سرویس : سلامت و خانواده , پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۴۵:۵۳ شناسه خبر : 1062089

سایت های همسریابی و بی تدبیری نبود نظارت دولت

کسب درآمد به بهای حراج آبرو و احساسات شهروندان!

در سايه شوم عدم ساماندهي مسئولانه دولت تدبير و اميد ،حق حضور وهمسريابي امن در فضاي سايبري براي شهروندان محقق نشده است و سايت هاي همسريابي براي مديران آنها تبديل به دكان و براي برخي كاربران تبديل به سايت تله گذاري و سوء استفاده شده است.

کسب درآمد به بهای حراج آبرو و احساسات شهروندان!

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ یونس یوسفی


ازدواج به عنوان يكي از عوامل بقاي نسل بشري و اجتماع انساني ، يكي از ضروريات زندگي انسان ،مخصوصا در دين مقدس اسلام مي باشد. جامعه اي كه در آن نسل ها با آگاهي بالا و موقعيت مناسب ازدواج نمايند ،آرامش و سكون بيشتري حكمفرما خواهد بود و افراد جامعه حس مسئوليت افزون تري خواهند داشت.


متاسفانه شاخص ازدواج در جامعه ما سير نزولي پيدا كرده است و طلاق عاطفي و قانوني به شكل سرسام آوري در حال افزايش است. از طرفي ديگر با توجه به كمرنگ شدن معيارها و شيوه هاي ازدواج سنتي و حاكميت روش هاي جديد و اكثرا ناامن تشكيل خانواده - كه در بسياري از موارد ريشه آن به فرهنگ هاي بيگانه مي رسد - اين امرنيز باعث تزلزل بيشتربنيان خانواده هاي ايراني شده است.


به دنبال شيوع و رواج حضور و استفاده عموم مردم از شبكه هاي ارتباطي اجتماعي ، پاي ازدواج اينترنتي نيز به جامعه ما باز شده است ، بدين صورت كه افراد بدون آشنايي قبلي و با استناد به برخي عكس ها و مطالب ادعايي ياد شده اقدام به خواستگاري از طرف مقابل مي نمايند.


دولت تدبير و اميد از ابتداي روي كار آمدن ، نسبت به فعاليت منسجم و مسئولانه فرهنگي شانه خالي كرده است و هر بار كه در مظان پاسخگويي بوده است اقدام به فرافكني و انداختن بار مسئوليت فرهنگي بر دوش نهادهاي ديگر فرهنگي نموده است و بزرگترين حساسيت فرهنگي دولت محترم در مورد برگزاري يا لغو كنسرت ها بوده است كه آن هم مشوش به شائبه هاي ديگري به غير از دغدغه فرهنگي مي باشد .در مساله ازدواج اينترنتي نيز- مثل مساله امر به معروف و نهي از منكر و مقابله با هجمه فرهنگي ماهواره اي دشمن - دولت مسئوليت را بردوش نيروي انتظامي گذاشته است و اين نيرو نيز بر حسب وظيفه ، به جز انسداد سايتها ابزار ديگري ندارد كه طبق آمار تا كنون 700 سايت بدون مجوز همسريابي اينترنتي فيلتر شده است.

همسريابي اينترنتي مساله بغرنجي است كه مسائل فرهنگي- اجتماعي و فناوري به گونه اي در هم آميخته شده است .از طرفي با گذشتن نزديك به 4 سال از روي كارآمدن دولت و سپري شدن ماههاي پاياني عمر اين دولت، اقدام جدي در مورد شبكه ملي اطلاعات صورت نگرفته است و از طرفي با عدم حمايت دولت از پيام رسان هاي داخلي مانند نرم افزار ارتباطي سلام و روي خوش نشان دادن به شبكه هاي ارتباطي اجتماعي مانند تلگرام و ... ،كه آبشخور آنها كشورهاي غربي و دشمنان اين ملت هستند موجب نوعي ولنگاري فرهنگي شده است.
در شرايط كنوني از طرفي ناهنجاري فرهنگي و از طرفي نبود فضاي مطمئن وامن همسريابي اينترنتي و از طرفي تشديد طلاق و ضعف بنيان خانواده ،موجب بروزپديده اي بنام آشنايي آسان اما هراسناك واكثرا نامشروع در زير چترسايت هاي همسريابي اينترنتي مي شود كه در بسياري از موارد موجب قرباني شدن زنان و دختران ايران زمين مي شود.

اميد است دولت آقاي روحاني در راستاي عمل به قانون اساسي و تحقق منشور حقوق شهروندي ، مقدمات ازدواج آسان و سالم شهروندان و مخصوصا جوانان اين مرز و بوم را فراهم آورد كه يكي از مقدمات آن مديريت و ساماندهي سايت هاي همسريابي مطمئن و امن مي باشد.

شايان ذكر است كه بر اساس ماده 53 منشور حقوق شهروندي ، حق شهروندان است که از تدابیر و حمایت‌های لازم برای تشکیل، تحکیم، تعالی و ایمن‌سازی خانواده، تسهیل ازدواج مبتنی بر ارزش‌ها و سنت‌های دینی و ملی برخوردار شوند و همچنين بر اساس ماده 35 منشور حقوق شهروندي ،حق شهروندان است که از امنیت سایبری و فناوری‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی، حفاظت از داده‌های شخصی و حریم خصوصی برخوردار باشند و با كنار هم قرار دادن اين دو حق شهروندي ،وظيفه دولت در قبال ساماندهي سايت هاي همسريابي به وضوح آشكار مي شود.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

 • مالیات

  دارید اشتباه می کنید. فرق داره مسائل با همدیگه