سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۵۴:۰۹ شناسه خبر : 1062121

سرمایه ای که با سیاسی بازی ها نابود می شود؛

عقده می گشایم، چون هستم!!

در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و آنچه که در این میان بیشترین آسیب را دیده سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم بوده است.

عقده می گشایم، چون هستم!!


سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛ مهدیار نصرتی


اگر به طور ساده بخواهیم تعریفی از اعتماد عمومی ارائه دهیم، باید گفت که پذیرش گفتار و رفتار یکدیگر در چهارچوب روابط متقابل توأم با یک باور درون‌زا بدون واهمه و ترس است.

اعتماد عمومی همان سرمایه اجتماعی است و این سرمایه  می‌تواند کشور را در مسیر توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار دهد. در واقع اعتماد عمومی محوری است که به پشتوانه آن، حاکمیت می‌تواند از گذرگاه‌ها و فشارها عبور کند.

برای جوامع در حال توسعه‌ای مثل کشور ما نیز، اعتماد عمومی کلید و حلال بسیاری از مشکلات است و اعتماد محصول وابستگی مشترک و متقابل فرد و جامعه و احساسات مشترک مبنی برنیازها و الزامات مشترک می باشد که ازطریق فعالیت ها و بحث های مشترک تقویت می شود. بنابراین اعتماد دارای مولفه هایی مانند انسجام اجتماعی، مبادله، نقد و گفت و گو، رشد اقتصادی، رسانه ها و ارتباطات میان فردی است.


هدف از این نوشته و ارائه توضیحات ابتدایی، پرداختن به موضوعی بود که روز جمعه توسط برخی از رسانه های خبری منتشر و در آن خبر از بازداشت یکی از نویسندگان طنزپرداز کشورمان می داد. اینکه  زمانی رسانه ملی یکی از پرمخاطب ترین برنامه های خود را به این فرد می دهد تا مردم را بخنداند خود محل بحث دیگریست و خوب و بد بودنش نیز جدا از محل بحث فعلی ما، اما آنچه که در این مقال نیاز به یادآوری است آن است که در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای عقده گشایی ها و انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته که اولی خود را نماینده انقلاب و دومی خود را نماینده مردم می پندارند(غافل از اینکه نه این یکی نماینده واقعی انقلاب است و نه آن یکی نماینده واقعی مردم و اصلا انقلاب و مردم تفکیک پذیر نیستند) در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و تجربه ثابت کرده هربار یکی به دنبال عقده گشایی و افشاگری می رود آن یکی ساکت می شود.

در این ماجرا نیز عده ای که به دنبال عقده گشایی های جناحی بودند بلافاصله خبر و نام آن طنزپرداز را در صدر خبرها و نوشته هایشان قرار دادند و  تاختند و  تازاندند.

تجربه ثابت کرده در این گونه موارد آنچه که به چشم نمی آید و بیشترین آسیب را نیز متحمل می شود اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است. این را در نظر بگیرید که مردمانی هر روز پیگیر اخبار هستند و روزی خبر از اختلاس فلان صندوق، روز دیگر اختلاس فلان آقازاده، روزی فلان املاک و روز دیگر ایجاد گرانی ها را نظاره گر باشند و هر از چندگاهی که به یکی دل می بندند و برایش میلیونی رای می دهند باید باز هم سرخورده شده و خبر دستگیری این چهره را به دلیل کاری خلاف  بشنوند و امر به اینجا ختم نشده و شاهد سیاسی کردن این ماجرا گردند.

بی شک سرمایه اجتماعی این مردم که در ابتدا به عوامل و شاخصه های آن اشاره شد می تواند تا مرحله نابودی پیش رود و قربانی جناح بازی و عقده گشایی فلان افراد و گروهها شود.


*توضیح: هدف از این نوشتار روشن کردن تکلیف افرادیست که از هر امری برای استفاده های سیاسی استفاده می کنند و نحوه رفتار با شخص بازداشت شده تنها نمونه ای از مصادیق بی شمار این روند در طول ماههای گذشته بوده است.

* عکس تزئینی است

نظرات

شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵:۱۴
IR

خدا را شکر که حد اقل این اختلا ف ها وجود دارد و مردم از هزارمورد یکی را دانسته و آگاه می شوند . وای به روزی که در سهم خواهی باهم به توافق برسند و پدر ملت را بیش از این در آورند .

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه