سرویس : قفقاز و غرب آسیا , شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۰:۲۴:۳۶ شناسه خبر : 1061794

سیاست قدرت ها پس از سقوط حلب و موصل چه خواهد بود؟

حل معادله چند مجهولی حلب و آغازی بر یک پایان

فتح حلب به‌دست ارتش سوریه و متحدان آنان دستاورد بزرگی پس از آزادی شهر تاریخی پالمیرا در ابتدای سال جاری است و نشان‌دهنده آغاز دومینوی فتح سنگرهای تروریستی در ادلب، رقه و درعا خواهد بود.

حل معادله چند مجهولی حلب و آغازی بر یک پایان

سرویس  قفقاز و غرب آسیا تبریزبیدار؛


دو هفته‌ای است که نیروهای ارتش سوریه و متحدین آنان در جبهه مقاومت اسلامی، محله به محله در حلب به‌پیش می‌روند و با فتح یک به یک محلات این شهر، نگاه‌های جهانی را به خود معطوف کرده‌اند.


فتح کامل حلب بی‌شک معادلات چند مجهولی، پیچیده و غیرقابل پیشینی بحران سوریه را پیچیده‌تر خواهد کرد و می‌تواند علی‌رغم دو سال جولان تروریست‌ها در سوریه، برای دومین بار در سال جاری کمر جبهه غربی-عربی تروریست‌های سلفی را بشکند.


جهان اسلام عموماً و جهان عرب خصوصاً، پرالتهاب‌ترین، بحرانی‌ترین، و پرهزینه‌ترین دوران برزخ خود را در 6 سال اخیر سپری می‌کند. خیزش‌های سال 2010 همچون سیلی خروشان یکبهیک کشورهای عربی از غرب آفریقا تا شرق خاورمیانه را درنوردید و علی‌رغم اینکه استبداد ریشه‌دار و نهادینه‌شده یکی از مستبدترینحکومت‌های جهان در مصر و لیبی و تونس را به ورطه سقوط کشاند، اما زایش‌های دردناکی را برای کشورهای پیرامونی سبب شد.


دیکتاتورهای بحرین، عربستان و اردن درگیر چالش مشروعیت داخلی و عراق، سوریه و لبنان به دلیل بازی در بخشی از پازل قدرت استراتژیک ایران در منطقه تحت عنوان"جبهه مقاومت اسلامی" در گرداب آدم‌خوارانتروریست افتادند.


بحران‌زایی بیرونی شیوخ مرتجع عرب در سوریه و عراق برای کاهش تأثیرخیزش‌های مردمی در کشور خود و قطع قدرت منطقه‌ای ایران در جهان اسلام، سبب شد تا سوریه و عراق برای بیش از 5 سال درگیر درگیرهای نژادی و مذهبی ساخته‌وپرداختهقدرت‌های بیرونی غربی قرار گیرند.


این روند فرسایشی کشتارهای تروریسم سلی و مقابله 5 ساله جبهه مقاومت با آن سبب شد تا پس‌ازاینمدت‌زمان، عراقی که سقوط سامرا و بغداد را در سال 92 تصور می‌کرد، اکنون در آستانه فتح دومین شهر اشغال‌شده خود باشد و سوریه‌ای که در همان سال مخالفانش تا بیخ گوش بشار اسد در دمشق رژه می‌رفتند، هم‌اکنون بیش از 85 درصد دومین شهر بزرگ این کشور را از دست دهند.


بی‌شک فتح حلب به‌دست ارتش سوریه و متحدان آنان دستاورد بزرگی پس از آزادی شهر تاریخی پالمیرا در ابتدای سال جاری است و نشان‌دهنده آغاز دومینوی فتح سنگرهای تروریستی در ادلب، رقه و درعا خواهد بود.


آنگونه که شواهد نشان می‌دهد دولت سوریه درصدد است تا روز تحلیف دونالد ترامپرئیس‌جمهور جدید آمریکا در ابتدای بهمن‌ماه امسال، تکلیف حلب و نقاط بحران‌زای این کشور را حل کند.


این مسئله ممکن است تأثیراتغیرقابل‌انکاری بر روند اشاعه تروریسم در منطقه و جهان داشته باشد، چراکه ترامپ منتقد جدی سیاست‌های اوباما در سوریه و معتقد به همکاری با روسیه بر سر مقابله با داعش است.


از سوی دیگر با زوال جولان تروریست‌های تکفیری نقش ورشکستان سیاسی عربستانی و ترکیه به‌عنوانمهم‌ترین حامیان تروریست‌هابیش‌ازپیش نقش خواهد باخت؛ به تعبیر بهتر اگر حلب سقوط کند، بزرگ‌ترین ضربه به ساختار تروریسم تکفیری در سوریه وارد خواهد کرد.


اما آنچه در میانه این درگیری‌ها بیش از گذشته به فراموشی سپرده می‌شود23میلیون مردم سوریه است که در میانه هجوم تروریست‌هایآدم‌خوار برای ساقط نمودن حکومت، بیش از 400هزار نفر کشته و بیش از 12میلیون نفر آواره شد.


فاجعه‌ای انسانی که سبب شد تا نوام چامسکی، فیلسوف شهری آمریکا با حمله به توحش عریان غرب بگوید «اگر پاریس مستحق یک دقیقه سکوت بود٬ سوریه مستحق آن است که بشریت برای همیشه خفقان بگیرد»

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.