سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۳:۵۳:۱۴ شناسه خبر : 1061121

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

نظر ترامپ در برجام بر انتخابات ایران تأثیرگذار است/ لغو توافق برجام محل شک و تردید است

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز گفت: نظر ترامپ در مورد برجام تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است

نظر ترامپ در برجام بر انتخابات ایران تأثیرگذار است/ لغو توافق برجام محل شک و تردید است

فرامرز تقی لو در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به انتخاب دونالد ترامپ به سمت رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا و سیاست داخلی و خارجی و برنامه‌های وی، اظهار داشت: به دلیل اینکه ترامپ تاکنون فردی سیاسی نبوده و در مسائل سیاسی سمتی نداشته، رویکرد و نظریه وی به‌صورت کلی ناشناخته است و نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره رفتارهای وی انجام داد.


وی ادامه داد: ولی به دلیل قدرت بالادست و اکثریت حزب جمهوری‌خواه در کنگره و سنای آمریکا، حزب جمهوری‌خواه و نسبت این حزب با توجه به شعارها و برنامه‌های ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی با وی، نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره آینده ارائه داد و سیاست حزب جمهوری‌خواه در این موضوع بسیار مهم است.


ترامپ مخالف ایجاد منطقه پروازممنوع است
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز، با اشاره به موضع ترامپ نسبت به پرونده هسته‌ای ایران و آتش زدن برجام، یادآور شد: عقل  جمعی جمهوری خواهان دراین‌باره باید مدنظر قرار گیرد که احتمالاً شعارهای داده‌شده در آتش زدن و لغو برجام محقق نخواهد شد و من فکر می‌کنمیک سری محدودیت‌ها در قبال ایران زیاد شود ولی اساساً لغو توافق هسته‌ایبرجام محل شک و تردید است.


وی افزود: اروپا، روسیه و چین حاضر به پذیرش لغو برجام نخواهند بود و آمریکا تنها خواهد ماند و اگر بار دیگر موضوع غنی‌سازی دوباره هسته‌ای در ایران طرح شود، و فکر می‌کنم در صورت لغو برجام، بیش از 1+5 وسایر کشورهای اروپایی، خود آمریکا ضرر خواهد کرد.

تقی لو، با اشاره به‌احتمال افزایش میزان هماهنگی آمریکا و روسیه در بحران سوریه، گفت: تاریخ ثابت کرده است که روسای جمهور آمریکا تا زمان رسیدن به یک سیاست منسجم دور اولشان به اتمام رسیده است وترامپ در رقابت‌های انتخاباتی خبر از تنش‌زدایی در موضوع سوریه به میان آورده است و خود وی نیز مخالف جدی نظریه هیلاری کلینتون مبنی بر ایجاد منطقه پروازممنوع در شمال سوریه است.

وی یادآور شد: سیاست خارجی دونالد ترامپ به‌ صورتشسته‌ و رفتهاعلام‌نشده  و اشاره و طعنه ترامپبه‌ضرورت پرداخت هزینه تأمین امنیت کشورهای عربی و ارتباطات احتمالی با روسیه و چین، می‌تواندازیک‌طرف به نفع ایران باشد.


حامیان ترامپ طبقات متوسط رو به پایین است
تحلیلگر مسائل سیاسی، با اشاره به اینکه بدنه اجتماعی حامیان دونالد ترامپ و آرای ریخته شده به سبد وی متعلق به قشر متوسط به پایین جامعه است، خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده که رأی طبقات متوسط و متوسط رو به پایین تعیین‌کننده است و به دلیل ماهیت شغل کارگری و روزمره آنان، جزو طبقات بالای جامعه و قشر تحصیل‌کرده نیستند که گمان می‌کنند موضع‌گیری و گفتمان آنان با صدای بلند در کل جامعه تعمیم دارد.

وی افزود: فضای مجازی و رسانه‌ای  و تبلیغی در اختیار خانم کلینتون و حامیان او قرار داشت و این‌ها قشر زیرپوستی و فراموش‌شده جامعه که ابزارهای لازم برای ابزار وجود خود در عرصه سیاسی را ندارند، را نادیده می‌گرفتند و از تحلیل‌های انتخاباتی خود پاک می‌کردند.

تقی لو، نمایان شدن گسست بین فضای واقعی سیاسی و فضای رسانه‌ای سیاست را از نتایج انتخابات اخیر دانست و گفت: بنده تا روز آخر هیچ پیش‌بینی درباره نتیجه انتخابات نداشته‌ام که تا چه اندازه تفاوت میان فضای رسانه‌ای سیاست و فضای واقعی وجود دارد و با در نظر گرفتن این موضوع و قشر حامیان رسانه‌ای طرفداران خانم کلینتون و طبقات رو به پایین، می‌تواندتبیین‌کننده نتایج رسانه‌اینظرسنجی‌ها باشد.

وی افزود: فضای یکماهه گذشته نشان داد که واقعیت‌هایسیاسی برخلاف پیشبینی‌های احتمالی بسیار مهم است و ما نمونه چندین ماه گذشته تأثیر طبقات سیاسی پایین اجتماعی را در رأی مردم نسبتاً فرودست جامعه بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بوده‌ایم.


نظر مخالف ترامپ در برجام بر انتخابات ایران بسیار تأثیرگذار است
عضو هیئت‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تبریز با اشاره به تأثیر انتخاب ترامپ بر فضای سیاسی ایران خصوصاً انتخابات آتی ریاست جمهوری، یادآور شد: این‌گونه نیست که برخی‌ها ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور جنگ‌طلب و منازعه گر معرفی می‌کنند و ترامپ در سیاست‌های خود تاکنون نشان داده که سعی دارد از تقابل با روسیه، چین و خاورمیانه پرهیز کند و ما نمی‌توانیم ترامپ را با جرج بوش به‌عنوان رئیس‌جمهوری جنگ‌طلب تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: درعین‌حال نظر وی در مورد برجام بسیار تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است و باید منتظر باشیم تا ببینیم تصمیم ترامپ و جمهوری خواهان در سیاست خارجی چه خواهد بود.

نظرات

هموطن
پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۲۸:۲۷
IR

برادر عزیز استاد محترم که شتابزده و عجولانه تحلیل کردی فعلا خیلی زود هر چند برخی خدا خدا میکنند که برجام را در انتخابات بر علیه دولت استفاده کنند(اگر ترامپ یه کار اشتباهی کرد) ولی مطمنا رویاشان تعبیر نخواهد شد ان شاالله.

شهروند
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۱:۳۵:۱۵
IR

تحلیل فوق از یک سو بر ابهامات موجود در سیاست احتمالی آینده ترامپ و از سوی دیگر بر احتمالات ممکن در صورت لغو برجام اشاره می کند و لذا هیچ نتیجه گیری عجولانه و شتاب زده ای ارائه نشده است. هموطن بهتر است که متن را با دقت بخوانند

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.