سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ۰۰:۴۷:۲۱ شناسه خبر : 1061868

متحدان دیروز، اپوزیسیون امروز؛

رطب‌خورده منع رطب چون کند؟!

اظهارات این روزهای متحدان دیروز و اپوزیسیون امروز در شورای شهر، همانند رطبی است که خود زمانی آن را با ولع می‌خوردند، اما اینک در عصر پساانشقاق، دیگران از خوردن آن منع می‌کنند.

رطب‌خورده منع رطب چون کند؟!

یادداشت میهمان؛ امیراحمد خطیبی


این روزها شورای شهر تبریز وضعیت قابل‌توجه و جالبی را شاهد است؛ علی‌رغم دستگیری‌های شورای شهر و شهرداری در ابتدای امسال و تضعیف نسبی جناح اکثریت و گمانه‌زنی‌ها برای کنش فعالانه اقلیت در برابر موضع تدافعی اکثریت، کسب ریاست شورا توسط دو تن از اعضای این طیف به سرانجام نرسید و نشان داد که شورای شهر تبریز با وضعیت جالب و بدیعی مواجه شده است.


طرح حرکت به سمت مقدمه‌چینی برای پایین کشیدن شهرام دبیری از سمت ریاست شورا، استراتژی‌ای بود که در ظاهر طیف اقلیت را برای انجام آن متحد و یکپارچه نشان می‌داد، اما اتفاقاتی ناپیدا و ناگفته در این میان رخ داد که این طیف را به انشقاق کشانید.


انشقاق اقلیت به دو طیف اهل "تعامل" و اهل"تقابل" پس از شهریورماه بیش از گذشته آنان را به اصطکاک با همدیگر کشاند و در کنار انتقادات 6 عضو شورا به نجفی و دبیری، هم‌قطاران سابق به لیست انتقادات این افراد اضافه شد.


پس از شهریورماهجلسه‌ای نبود که این طیف اهل تقابل بر "انشعاب" میان خود صحه نگذاشته و در هر کوی و برزن از تخلفات در شهرداری و هبه‌هایبی‌پایان در شورای شهر سخن نگویند، اما نکته قابل‌توجه در اینجاست که در چند سال گذشته همین طیف موسوم به اهل تقابل منهای محمدحسن اسوتچی پای ثابت رأی موافق به هبه‌های میلیاردی و بخشش‌هایبی‌پایان بودند، اما حال که از دایره ریاست و قدرت بیرون آمدند، ژست اپوزیسیون به خود گرفته‌اند.


نکته قابل‌توجه در اینجاست که در 6 ماهه اول تعامل سال سومهیچ‌کدام از این اعضای منتقد امروز،  اهل تعامل دیروز بودند و امروز که در نطق‌های آتشین خود از تخلفات متعدد در پروژه‌های عمرانی و حیفومیل‌ها سخن گفته و افشاگری می‌کنند و حرکت رو به جلوی شهرداری  و مردم تبریز در آستانه 2018 را به حاشیه می کشانند، در آن بازه زمانی درباره مباحث فنی و توصیه‌های عمرانی نطق می‌کردند. سوال این است که مدعیان مبارزه با فساد، کدامین طرح و لایحه ساختاری علیه فساد را طرح کرده یا به تصویب رسانده اند؟


شاید اظهارات این روزهای رفیقان دیروز و منتقدان امروز در شورای شهر، همانند رطبی است که خود زمانی آن را با ولع می‌خوردند، اما اینک در عصر پساانشقاق، دیگران از خوردن آن منع می‌کنند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه