سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۲:۲۴ شناسه خبر : 1061368

پابرهنه در «هشت بهشت»!

همه جنجال‌ها بر سر یک نامه درباره پروژه «هشت بهشت»/ شهرداری توضیح دهد/ از رأی دهندگان به آن بپرسید!

اظهارنظر یکی از اعضای شورای شهر تبریز در هفته‌های گذشته، مبنی بر ارسال نامه‌ای از سوی یکی از نهادهای نظارتی درباره پروژه «هشت بهشت»، ما را بر آن داشت تا با نگاهی به پیشینه این پروژه، اظهارات شورانشینان شهر را در این رابطه جویان شویم.

همه جنجال‌ها بر سر یک نامه درباره پروژه «هشت بهشت»/ شهرداری توضیح دهد/ از رأی دهندگان به آن بپرسید!

سرویس شهری تبریزبیدار؛


پروژه‌هایسرمایه‌گذاری این روزها خصوصاً در عمر شورای چهارم و شهرداری صادق نجفی به یکی از پاشنه آشیل‌های مثبت و یا منفی در عرصه مدیریت شهری تبریز تبدیل‌شده و با داشتن منتقدین و موافقین فراوان، به محل نظر دهی اعضای شورای شهر تبدیل‌شده است.


موافقین پروژه‌هایسرمایه‌گذاری فعلی نمونه مثبت این اقدام را در لاله پارک و هتل کایا و افزایش ارزش‌افزوده حاصل از سرمایه‌گذاری آن می‌دانند و منتقدین نیز نمونه منفی این سرمایه‌گذاری را در پروژه آیسان خلاصه می‌کنند.

یکی از آن دست پروژه‌هایسرمایه‌گذاری شهرداری تبریز که در طول سال‌های گذشته بسیاری وجه غالب انتخاب شدن نجفی به سمت شهرداری تبریز را همین شم اقتصادی و سرمایه‌گذاریمی‌دانند، پروژه «هشت بهشت» است که در زمان تصویب لایحه آن در شورای شهر جنجال به پا کرد و با سخنان هفته گذشته یکی از اعضای شورای شهر درباره آن، بار دیگر اذهان را به مسیر لاله-نصف راه برد.


36 ماه پس از «هشت بهشت»!
پروژه مشارکتی «هشت بهشت» تبریز، بر اساس اعلام شهردار تبریز در زمان تصویب آن در صحن شورای شهر، به مساحت 156هزار مترمربع و با پیش‌بینیبخش‌هایی همچون هایپر مارکت بزرگ در 12هزار مترمربع، صدها واحد تجاری خدماتی، شهربازی سرپوشیده در 8هزار مترمربع، پارکینگ طبقاتی با ظرفیت دو هزار دستگاه خودرو پیش‌بینی‌شده بود و صادق نجفی وعده اجرا و بهره‌برداری آن را در جلسه 30دی92، 36 ماه اعلام کرد که با این شرایط تاکنون 34 ماه از زمان تصویب آن می‌گذرد.


«هشت بهشت» علی‌رغم اینکه ازنظر درآمدزایی برای شهرداری تبریز در ردیف طرح‌ها و پروژه‌های سودآور و پردرآمد شهری قرار دارد، مخالفین سرسختی نیز دارد. یکی از این مخالفین رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز بود که  در زمان تصویب آن اظهار داشت «زمانی که این پروژه بدون اطلاع ما به ماده 5 رفته، خاک‌برداری آن انجام‌شده و در بودجه هم تعریف‌شده است دیگر مطرح کردن آن در صحن علنی شورا چه معنی دارد؟...نمایندگان مردم برای چه در اینجا نشسته‌اند؟ این پروژه فقط 88 درصد سطح اشغال دارد و فقط 12 درصد فضا به شهر تبریز می‌دهد. این تعداد پارکینگ در نظر گرفته‌شده برای این پروژه حتی برای مغازه‌داران «هشت بهشت» هم کم است.»


حال پس از گذشت حدود 3 سال از آغاز اجرای این پروژه، علی شیاری در جلسه هفته گذشته به نامه‌ای ارسالی از سوی سازمان بازرسی در رابطه با پروژه «هشت بهشت» اشاره کرد و گفت «قراردادهای مشارکتی عمدتاً محل سؤال است و مثلاً در پروژه «هشت بهشت» چرا سازمان بازرسی به ما نامه می‌نویسد که ۴میلیارد تومان پریده است» و خواستار برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی این موضوع شد.

پروژه هشت بهشت

محرمانه بودن؛ دلیل عدم اظهارنظر صریح
برای پیگیری جوانب گوناگون این موضوع، با شیاری، این عضو شورای شهر تبریز به گفت‌وگو نشستیم. وی که "محرمانه" بودن نامه را علت عدم اظهارنظر صریح و روشن اعضای شورای شهر در رابطه با این نامه می‌داند، اظهار داشت: نامه‌ای با مهر محرمانه و با رونوشت جهت اطلاع از سوی سازمان بازرسی به ما واصل‌شده است که بنده به محتویات و جزئیات آن نامه ورود پیدا نمی‌کنم.


وی افزود:  ادعا می‌شد شهرداری سهم خود از این پروژه را اخذ کرده است اما بر اساس این نامه سهم و حق‌وحقوق شهرداری از محل این پروژه گرفته نشده و نامه به لزوم اخذ این حق‌وحقوق اذعان دارد.

عضو شورای شهر تبریز خاطرنشان کرد: به دلیل محرمانه بودن اعضا به‌صورت علنی نمی‌توانند به جوانب آن ورود پیدا کنند و بر این اساس درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی برای رسیدگی به این نامه را داشته‌ام که تاکنون تصمیمی برای برگزاری آن گرفته نشده است.


بهتر است شهرداری توضیح دهد!
ایران آهور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با تائید وصول این نامه، اظهار داشت: این موضوع در حد نامه است که در عوارض و تخفیفات داده‌شده مواردی است که قانونا نمی‌تواند باشد و بهتر است شهرداری توضیح کاملی در این رابطه ارائه دهد.


وی افزود: سازمان بازرسی مطالب کلی بررسی‌شده و نامه‌ای در حد کلی ارائه داده که رونوشت آن نیز برای ما ارسال‌شده است و شهرداری توضیحات خود را ارائه دهد.


از رأی دهندگان به آن بپرسید!
رسول درسخوان نیز در پاسخی کوتاه به سوال تبریزبیدار درباره این پروژه، اظهار داشت: بنده از ابتدا با این لایحه مخالف بودم و به آن رأینداده‌ام و بهتر است از رأی دهندگان به آن بپرسید.


وی ادامه داد: بر اساس این نامه گویی این پروژه برخی مراحل را طی نکرده است که باید بدان رسیدگی شود و شما از موافقین طرح بپرسید شاید جواب بهتری داشته باشند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.