سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲:۲۶ شناسه خبر : 1062128

پیدا و پنهان یک فیلم تاریخی

یتیم تر از «یتیم خانه ایران»

یتیم خانه ایران آنگونه که باید دیده نشد و یتیم ماند و بدون اغراق باید گفته شود که این مردم ایران بودند که یتیم تر از یتیم خانه ایران شدند و از واقعیت های تاریخ معاصر خود در قالبی زیبا بی بهره ماندند.

یتیم تر از «یتیم خانه ایران»

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


با اطلاع از جدیدترین ساخته ابوالقاسم طالبی که سابقه زیادی در پرداختن به موضوعات سیاسی دارد برای دیدن «یتیم خانه ایران» هم به دلیل موضوع خاصش و هم به دلیل آشنایی از روحیات طالبی در پرداختن به موضوعات جنجالی سیاسی مشتاق بودم. فیلمی درباره نسل کشی 9 میلیونی ایرانی ها توسط انگلیسی ها در قحطی سال های ۱۲۹۵-۱۲۹۷.

ابتدای فیلم با ریتمی تند و مبهم شروع می شود و بیننده تا می خواهد خود را در داستان فیلم پیدا کند سکانس ها یکی پس از دیگری از راه می رسند و شاید یکی از ضعف های فیلم باشد. فضای فیلم در ابتدا بر خلاف آنچه که انتظار می رفت چنان جذاب و گیرا نیست اما رفته رفته به دلیل محتوای جذاب و درد آلود بیینده برای ادامه فیلم ترغیب می شود.

تعقیب و گریز افسر انگلیسی برای پیدا کردن یک مجاهد جنگلی که در جریان نهضت جنگل به وی زخمی کاری زده که از قضا قیّم همین یتیم خانه است نکته جذابی است که طالبی آن را در قالب داستان گنجانده چرا که در خاطره مردم ایران زمین مجاهدان نهضت جنگل، وطن پرستانی اسلام خواه بودند که سایه حضور آنها در هر داستانی موجبات جذاب شدن داستان را برای ایرانی جماعت فراهم می آورد.

طالبی با بازی کردن با حس اقتدار طلبی مردم ایران تصویری این مجاهد سابق جنگلی را با بازی علیرضا رام نورایی و مقابله وی با استعمار سیاه انگلیسی-صهبونیسیتی در قالب تامین ارزاق مردم در قحطی ساختگی انگلیسی، فیلمی درگیر کننده ساخته است اما نکته ای که نمی شود به سادگی از آن عبور کرد این است که علیرغم اینکه طالبی استاد پرداختن به سوژه های سیاسی در سینماست اما به نظر می آید برای ساختن این پروژه سیاسی تاریخی از تجربه های کارگردان فیلم های تاریخی همچون میرباقری، ورزی، مرحوم سلحشور و حتی شهریار بحرانی باید بیشتر بهره می گرفت نکته ای که در بازیگری و صحنه سازی ها بعضا به چشم می خورد.

شاید حضور بازیگران کاربلد تر فیلم را بهتر جلوه می داد چرا که برخی نقش ها آنطور که باید در نیامده است هر چند هم نمی شود از تحریم های لابی های سینما بر علیه طالبی پس از ساخت قلاده های طلا گذشت.نقش اول فیلم به تنهایی بار فیلم را به دوش می کشد البته از هنرمندی جعفر دهقان و فرخ نعمتی نمی توان  به سادگی عبور کرد.

برخی دیالوگ های فیلم آنچنان زیبا نوشته شده است که سالها می تواند در ادبیات رایج میان مردم استفاده شود.

در هر صورت جسارت طالبی در پرداختن به موضوعی که هر ایرانی باید از آن آگاهی داشته باشد جای تقدیر دارد خصوصا اینکه حقیقت تاریخ معاصر در علت ها به خوبی نشان داده است آنجا که فقر و جهل مردم آن دوره ایران را در بی کفایتی قجری و رضا خانی (بدون اینکه تصویری از آنها باشد)، سرسپردگی منور الفکران قلم به دست و از همه مهم تر دسیسه های لردهای روباه صفت لندن، سفارت چهار راه استانبول و باغ قلهک به زیبایی نشان می دهد. 

با این وجود یتیم خانه ایران آنگونه که باید دیده نشد و یتیم ماند و بدون اغراق باید گفته شود که این مردم ایران بودند که یتیم تر از یتیم خانه ایران شدند و از واقعیت های تاریخ معاصر خود در قالبی زیبا بی بهره ماندند. البته در این میان مدیریت بد نمایش فیلم و تبلیغ نشدن این فیلم در میان آحاد جامعه بی تاثیر نبود. 

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.