سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۰:۴۶:۵۷ شناسه خبر : 1061104

نگاهی به حواشی احداث پارکینگ در مجاورت ارگ تبریز؛

لرزه بر اندام نحیف «تبریز 2018»!

انتشار خبری مبنی بر "گودبرداری عمیق و شبانه" در محوطه ارگ تاریخی تبریز و ساخت پارکینگ در کنار بنای ارگ در فضای مجازی، گویی بار دیگر لرزه بر تن نحیف نهال تازه غرس شده "تبریز 2018 "انداخته است.

لرزه بر اندام نحیف «تبریز 2018»!

سرویس شهری تبریزبیدار؛


این روزها که سخن از تبریز 2018 و لیست بلندبالا و پرطمطراق پروژه‌های عمرانی و فرهنگی که در پناه عنوان "تبریز 2018 و پایتخت گردشگری جهان اسلام" پنهان‌شده و بودجه‌های کلانی را راهی اجرای عمده پروژه‌های روبنایی و روتین سال‌های پیش می‌نماید، انتشار خبری در فضای مجازی بار دیگر لرزه بر تن نحیف نهال تازه غرس شده "تبریز 2018 "انداخت.


در روزهای گذشته با انتشار خبری مبنی بر "گودبرداری عمیق و شبانه" در محوطه ارک تاریخی تبریز و ساخت پارکینگ در کنار بنای ارگ، بار دیگر توجه‌ها را به این بنا جلب کند و همراه شود با موجی از حواشی رسانه‌ای و سپس اظهارنظرهای مسئولین.


در مرکز شهر تاریخی تبریز - بازمانده‌های بنای باستانی شکوهمندی قرار دارد که درگذر زمان از آن با نام‌های ارگ تبریز ارگ ۱علیشاه طاق علیشاه و نیز مسجد علیشاه یادکرده‌اند.


این ایوان عظیم فروریخته که ابعاد آن از ایوان مداین بزرگ‌تر است در نقطه مرکزی تبریز برای 700 سال جا خوش کرده است و حضور چند سده مصلی بزرگ تبریز در کنار آن، تلفیقی از هویت تاریخی دینی_ملی مردم آذربایجان و ایران است.


اما داستان خاک‌برداری این بنای تاریخی که این روزها حرفوحدیث‌های فراوانی درباره آن به گوش می‌رسد چیست و به کجا بازمی‌گردد.


مورد تائیداستانداریآذربایجانشرقی!
بر اساس اخبار اعلامی در رسانه‌ها در سال 87، به دنبال انتشار خبر مصاحبه محمدرضا اشرف نیا معاون وقت عمرانیاستانداریآذربایجانشرقیمبنی بر توقف حفاری‌ها در حوالیارگ علیشاه تبریز، شهرداری تبریز با انتشار خبری جزئیاتی ناگفته از "احداث پارکینگطبقاتی محوطه ارکعلیشاهتبریز" اعلام کرد. بر اساس این خبر، شهرداری تبریز اجرای این طرح را "مورد تائیداستانداریآذربایجانشرقی" اعلام کرده بود «هزینه احداث این پروژه 50میلیاردریال است و اینپارکینگظرفیتپارک600 خودرو را در خود دارد و تلاش شهرداری در راستایایجاد رفاه براینمازگزاران نماز جمعه، بازدیدکنندگان و گردشگران و همچنیناجرای طرح محدوده ترافیککه از سال آینده در تبریز اجرا می‌شود، می‌باشد...معاون عمرانیاستانداری از 6 ماه قبل بر اساس مصوبات کمیسیون ماده 5 در سال 1384آزادسازی محوطه پارکعلیشاه و مغازه‌های اطراف طرح را به بنیادمصلی ابلاغ کرده‌اند»


احداث این پروژه بعدها با آغاز احداث پروژه مصلی تبریز به‌عنوان مکمل کننده وجه هویتی دینی-ملی مردم تبریز متوقف شد اما این روزها و سال‌های گذشته بار دیگر ارگ، موردتوجه قرار گرفت و سال 92 که صادق نجفی به‌تازگی رخت بلدیهچی تبریز را به تن کرده بود، خبر از "آزادسازی و زیباسازی محوطه تاریخی ارگ تبریز" داد و گفت «دیوارها و موانع محوطه تاریخی ارگ به‌زودی برطرف می‌شود و با آزادسازی ضلع شمالی، جنوبی و غربی محوطه ارگ، این بنای تاریخی آماده بازدید مسافران نوروزی و شهروندان است... زیباسازی، نورپردازی و توسعه فضای سبز را از دیگر برنامه‌های شهرداری تبریز برای آماده‌سازی ارگ تبریز در سال جدید است و با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با بنیاد مصلی، هم‌اکنون تملک واحدهای تجاری واقع در پیرامون این بنای تاریخی در حال اجرا است... با پایان یافتن تملک واحدهای تجاری، توسعه محوطه این اثر تاریخی و تبدیل آن به یک فضای سبز کم‌نظیر، در دستور کار قرار دارد.»

بار دیگر ارگ!
اما در ماه‌های اخیر که بار دیگر موضوع "تبریز 2018" باز هم مسئولین استانی را به داشته‌های تاریخی و فرهنگی تبریز در قالب‌های دینی_ملی هویت مردم آذربایجان و ایران جلب کرده است، ارگ تبریز یکی از بناهایی است که ضرورت توجه مضاعف بدان موردتوجه همه قرارگرفته است.

آغاز مجدد پروژه احداث این پارکینگ و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی باعث شد تا انجمن موسوم به دوستداران میراث فرهنگی تبریز، پس از خاک‌برداری در عرصه بنای تاریخی ارگ علیشاه، نامه‌ای به معاون میراث فرهنگی کشور نوشته و خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از ساخت پارکینگ طبقاتی شوند.

ارگ تبریز

در راستای مرمت و تقویت بناهای قدیمی است
پس‌ازآن حجت‌الاسلام محمدی مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی امام خمینی (ره) تبریز، با ارسال نامه‌ای به معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت «با توجه به اینکه مجموعه مصلی و ارگ در هسته مرکزی تبریز واقع است در اکثر مراسم‌ها و همایش‌ها و گردهمایی‌ها، با پارک خودروهای عزیزان محوطه مذکور به پارکینگ تبدیل می‌شود که این امر برای فراهم‌آوری بستر مناسب برای ایجاد و احداث و احداث فضای سبز و آب‌نماهای مختلف در اضلاع شمالی و جنوبی ارگ و حیاط ساختمان فتح الله‌یفبرنامه‌ریزی‌شده است...احداث پارکینگ زیرزمینی با تشکیل جلسات مختلف کارشناسان زبده و عوامل ذیربط با لحاظ حفظ حریم قانونی و اعمال نقطه نظرات فنی و مهندسی از آثار تاریخی در حال اجرا است.... نهتنها عملیات مذکور هیچ‌گونه تخریب آثار فرهنگی و تاریخی اشاره‌شده در برنامه مذکور را ندارد بلکه در راستای مرمت و احیاء و تقویت بناهای قدیمی است.»

صبح دیروز نیز مرتضی آبدار که کمتر از 6 ماه از انتصاب وی به سمت مدیرکل میراث فرهنگی استان نمی‌گذرد، در گفتگویی تصریح کرد «هیچ ساخت و سازی در حریم ارک خارج از ضوابط میراث فرهنگی صورت نخواهد گرفت و تحولات محدوده تاریخی ارک رصد می‌شود و با توجه به اهمیت تاریخی و باستان‌شناختی محدوده ارک هر اقدامی باید با هماهنگی کامل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی صورت پذیرد.... با توجه به نقشه‌هایی که از سوی بنیاد مصلی تبریز ارائه‌شده است ساخت‌وساز در حیاط خانه فتح‌اللهیفبه‌منظور ایجاد پارکینگ زیرزمینی و در حد کف (صفر- صفر) صورت خواهد گرفت و بنایی خارج از کف حیاط احداث نخواهد شد.... طیجلسه‌ای که با مدیریت بنیاد مصلی صورت گرفت، ادامه عملیات به بعد از بررسی مجدد باستان‌شناسی و اعلام نظر کارشناسان سازمان موکول شد»


استقرار یگان حفاظت و حکم قوه قضائیه
آبدار عصر آن روز در گفت‌وگوی دیگر خبر از استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی در جوار ارک علیشاه تبریز داده و گفت «از چهار روز پیش که عملیات عمرانی در محوطه عمارت تاریخی ارک علیشاه تبریز آغازشده بود رایزنی‌ها مبنی بر توقف عملیات انجام شد که درنهایت با نامه‌نگاری صورت گرفته توافق حاصل شد تا هرگونه عملیات عمرانی در این محوطه تا اعلام نظر باستان شناسان متوقف شود.... بر اساس تصمیم اتخاذشده5 نفر از کارشناسان باستان‌شناسی زبده سازمان جهت بررسی وضعیت فردا عازم تبریز هستند و به‌منظور پیشگیری از هرگونه عملیاتی در این منطقه از امشب تیم حفاظت میراث فرهنگی در محوطه ارک علیشاه مستقر خواهد شد.»

معاون عمرانی استاندار نیز دراین‌بین وارد موضوع شد و با این جمله که "هیچ‌کس حق تعرض به بناهای تاریخی را ندارد"، میراث فرهنگی را پیگیر حفظ حریم ارک علیشاه تبریز دانست. این اظهارنظر راه را هموار ساخت تا زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز در مجلس نیز در اینستاگرام خود خبر از "توقف عملیات خاک‌برداری در محدوده ارک تبریز با حکم قوه قضائیه بدهد و بنویسد «با پیگیری‌هایانجام‌یافته و با اعتراضات دامنه‌دار مردم از یکسو، همراهی رسانه‌ها از سوی دیگر و به دنبال آن واکنش بنیاد مصلیبه‌عنوان متولی اصلی این مجموعه، سبب شد تا عملیاتخاکبرداری اطراف مجموعه ارکتبریز با حکم قوه قضائیه متوقف شود.»


تبریزبیدار در روزهای آتی به تاریخ ارک تبریز و زوایای این موضوع خواهد پرداخت.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه