سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲:۲۶ شناسه خبر : 1062128

پیدا و پنهان یک فیلم تاریخی

یتیم تر از «یتیم خانه ایران»

یتیم خانه ایران آنگونه که باید دیده نشد و یتیم ماند و بدون اغراق باید گفته شود که این مردم ایران بودند که یتیم تر از یتیم خانه ایران شدند و از واقعیت های تاریخ معاصر خود در قالبی زیبا بی بهره ماندند.

یتیم تر از «یتیم خانه ایران»

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


با اطلاع از جدیدترین ساخته ابوالقاسم طالبی که سابقه زیادی در پرداختن به موضوعات سیاسی دارد برای دیدن «یتیم خانه ایران» هم به دلیل موضوع خاصش و هم به دلیل آشنایی از روحیات طالبی در پرداختن به موضوعات جنجالی سیاسی مشتاق بودم. فیلمی درباره نسل کشی 9 میلیونی ایرانی ها توسط انگلیسی ها در قحطی سال های ۱۲۹۵-۱۲۹۷.

ابتدای فیلم با ریتمی تند و مبهم شروع می شود و بیننده تا می خواهد خود را در داستان فیلم پیدا کند سکانس ها یکی پس از دیگری از راه می رسند و شاید یکی از ضعف های فیلم باشد. فضای فیلم در ابتدا بر خلاف آنچه که انتظار می رفت چنان جذاب و گیرا نیست اما رفته رفته به دلیل محتوای جذاب و درد آلود بیینده برای ادامه فیلم ترغیب می شود.

تعقیب و گریز افسر انگلیسی برای پیدا کردن یک مجاهد جنگلی که در جریان نهضت جنگل به وی زخمی کاری زده که از قضا قیّم همین یتیم خانه است نکته جذابی است که طالبی آن را در قالب داستان گنجانده چرا که در خاطره مردم ایران زمین مجاهدان نهضت جنگل، وطن پرستانی اسلام خواه بودند که سایه حضور آنها در هر داستانی موجبات جذاب شدن داستان را برای ایرانی جماعت فراهم می آورد.

طالبی با بازی کردن با حس اقتدار طلبی مردم ایران تصویری این مجاهد سابق جنگلی را با بازی علیرضا رام نورایی و مقابله وی با استعمار سیاه انگلیسی-صهبونیسیتی در قالب تامین ارزاق مردم در قحطی ساختگی انگلیسی، فیلمی درگیر کننده ساخته است اما نکته ای که نمی شود به سادگی از آن عبور کرد این است که علیرغم اینکه طالبی استاد پرداختن به سوژه های سیاسی در سینماست اما به نظر می آید برای ساختن این پروژه سیاسی تاریخی از تجربه های کارگردان فیلم های تاریخی همچون میرباقری، ورزی، مرحوم سلحشور و حتی شهریار بحرانی باید بیشتر بهره می گرفت نکته ای که در بازیگری و صحنه سازی ها بعضا به چشم می خورد.

شاید حضور بازیگران کاربلد تر فیلم را بهتر جلوه می داد چرا که برخی نقش ها آنطور که باید در نیامده است هر چند هم نمی شود از تحریم های لابی های سینما بر علیه طالبی پس از ساخت قلاده های طلا گذشت.نقش اول فیلم به تنهایی بار فیلم را به دوش می کشد البته از هنرمندی جعفر دهقان و فرخ نعمتی نمی توان  به سادگی عبور کرد.

برخی دیالوگ های فیلم آنچنان زیبا نوشته شده است که سالها می تواند در ادبیات رایج میان مردم استفاده شود.

در هر صورت جسارت طالبی در پرداختن به موضوعی که هر ایرانی باید از آن آگاهی داشته باشد جای تقدیر دارد خصوصا اینکه حقیقت تاریخ معاصر در علت ها به خوبی نشان داده است آنجا که فقر و جهل مردم آن دوره ایران را در بی کفایتی قجری و رضا خانی (بدون اینکه تصویری از آنها باشد)، سرسپردگی منور الفکران قلم به دست و از همه مهم تر دسیسه های لردهای روباه صفت لندن، سفارت چهار راه استانبول و باغ قلهک به زیبایی نشان می دهد. 

با این وجود یتیم خانه ایران آنگونه که باید دیده نشد و یتیم ماند و بدون اغراق باید گفته شود که این مردم ایران بودند که یتیم تر از یتیم خانه ایران شدند و از واقعیت های تاریخ معاصر خود در قالبی زیبا بی بهره ماندند. البته در این میان مدیریت بد نمایش فیلم و تبلیغ نشدن این فیلم در میان آحاد جامعه بی تاثیر نبود. 

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه