سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۲۱:۳۷:۴۲ شناسه خبر : 1061985

گذر و نظر؛

تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

یادداشت میهمان؛  مجید عباچی


اوایل آبان ماه امسال بود که فضای مجازی یک خبر را ماجرا ساز کرد و به دنبال آن افکار عمومی کشور و مخصوصاًتبریزی‌هابه‌نوعی متشنج شد. اما خبر چه بود؟


متأسفانهبی‌خبری عموم از برنامه‌های بنیاد خیریه مصلی تبریز، باعث شد عده‌ایفرصت‌طلب از این فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را بکنند و بر کمکاری‌های خود سرپوش بگذارند.


البته این نکته هم گفته شود که بهتر بود قبل از آغاز پروژه‌ی احداث پارکینگ، بنیادمصلیاطلاعیه‌ایمی‌داد، چونکه چندین پروژه در شهرها کلید می‌خورد در حالی که نصف کاره می‌ماند ولی درعین‌حال آن را رسانه‌هارسانه‌ایمی‌کنند.


این در حالی است که سابقه‌ی بنیاد مصلی اعظم امام خمینی (ره) بسیار درخشان است و در عمل خدمت‌رسانی خود را بر مردم ثابت کرده است، که در ادامه اشاره خواهد شد.

شکر خدا را که هستند نهادها و یا بنیادهای مردمی که در حفظ آثار تاریخی تلاش می‌کنند و هنگام مواجهه با اقداماتی که به آثار تاریخی آسیب می‌رساند واکنش نشان می‌دهند، اما کمی باانصاف باشند و حقایق را نیز بیان کنند.


ظرفیتی که امروزه در مصلی اعظم امام خمینی (ره) تبریز و کتابخانه و سالن اجتماعات، پس از پایان ساخت آن به‌دست آمده است، باید قابل‌توجهعده‌ای سطح نگر باشد که اتفاقاً در دوران ساخت این مجموعه‌ی عظیم به آن واکنش نشان دادند و خواستار توقف آن شدند، اکنون همگان اذعان دارند که مایه آبرو برای کلانشهر تبریز شده است.


در حالی که امروزه ارگ همچنان در جای خود مانده است و خواهد ماند، یکمجموعه‌یبینظیر نیز در کنار آن در حال فعالیت است. متولی اصلی ساخت این مصلی  حضرت آیت‌اللهشبستری (امام‌جمعه تبریز) است، که زحمات زیادی را در قبال این امربر دوش کشیدند و قطعاً چنین شخصیت مذهبی اجازه نمی‌دهد ارگ علیشاه اثر مذهبی و تاریخی از بین برده شود.

ولی همان‌گونه که اشاره شد، بودند افرادی که در آن زمان هم بنا به مصلحت‌های خودشان از روی غرض‌ورزی مخالفت کردند و افرادی هم از روی بی‌اطلاعی از واقعیت‌ها و براثرفضاسازی های مخالفان به ساخت این مجموعه بدبین شده بودند.

اما مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

ارگ تبریز+ارک تبریز

سازمان میراث فرهنگی چرا به ساخت پارکینگ به این دلیل که ارگ درخطر است در حالی که نیست واکنش نشان می‌دهد و سروصدا به راه می‌اندازد ولی در چند قدمی ارگ به خانه‌یفتح‌اللهیف که خود از آثار تاریخی است رسیدگی نمی‌کند؟! درختانی با عمر چند دهساله از داخل ساختمان رشد کرده‌اند، پس کجا هستند مدعیان حفظ آثار تاریخی؟!


هر سازمانی هم که بخواهد از اقدامات خود دفاع کند، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی دفاعیات قابل قبولی را نمی‌تواند ارائه دهد، چونکه در همین تبریز که آثار تاریخی و ارزشی همگی جلوی چشم مردم است، آنگونه که شایسته است از آنان حفظ و نگه‌داری شود و یا نسبت به ترمیم آنان اقدام شود، اقدامیقابل‌قبول صورت نمی‌گیرد.

جا دارد که از صبوری‌هایباتدبیر مدیریت بنیاد مصلی تبریز نیز تقدیری صورت بگیرد و اینکه به شایعات بی‌توجه نبودند و با ارائه‌ی دلایل منطقی نسبت به لزوم ساخت پارکینگ در محوطه‌یمصلی که یکی از دلایل آن ظرفیت‌سازی برای خودروهایمراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌یمصلیمی‌باشد که روزانه بیش از هزار نفر مراجعه‌کننده دارد و نیاز بود تصمیم به ساخت این پروژه گرفته بشود.

این پروژه‌ی ساخت پارکینگ بدون واردکردنهیچ‌گونه آسیبی و با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب آن به ارگ علیشاه در حال ادامه است، وطرحتوسعه‌یمحوطه‌ی ارگ به جهت تبریز 2018 کلید خورده است و به‌زودی به ماحصل آن شاهد خواهیم بود و افرادی که سیاه نمایی کردند، پس از آنکه عزم بنیاد مصلی در چنین شرایطی در خیال عموم غیرعقلانی به نظرمی‌رسد ولی پس از اتمام این دو پروژه همانند مصلی شرمنده می‌شوند و خواهند دید که چه بنیادی و چه افرادی در مقام حرف، صادق و در مقام عمل خیرخواه مردم هستند و ارگ همچنان باقدرت در جای خود مانده است و خواهد ماند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.