سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۰:۳۰ شناسه خبر : 1061776

کاهش بارشها وضعیت واقعی تراز دریاچه را مشخص کرد

دریاچه ارومیه و آسیبی به نام آمارهای متناقض!

نکته در نفی هر گونه اطلاع رسانی غیر شفاف و متناقض به مردم است کما اینکه در این زمینه ارائه آمارهای متناقض از سوی مسئولین امر ، سردرگمی خبری در خصوص دریاچه ارومیه به وجود آورده است.

دریاچه ارومیه و آسیبی به نام آمارهای متناقض!

به گزارش تبریز بیدار ،  خشک شدن دریاچه ارومیه با تداوم خشکسالی ها و افزایش بهره برداری از منابع آبی زیر زمینی و رودخانه در حوزه این زیست بوم بزرگ در کشور، به عنوان یکی از بزرگترین چالش های محیط زستی کشور مطرح است که اثرات آن به طور مستقیم منطقه شمال غرب با حجم جمعیتی بسیار بالا و در مرحله  بعد شهرهای اطراف پایتخت و خود پایتخت را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با وجود مبرهن بودن این موضوع و عده انتخاباتی روحانی برای احیای دریاچه ارومیه مسیر احیا آن چنان در مسیر بهبودی قرار نرگفته است و انتقدات خود مسئولین این ستاد که از سوی رئیس جمهور حکم گرفته اند را در پی داشته است.


بیمقدار نماینده مردم تبریز هم در گفتگوی تفضیلی با تبریزبیدار با انتقاد از محقق نشدن بودجه دریاچه این امر را غیر قابل دانست و پایین شدید و دوباره تراز دریاچه را از اثرات وضعی این بی توجهی ها در سایه کمبود بارش های پاییزی دانست. 


با توجه به کاهش 40 درصدی بارشها در حوزه آبریز این دریاچه در سال جاری و اذعان کارشناسان به کاهش ترازاظهار نظر امروز معاون عمرانی دریاچه ارومیه مبنی بر افزایش 23 سانی متری تزار جای تامل دارد؟ جالب اینجاست در همین جلسه رئیس آب منطقه آذر بایجان شرقی از کاهش تراز آب دریاچه ارومیه خبر می دهد.
Image title


Image title


اظهار نظر متناقض در نحوه اطلاع رسانی موضوعی که به نوعی مهمترین چالش استان های شمال غربی است موجبات بی اعتمادی و سردرگمی مردم را در پی داشته است  . البته مسئولین امر از ابتدا در این زمینه تلاشهای فراوانی انجام داده اند اما نکته در نفی هر گونه اطلاع رسانی غیر شفاف و تبلیغاتی  به مردم است کما اینکه در این زمینه ارائه آمارهای متناقض از سوی مسئولین امر ، سردرگمی خبری در خصوص دریاچه ارومیه به وجود آورده است که  امیدواریم که این اطلاع رسانی با شفافیت و بدون تناقض صورت گیرد تا شائبه هر گونه آما رهای غیر واقعی و تبلیغاتی از میان برود.


کماینکه علیرغم تاکید مسئولین بر کاهش بارشهای سال 94 نسبت به سال 93 از رشد تراز دریاچه خبر می دادند و از  اقدامات موثر در زمینه احیا سخن میگفتند اما همین خبر و  خوشحالی آن  دیری نپایید و با کاهش بارشها در سال 95  این بار اقدامات موثر هم نتوانست تراز آب دریاچه را ثابت یا افزایش دهد!

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه