سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۱:۰۴ شناسه خبر : 1062042

طرح جامع مصوب تبریز و سوالاتی که بی پاسخ مانده است

آینده مبهم شهر در طرح جامع تبریز

طرح جامع شهر تبریز مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، این روزها به عنوان یکی از بحث های داغ و سرنوشت ساز توصعه ۲۰ سال آینده شهر مطرح است اما بررسی اجمالی طرح نشان می دهد که این طرح حامل ایرادات اساسی است.

آینده مبهم شهر در طرح جامع تبریز

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ یعقوب قلندری نژاد


طرح جامع شهر تبریز مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، این روزها به عنوان یکی از بحث های داغ و سرنوشت ساز توصعه ۲۰ سال آینده شهر مطرح است.

شورای عالی شهرسازی و معماری، این طرح را با معیارهایی بررسی و تصویب کرده که امروز از نظر شهرداری و شورای اسلامی شهر حامل ایرادات اساسی است.

مصوبه ای که آینده و توسعه ۲۰ سال آینده تبریز را در هاله ای از بلاتکیلفی و بی توجهی فرو برده، طرح جامع تبریز در فواصل بیست سال چشم انداز توسعه و رشد شهری را ترسیم و راه کارهای قانونی جهت تعیین کاربری های جدید برای مسولان اجرایی همچون ادارات کل راه و شهرسازی، مسکن و شهرسازی و شهرداری ها در حریم جدید و مسیر توسعه شهر ارائه می دهد.


جمعیت فعلی تبریز امروز با کمبود سه هزار هکتاری کاربری‌های عمومی از قبیل درمانی و ورزشی و رفاهی مواجه است و برای جبران این کمبود وصل شدن ۱۳ روستا در مجاور شهر تبریز به خصوص ضلع جنوبی آن مهمترین چاره کار است و متاسفانه در مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به آن پرداخت نشده.

با مصوبه این شورا، کمیسیون ماده ۵، از صدور مجوزهای لازم برای زیرساخت‌ها و ابنیه های بلند خودداری خواهد کرد که این موضوع با ضرورت‌های گردشگری تبریز ۲۰۱۸ در تضاد است.

ایجاد کاربری های جدید در حریم های متصل شده در ضلع جنوبی تبریز امکان انتقال فضاهای خدماتی، فضای سبز، بهداشتی و درمانی و سازه های بزرگ از قبیل نمایشگاه ها، مراکز همایش بین المللی، بیمارستان، ورزشگاه و ابنیه هایی از این دست مشکلات مهم شهر تبریز از قبیل بار ترافیکی سنگین، ساماندهی بافت فرسوده و حاشیه نشین با درصد بالایی حل خواهد شد.

لزوم تشکیل جلسات مشترک اعضای شورا، نمایندگان و مسولان استانی با کارشناسان شورای عالی معماری و شهرسازی جهت تدوین اصلاحیه طرح جامع تبریز و تصویب آن این شهر را به پارامتر های شهر ایده آل نزدیک می کند مواردی از قبیل صدور مجوز احداث کنار گذر شمالی و اتصال کریدور جنوب به شمال تبریز در مصوبه فعلی کنار گذاشته شده است.

با اجرای این پروژه زمان سفر از تهران به تبریز از ۱۳ ساعت به ۶ ساعت کاهش یافته و ایمنی ترافیک این محور تا حدود بالایی می رسد.

عبور خط راه آهن میانه – تبریزبه موازات اتوبان شهید کسایی تبعات عدیده ای برای توسعه شهری کلانشهر تبریز دارد وعملا" شهر تبریز را در بن بست قرار خواهد داد و این موضوع از جمله موارد دیگر قابل بررسی و حل در طرح جامع بحث بر انگیز تبریز محسوب می شود.

طرح احداث راه آهن میانه- تبریز یکی ازمهمترین پروژه های وزارت راه و شهرسازی در خصوص تسهیل و تسریع در حمل و نقل بین شهری در استان آذربایجان شرقی به شمار می رود.

ریل گذاری در مجاورت اتوبان شهید کسایی تبریز را به بن بست می کشاند

توسعه شهری تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی تنها از ضلع جنوبی امکان پذیر است و در اثر احداث خط ریلی در مجاورت این اتوبان دچار اختلال خواهد شد.

با احداث خط راه آهن دراین مسیر اراضی ضلع جنوبی اتوبان شهید کسایی غیر قابل بهره برداری ازلحاظ احداث شهرک های مسکونی می شوند.

در صورت احداث ریل آهنی این منطقه با کاهش قیمت اراضی مواجه خواهد شد که یقینا صاحبان اراضی به این مسئله اعتراض خواهند کرد.

بلا تکلیفی قطار درمجاورت اتوبان شهید کسایی

احداث خط راه آهن در مجاورت جاده ها و اتوبان های اطراف شهرهای بزرگ زمینه ساز خطرات و فجایع بالقوه ای در سیستم حمل است.

خروج احتمالی قطار از خط ریل و تغییر مسیرآن به طرف اتوبان شهید کسایی خطرات جبران ناپذیری را به وجود خواهد آورد که باید مورد توجه قرار گیرد.

امکان توسعه شهری کلانشهر تبریزبه دلیل واقع شدن در مجاورت کوه عون ابن علی ازضلع جنوب شرقی، فرودگاه بین المللی شهید مدنی ازضلع شمالی و ایستگاه راه هن از ضلع غربی وجود ندارد و این در حالی است که اگر تخصیص اعتبار لازم جهت اجرای پروژه خط آهن زیرزمینی میانه- تبریز در مجاورت اتوبان شهید کسایی توسط وزارت راه وشهرسازی صورت نگیرد، تبعات عدیده ای برای کلانشهر تبریز به وجود خواهد آمد.


نظرات

علی
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۳۶:۰۴
IR

ما نفهمیدیم به مسیر گشایی دوکمال و تبریز سهند ربط داره یانه

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه