سرویس : سیاسی , سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳:۵۷ شناسه خبر : 1061704

سرمای اعتدالی بر دماسنج اجتماعی!

آیا جنبش دانشجویی مرده است؟

بسیاری از تحلیلگران از اصطلاح "مرگ جنبش دانشجویی" استفاده و سرنوشت جنبش دانشجویی در ایران را به‌مثابه دماسنجی تشبیه می‌کنند که در سرمای اعتدالی دانشگاه‌ها پس از سال 92، زیست و کنش دانشجویی به نازل‌ترین شکل منفعلانه ممکن تقلیل داده است.

آیا جنبش دانشجویی مرده است؟

سرویس سیاسی تبریزبیدار:


بسیاری که با زیرپوست مسائل اجتماعی و سیاسی آشنایی دارند می‌دانند که به‌صورت اخص در نیم سده اخیر، دو طیف الیت و نخبه در جامعه درصدد برآمده‌اند هدایت عموم توده‌های اجتماعی را بر عهده بگیرند و کنش سیاسی و اجتماعی خود را در میانه طیف‌های سنت-تجدد صحنه‌آرایی کنند.


یک سوی این جریان جریانی مذهبی و حوزه‌های علمیه با پیشینه چند صد ساله قرار دارند که در میان اقشار مختلف جامعه ایرانی از نفوذ بسیار بالایی برخوردار بوده است. روی دیگر این جریان که از لوازم اجتناب‌ناپذیر مدرنیته و از بروندادهای عینی آن است، تأسیس دانشگاه‌ها و وجود کنش گران سیاسی و علمی به نام دانشجویان است که عمدتاً به دلیل خاستگاه متجددانه نهاد دانشگاه، نماینده طیفی از اندیشه‌های جدید است.


اولین کنش جدی سیاسی نهاد مدرن دانشگاه در تاریخ سیاسی ملت ایران در سال 1332، پس از سرخوردگی عمیق نیروهای ترقی‌خواه در مقابل حکومت الیگارشی و توتالیتر در جریان کودتای 28 مرداد آن سال روی داد و در 16آذر32، 3 تن از دانشجویان پس از اعتراض به سفر نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا به ایران در دانشگاه تهران در خون خود غرق شدند.

پس از سال 1332 بود که برای نیمقرن جنبش دانشجویی به یکی از مهم‌ترینجنبش‌های ضد امپریالیستی و توتالیتر استکبار جهانی مبدل شد و با عبور از دوران خفقان سیاسی و حکومت تمامیت‌خواه پهلوی، وارد تنفس در عصر جدیدی از فضای ضد استکباری شدند.

با تعطیلی دوساله دانشگاه و وقوع انقلاب فرهنگی در جهت زدودن ریشه باقی‌مانده استکباری، گروه‌های مارکسیست و دگراندیش که برخلاف جریان توده ملت حرکت می‌کردند، کنار گذاشته‌شده و با افتادن دانشگاه‌هابه‌دست نیروهای انقلابی، عصر تازه‌ای را در فضای انقلابی گری دوران جمهوری اسلامی آغاز کرد.

در دوران پس انقلاب و خصوصاًپساجنگ که شرایط نویددهنده باز شدن پنجره‌های جدیدی به‌سوی کنش "دانشجویی" جنبش دانشجویی می‌داد، عنصری بانفوذ همواره تلاش کرده تا سمت‌وسویحرکت‌های جنبش دانشجویی که همانا سیاست ورزی و دانش ورزی است تحت تأثیر قرار دهد و آن عنصر نهاد دولت و کنشگران سیاسی است.

پس از جو سنگین دوران پساجنگ، سیاست اعلامی از سوی دولت تنها متمرکز به سازندگی خرابی‌های جنگ و پرهیز از هرگونه سخن سیاسی و کار سیاسی در عرصه داخلی شد. 


این امر باعث شد تا جنبش دانشجویی دوران سازندگی به محاق عملگرایی این کابینه برود که رهبر معظم انقلاب در سال در سال 72 در واکنش اظهار داشتند "خدا لعنت کند آن دست‌هایی را که تلاش کرده‌اند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیرسیاسی کنند."


پس از سخنان ایشان جنبش دانشجویی جانی تازه گرفتند اما دیرزمانی نگذشت که به سد دومخرداد76 برخورد کرده و درگیر کنش‌های سیاسی افراطی، ساختارشکنانه و اعوجاجی دولت دوم خرداد شده و باعث گردید تا وجه تبدیل تشکل‌های دانشجویی به شاخه دانشجویی احزاب و حرکت افراطی بر تولید اندیشه و علم چیرگی باید.


اگر جولان دار سیاسی جنبش دانشجویی در دانشگاه‌ها در دوران اصلاحات، اصلاح‌طلبان بودند، باروی کار آمدن دولت مهرورز در تیر 84، این نیروهای اصولگرا بودند که با حضور پررنگ خود عرصه رقابت را بر رقبای خود تنگ کردند.

در این برزخ 16 ساله تاریخی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در میان جنبش دانشجویی، با آغاز دوران روحانی شاهد نوعی انسداد سیاسی در دانشگاه‌ها و تقلیل امور سیاسی و دانشجویی به کنترل از بالا و به تعبیر بهتر، سیاست‌زدایی خلاقانه در دانشگاه‌هابوده‌ایم.

همین وضعیت انسداد سیاسی و پایه‌های لرزان کرسی وزیر در وزارت خانه دولت اعتدال سبب شده است تا بسیاری از تحلیلگران از اصطلاح "مرگ جنبش دانشجویی" استفاده کرده و پیشینه و سرنوشت جنبش دانشجویی در ایران را به‌مثابه دماسنجی تشبیه کنند که در سرمای اعتدالی دانشگاه‌ها پس از سال 92، زیست و کنش دانشجویی به نازل‌ترین شکل منفعلانه ممکن تقلیل داده است.

نظرات

آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۴:۴۳
IR

سلام- محیط دانشگاه وقتی سیاسی نباشد که اینک نیست بالاخره روزی دانشجویان فارغ التحصیل شدند و جذب بازار کار و برخی جزء مقامات می شوند و اکثرا منفعت طلب قدرت طلب و جز پشت میز نشینی و چاپلوس اشرافیگری تز ذهنی خاصی نخواهند داشت و آرمانشان همین چیزها خواهد بود حال چه با ظاهر اسلامی و چه غیر اسلامی

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه