سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۲:۲۴ شناسه خبر : 1061368

پابرهنه در «هشت بهشت»!

همه جنجال‌ها بر سر یک نامه درباره پروژه «هشت بهشت»/ شهرداری توضیح دهد/ از رأی دهندگان به آن بپرسید!

اظهارنظر یکی از اعضای شورای شهر تبریز در هفته‌های گذشته، مبنی بر ارسال نامه‌ای از سوی یکی از نهادهای نظارتی درباره پروژه «هشت بهشت»، ما را بر آن داشت تا با نگاهی به پیشینه این پروژه، اظهارات شورانشینان شهر را در این رابطه جویان شویم.

همه جنجال‌ها بر سر یک نامه درباره پروژه «هشت بهشت»/ شهرداری توضیح دهد/ از رأی دهندگان به آن بپرسید!

سرویس شهری تبریزبیدار؛


پروژه‌هایسرمایه‌گذاری این روزها خصوصاً در عمر شورای چهارم و شهرداری صادق نجفی به یکی از پاشنه آشیل‌های مثبت و یا منفی در عرصه مدیریت شهری تبریز تبدیل‌شده و با داشتن منتقدین و موافقین فراوان، به محل نظر دهی اعضای شورای شهر تبدیل‌شده است.


موافقین پروژه‌هایسرمایه‌گذاری فعلی نمونه مثبت این اقدام را در لاله پارک و هتل کایا و افزایش ارزش‌افزوده حاصل از سرمایه‌گذاری آن می‌دانند و منتقدین نیز نمونه منفی این سرمایه‌گذاری را در پروژه آیسان خلاصه می‌کنند.

یکی از آن دست پروژه‌هایسرمایه‌گذاری شهرداری تبریز که در طول سال‌های گذشته بسیاری وجه غالب انتخاب شدن نجفی به سمت شهرداری تبریز را همین شم اقتصادی و سرمایه‌گذاریمی‌دانند، پروژه «هشت بهشت» است که در زمان تصویب لایحه آن در شورای شهر جنجال به پا کرد و با سخنان هفته گذشته یکی از اعضای شورای شهر درباره آن، بار دیگر اذهان را به مسیر لاله-نصف راه برد.


36 ماه پس از «هشت بهشت»!
پروژه مشارکتی «هشت بهشت» تبریز، بر اساس اعلام شهردار تبریز در زمان تصویب آن در صحن شورای شهر، به مساحت 156هزار مترمربع و با پیش‌بینیبخش‌هایی همچون هایپر مارکت بزرگ در 12هزار مترمربع، صدها واحد تجاری خدماتی، شهربازی سرپوشیده در 8هزار مترمربع، پارکینگ طبقاتی با ظرفیت دو هزار دستگاه خودرو پیش‌بینی‌شده بود و صادق نجفی وعده اجرا و بهره‌برداری آن را در جلسه 30دی92، 36 ماه اعلام کرد که با این شرایط تاکنون 34 ماه از زمان تصویب آن می‌گذرد.


«هشت بهشت» علی‌رغم اینکه ازنظر درآمدزایی برای شهرداری تبریز در ردیف طرح‌ها و پروژه‌های سودآور و پردرآمد شهری قرار دارد، مخالفین سرسختی نیز دارد. یکی از این مخالفین رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز بود که  در زمان تصویب آن اظهار داشت «زمانی که این پروژه بدون اطلاع ما به ماده 5 رفته، خاک‌برداری آن انجام‌شده و در بودجه هم تعریف‌شده است دیگر مطرح کردن آن در صحن علنی شورا چه معنی دارد؟...نمایندگان مردم برای چه در اینجا نشسته‌اند؟ این پروژه فقط 88 درصد سطح اشغال دارد و فقط 12 درصد فضا به شهر تبریز می‌دهد. این تعداد پارکینگ در نظر گرفته‌شده برای این پروژه حتی برای مغازه‌داران «هشت بهشت» هم کم است.»


حال پس از گذشت حدود 3 سال از آغاز اجرای این پروژه، علی شیاری در جلسه هفته گذشته به نامه‌ای ارسالی از سوی سازمان بازرسی در رابطه با پروژه «هشت بهشت» اشاره کرد و گفت «قراردادهای مشارکتی عمدتاً محل سؤال است و مثلاً در پروژه «هشت بهشت» چرا سازمان بازرسی به ما نامه می‌نویسد که ۴میلیارد تومان پریده است» و خواستار برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی این موضوع شد.

پروژه هشت بهشت

محرمانه بودن؛ دلیل عدم اظهارنظر صریح
برای پیگیری جوانب گوناگون این موضوع، با شیاری، این عضو شورای شهر تبریز به گفت‌وگو نشستیم. وی که "محرمانه" بودن نامه را علت عدم اظهارنظر صریح و روشن اعضای شورای شهر در رابطه با این نامه می‌داند، اظهار داشت: نامه‌ای با مهر محرمانه و با رونوشت جهت اطلاع از سوی سازمان بازرسی به ما واصل‌شده است که بنده به محتویات و جزئیات آن نامه ورود پیدا نمی‌کنم.


وی افزود:  ادعا می‌شد شهرداری سهم خود از این پروژه را اخذ کرده است اما بر اساس این نامه سهم و حق‌وحقوق شهرداری از محل این پروژه گرفته نشده و نامه به لزوم اخذ این حق‌وحقوق اذعان دارد.

عضو شورای شهر تبریز خاطرنشان کرد: به دلیل محرمانه بودن اعضا به‌صورت علنی نمی‌توانند به جوانب آن ورود پیدا کنند و بر این اساس درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی برای رسیدگی به این نامه را داشته‌ام که تاکنون تصمیمی برای برگزاری آن گرفته نشده است.


بهتر است شهرداری توضیح دهد!
ایران آهور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با تائید وصول این نامه، اظهار داشت: این موضوع در حد نامه است که در عوارض و تخفیفات داده‌شده مواردی است که قانونا نمی‌تواند باشد و بهتر است شهرداری توضیح کاملی در این رابطه ارائه دهد.


وی افزود: سازمان بازرسی مطالب کلی بررسی‌شده و نامه‌ای در حد کلی ارائه داده که رونوشت آن نیز برای ما ارسال‌شده است و شهرداری توضیحات خود را ارائه دهد.


از رأی دهندگان به آن بپرسید!
رسول درسخوان نیز در پاسخی کوتاه به سوال تبریزبیدار درباره این پروژه، اظهار داشت: بنده از ابتدا با این لایحه مخالف بودم و به آن رأینداده‌ام و بهتر است از رأی دهندگان به آن بپرسید.


وی ادامه داد: بر اساس این نامه گویی این پروژه برخی مراحل را طی نکرده است که باید بدان رسیدگی شود و شما از موافقین طرح بپرسید شاید جواب بهتری داشته باشند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه