سرویس : اقتصادی , پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵:۲۶ شناسه خبر : 1062086

هیاهو برای از یاد رفتن دستاورد تقریبا هیچ!

نرخ رشد 7 درصدی و باغ گلابی دولت

تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و دولت که وعده ترمیم اقتصاد را داده بود و بهبود معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای پیوند زده بود دست خود را خالی از گلابی های برجام می بیند و پرداختن به موضوعات جنجال بر انگیزی چون کنسرت در یک ساله اخیر و ارائه آمارهایی اینچنین تنها دست و پا زدن در باتلاق مشکلات است.

 نرخ رشد 7 درصدی و باغ گلابی دولت

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ میثم فیروزمند


از حدود 95 سال پیش انگلیسی ها در ایران نفت خام استخراج کردند و تا سال 1332 و ملی کردن صنعت نفت، فروش ما به صورت نفت خام بود و پالایشگاهی در کار نبود. ما تاکنون مشغول خام فروشی نفت بوده ایم، ولی نکته مهم این است که تا زمان رضاشاه پهلوی، نفت آنچنانی استخراج نمی شد و پول زیادی در کار نبود و از این جهت سهم زیادی در اقتصاد نداشت. ولی آرام آرام با جنگ جهانی دوم، اروپایی ها و آمریکایی ها تولیدات خود را افزایش دادند و احتیاج به نفت خام در صنایع و به خصوص صنایع خودرو بیشتر حس شد. به این صورت درآمد های حاصل از فروش، تواماً با بالا رفتن بهای آن افزایش پیدا کرد.

وارد شدن پول به اقتصاد، می توانست تولید را افزایش دهد. این افزایش در تولید فقط به صورت تولید وابسته پدیدار شد.

آمارهای مختلف در طول سال های متمادی حاکی از آن است که ما درآمد حاصل از فروش نفت را به عنوان مصرف، و نه به عنوان کمک به تولید، وارد اقتصاد خود کرده ایم.

خام فروشی و مضرات آن در دنیای کنونی بر هیچ کس پوشیده نیست اما آنچه که بهانه ای برای نوشتن این چند سطر شده است این است که آمار و ارقام ها چگونه می توانند پس و پیش شوند و اطلاعاتی را خلاف آن چه که در واقعیت رخ داده است را نشان دهند.

رئیس جمهور محترم در در روزهای گذشته در دیدار با جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، از رشد 7.4 درصد رشد اقتصادی 6 ماهه نخست سال جاری خبر داد.

می‌توان با اعداد و ارقام بازی کرد و واگویه‌های جدید را به خورد مردم داد. اما به عنوان کسی که فقط الفبای اقتصاد را خوانده است به نظرم می آید اگر نرخ هدایت سرمایه توسط بانک‌ها و میزان رشد صادرات غیرنفتی ناشی از نرخ رشد 7.4 درصدی را بررسی کنیم، متأسفانه آن اتفاقی که موردنظر است و می‌بایست رخ می‌داد، نیوفتاده است.

محاسبه نرخ رشد اقتصادی باید دقیق‌تر انجام شود چراکه وقتی در مورد نرخ رشد اقتصادی سخن می‌گویم باید اقتصادی صحبت کنیم رشد اقتصادی 7 درصد باید بر سایر شاخص‌ها مانند نرخ بیکاری و اشتغال ، افزایش سطح رفاه عمومی ، از بین رفتن رکود و... نیز تأثیرات مثبتی بگذارد درحالی‌که اکنون نرخ بیکاری کشور 12.2، نرخ بیکاری در جوانان 26.1 درصد و 22 میلیون و 600 هزار نفر افراد شاغل در کشور داریم که نشان می‌دهد نه‌تنها کاهشی نسبت سال قبل نداشته، حتی افزایش را نشان می‌دهد.

رشد اقتصادی اغراق آمیز مطرح شده توسط رئیس جمهور حاصل افزایش فروش نفت در 6 ماه نخست سال جاری و گذشتن از مرز 2 میلیون بشکه است اما رشد ، حاصل از تولید نبوده و حاصل از درآمد نفت است. بگذریم که بحث های زیادی هم در مورد وصول پول های حاصل از فروش نفت با توجه به تحریم های جدی در حوزه بانکی وجود دارد.

نرخ رشد اعلام شده ناپایدار است و حاصل یک تفییر و تحول یکباره در درآمدهای کشور است و به هیچ عنوان زیر ساخت های لازم برای تداوم آن وجود ندارد چنانچه نرخ رشد اقتصادی بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، برای ایران در طول سال جاری میلادی 0.6 درصد است که از آن به‌عنوان نرخ رشد مؤثر می‌تواند نام برد.

نداشتن صداقت و شجاعت لازم برای بیان حقایق موجود و برخورد های انتخاباتی و تبلیغاتی با آمارها و ارقام ها همواره مشکل اساسی مسئولین ما در مواجهه با مردم بوده است و این ضد فرهنگ در سیستم اداری ما جا افتاده و مردم نیز پذیرفته اند که دروغ گفتن مسئول امری طبیعی است!

هم رئیس جمهور می داند رشد 7 درصدی یعنی چه و هم به طریق اولی وزیر اقتصاد!

اما آنچه باعث می شود دولتمردان ما به این آمارهای اغراق آمیز متوسل شوند و سراسیمه هر آمار و ارقام موقت و ناپایداری را در رسانه ها اعلام کنند وضعیت اسفبار اقتصاد کشور است.

تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و دولت که وعده ترمیم اقتصاد را داده بود و بهبود معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای پیوند زده بود دست خود را خالی از گلابی های برجام می بیند و پرداختن به موضوعات جنجال بر انگیزی چون کنسرت در یک ساله اخیر و ارائه آمارهایی اینچنین تنها دست و پا زدن در باتلاق مشکلات است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه