سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۲:۳۶ شناسه خبر : 1061379

بودجه هایی که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!

سراب وعده روحانی برای نگین آذربایجان

هر چند مسئولین ستاد احیا در سطح کشور و استان سعی کردند با ارائه آمارهایی از تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه خبر دهند اما مرور زمان نشان داد که احیای دریاچه ارومیه در گرو بودجه هایی است که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!

سراب وعده روحانی برای نگین آذربایجان

به گزارش تبریز بیدار ، وخیم شدن وضعیت دریاچه ارومیه در سالهای اخیر موضوعی بود که در هنگامه انتخابات 92 به عنوان یکی از سرفصل های مطالبات مردم این منطقه از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 مطرح گردید و در این میان روحانی بر حل کردن این موضوع وعده ای انتخاباتی به مردم دیار آذربایجان داد. پس از پیروزی روحانی در انتخابات مذکور در ابتدای امر ستادی تشکیل شد و بودجه هایی در نظر گرفته شد اما به اذعان کارشناسان و خود مسئولین امر این بودجه ها فقط روی کاغذ بود و در عمل آنچه اتفاق افتاد با آنچه وعده داده شد بود تفاوت اساسی داشت. هر چند مسئولین ستاد احیای در سطح کشور و در سطح استان سعی کردند با ارائه آمارهایی از تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه  خبر دهند اما مرور زمان نشان داد که احیای دریاچه ارومیه در گرو بودجه هایی است که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!


بحران زیست محیطی و مختل کردن کشاورزی در یکی از بزرگترین قطبهای این صنعت در کشور از جمله دلایل مهمی است که ضرورت پرداخت و تسریع حل این مشکل را جدی تر می کند.


تامین نشدن بودجه ها کار را به جایی رسانده که از طرفی کشاورزی حوزه آبی این دریاچه نیمه تطعیل شده و از طرف دیگر هیچ گونه اقدامات خاصی صورت نمی گیرد حتی سعیدی نماینده تبریز در مجلس با انتقاد از روند مدیریتی در بحث دریاچه ارومیه اظهار داشت: مشخص نیست چرا ازطرفی شعار احیا می دهند ولی کارهایی که باید در حال حاضر صورت دهند را انجام نمی دهند. قاضی پور نماینده جنجالی ارومیه هم با انتقاد از انتقال پساب به دریاچه ارومیه از ورود بیش از اندازه فاضلاب ها به دریاچه نیمه جان ارومیه خبر داد.


 کلانتری دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه با انتقاد از عدم اجرای وعدها در مسیر احیای دریاچه ارومیه گفت:  درخواستم از شخص رئیس جمهور این است به قولی که به مردم آذربایجان دادند وفا کنند و اجازه ندهند تعدادی از معاونان به بهانه محدودیت منابع درآمدی بگویند، ما نمی‌توانیم منابع مورد نیاز دریاچه ارومیه را تخصیص دهیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه یک برنامه غیرقابل توقف است و هیچ ارتباطی نمی‌تواند به منابع دولت داشته باشد.

دولت برای دریاچه ارومیه منابع ندارد همانند کارهای دیگر استقراض کند

وی با بیان اینکه یا رئیس جمهور خیلی صریح بگوید عملیات احیا متوقف شود و یا اگر مصمم هستند که دریاچه احیا شود بر دهن معاونان خود بزنند که می‌گویند ما منابع نداریم؛ افزود: اگر منابع ندارند باید استقراض کنند؛ دولت که 10 ها هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار هست، سالانه 2 هزار میلیارد هم اضافه و یا استقراض خارجی کند.

کلانتری اذعان داشت: امروز شرمنده دستگاه‌های اجرایی و پیمانکارانی هستم که در ارتباط با دریاچه ارومیه مشغول فعالیت هستند؛ بیشتر درآمد دولت صرف حقوق پرسنل خود دولت می‌شود باید پرسید سهم ملت از این درآمد چیست؟ ما باید نفت بفروشیم، مالیات بگیریم تا فقط حقوق پرسنل دولت را بدهیم پس حق مردم کجا می‌رود؟!

این گزارش می افزاید، تامین نکردن اعتبارات از سوی  دولت به این مورد مهم به جایی رسیده است که پورمهدی معاون استاندار از شورای شهر تبریز در بودجه 96 شهرداری تبریز ردیف بودجه ای برای احیای دریاچه ارومیه درنظر بگیرد!! 

آنچه مشخص است که مسیر احیای نگین آذربایجان نباید متوقف شود و مردم آذربایجان اقدامات دولت و وعده ای که روحانی داده را با چشمان باز می بینند امید است که این قولها در سراب وعده ها محو نشود.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

 • مالیات

  دارید اشتباه می کنید. فرق داره مسائل با همدیگه