سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۱۱:۰۲ شناسه خبر : 1061748

چالش بزرگ دانشگاه ها در دولت تدبیر و روز دانشجو

استند آپ کمدی خنده دارتر است یا سخنرانی مسئولین؟!

امروز همه آمدند؛ خنداندند، شوراندند، و شاد کردند و برخی هم از درد بی دردی سخن گفتند اما هیچ کدام از خواسته ی قریب به چهار میلیون دانشجو سخن نگفتند. امروز همه آمدند چنان بر تبل پیروزی بکفتند و سرود ظفر سردادند که خواست اصلی دانشجو در میانشان گم شد.

 استند آپ کمدی خنده دارتر است یا سخنرانی مسئولین؟!

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ محمد علی موسوی


امروز خیابان اصلی دانشکده پر بود از بنرهای رنگارنگ با عناوین قلمبه و سلمبه با سخنرانانی که سال هاست کارشان سخنرانی است. بولتن و دیوارهای دانشکده هم چنین وضعی داشت. از درب دانشکده که وارد شدم دانشجویانی را دیدم که با تیب و قیافه های مختلف دسته دسته جمع اند. یا از مراسمی و سخنرانی که برگزار گردیده صحبت می کنند و یا منتظر مراسمی هستند که مثل همیشه با تاخیر قرار است برگزار شود. از کنسرت خواننده های نه چندان مطرح تا نمایش فیلم هایی که در سینما خریدار ندارد و بحث های به ظاهر اجتماعی که سال هاست در حال برگزاریست محتوای تمام برنامه های امروز بود.


زیاد اهل دانشگاه رفتن و فعالیت در این انجمن و آن دفتر نیستم، تقویم را هم خیلی نگاه نمی کنم چون تاریخ برایم تحول و گذار از وضعیتی به وضعیتی است و نه طلوع و غروب آفتاب برای همین بعضی چیزهای بی اهمیت را بعد از اتفاق افتادن می فهمم. با دیدن این وضعیت فهمیدم که روز دانشجوست یعنی روز من!


وقتی دیدم بچه ها ماهیت این روز را از یاد برده اند و از 16 آدز فقط چند خطی تاریخ دوران دبیرستان را یاد دارند بغضی گلویم را گرفت. تاریخ 16 آذر برایم خلاصه می شود در همان سال 32 و سال های دوران انقلاب سالی که قندچی، قند در دل تمام دانشجویان مظلوم آن روزگار آب کرد و رضوی، شریعت دانشجو را به او متذکر شد. آری من اقدام آنان را اصیل ترین نوع خواست دانشجویی می دانم. خواستی که آن روز آنان داشتند رهایی از استبداد و ظلم نظامی بود که از خباثت آن هرچه گویم کم است. اما امروز درکی که دوستانم از زمان و مکان دارند تا بر اساس آن خواست های اساسی خود را مطرح کنند فرسنگ ها با ادراک امثال شریعت رضوی و قندچی و بزرگ نیا ها فاصله دارد. زمان شناسی و مکان شناسی اساسی ترین اصل برای درک صحیح وضعیت فعلی است که بر اساس آن می توان به اقدامی اصولی، منطقی و عقلایی دست یافت. کاری که دانشجویان دوران قبل انقلاب بواسطه آن تنور انفلاب را گرم نگاه داشتند و دانشجویان خط امام هم با تسخیر سفارت توطئه شیطان بزرگ را برملا کردند.


امروز همه آمده بودند تا با کمی طنز دانشجو را بخنداند، یا نقد رادیکال او را به هیجان آورند و یا خواندن ترانه های غمگین او را شاد کنند. بعضی هم فرصت را غنیمت شمردند و همان شعارهای معروف که در هر مراسم و بزرگ داشتی نقل و نبات مجلس است سخن گفتند تا بواسطه آن تعریفی از خود کرده باشند؛ برای انتخابات بعد! از مراسم و سخنرانی هایی که لغو شد اطلاعی ندارم؛ اما فردا پاره کاغذهای محکومیت آن به دستم خواهد رسید.


امروز همه آمدند؛ خنداندند، شوراندند، و شاد کردند و برخی هم از درد بی دردی سخن گفتند اما هیچ کدام از خواسته ی  قریب به چهار میلیون دانشجو سخن نگفتند. امروز همه آمدند چنان بر تبل پیروزی بکفتند و سرود ظفر سردادند که خواست اصلی دانشجو در میانشان گم شد.


جوان امروز دانشجو بودن را مارک و لیبلی برای کسب تعریف برای خود می داند. بر همین اساس دغدغه هایش سوری است. خواسته هایش مضحک است و در غم بی دردی در حال سوختن است. * دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه