سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۲۱:۳۷:۴۲ شناسه خبر : 1061985

گذر و نظر؛

تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

یادداشت میهمان؛  مجید عباچی


اوایل آبان ماه امسال بود که فضای مجازی یک خبر را ماجرا ساز کرد و به دنبال آن افکار عمومی کشور و مخصوصاًتبریزی‌هابه‌نوعی متشنج شد. اما خبر چه بود؟


متأسفانهبی‌خبری عموم از برنامه‌های بنیاد خیریه مصلی تبریز، باعث شد عده‌ایفرصت‌طلب از این فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را بکنند و بر کمکاری‌های خود سرپوش بگذارند.


البته این نکته هم گفته شود که بهتر بود قبل از آغاز پروژه‌ی احداث پارکینگ، بنیادمصلیاطلاعیه‌ایمی‌داد، چونکه چندین پروژه در شهرها کلید می‌خورد در حالی که نصف کاره می‌ماند ولی درعین‌حال آن را رسانه‌هارسانه‌ایمی‌کنند.


این در حالی است که سابقه‌ی بنیاد مصلی اعظم امام خمینی (ره) بسیار درخشان است و در عمل خدمت‌رسانی خود را بر مردم ثابت کرده است، که در ادامه اشاره خواهد شد.

شکر خدا را که هستند نهادها و یا بنیادهای مردمی که در حفظ آثار تاریخی تلاش می‌کنند و هنگام مواجهه با اقداماتی که به آثار تاریخی آسیب می‌رساند واکنش نشان می‌دهند، اما کمی باانصاف باشند و حقایق را نیز بیان کنند.


ظرفیتی که امروزه در مصلی اعظم امام خمینی (ره) تبریز و کتابخانه و سالن اجتماعات، پس از پایان ساخت آن به‌دست آمده است، باید قابل‌توجهعده‌ای سطح نگر باشد که اتفاقاً در دوران ساخت این مجموعه‌ی عظیم به آن واکنش نشان دادند و خواستار توقف آن شدند، اکنون همگان اذعان دارند که مایه آبرو برای کلانشهر تبریز شده است.


در حالی که امروزه ارگ همچنان در جای خود مانده است و خواهد ماند، یکمجموعه‌یبینظیر نیز در کنار آن در حال فعالیت است. متولی اصلی ساخت این مصلی  حضرت آیت‌اللهشبستری (امام‌جمعه تبریز) است، که زحمات زیادی را در قبال این امربر دوش کشیدند و قطعاً چنین شخصیت مذهبی اجازه نمی‌دهد ارگ علیشاه اثر مذهبی و تاریخی از بین برده شود.

ولی همان‌گونه که اشاره شد، بودند افرادی که در آن زمان هم بنا به مصلحت‌های خودشان از روی غرض‌ورزی مخالفت کردند و افرادی هم از روی بی‌اطلاعی از واقعیت‌ها و براثرفضاسازی های مخالفان به ساخت این مجموعه بدبین شده بودند.

اما مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

ارگ تبریز+ارک تبریز

سازمان میراث فرهنگی چرا به ساخت پارکینگ به این دلیل که ارگ درخطر است در حالی که نیست واکنش نشان می‌دهد و سروصدا به راه می‌اندازد ولی در چند قدمی ارگ به خانه‌یفتح‌اللهیف که خود از آثار تاریخی است رسیدگی نمی‌کند؟! درختانی با عمر چند دهساله از داخل ساختمان رشد کرده‌اند، پس کجا هستند مدعیان حفظ آثار تاریخی؟!


هر سازمانی هم که بخواهد از اقدامات خود دفاع کند، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی دفاعیات قابل قبولی را نمی‌تواند ارائه دهد، چونکه در همین تبریز که آثار تاریخی و ارزشی همگی جلوی چشم مردم است، آنگونه که شایسته است از آنان حفظ و نگه‌داری شود و یا نسبت به ترمیم آنان اقدام شود، اقدامیقابل‌قبول صورت نمی‌گیرد.

جا دارد که از صبوری‌هایباتدبیر مدیریت بنیاد مصلی تبریز نیز تقدیری صورت بگیرد و اینکه به شایعات بی‌توجه نبودند و با ارائه‌ی دلایل منطقی نسبت به لزوم ساخت پارکینگ در محوطه‌یمصلی که یکی از دلایل آن ظرفیت‌سازی برای خودروهایمراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌یمصلیمی‌باشد که روزانه بیش از هزار نفر مراجعه‌کننده دارد و نیاز بود تصمیم به ساخت این پروژه گرفته بشود.

این پروژه‌ی ساخت پارکینگ بدون واردکردنهیچ‌گونه آسیبی و با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب آن به ارگ علیشاه در حال ادامه است، وطرحتوسعه‌یمحوطه‌ی ارگ به جهت تبریز 2018 کلید خورده است و به‌زودی به ماحصل آن شاهد خواهیم بود و افرادی که سیاه نمایی کردند، پس از آنکه عزم بنیاد مصلی در چنین شرایطی در خیال عموم غیرعقلانی به نظرمی‌رسد ولی پس از اتمام این دو پروژه همانند مصلی شرمنده می‌شوند و خواهند دید که چه بنیادی و چه افرادی در مقام حرف، صادق و در مقام عمل خیرخواه مردم هستند و ارگ همچنان باقدرت در جای خود مانده است و خواهد ماند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه