سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۲:۳۶ شناسه خبر : 1061379

بودجه هایی که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!

سراب وعده روحانی برای نگین آذربایجان

هر چند مسئولین ستاد احیا در سطح کشور و استان سعی کردند با ارائه آمارهایی از تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه خبر دهند اما مرور زمان نشان داد که احیای دریاچه ارومیه در گرو بودجه هایی است که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!

سراب وعده روحانی برای نگین آذربایجان

به گزارش تبریز بیدار ، وخیم شدن وضعیت دریاچه ارومیه در سالهای اخیر موضوعی بود که در هنگامه انتخابات 92 به عنوان یکی از سرفصل های مطالبات مردم این منطقه از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 مطرح گردید و در این میان روحانی بر حل کردن این موضوع وعده ای انتخاباتی به مردم دیار آذربایجان داد. پس از پیروزی روحانی در انتخابات مذکور در ابتدای امر ستادی تشکیل شد و بودجه هایی در نظر گرفته شد اما به اذعان کارشناسان و خود مسئولین امر این بودجه ها فقط روی کاغذ بود و در عمل آنچه اتفاق افتاد با آنچه وعده داده شد بود تفاوت اساسی داشت. هر چند مسئولین ستاد احیای در سطح کشور و در سطح استان سعی کردند با ارائه آمارهایی از تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه  خبر دهند اما مرور زمان نشان داد که احیای دریاچه ارومیه در گرو بودجه هایی است که نوشته می شود اما خوانده نمی شود!


بحران زیست محیطی و مختل کردن کشاورزی در یکی از بزرگترین قطبهای این صنعت در کشور از جمله دلایل مهمی است که ضرورت پرداخت و تسریع حل این مشکل را جدی تر می کند.


تامین نشدن بودجه ها کار را به جایی رسانده که از طرفی کشاورزی حوزه آبی این دریاچه نیمه تطعیل شده و از طرف دیگر هیچ گونه اقدامات خاصی صورت نمی گیرد حتی سعیدی نماینده تبریز در مجلس با انتقاد از روند مدیریتی در بحث دریاچه ارومیه اظهار داشت: مشخص نیست چرا ازطرفی شعار احیا می دهند ولی کارهایی که باید در حال حاضر صورت دهند را انجام نمی دهند. قاضی پور نماینده جنجالی ارومیه هم با انتقاد از انتقال پساب به دریاچه ارومیه از ورود بیش از اندازه فاضلاب ها به دریاچه نیمه جان ارومیه خبر داد.


 کلانتری دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه با انتقاد از عدم اجرای وعدها در مسیر احیای دریاچه ارومیه گفت:  درخواستم از شخص رئیس جمهور این است به قولی که به مردم آذربایجان دادند وفا کنند و اجازه ندهند تعدادی از معاونان به بهانه محدودیت منابع درآمدی بگویند، ما نمی‌توانیم منابع مورد نیاز دریاچه ارومیه را تخصیص دهیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه یک برنامه غیرقابل توقف است و هیچ ارتباطی نمی‌تواند به منابع دولت داشته باشد.

دولت برای دریاچه ارومیه منابع ندارد همانند کارهای دیگر استقراض کند

وی با بیان اینکه یا رئیس جمهور خیلی صریح بگوید عملیات احیا متوقف شود و یا اگر مصمم هستند که دریاچه احیا شود بر دهن معاونان خود بزنند که می‌گویند ما منابع نداریم؛ افزود: اگر منابع ندارند باید استقراض کنند؛ دولت که 10 ها هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار هست، سالانه 2 هزار میلیارد هم اضافه و یا استقراض خارجی کند.

کلانتری اذعان داشت: امروز شرمنده دستگاه‌های اجرایی و پیمانکارانی هستم که در ارتباط با دریاچه ارومیه مشغول فعالیت هستند؛ بیشتر درآمد دولت صرف حقوق پرسنل خود دولت می‌شود باید پرسید سهم ملت از این درآمد چیست؟ ما باید نفت بفروشیم، مالیات بگیریم تا فقط حقوق پرسنل دولت را بدهیم پس حق مردم کجا می‌رود؟!

این گزارش می افزاید، تامین نکردن اعتبارات از سوی  دولت به این مورد مهم به جایی رسیده است که پورمهدی معاون استاندار از شورای شهر تبریز در بودجه 96 شهرداری تبریز ردیف بودجه ای برای احیای دریاچه ارومیه درنظر بگیرد!! 

آنچه مشخص است که مسیر احیای نگین آذربایجان نباید متوقف شود و مردم آذربایجان اقدامات دولت و وعده ای که روحانی داده را با چشمان باز می بینند امید است که این قولها در سراب وعده ها محو نشود.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین