سرویس : سیاسی , سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۰۷:۵۳ شناسه خبر : 1061869

ادامه برجام با اروپا با کدام منطق؟

سراب برجام در قرارداد سعد آباد

کسانی که این موضوعات را برای امید داشتن به سراب برجام تکرار می کنند بهتر است هدف این دور مذکرات یعنی برداشتن تحریم و حل کردن با امریکا و تجربه تلخ قراداد سعد آباد و توافق نافرجام با اروپایی ها را هم به یاد بیاورند.

سراب برجام در قرارداد سعد آباد

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


دولت یازدهم با شعار تعامل هر چه بیشتر با دنیا برای حل مشکلات اقتصادی کشور و پرونده هسته ای  در سال 92 با تیمی که در دهه 70 آزمون خود را پس داده بودند پا به عرصه سیاسی کشور گذاشت  و حسن روحانی کاندیدای  آن روز انتخابات 92 با طرح ادعای اینکه هم چرخ اقتصاد را می چرخانیم  هم سانتریفیوژ،  گوی سبقت را از رقبا ربود و رئیس جمهور ایران شد. هر چند که دور جدید مذاکرات هسته ای در انتهای دولت دهم با رویکرد مذاکره مستقیم با آمریکا برای حل گره  این پرونده  چندین  ساله آغاز شده بود اما روحانی با تغییر سیستم و کشاندن این پرونده به وزارت خارجه به سودای عمل کردن به شعار انتخاباتی خود از حل کردن موضوع با کدخدا سخن گفت  کما اینکه روحانی در ابتدای همین پرونده به مدت دو سال مسئولیت مذاکرات را بر عهده داشت ولی بد عهدی و زیاده خواهی اروپایی ها روش دیپلماتیک حسن روحانی و تیمش را بر باد داد و تجربه  عقب نشینی تجربه تعلیق و همراه با تحقیر را برای ملت ایران به ارمغان آورد. 


چرخ گردون چرخید و قراردادی بین ایران و 5+1 به تعبیر ما و 3+ 3 به تعبیر غربی ها با نام برجام به امضا رسید که ایران تعلیق و توقف برنامه هسته ای خود را به شرط توسعه این فناوری و برداشتن بالمره تحریم ها قبول کرد. منتقدان و کارکشتگان سیاسی از ابتدا نسبت به این توافق که به زعم دولت برد -برد خوانده می شد به دیده شک نگریستند، هر چند در مسیر تصویب هم رهبر معظم انقلاب بار دیگر همان تذکرات منتقدین را برای اجرای برجام لازم می دیدند شرط کردند اما در عمل بازهم آنچه اتفاق افتاد با آنچه مرقوم داشتند متفاوت بود چرا که آمریکا که از ابتدا مشخص بود در مسیر اجرای این توافق بین المللی از انجام تعهدات خود سر باز خواهد زد !


علیرغم آنچه این روزها از سوی برجامیان برای دستاورد از دست رفته خود عنوان می کنند همگان می دانند که برجام با هدف برداشتن تحریم ها خلق شد و از سوی دیگر این دور مذاکرات علیرغم تجربه های بدعهدی آمریکا برای امتحان دوباره روش مذاکره با دشمن درجه یک ملت ایران انجام شد. در هفته های گذشته پس از تصویب تمدید تحریم های داماتو  که به زعم حتی مدافعان سرسخت برجام نقض این قرارداد محسوب می شود اما برخی ها که گویا مسیر توسعه را تنها از  جاده غرب می ببینند زمزمه ادامه برجام با اروپا و حذف آمریکا سر می دهند و حتی عنوان می کنند که با این کار آمریکا را منزوی خواهیم کرد! گویا فراموش کرده اند که می گفتند مشکل را باید با کدخدا باید حل کنیم.


طرح کردن این موضوع شاید در رسانه ها خوراک خوبی برای تبلیغات انتخاباتی و سرپوش گذاشتن بر اشتباهاتی که روزی همانها که دل میسوزاند و به بی سوادی متهم شدند مطرح می کردند اما از جهات مختلف دارای ایراد فراوان است.

 کسی که اندک مطالعه ای داشته باشد می داند اروپا علیرغم داشتن قدرت بالا در موضوعات اصلی خود با آمریکا هماهنگ است و قطعا این سه کشور اروپایی در میانه ی ایران و آمریکا به هزاران دلیل ایران را انتخاب نمی کنند از سوی دیگر با بررسی تاریخچه روابط ایران و  این سه کشور اروپایی متوجه می شویم که تک تک آنها با اعمال نفوذ آمریکا به راحتی به تمامی تعهدات بین المللی خود با ایران پشت پا  می زنند به عنوان نمونه کوچک و عینی هنوز بازار خودرو ایران خروج غیر منتظره پژو و رنو فرانسه و عمل نکردن به تعهداتشان را در سالهای تحریم از یاد نبرده است کمااینکه صنعت خودرو سازی هیچ ارتباطی با انرژی هسته ای ندارد! حقیقت  موضوع را وزیر اقتصاد آلمان هم در سفر چند ماه پیش خود به ایران بر ملا کرد و اظهار داشت آمریکا مانع ورود گروه های اقتصادی اروپایی به ایران است پس با آمریکا حل کنید تا ما بیایم.


علاوه بر این پس از ادعای دست دوستی با دولت روباه صفت انگلیس، نخست وزیر این کشور  که عرصه در منطقه  را پس از پیروزی ترامپ و بی علاقگی وی در دوستی با کشورهای عربی،خالی دیده و اظهارات بی شرمانه ای نسبت به ایران رانده است و بحران سوریه را نتیجه حضور ایران دانسته است؟! دیری نیست فرانسه و آلمان هم نظیر این اظهارات را تکرار کنند و در مقام عمل هم برآیند. حال سوال اینجاست آیا تعامل و ادامه دادن قراردادها با این چنین کشورهایی امکان پذیر است! کسب این همه تجربه های هزینه آور با کدامین منطق سازگار است!  کسانی که این موضوعات را برای  امید داشتن سراب برجام تکرار می کنند بهتر است هدف این دور مذکرات یعنی برداشتن تحریم و حل کردن با آمریکا  و تجربه تلخ قراداد سعد آباد و توافق نافرجام با اروپایی ها را هم  به یاد بیاورند. 

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه