سرویس : سلامت و خانواده , پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۴۵:۵۳ شناسه خبر : 1062089

سایت های همسریابی و بی تدبیری نبود نظارت دولت

کسب درآمد به بهای حراج آبرو و احساسات شهروندان!

در سايه شوم عدم ساماندهي مسئولانه دولت تدبير و اميد ،حق حضور وهمسريابي امن در فضاي سايبري براي شهروندان محقق نشده است و سايت هاي همسريابي براي مديران آنها تبديل به دكان و براي برخي كاربران تبديل به سايت تله گذاري و سوء استفاده شده است.

کسب درآمد به بهای حراج آبرو و احساسات شهروندان!

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ یونس یوسفی


ازدواج به عنوان يكي از عوامل بقاي نسل بشري و اجتماع انساني ، يكي از ضروريات زندگي انسان ،مخصوصا در دين مقدس اسلام مي باشد. جامعه اي كه در آن نسل ها با آگاهي بالا و موقعيت مناسب ازدواج نمايند ،آرامش و سكون بيشتري حكمفرما خواهد بود و افراد جامعه حس مسئوليت افزون تري خواهند داشت.


متاسفانه شاخص ازدواج در جامعه ما سير نزولي پيدا كرده است و طلاق عاطفي و قانوني به شكل سرسام آوري در حال افزايش است. از طرفي ديگر با توجه به كمرنگ شدن معيارها و شيوه هاي ازدواج سنتي و حاكميت روش هاي جديد و اكثرا ناامن تشكيل خانواده - كه در بسياري از موارد ريشه آن به فرهنگ هاي بيگانه مي رسد - اين امرنيز باعث تزلزل بيشتربنيان خانواده هاي ايراني شده است.


به دنبال شيوع و رواج حضور و استفاده عموم مردم از شبكه هاي ارتباطي اجتماعي ، پاي ازدواج اينترنتي نيز به جامعه ما باز شده است ، بدين صورت كه افراد بدون آشنايي قبلي و با استناد به برخي عكس ها و مطالب ادعايي ياد شده اقدام به خواستگاري از طرف مقابل مي نمايند.


دولت تدبير و اميد از ابتداي روي كار آمدن ، نسبت به فعاليت منسجم و مسئولانه فرهنگي شانه خالي كرده است و هر بار كه در مظان پاسخگويي بوده است اقدام به فرافكني و انداختن بار مسئوليت فرهنگي بر دوش نهادهاي ديگر فرهنگي نموده است و بزرگترين حساسيت فرهنگي دولت محترم در مورد برگزاري يا لغو كنسرت ها بوده است كه آن هم مشوش به شائبه هاي ديگري به غير از دغدغه فرهنگي مي باشد .در مساله ازدواج اينترنتي نيز- مثل مساله امر به معروف و نهي از منكر و مقابله با هجمه فرهنگي ماهواره اي دشمن - دولت مسئوليت را بردوش نيروي انتظامي گذاشته است و اين نيرو نيز بر حسب وظيفه ، به جز انسداد سايتها ابزار ديگري ندارد كه طبق آمار تا كنون 700 سايت بدون مجوز همسريابي اينترنتي فيلتر شده است.

همسريابي اينترنتي مساله بغرنجي است كه مسائل فرهنگي- اجتماعي و فناوري به گونه اي در هم آميخته شده است .از طرفي با گذشتن نزديك به 4 سال از روي كارآمدن دولت و سپري شدن ماههاي پاياني عمر اين دولت، اقدام جدي در مورد شبكه ملي اطلاعات صورت نگرفته است و از طرفي با عدم حمايت دولت از پيام رسان هاي داخلي مانند نرم افزار ارتباطي سلام و روي خوش نشان دادن به شبكه هاي ارتباطي اجتماعي مانند تلگرام و ... ،كه آبشخور آنها كشورهاي غربي و دشمنان اين ملت هستند موجب نوعي ولنگاري فرهنگي شده است.
در شرايط كنوني از طرفي ناهنجاري فرهنگي و از طرفي نبود فضاي مطمئن وامن همسريابي اينترنتي و از طرفي تشديد طلاق و ضعف بنيان خانواده ،موجب بروزپديده اي بنام آشنايي آسان اما هراسناك واكثرا نامشروع در زير چترسايت هاي همسريابي اينترنتي مي شود كه در بسياري از موارد موجب قرباني شدن زنان و دختران ايران زمين مي شود.

اميد است دولت آقاي روحاني در راستاي عمل به قانون اساسي و تحقق منشور حقوق شهروندي ، مقدمات ازدواج آسان و سالم شهروندان و مخصوصا جوانان اين مرز و بوم را فراهم آورد كه يكي از مقدمات آن مديريت و ساماندهي سايت هاي همسريابي مطمئن و امن مي باشد.

شايان ذكر است كه بر اساس ماده 53 منشور حقوق شهروندي ، حق شهروندان است که از تدابیر و حمایت‌های لازم برای تشکیل، تحکیم، تعالی و ایمن‌سازی خانواده، تسهیل ازدواج مبتنی بر ارزش‌ها و سنت‌های دینی و ملی برخوردار شوند و همچنين بر اساس ماده 35 منشور حقوق شهروندي ،حق شهروندان است که از امنیت سایبری و فناوری‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی، حفاظت از داده‌های شخصی و حریم خصوصی برخوردار باشند و با كنار هم قرار دادن اين دو حق شهروندي ،وظيفه دولت در قبال ساماندهي سايت هاي همسريابي به وضوح آشكار مي شود.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین