سرویس : سیاسی , سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳:۵۷ شناسه خبر : 1061704

سرمای اعتدالی بر دماسنج اجتماعی!

آیا جنبش دانشجویی مرده است؟

بسیاری از تحلیلگران از اصطلاح "مرگ جنبش دانشجویی" استفاده و سرنوشت جنبش دانشجویی در ایران را به‌مثابه دماسنجی تشبیه می‌کنند که در سرمای اعتدالی دانشگاه‌ها پس از سال 92، زیست و کنش دانشجویی به نازل‌ترین شکل منفعلانه ممکن تقلیل داده است.

آیا جنبش دانشجویی مرده است؟

سرویس سیاسی تبریزبیدار:


بسیاری که با زیرپوست مسائل اجتماعی و سیاسی آشنایی دارند می‌دانند که به‌صورت اخص در نیم سده اخیر، دو طیف الیت و نخبه در جامعه درصدد برآمده‌اند هدایت عموم توده‌های اجتماعی را بر عهده بگیرند و کنش سیاسی و اجتماعی خود را در میانه طیف‌های سنت-تجدد صحنه‌آرایی کنند.


یک سوی این جریان جریانی مذهبی و حوزه‌های علمیه با پیشینه چند صد ساله قرار دارند که در میان اقشار مختلف جامعه ایرانی از نفوذ بسیار بالایی برخوردار بوده است. روی دیگر این جریان که از لوازم اجتناب‌ناپذیر مدرنیته و از بروندادهای عینی آن است، تأسیس دانشگاه‌ها و وجود کنش گران سیاسی و علمی به نام دانشجویان است که عمدتاً به دلیل خاستگاه متجددانه نهاد دانشگاه، نماینده طیفی از اندیشه‌های جدید است.


اولین کنش جدی سیاسی نهاد مدرن دانشگاه در تاریخ سیاسی ملت ایران در سال 1332، پس از سرخوردگی عمیق نیروهای ترقی‌خواه در مقابل حکومت الیگارشی و توتالیتر در جریان کودتای 28 مرداد آن سال روی داد و در 16آذر32، 3 تن از دانشجویان پس از اعتراض به سفر نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا به ایران در دانشگاه تهران در خون خود غرق شدند.

پس از سال 1332 بود که برای نیمقرن جنبش دانشجویی به یکی از مهم‌ترینجنبش‌های ضد امپریالیستی و توتالیتر استکبار جهانی مبدل شد و با عبور از دوران خفقان سیاسی و حکومت تمامیت‌خواه پهلوی، وارد تنفس در عصر جدیدی از فضای ضد استکباری شدند.

با تعطیلی دوساله دانشگاه و وقوع انقلاب فرهنگی در جهت زدودن ریشه باقی‌مانده استکباری، گروه‌های مارکسیست و دگراندیش که برخلاف جریان توده ملت حرکت می‌کردند، کنار گذاشته‌شده و با افتادن دانشگاه‌هابه‌دست نیروهای انقلابی، عصر تازه‌ای را در فضای انقلابی گری دوران جمهوری اسلامی آغاز کرد.

در دوران پس انقلاب و خصوصاًپساجنگ که شرایط نویددهنده باز شدن پنجره‌های جدیدی به‌سوی کنش "دانشجویی" جنبش دانشجویی می‌داد، عنصری بانفوذ همواره تلاش کرده تا سمت‌وسویحرکت‌های جنبش دانشجویی که همانا سیاست ورزی و دانش ورزی است تحت تأثیر قرار دهد و آن عنصر نهاد دولت و کنشگران سیاسی است.

پس از جو سنگین دوران پساجنگ، سیاست اعلامی از سوی دولت تنها متمرکز به سازندگی خرابی‌های جنگ و پرهیز از هرگونه سخن سیاسی و کار سیاسی در عرصه داخلی شد. 


این امر باعث شد تا جنبش دانشجویی دوران سازندگی به محاق عملگرایی این کابینه برود که رهبر معظم انقلاب در سال در سال 72 در واکنش اظهار داشتند "خدا لعنت کند آن دست‌هایی را که تلاش کرده‌اند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیرسیاسی کنند."


پس از سخنان ایشان جنبش دانشجویی جانی تازه گرفتند اما دیرزمانی نگذشت که به سد دومخرداد76 برخورد کرده و درگیر کنش‌های سیاسی افراطی، ساختارشکنانه و اعوجاجی دولت دوم خرداد شده و باعث گردید تا وجه تبدیل تشکل‌های دانشجویی به شاخه دانشجویی احزاب و حرکت افراطی بر تولید اندیشه و علم چیرگی باید.


اگر جولان دار سیاسی جنبش دانشجویی در دانشگاه‌ها در دوران اصلاحات، اصلاح‌طلبان بودند، باروی کار آمدن دولت مهرورز در تیر 84، این نیروهای اصولگرا بودند که با حضور پررنگ خود عرصه رقابت را بر رقبای خود تنگ کردند.

در این برزخ 16 ساله تاریخی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در میان جنبش دانشجویی، با آغاز دوران روحانی شاهد نوعی انسداد سیاسی در دانشگاه‌ها و تقلیل امور سیاسی و دانشجویی به کنترل از بالا و به تعبیر بهتر، سیاست‌زدایی خلاقانه در دانشگاه‌هابوده‌ایم.

همین وضعیت انسداد سیاسی و پایه‌های لرزان کرسی وزیر در وزارت خانه دولت اعتدال سبب شده است تا بسیاری از تحلیلگران از اصطلاح "مرگ جنبش دانشجویی" استفاده کرده و پیشینه و سرنوشت جنبش دانشجویی در ایران را به‌مثابه دماسنجی تشبیه کنند که در سرمای اعتدالی دانشگاه‌ها پس از سال 92، زیست و کنش دانشجویی به نازل‌ترین شکل منفعلانه ممکن تقلیل داده است.

نظرات

آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۴:۴۳
IR

سلام- محیط دانشگاه وقتی سیاسی نباشد که اینک نیست بالاخره روزی دانشجویان فارغ التحصیل شدند و جذب بازار کار و برخی جزء مقامات می شوند و اکثرا منفعت طلب قدرت طلب و جز پشت میز نشینی و چاپلوس اشرافیگری تز ذهنی خاصی نخواهند داشت و آرمانشان همین چیزها خواهد بود حال چه با ظاهر اسلامی و چه غیر اسلامی

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.