و با این جمله که "هیچ‌کس حق تعرض به بناهای تاریخی را ندارد"، میراث فرهنگی را پیگیر حفظ حریم ارک علیشاه تبریز دانست. این اظهارنظر راه را هموار ساخت تا زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز در مجلس نیز در اینستاگرام خود خبر از "توقف عملیات خاک‌برداری در محدوده ارک تبریز با حکم قوه قضائیه بدهد و بنویسد «با پیگیری‌هایانجام‌یافته و با اعتراضات دامنه‌دار مردم از یکسو، همراهی رسانه‌ها از سوی دیگر و به دنبال آن واکنش بنیاد مصلیبه‌عنوان متولی اصلی این مجموعه، سبب شد تا عملیاتخاکبرداری اطراف مجموعه ارکتبریز با حکم قوه قضائیه متوقف شود.»


تبریزبیدار در روزهای آتی به تاریخ ارک تبریز و زوایای این موضوع خواهد پرداخت.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.