سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۳:۵۳:۱۴ شناسه خبر : 1061121

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

نظر ترامپ در برجام بر انتخابات ایران تأثیرگذار است/ لغو توافق برجام محل شک و تردید است

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز گفت: نظر ترامپ در مورد برجام تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است

نظر ترامپ در برجام بر انتخابات ایران تأثیرگذار است/ لغو توافق برجام محل شک و تردید است

فرامرز تقی لو در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به انتخاب دونالد ترامپ به سمت رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا و سیاست داخلی و خارجی و برنامه‌های وی، اظهار داشت: به دلیل اینکه ترامپ تاکنون فردی سیاسی نبوده و در مسائل سیاسی سمتی نداشته، رویکرد و نظریه وی به‌صورت کلی ناشناخته است و نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره رفتارهای وی انجام داد.


وی ادامه داد: ولی به دلیل قدرت بالادست و اکثریت حزب جمهوری‌خواه در کنگره و سنای آمریکا، حزب جمهوری‌خواه و نسبت این حزب با توجه به شعارها و برنامه‌های ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی با وی، نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره آینده ارائه داد و سیاست حزب جمهوری‌خواه در این موضوع بسیار مهم است.


ترامپ مخالف ایجاد منطقه پروازممنوع است
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز، با اشاره به موضع ترامپ نسبت به پرونده هسته‌ای ایران و آتش زدن برجام، یادآور شد: عقل  جمعی جمهوری خواهان دراین‌باره باید مدنظر قرار گیرد که احتمالاً شعارهای داده‌شده در آتش زدن و لغو برجام محقق نخواهد شد و من فکر می‌کنمیک سری محدودیت‌ها در قبال ایران زیاد شود ولی اساساً لغو توافق هسته‌ایبرجام محل شک و تردید است.


وی افزود: اروپا، روسیه و چین حاضر به پذیرش لغو برجام نخواهند بود و آمریکا تنها خواهد ماند و اگر بار دیگر موضوع غنی‌سازی دوباره هسته‌ای در ایران طرح شود، و فکر می‌کنم در صورت لغو برجام، بیش از 1+5 وسایر کشورهای اروپایی، خود آمریکا ضرر خواهد کرد.

تقی لو، با اشاره به‌احتمال افزایش میزان هماهنگی آمریکا و روسیه در بحران سوریه، گفت: تاریخ ثابت کرده است که روسای جمهور آمریکا تا زمان رسیدن به یک سیاست منسجم دور اولشان به اتمام رسیده است وترامپ در رقابت‌های انتخاباتی خبر از تنش‌زدایی در موضوع سوریه به میان آورده است و خود وی نیز مخالف جدی نظریه هیلاری کلینتون مبنی بر ایجاد منطقه پروازممنوع در شمال سوریه است.

وی یادآور شد: سیاست خارجی دونالد ترامپ به‌ صورتشسته‌ و رفتهاعلام‌نشده  و اشاره و طعنه ترامپبه‌ضرورت پرداخت هزینه تأمین امنیت کشورهای عربی و ارتباطات احتمالی با روسیه و چین، می‌تواندازیک‌طرف به نفع ایران باشد.


حامیان ترامپ طبقات متوسط رو به پایین است
تحلیلگر مسائل سیاسی، با اشاره به اینکه بدنه اجتماعی حامیان دونالد ترامپ و آرای ریخته شده به سبد وی متعلق به قشر متوسط به پایین جامعه است، خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده که رأی طبقات متوسط و متوسط رو به پایین تعیین‌کننده است و به دلیل ماهیت شغل کارگری و روزمره آنان، جزو طبقات بالای جامعه و قشر تحصیل‌کرده نیستند که گمان می‌کنند موضع‌گیری و گفتمان آنان با صدای بلند در کل جامعه تعمیم دارد.

وی افزود: فضای مجازی و رسانه‌ای  و تبلیغی در اختیار خانم کلینتون و حامیان او قرار داشت و این‌ها قشر زیرپوستی و فراموش‌شده جامعه که ابزارهای لازم برای ابزار وجود خود در عرصه سیاسی را ندارند، را نادیده می‌گرفتند و از تحلیل‌های انتخاباتی خود پاک می‌کردند.

تقی لو، نمایان شدن گسست بین فضای واقعی سیاسی و فضای رسانه‌ای سیاست را از نتایج انتخابات اخیر دانست و گفت: بنده تا روز آخر هیچ پیش‌بینی درباره نتیجه انتخابات نداشته‌ام که تا چه اندازه تفاوت میان فضای رسانه‌ای سیاست و فضای واقعی وجود دارد و با در نظر گرفتن این موضوع و قشر حامیان رسانه‌ای طرفداران خانم کلینتون و طبقات رو به پایین، می‌تواندتبیین‌کننده نتایج رسانه‌اینظرسنجی‌ها باشد.

وی افزود: فضای یکماهه گذشته نشان داد که واقعیت‌هایسیاسی برخلاف پیشبینی‌های احتمالی بسیار مهم است و ما نمونه چندین ماه گذشته تأثیر طبقات سیاسی پایین اجتماعی را در رأی مردم نسبتاً فرودست جامعه بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بوده‌ایم.


نظر مخالف ترامپ در برجام بر انتخابات ایران بسیار تأثیرگذار است
عضو هیئت‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تبریز با اشاره به تأثیر انتخاب ترامپ بر فضای سیاسی ایران خصوصاً انتخابات آتی ریاست جمهوری، یادآور شد: این‌گونه نیست که برخی‌ها ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور جنگ‌طلب و منازعه گر معرفی می‌کنند و ترامپ در سیاست‌های خود تاکنون نشان داده که سعی دارد از تقابل با روسیه، چین و خاورمیانه پرهیز کند و ما نمی‌توانیم ترامپ را با جرج بوش به‌عنوان رئیس‌جمهوری جنگ‌طلب تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: درعین‌حال نظر وی در مورد برجام بسیار تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است و باید منتظر باشیم تا ببینیم تصمیم ترامپ و جمهوری خواهان در سیاست خارجی چه خواهد بود.

نظرات

هموطن
پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۲۸:۲۷
IR

برادر عزیز استاد محترم که شتابزده و عجولانه تحلیل کردی فعلا خیلی زود هر چند برخی خدا خدا میکنند که برجام را در انتخابات بر علیه دولت استفاده کنند(اگر ترامپ یه کار اشتباهی کرد) ولی مطمنا رویاشان تعبیر نخواهد شد ان شاالله.

شهروند
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۳۵:۱۵
IR

تحلیل فوق از یک سو بر ابهامات موجود در سیاست احتمالی آینده ترامپ و از سوی دیگر بر احتمالات ممکن در صورت لغو برجام اشاره می کند و لذا هیچ نتیجه گیری عجولانه و شتاب زده ای ارائه نشده است. هموطن بهتر است که متن را با دقت بخوانند

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه