سرویس : سلامت و خانواده , دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹:۳۶ شناسه خبر : 1061665

بررسی اثرات نامطلوب تعلل و تنبلی در زندگی؛

وقتی زندگی در پیچ امروز وفردا کردن ها گیر می کند

اهمال کاری به هر نحوی که باشد،‌ رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که به تدریج در وجود انسان به صورت عادت در می آید پس با آن مبارزه کنید زیرا پیامدهای تأخیر در کار برای خود شخص نیز رنج آور است و احساسی که از این تأخیر در او ایجاد می شود علاوه بر زیانهای پیش بینی شده و نشده ، شرمساری و بی زاری از خویشتن را نیز در بردارد .

وقتی زندگی در پیچ امروز وفردا کردن ها گیر می کند

سرویس سلامت و خانواده تبریزبیدار؛ بتول حیدریسهل انگاری و امروز و فردا کردن امور یکی از مشکلات روزمره بشر است و بسیاری از ما با این پدیده روبرو هستیم. ما یا خود از این گروه از افراد هستیم یا در محیط با افرادی روبرو هستیم که مسامحه کار هستند. گاهی اسم این رفتار را تنبلی و گاهی بی مسئولیتی می نامیم، اما بروز آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که ابتدا باید آن را شناسایی کرد.


روان شناسان در تعریف اهمال کاری گفته اند : اهمال کاری این است که کاری را که تصمیم به اجرای آن داریم به آینده موکول کنیم. در یک کلمه می توان گفت : جوهره این آسیب روانی “به تعویق انداختن، تعلل ورزیدن، سبک گرفتن و سهل انگاری در کار” است. بنابراین، اهمال هم در امور فردی و هم جمعی معنا و مفهوم پیدا می کند. در نهایت می توان گفت : در همه این معانی نوعی “این دست آن دست” کردن نهفته است.


اهمال کاری به هر نحوی که باشد،‌ رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که به تدریج در وجود انسان به صورت عادت در می آید پس با آن مبارزه کنید زیرا پیامدهای تأخیر در کار برای خود شخص نیز رنج آور است و احساسی که از این تأخیر در او ایجاد می شود علاوه بر زیانهای پیش بینی شده و نشده ، شرمساری و بی زاری از خویشتن را نیز در بردارد .


ما عادت داریم برای خطاهای خود از جمله تأخیر در کارها ،‌ به عذر و بهانه و منطقی جلوه دادن آن روی آوریم . در نتیجه با این کار خود به تجدید و تقویت آنها کمک می کنیم . وقتی برای به تعویق انداختن کارهای خود عذر و بهانه می آوریم در حقیقت آن را امری موجه جلوه می دهیم و عواقب آن را از یاد می بریم.


احساس شرمندگی و ناخوشایند که بر اثر سهل انگاری در شخص ایجاد می شود ، ممکن است به تدریج فرد را به دوری و پرهیز از ادامه این رفتار تشویق کند ، در حالی که بی تفاوتی درباره آن ، قطعاً فرد را به ادامه این رفتار سوق می دهد. اهمال کارها در مواقعی دقیقاً عکس افراد موفق عمل می کنند. افراد موفق اغلب به خاطر کاری که می کنند به خود امتیاز می دهند و احساس هیجان دارند، اما مسامحه کارها و اهمال کاران پیوسته خودشان را دست کم می گیرند. در این شرایط در پایان روز احساس خستگی شدید می کنند و به نظرشان نمی رسد که کار ارزشمندی کرده باشند.


مسامحه کارها و اهمال کاران اغلب به خود می گویند:« باید فلان کار را انجام دهم، باید شروع کنم… »عبارت های باید دار معمولاً موثر نیستند، زیرا احساس گناه ایجاد می کنند. در نتیجه شرایطی فراهم می سازد که شما از انجام آن خودداری می کنید. کلمه باید را از ذهن خود دور کنید. به جای اینکه بگویید «باید این کار یا آن کار را بکنم.» بگویید« بهتر است اینکار را انجام دهم».


خیلی ها به خاطر نداشتن قاطعیت و موافقت کردن با انجام کارهایی که علاقه ای به انجام آن ندارند اهمال کاری می کنند. بعضی اوقات نیز چون فکر می کنند که دیگران با سلطه جویی از آن ها توقعات بیجا دارند تن به مسامحه می دهند و هزاران دلیل دیگر.


آثار اهمال کاری

پشیمانی وناراحتی از تعویق افتادن در انجام کار ها


احساس پوچی وبی ارزشی در فرد،حضرت باقرالعلوم علیه السلام بستر اهمال کاری و تسویف را به دریایی تشبیه فرموده که غرق شدگان در آن ورطه را به هلاکت می رساند : «ایاک و التسویف، فانه بحر یغرق فیه الهلکی».


پایین آمدن اعتماد به نفس در اهمال کاران


استمرار بر اهمال کاری انسان را به وادی حیرت و سرگردانی سوق خواهد داد. چنانچه امام صادق علیه السلام به این واقعیت اشاره می فرمایند : «… و طول التسویف حیره».


دلایلی  اهمال کاری


بی هویتی و مسئولیت ناپذیری
در حال حاضر بی مسئولیتی یکی ازمشکلات اساسی در جامعه ماست که این امر باعث اهمال کاری و تنبلی شده است. افرادی همکه هویت آن ها درست شکل نگرفته وهنوز دید درستی نسبت به اهداف وبرنامه های خودشان ندارند نیز درانجام کارها یش اهمال کاری میکند.


نداشتن اولویت بندی در زندگی


نداشتن اولویت بندی در زندگی نقش بسیار مهمی در اهمالکاری دارد. اگر ما این اولویت ها را در زندگی خود درست تعیین نکنیم از انجام خیلی کارهای مهم عقب می مانیم، ما باید در زندگی خود مدیریت زمان داشته باشیم. از زمان خود خوب استفاده کنیم.


لذت جویی


یکی دیگر از دلایلی که باعث اهمال کاری می شود، لذت جویی است. افرادی که فقط دوست دارند از هر چیزی در زندگی خود لذت به دست بیاورند. دو اصل داریم: یکی اصل لذت، یکی اصل عقلانیت متأسفانه فرهنگ اشتباهی در جامعه در حال رشد است که می گویند دم غنیمت است، در صورتی که در فرهنگ ما، منظور از دم، استفاده مفید و بهینه از هر زمان به ویژه زمان حال است.


کمال گرایی


یکی دیگر از دلایلی که باعث اهمال کاری می شود نیاز به کمال گرایی است. بعضی وقت ها بعضی از انسان ها دوست دارند کاری را که انجام می دهند بی عیب باشد. در نتیجه وقتی احساس می کنند کاری ممکن است در آن کمی عیب باشد آن کار را انجام نمی دهند بنابراین اهمال کاری کرده و آن کار ار انجام نمی دهد.کمالگرایی بیش از حد آفتی است که باعث اهمال کاری می شود.


مهرطلبی


از دیگر عوامل این است که بعضی از آدم ها خیلی دوست دارند مهرطلب باشند، یعنی دوست دارند دیگران، خانواده و… دوستشان داشته باشند. برای آنها خیلی مهم است که دیگران نسبت به آنها چه نگاهی دارند برای همین در محیط کار دوست دارند همه دوستشان داشته باشند، بنابراین وقتی فردی دوست دارد همه دوستش داشته باشند، مجبور است بنا به خواسته آنها مدام کارهایی را انجام دهد که مورد توجه آنها قرار گیرد. در نتیجه انبوهی از بار مسئولیت و کار به دوش چنین فردی می افتد و چون نمی تواند همه این کارها را انجام دهد باعث اهمال کاری می شود.


لجبازی

از دیگر دلایل اجتماعی که باعث اهمال کاری می شود این است که بعضی افراد از نظر اجتماعی لجبازی می کنند. لجبازی یک فرایند آگاهانه است، مثلاً فردی که از یک سیستم دلخور است آگاهانه لجبازی کرده واهمال کاری می کند.


درشت نمایی و ریزنمایی


یکی دیگر از اشتباهاتی که پیش می آید درشت نمایی و ریزنمایی است. در این خطای ذهنی فرد یک مسأله را خیلی بزرگ تصور می کند که از مواجه شدن با آن وحشت دارند. این افراد کسانی هستند که ردپای این خطاها در بیشتر مسایل زندگیشان وجود دارد. این گروه یا یک مسأله را خیلی بزرگ یا خیلی ریز می بینند، برای مثال ممکن است آنقدر کاری را کوچک ببینند که آن را برای دقیقه نود بگذارند.


راهکارها


کارهای خود را اولویت بندی کنید: در برنامه ریزیکارهای روزانه نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که هرگز ۲ فعالیت سنگین را در یک روز قرار ندهید. بهتر است فعالیت ها را براساس درجه سختی، اهمیت و فوریت آن تقسیم بندی کنید.


ترافیک فعالیت هایتان را کم کنید: برنامه روزانه یا هفتگی و ماهانه را باید به گونه ای طراحی کرد که فشار و ترافیک فعالیت ها کم باشد. این موضوع را هم به خاطر بسپارید که اگر انجام فعالیتی را در یک روز خاص برنامه ریزی کرده اید حتما آن را در همان روز انجام دهید و انجام آن را به روز بعد موکول نکنید.


دلایل بروز اهمال کاری را شناسایی ودرمان کنید: اگر دلیل بروز به تاخیر انداختن کارها وسواس یا وجود یک اختلال است لازم است به یک روان پزشک مراجعه کنیم. در موارد دیگر مسامحه نیز اگر به یک متخصص مراجعه کنیم امکان برطرف شدن مشکل سریع تر خواهد بود.


برنامه ریزی های کوتاه مدت انجام دهید:به جای برنامه ریزی های طولانی مدت سعی کنند برنامه خود را روز به بروز برای خود بنویسند تا به دلیل حجم کم آن امکان عمل کردن آن برای فرد راحت تر باشد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین