سرویس : قفقاز و غرب آسیا , شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۰:۲۴:۳۶ شناسه خبر : 1061794

سیاست قدرت ها پس از سقوط حلب و موصل چه خواهد بود؟

حل معادله چند مجهولی حلب و آغازی بر یک پایان

فتح حلب به‌دست ارتش سوریه و متحدان آنان دستاورد بزرگی پس از آزادی شهر تاریخی پالمیرا در ابتدای سال جاری است و نشان‌دهنده آغاز دومینوی فتح سنگرهای تروریستی در ادلب، رقه و درعا خواهد بود.

حل معادله چند مجهولی حلب و آغازی بر یک پایان

سرویس  قفقاز و غرب آسیا تبریزبیدار؛


دو هفته‌ای است که نیروهای ارتش سوریه و متحدین آنان در جبهه مقاومت اسلامی، محله به محله در حلب به‌پیش می‌روند و با فتح یک به یک محلات این شهر، نگاه‌های جهانی را به خود معطوف کرده‌اند.


فتح کامل حلب بی‌شک معادلات چند مجهولی، پیچیده و غیرقابل پیشینی بحران سوریه را پیچیده‌تر خواهد کرد و می‌تواند علی‌رغم دو سال جولان تروریست‌ها در سوریه، برای دومین بار در سال جاری کمر جبهه غربی-عربی تروریست‌های سلفی را بشکند.


جهان اسلام عموماً و جهان عرب خصوصاً، پرالتهاب‌ترین، بحرانی‌ترین، و پرهزینه‌ترین دوران برزخ خود را در 6 سال اخیر سپری می‌کند. خیزش‌های سال 2010 همچون سیلی خروشان یکبهیک کشورهای عربی از غرب آفریقا تا شرق خاورمیانه را درنوردید و علی‌رغم اینکه استبداد ریشه‌دار و نهادینه‌شده یکی از مستبدترینحکومت‌های جهان در مصر و لیبی و تونس را به ورطه سقوط کشاند، اما زایش‌های دردناکی را برای کشورهای پیرامونی سبب شد.


دیکتاتورهای بحرین، عربستان و اردن درگیر چالش مشروعیت داخلی و عراق، سوریه و لبنان به دلیل بازی در بخشی از پازل قدرت استراتژیک ایران در منطقه تحت عنوان"جبهه مقاومت اسلامی" در گرداب آدم‌خوارانتروریست افتادند.


بحران‌زایی بیرونی شیوخ مرتجع عرب در سوریه و عراق برای کاهش تأثیرخیزش‌های مردمی در کشور خود و قطع قدرت منطقه‌ای ایران در جهان اسلام، سبب شد تا سوریه و عراق برای بیش از 5 سال درگیر درگیرهای نژادی و مذهبی ساخته‌وپرداختهقدرت‌های بیرونی غربی قرار گیرند.


این روند فرسایشی کشتارهای تروریسم سلی و مقابله 5 ساله جبهه مقاومت با آن سبب شد تا پس‌ازاینمدت‌زمان، عراقی که سقوط سامرا و بغداد را در سال 92 تصور می‌کرد، اکنون در آستانه فتح دومین شهر اشغال‌شده خود باشد و سوریه‌ای که در همان سال مخالفانش تا بیخ گوش بشار اسد در دمشق رژه می‌رفتند، هم‌اکنون بیش از 85 درصد دومین شهر بزرگ این کشور را از دست دهند.


بی‌شک فتح حلب به‌دست ارتش سوریه و متحدان آنان دستاورد بزرگی پس از آزادی شهر تاریخی پالمیرا در ابتدای سال جاری است و نشان‌دهنده آغاز دومینوی فتح سنگرهای تروریستی در ادلب، رقه و درعا خواهد بود.


آنگونه که شواهد نشان می‌دهد دولت سوریه درصدد است تا روز تحلیف دونالد ترامپرئیس‌جمهور جدید آمریکا در ابتدای بهمن‌ماه امسال، تکلیف حلب و نقاط بحران‌زای این کشور را حل کند.


این مسئله ممکن است تأثیراتغیرقابل‌انکاری بر روند اشاعه تروریسم در منطقه و جهان داشته باشد، چراکه ترامپ منتقد جدی سیاست‌های اوباما در سوریه و معتقد به همکاری با روسیه بر سر مقابله با داعش است.


از سوی دیگر با زوال جولان تروریست‌های تکفیری نقش ورشکستان سیاسی عربستانی و ترکیه به‌عنوانمهم‌ترین حامیان تروریست‌هابیش‌ازپیش نقش خواهد باخت؛ به تعبیر بهتر اگر حلب سقوط کند، بزرگ‌ترین ضربه به ساختار تروریسم تکفیری در سوریه وارد خواهد کرد.


اما آنچه در میانه این درگیری‌ها بیش از گذشته به فراموشی سپرده می‌شود23میلیون مردم سوریه است که در میانه هجوم تروریست‌هایآدم‌خوار برای ساقط نمودن حکومت، بیش از 400هزار نفر کشته و بیش از 12میلیون نفر آواره شد.


فاجعه‌ای انسانی که سبب شد تا نوام چامسکی، فیلسوف شهری آمریکا با حمله به توحش عریان غرب بگوید «اگر پاریس مستحق یک دقیقه سکوت بود٬ سوریه مستحق آن است که بشریت برای همیشه خفقان بگیرد»

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه