سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰:۰۵ شناسه خبر : 1061353

گفتگو با مدیرعامل بنیاد مصلی تبریز؛

برخی، زخم های کهنه خود را باز کردند/برخی اظهارات مسئولین استانی جای گلایه دارد/آقایی که اظهارات زیادی کرده بود، پس از دعوت ما گفت تا کنون به ارگ نیامده بودم!!

حجت الاسلام محمدی در گفتگو با تبریزبیدار آخرین وضعیت ارگ تبریز را شرح داد.

برخی، زخم های کهنه خود را باز کردند/برخی اظهارات مسئولین استانی جای گلایه دارد/آقایی که اظهارات زیادی کرده بود، پس از دعوت ما گفت تا کنون به ارگ نیامده بودم!!

به گزارش تبریزبیدار، گودبرداری اطراف ارگ تبریز طی هفته های گذشته حواشی زیادی را در سطح شهر ایجاد نموده و برخی از سیاسیون و جریان ها که در عمرشان حتی یکبار هم به ارگ نرفته اند با سوار شدن بر موج احساسات و فضای هیجانی سعی در بهره برداری های خود از این ماجرا داشتند و در مقابل برخی از دلسوزان میراث فرهنگی نگران وضع موجودبودند. اظهارات بسیاری از مسئولین استانی و کشوری در این خصوص گفته شده و منجر به توقف عملیات خاکبرداری در اطراف ارگ تبریز شده است.


تبریزبیدار به عنوان رسانه ای که از ابتدا پوشش خبرهای مربوط به ارگ را وظیفه خود می دانسته و آخرین خبرها در این خصوص را در اختیار مخاطبانش قرار می داده، این بار برای روشن شدن اذهان عمومی به سراغ یکی از متولیان اصلی احداث پارکینگ در اطراف ارگ تبریز رفته است. حجت الاسلام محمدی مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی تبریز ناگفته های بسیاری از پشت پرده جنجال ها در مورد احداث پارکینگ و رفتارهای متذبذبانه برخی از سیاسیون در این باره را ابراز می دارد. آنچه می خوانید گفتگوی تفصیلی ما با حجت الاسلام محمدی است.


 به نام خدا. با سلام و تشکر از شما بابت انجام این گفتگو، به عنوان سوال آغازین از گذشته بنای پیرامونی ارک تبریز و احداث مصلی، کتابخانه و تالار برایمان بگویید.

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم خدمت شما و همه مخاطبان پایگاه خبری تبریزبیدار عرض سلام دارم. در هر عصر و زمانه ای در مقابل وجود دسته ای از متدینین، عده ای غیرمتدین وجود دارند که همیشه منافع شخصی و عنانیت نفسی بر آنها سیطره دارد.

تاریخچه مجموعه پیرامونی ارگ به حدود ۷۰۰ سال پیش بازمی گردد که مساحت این مجموعه مسمی به مسجد جامع علی شاه ۱۰ هکتار بوده است و با گذشت این زمان، این مجموعه به کوچه، خیابان، مدرسه و مسجد و .. تبدیل یافت و آنچه باقی مانده، کمتر از ۶ هکتار است که شمال آن به خیابان امام خمینی(ره)، شرق به خیایان طالقانی، غرب به کوچه مصلی و جنوب به خیابان مصلی منتهی می شود.

در گذشته در این مجموعه حوزه های علمیه، خانگاه، خانه های ادبی و کلاس های تدریس قرآن وجود داشته و خاطرات موجود درباره مجموعه ارگ در کتاب ها به تفصیل آمده است. اما حداقل در حدود۳۰۰ سال، این مکان به صورت مخروبه و به محل گردشگاه حیوانات موذی تبدیل شده بود.

تا اینکه در دهه های گذشته، در این مکان مسجدی به صورت مصلی برای حضور نمازگزاران طراحی شد و مصلی فعلی امام خمینی(ره)، در ظاهر مسمی به مصلا است ولی دارای مجموعه هایی است که به صورت پیوسته در حال خدمت رسانی به مردم عزیز تبریز است.

بنیاد مصلی

در استان های همجوار تالار و کتابخانه به این بزرگی در اختیار شهروندان وجود ندارد

یکی از این مجموعه ها کتابخانه واقع در مصلی با ظرفیت ۱۵ هزار عضو و با عضویت بیش از ۱۲ هزار عضو و ۵۰ هزار جلد کتاب فعالیت دارد که نوعی خدمت فرهنگی در اختیار جوانان و پژوهشگران شهر تبریز است و در کنار آن سالن بزرگی با ظرفیت ۱۰۵۰ نفر میزبان سمینارهای گوناگون است.

این در حالی است که در استان های همجوار آذربایجان شرقی تالار و کتابخانه ای به این اندازه وجود ندارد. در زمان احداث این مصلی، و زدن سونداژ و گمانه برای شناسایی نوع و جنس زمین، با حضور استاندار وقت آقای مهندس عبدالعلی زاده و شهردار وقت جناب درویش زاده، صورتجلسه ای امضا شد که براساس آن در جریان این کمانه زدن ها، هیچ گونه آثار باستانی مشاهده نشده است.

چه شد که ضرورت احداث پارکینگی در اطراف ارک تبریز و مصلی را احساس کردید؟

پس از آن که ساختمان مصلی و کتابخانه و تالار احداث شد، اخیرا پس از کار کارشناسی تصمیم بر این شد که برای ساماندهی اتومبیل ها در زمان برگزاری سمینارها در تالار که شرکت کنندگان با پارک اتومبیل های خود در مجاورت محل مصلی و ارگ، این مکان را به نوعی پارکینگ تبدیل کرده بودند، تدبیری اندیشیده شود.


یکی از بستگار استاندار وقت ساختمانی 5 طبقه در نزدیکی ارگ ساخت و تنها نهادی که جلوی او ایستاد ما بودیم

برای حل مسئله و تبدیل محوطه اطراف ارک به محلی زیبا و گردشگری و سنگ فرش کردن و گنجاندن آبنما در آن، که نقشه های موجود نزد ما گویای این مسئله است، پس از بررسی های کارشناسی قسمتی که ۶۰ متر از محل بنای ارگ فاصله دارد(در حالی که قانونا باید ۵۰ متر فاصله داشته باشد)، پارکینگی با ظرفیت ۴۵۰ اتومبیل در زیر زمین احداث گردد و قسمت روی زمین این پارکینگ به سنگ فرش و فضای سبز اختصاص یابد.

براساس این طرح هیچ گونه اثری تخریب نمی شود، در صورتی که یکی از بستگان یکی از آقایان در زمان استانداری خود، در جنوب بنای ارگ ساختمانی ۵ طبقه احداث کردند که پس از مشاهده عدم برخورد از سوی دستگاه های دیگر، ما نسبت به احداث آن اعتراض کردیم، که در جواب نامه بنده نوشتند که فاصله آن کمتر از ۵۰ متر است و در نهایت با اعتراض های بعدی شهرداری احداث بنای آن را متوقف ساخت.

پس از گودبرداری در همین فاصله ۶۰ متری بود که اعتراضاتی نسبت به احداث پارکینگ به پاخاست و حتی برخی از مسئولین استانی علیه آن به اظهارنظر پرداختند. از این اظهارات برایمان بگویید؟

بله  متاسفانه دیدیم، زمانی که بنیاد مصلی برای رفاه حال نمازگزاران و شرکت کنندگان در سالن همایش ها، نسبت به احداث پارکینگی عمومی و نه اختصاصی اهتمام ورزید تا عموم شهروندان تبریزی از آن استفاده کنند، به مجرد اینکه خاکبرداری برای احداث آن شروع شدو مایقین داشتیم که اثری از میراث تاریخی در محل خاک برداری وجود ندارد، نامه آقایانی به عنوان دوستداران میراث فرهنگی در این باره باعث شد که عده ای را علیه بنیاد خیریه مصلی تحریک کنند.

ارگ تبریز

برخی ها زخم های کهنه خود را باز کردند/مسئولی که اظهارات زیادی در این خصوص کرده بود، پس از دعوت ما گفت تا کنون به ارگ نیامده بودم!!

آنهایی که زمانی در استان ما مسئولیت داشتند و اکنون تهران نشین هستند، زخم های کهنه خود از اینکه زمانی می خواستند استاندار، فرماندار و یا مدیرکل بشوند را باردیگر باز کردند، ولی نتوانستند هنوز دست محبت خود را از روی تبریز برنداشته اند، در صورتی که این افراد در زمان خود هیچ کار عمرانی انجام ندادند و صرفا با اخذ رای مردم به مجلس رفتند و تنها وضعیت مالی خود را فربه تر کردند.


در ۳۰ سال گذشته بنده ندیده ام اینها مدعی شوند که ما اثری از آثار فرهنگی و تاریخی مرمت و آباد کرده ایم و اگر این ها کمی دقت می کردند این مسائل پیش نمی آمد. بنده با تعدادی از مسئولین برای آمدن به محوطه ارگ و مصلی تماس گرفتم و پس از حضور، آنها اظهار کردند که تا به حال اینجا نیامده و شرایط اینجا را ندیده بودیم. آخر پدر آمرزیده، زمانی که وضعیت اینجا را ندیده ای، چگونه قضاوت می کنی؟!

پس انتقاد اصلی شما نسبت به مسئولینی است که بدون اطلاع دقیق درباره این موضوع سخن گفتند؟

بله بنده از کلیه جوانانی که در اتفاقات اخیر علیه ما یا به نفع ما به اظهارنظر پرداختند تشکر می کنم، چراکه جوان احساساتی است و ما گلایه ای از جوانان عزیز نداریم، چراکه آینده کشورمان متعلق به جوانان است و ما خواهان تبریزی آباد، پیشرفته و الگو برای سایر شهرها هستیم.


هیچ امام جمعه ای همچون آیت الله شبستری با اشراف کامل بر مسائل فرهنگی و حوزوی وجود ندارد
اما گلایه اصلی ما از آن دسته افرادی است که پا به سن گذاشته اند و سردی و گرمی روزگار را چشیده اند و اینگونه نسبت به احداث پارکینگ در ۶۰ متری ارگ موضع گیری کردند. این افراد اولا عالمانه و با آگاهی قبلی نسبت به این مسائل اظهارنظر کرده و جوانان پاک طینت عزیز را تحریک کردند و سبب شایعه پراکنی در فضای مجازی شدند.

برای سنجش صحت و درستی گفتار ما کافی است چند ماه صبر کنند و ببینند که گفته های ما محقق می شود یا نه؟ آیا محوطه ارگ، سنگفرش می شود یا نه؟ آیا فضای سبز و آب نما قرار داده خواهد شد؟و...

از زمان حضور بنیاد خیریه مصلی، این بنیاد نسبت به مقاوم سازی و نگهداری ارگ تبریز از فراز و پایین ارگ همت گذاشته و بنده به یاد دارم در دهه های پیش، بوته هایی به ارتفاع یک متر بر روی زمین وجود داشتند. نظر کارشناسی درباره ارگ تاکنون توسط کارشناسان و مهندسان دلسوز و کاردانی است که به صورت شبانه روز برای تبریزآباد، تبریز پیشرفته و تبریزبیدار تلاش می کنند.

از سوی دیگر ارگ تبریز باقی مانده مسجد علیشاه است و متعلق به مسلمانان و نمازگزاران است و وظیفه ماست آن را حفظ کنیم، چراکه این متدینین هستند که کل آذربایجان را حفظ کرده اند. حالا برخی کاسه داغ تر از آش شده اند که چه؟

اکنون که این مجموعه از وضعیت نامطلوب ابتدای انقلاب به مجموعه ای فرهنگی و خدماتی با این وسعت ارائه خدمات رسیده است، باید از دست اندرکاران این موضوع خصوصا نماینده ولی فقیه در استان تشکر کرد، چراکه هیچ امام جمعه ای همچون آیت الله مجتهد شبستری با اشراف بر مسائل فرهنگی و حوزوی وجود ندارد.

به جای سرگرم شدن به مباحث غیرواقعی و حاشیه سازی نادرست برای مسائل عمرانی که پیشرفت تبریز را به دنبال خواهد داشت، بهتر است به این فکر کنیم که چگونه می توانیم فقرا را از فقرا برهانیم و برای حاشیه نشینان ساختمان ایجاد کنیم.

چرا برخی در ماجرای حقوق های نجومی و اختلاس لام تا کام سخن نگفته و ساکت شدند، امیدواریم سر عقل بیایند و از این شیطنت ها دست بردارند و خودشان یار و یاور افرادی باشند که به آذربایجان شرقی و تبریز خدمت می کنند، نه اینکه مانع از کار آنان شوند.

Image title
برخی اظهارات مسئولین استانی جای گلایه دارد

از برخی مسئولین استانی خواهشمندم تا با آگاهی قبلی و پس از تحقیق، موضع گیری نمایند و گوش به سخن تعداد معدودی دشمن انقلاب نسپارند و براساس سخن آنان اظهارنظر نکنند و این نوع اظهارنظر واقعا جای گلایه دارد.

الحمدلله با آمدن تیمی از تهران، نقشه‌برداری ژئوفیزیکی محدوده ارگ تبریز نیز صورت گرفت و تا جایی که بنده اطلاع دارم، ۹۰ درصد گزارش آنها حکایت از این دارد که در زیر زمین و محل خاکبرداری هیچ نوع آثار باستانی و گنجی وجود ندارد.


موافقت برای احداث مصلی در سال ۷۶ در زمان استانداری مهندس عبدالعلی زاده و شهرداری آقای درویش زاده با حضور آیت الله مجتهد شبستری انجام شد که طی آن با امضای این عزیزان عملیات احداث مجموعه مصلی آغاز شد.


کارشناسان میراث فرهنگی هرچه بگویند قبول می کنیم

ادعا می کنند که این گودبرداری ممکن است به بنای ارگ ضربه وارد کند؟

این یک امر فنی است و کلیه مهندسین متخصص بر اجرای این پروژه صحه گذاشته اند ولی اگر بتوانند ثابت کنند که احداث این پروژه به مجموعه ارگ ضربه وارد می کند، سمعا و طاعتا، ما قبول می کنیم.

اما پیش از این در ۴۵ متری بنای ارگ، ساختمانی چند طبقه احداث کرده اند ولی بدان چیزی نگفته اند اما ما در نظر داریم در ساختمان پارکینگ از شمع استفاده کنیم که در پایداری ساختمان نقش داشته و در مقابل زلزله نیز آسیب های احتمالی را کاهش دهد.

این یک سخن غیرفنی است و حتی یک فردی فنی و مهندسی که طرفدار خود آنهاست این چنین سخنی ابراز نمی دارد و اگر احتمال وقوع آسیبی در بنای ارگ وجود داشته باشد، ما خودمان را ملزم به انجام ندادن آن می بینیم.

نه تنها احداث پارکینگ آسیبی به بنای ارگ وارد نمی کند، بلکه نسبت به مقاومت ارک و استفاده شهروندان عزیز تبریزی از پارکینگ عمومی کمک فراوانی می نماید. امیدوارم برخی از دوستان از این پس بدون اطلاع و تحقیق درباره این موضوع و موضوعات دیگر اظهارنظر ننمایند.


با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
بنده هم از شما سپاسگزارم و امیدوارم که موفق باشید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.