سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۵۴:۰۹ شناسه خبر : 1062121

سرمایه ای که با سیاسی بازی ها نابود می شود؛

عقده می گشایم، چون هستم!!

در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و آنچه که در این میان بیشترین آسیب را دیده سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم بوده است.

عقده می گشایم، چون هستم!!


سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛ مهدیار نصرتی


اگر به طور ساده بخواهیم تعریفی از اعتماد عمومی ارائه دهیم، باید گفت که پذیرش گفتار و رفتار یکدیگر در چهارچوب روابط متقابل توأم با یک باور درون‌زا بدون واهمه و ترس است.

اعتماد عمومی همان سرمایه اجتماعی است و این سرمایه  می‌تواند کشور را در مسیر توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار دهد. در واقع اعتماد عمومی محوری است که به پشتوانه آن، حاکمیت می‌تواند از گذرگاه‌ها و فشارها عبور کند.

برای جوامع در حال توسعه‌ای مثل کشور ما نیز، اعتماد عمومی کلید و حلال بسیاری از مشکلات است و اعتماد محصول وابستگی مشترک و متقابل فرد و جامعه و احساسات مشترک مبنی برنیازها و الزامات مشترک می باشد که ازطریق فعالیت ها و بحث های مشترک تقویت می شود. بنابراین اعتماد دارای مولفه هایی مانند انسجام اجتماعی، مبادله، نقد و گفت و گو، رشد اقتصادی، رسانه ها و ارتباطات میان فردی است.


هدف از این نوشته و ارائه توضیحات ابتدایی، پرداختن به موضوعی بود که روز جمعه توسط برخی از رسانه های خبری منتشر و در آن خبر از بازداشت یکی از نویسندگان طنزپرداز کشورمان می داد. اینکه  زمانی رسانه ملی یکی از پرمخاطب ترین برنامه های خود را به این فرد می دهد تا مردم را بخنداند خود محل بحث دیگریست و خوب و بد بودنش نیز جدا از محل بحث فعلی ما، اما آنچه که در این مقال نیاز به یادآوری است آن است که در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای عقده گشایی ها و انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته که اولی خود را نماینده انقلاب و دومی خود را نماینده مردم می پندارند(غافل از اینکه نه این یکی نماینده واقعی انقلاب است و نه آن یکی نماینده واقعی مردم و اصلا انقلاب و مردم تفکیک پذیر نیستند) در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و تجربه ثابت کرده هربار یکی به دنبال عقده گشایی و افشاگری می رود آن یکی ساکت می شود.

در این ماجرا نیز عده ای که به دنبال عقده گشایی های جناحی بودند بلافاصله خبر و نام آن طنزپرداز را در صدر خبرها و نوشته هایشان قرار دادند و  تاختند و  تازاندند.

تجربه ثابت کرده در این گونه موارد آنچه که به چشم نمی آید و بیشترین آسیب را نیز متحمل می شود اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است. این را در نظر بگیرید که مردمانی هر روز پیگیر اخبار هستند و روزی خبر از اختلاس فلان صندوق، روز دیگر اختلاس فلان آقازاده، روزی فلان املاک و روز دیگر ایجاد گرانی ها را نظاره گر باشند و هر از چندگاهی که به یکی دل می بندند و برایش میلیونی رای می دهند باید باز هم سرخورده شده و خبر دستگیری این چهره را به دلیل کاری خلاف  بشنوند و امر به اینجا ختم نشده و شاهد سیاسی کردن این ماجرا گردند.

بی شک سرمایه اجتماعی این مردم که در ابتدا به عوامل و شاخصه های آن اشاره شد می تواند تا مرحله نابودی پیش رود و قربانی جناح بازی و عقده گشایی فلان افراد و گروهها شود.


*توضیح: هدف از این نوشتار روشن کردن تکلیف افرادیست که از هر امری برای استفاده های سیاسی استفاده می کنند و نحوه رفتار با شخص بازداشت شده تنها نمونه ای از مصادیق بی شمار این روند در طول ماههای گذشته بوده است.

* عکس تزئینی است

نظرات

شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵:۱۴
IR

خدا را شکر که حد اقل این اختلا ف ها وجود دارد و مردم از هزارمورد یکی را دانسته و آگاه می شوند . وای به روزی که در سهم خواهی باهم به توافق برسند و پدر ملت را بیش از این در آورند .

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.