سرویس : اقتصادی , پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵:۲۶ شناسه خبر : 1062086

هیاهو برای از یاد رفتن دستاورد تقریبا هیچ!

نرخ رشد 7 درصدی و باغ گلابی دولت

تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و دولت که وعده ترمیم اقتصاد را داده بود و بهبود معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای پیوند زده بود دست خود را خالی از گلابی های برجام می بیند و پرداختن به موضوعات جنجال بر انگیزی چون کنسرت در یک ساله اخیر و ارائه آمارهایی اینچنین تنها دست و پا زدن در باتلاق مشکلات است.

 نرخ رشد 7 درصدی و باغ گلابی دولت

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ میثم فیروزمند


از حدود 95 سال پیش انگلیسی ها در ایران نفت خام استخراج کردند و تا سال 1332 و ملی کردن صنعت نفت، فروش ما به صورت نفت خام بود و پالایشگاهی در کار نبود. ما تاکنون مشغول خام فروشی نفت بوده ایم، ولی نکته مهم این است که تا زمان رضاشاه پهلوی، نفت آنچنانی استخراج نمی شد و پول زیادی در کار نبود و از این جهت سهم زیادی در اقتصاد نداشت. ولی آرام آرام با جنگ جهانی دوم، اروپایی ها و آمریکایی ها تولیدات خود را افزایش دادند و احتیاج به نفت خام در صنایع و به خصوص صنایع خودرو بیشتر حس شد. به این صورت درآمد های حاصل از فروش، تواماً با بالا رفتن بهای آن افزایش پیدا کرد.

وارد شدن پول به اقتصاد، می توانست تولید را افزایش دهد. این افزایش در تولید فقط به صورت تولید وابسته پدیدار شد.

آمارهای مختلف در طول سال های متمادی حاکی از آن است که ما درآمد حاصل از فروش نفت را به عنوان مصرف، و نه به عنوان کمک به تولید، وارد اقتصاد خود کرده ایم.

خام فروشی و مضرات آن در دنیای کنونی بر هیچ کس پوشیده نیست اما آنچه که بهانه ای برای نوشتن این چند سطر شده است این است که آمار و ارقام ها چگونه می توانند پس و پیش شوند و اطلاعاتی را خلاف آن چه که در واقعیت رخ داده است را نشان دهند.

رئیس جمهور محترم در در روزهای گذشته در دیدار با جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، از رشد 7.4 درصد رشد اقتصادی 6 ماهه نخست سال جاری خبر داد.

می‌توان با اعداد و ارقام بازی کرد و واگویه‌های جدید را به خورد مردم داد. اما به عنوان کسی که فقط الفبای اقتصاد را خوانده است به نظرم می آید اگر نرخ هدایت سرمایه توسط بانک‌ها و میزان رشد صادرات غیرنفتی ناشی از نرخ رشد 7.4 درصدی را بررسی کنیم، متأسفانه آن اتفاقی که موردنظر است و می‌بایست رخ می‌داد، نیوفتاده است.

محاسبه نرخ رشد اقتصادی باید دقیق‌تر انجام شود چراکه وقتی در مورد نرخ رشد اقتصادی سخن می‌گویم باید اقتصادی صحبت کنیم رشد اقتصادی 7 درصد باید بر سایر شاخص‌ها مانند نرخ بیکاری و اشتغال ، افزایش سطح رفاه عمومی ، از بین رفتن رکود و... نیز تأثیرات مثبتی بگذارد درحالی‌که اکنون نرخ بیکاری کشور 12.2، نرخ بیکاری در جوانان 26.1 درصد و 22 میلیون و 600 هزار نفر افراد شاغل در کشور داریم که نشان می‌دهد نه‌تنها کاهشی نسبت سال قبل نداشته، حتی افزایش را نشان می‌دهد.

رشد اقتصادی اغراق آمیز مطرح شده توسط رئیس جمهور حاصل افزایش فروش نفت در 6 ماه نخست سال جاری و گذشتن از مرز 2 میلیون بشکه است اما رشد ، حاصل از تولید نبوده و حاصل از درآمد نفت است. بگذریم که بحث های زیادی هم در مورد وصول پول های حاصل از فروش نفت با توجه به تحریم های جدی در حوزه بانکی وجود دارد.

نرخ رشد اعلام شده ناپایدار است و حاصل یک تفییر و تحول یکباره در درآمدهای کشور است و به هیچ عنوان زیر ساخت های لازم برای تداوم آن وجود ندارد چنانچه نرخ رشد اقتصادی بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، برای ایران در طول سال جاری میلادی 0.6 درصد است که از آن به‌عنوان نرخ رشد مؤثر می‌تواند نام برد.

نداشتن صداقت و شجاعت لازم برای بیان حقایق موجود و برخورد های انتخاباتی و تبلیغاتی با آمارها و ارقام ها همواره مشکل اساسی مسئولین ما در مواجهه با مردم بوده است و این ضد فرهنگ در سیستم اداری ما جا افتاده و مردم نیز پذیرفته اند که دروغ گفتن مسئول امری طبیعی است!

هم رئیس جمهور می داند رشد 7 درصدی یعنی چه و هم به طریق اولی وزیر اقتصاد!

اما آنچه باعث می شود دولتمردان ما به این آمارهای اغراق آمیز متوسل شوند و سراسیمه هر آمار و ارقام موقت و ناپایداری را در رسانه ها اعلام کنند وضعیت اسفبار اقتصاد کشور است.

تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و دولت که وعده ترمیم اقتصاد را داده بود و بهبود معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای پیوند زده بود دست خود را خالی از گلابی های برجام می بیند و پرداختن به موضوعات جنجال بر انگیزی چون کنسرت در یک ساله اخیر و ارائه آمارهایی اینچنین تنها دست و پا زدن در باتلاق مشکلات است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.