سرویس : سیاسی , جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۲۳:۱۷:۰۹ شناسه خبر : 1061293

دو خط موازی سیاسی روی مربع انتخاباتی شورا؛

منجی سازی 56 نفره برای انتخابات شورای شهر تبریز!+اسامی

اما بی شک منجی سازی از عمده افراد لیستی که به جز سیاست ورزی تخصص و اشراف کاملی بر مسائل شهری ندارند، امری چندان مطلوب نیست.

منجی سازی 56 نفره برای انتخابات شورای شهر تبریز!+اسامی


سرویس شهری تبریزبیدار


انتخابات شورای شهر و روستاها در کشورمان هرچند به اندازه انتخابات ریاست جمهوری دارای اهمیت رسانه ای و تبلیغاتی برای شکل دهی سیاست 4 ساله کشور در سطح کلان نیست، اما بدون شک دارای اهمیت ویژه ای از نظر خرد و عملیاتی در تاثیرگذاری عینی بر سیاست های مردم است.

شوراهای شهر و روستا عموما و شوراهای کلانشهرها خصوصا به دلیل سطح خدمات رسانی و کنش متقابل عینی با نهادی گسترده و خدماتی به نان شهرداری ها، نقش و تاثیر غیرقابل انکاری بر فضاهای شهری و زیست مردم دارد.

همین تاثیر فراوان از یک سو و سرازیر شدن بودجه و امکانات به شهرداری ها که غالبا محل نفوذ شورانشینان است، هر جناح سیاسی و فکری را برای چینش اعضای خود بر کرسی های آن به طمع می اندازد پیشتر در گزارش "ما خانه به دوشان غم انتخابات که داریم!" به بررسی و کنش سیاسی احتمال 4 مربع انتخاباتی "اقلیت، اکثریت، شهرداری ها و تازه واردان" اشاره کرد و مهم ترین نقش را از آن کسانی داشت که واجد برخی مشخصات خاص باشند.

این مشخصات خاص که در پیوندهای خانوادگی و طایفه ای و میزان ارتباط کاندیداها با توده های جامعه خلاصه می شود، بیشتر به سیطره غیرقابل انکار دموکراسی توده وار و از پایین در انتخابات های شورا باز می گردد که در کلانشهرهای دارای بافت های با تبار گوناگون ایلاتی و نسبی، شکاف توده وار تری را شاهد می شود.

این شکاف توده وار سبب شده است که به جز انتخابات دور نخست شورای شهر که در فضای ملتهب و جو پریشان سیاسی دوران اصلاحات برگزار شد،  سایر انتخابات ها به محل جولان نیروهای سیاسی نخبه گرا و عمدتا به دور از سیاست  توده وار تبدیل نشود و هندسه سیاسی به گونه ای شکل گیرد که به جز تهران که همیشه شکاف سیاسی خصوصا شکاف اصولگرا_اصلاح طلب در آن فعال بوده، شاهد آرایش سیاسی اصولگرا_اصلاح طلب در انتخابات و سپس نمایندگی شورای شهر باشیم.

اما برخلاف این سنت مالوف است که گویی قرار است بر فراز یا در کنار مربع انتخابات شورا دو خط موازی سیاسی نیز در انتخابات شکل بگیرد تا بالاتر از این شکاف بر روند و نتیجه انتخابات تاثیر گذارد.

یکی از این جناح های سیاسی جناح چپ سنتی پیشین، اصلاح طلب بعدی و اعتدالی فعلی است که اخیر با انتشار مطلبی که سوگیری سیاسی با ارتباط دادن میان "اصلاح طلبان تبریز" و "نجات شهر" به وضوح مشخص است، مدعی شده است رای مردم به "کاندیداهای بس نام و نشان"، ناشی از "عدم تمایل شخصیت‌های برجسته استانی جهت حضور در انتخابات شوراهای شهر در کنار عدم ورود تشکیلاتی اصلاح طلبان به این انتخابات" است.

این تارنما برای اثبات منجی بودن لیست اصلاح طلبان به دلایل غیرقابل اثبات دقیقی همچون تمایل مردم تبریز به 3 کاندیدای لیست امید و رای 55 درصدی مردم تبریز به حسن روحانی در سال 92 استناد می کند و تلاش می کند با انتساب اکثریت شورای شهر تبریز به اصولگرایان، بنویسد که "شورای شهر تبریز روی آرامش را ندیده است و با انبوهی از حواشی و ناراحتی همراه بوده است"

این تارنما که عنوان خبرگزاری را نیز یدک می کشد، در ادامه گزارش خود از لیست 56 نفره ای رونمایی می کند که عمده افراد آن از کنشگران مرکزی شورای مرکزی اصلاح طلبان استان است و در این لیست نام هایی همچون دو کاندیدای شکست خورده لیست امید از تبریز در انتخابات مجلس، دو عضو فعلی شورای شهر تبریز، 6 عضو اسبق شورای شهر تبریز و بخش عمده ای از اصلاح طلبان و مشهور و شناخته نشده تبریز و استان دیده می شود.

حال باید منتظر ماند و دید که جناح مقابل برای انتخابات شورا چه در سر می پروراند.

Image title

نظرات

شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۳۳:۱۸
IR

مطمئنا برای آقای محمدزاده رای نخواهیم داد... جمعی از اعضای تعاونی مسکن جماران

محمد
یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۸:۳۹:۱۴
IR

متاسفانه هر کس که میاد به فکر خودش و فامیلاشه . متاسفانه بعضی ها هم به خاطر یه شام . یا خوشگل بودن و ... رای میدن که نتیجش میشه فساد شورا.

بیداری انتخابات
یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۹:۳۱:۲۵
IR

ای کاش این عزیزان لیست اموال ودارایی هایشان را درطول یک دهه اخیر را منتشرکنند وفیش حقوقی وحقوق بازنشستگی را منتشرکنند تا منجی گریهایشان اثبات شود خداراشکرکه نام حامیان حاشیه نشین قرانیست بیاییند.

رضا
یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۲۲:۵۷:۱۵
IR

عجب سوابقي!!! شاعر!!!؟ عضو ستاد فلاني؟!!!!! يك نكته هم عرض كنم خدمتتون،شوراي چهارم دو عضو اصلاح طلب داشت كه هردوتاشون توي ماجراي فساد دستگير شدن!

دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۱:۴۷:۲۲
IR

ایکاش نهادها ی نظارتی و فرمانداری دقت بیشتری در صلاحیت ها داشته باشند. و مردم هم به کسانی رای دهند که واقعا دلشان برای تبریز بسوزد. دکتر و آجیل فروش و فرش فروش و انبوه ساز و بازنشسته و .... به درد تبریز نمیخورند. باور کنید در این سه سال تبریز چندین هزار سال پسروی داست.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه