سرویس : سیاسی , دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶:۴۷ شناسه خبر : 1062207

در حاشیه رونمایی از منشور به‌اصطلاح حقوق شهروندی؛

کلید زنگ‌زده اعتدالی و منشور انتخاباتی روحانی!

اقدام دولت در کنار گذاشتن تعدادی از وزرای فرهنگی و رونمایی از منشوری به نام «حقوق شهروندی»، نشان از رویکردهای واژگونه دولت در رسیدگی به مطالبات اولویت دار مردم و نارسایی‌های حاصل از سیاست‌بازی انتخاباتی است.

کلید زنگ‌زده اعتدالی و منشور انتخاباتی روحانی!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


این روزها با گذشت بیش از 1200 روز از روی کار آمدن دولت روحانی و ژنرال‌های عمدتاً عملگرای وی که در لوای شعار اعتدال از هر جناح سیاسی در مرداد 92 به دور یک میز جمع شده و دولتی را تشکیل دادند که قرار بود 100 روزه مشکلات کشور را حل کند.


کمپین تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 به عرصه‌ای برای حملاتی از جنس گازنبر و  به سیاست‌های دولت پیشین و وعده‌های گشایش اقتصادی با کلید تدبیر و امید تبدیل‌شده بود، اما مدت‌زمان کمی کافی بود تا وجه سلبی تبلیغات انتخاباتی خردادماه خود را در جلوه وجه مثبت صرف توافق هسته‌ای آذرماه همان سال نشان دهد.


کلیدی که روحانی به‌زعم خود بر قفل چندین ساله مسائل هسته‌ای انداخت، تنها ملجأ و امید وی برای کسب مقبولیت و رضایت مردمی و حفظ و بسط آن در عرصه سیاست نظری و عملی بود اما به دلیل پررنگ بودن نبود خاستگاه مشخص ایدئولوژیکی و سیاسی میان دولت اعتدالی و  "شیخ دیپلمات" و دارا بودن بدنه نظام‌مند سیاسی، روحانی ویاران درصدد کسب و یا حداقل اجاره بخشی از پیاده‌نظام طرفدار ثابت برای آرای خود برآیند.


روحانی از ابتدای دولت خود به دلیل کلنگی بودن و وابسته بودن عمر سیاسی دولت خود به اصلاح‌طلبان و وابستگی دوسویه هرکدامشان به همدیگر، عمر سیاسی هردوی آن ها به همدیگر وابسته بوده است. از سوی دیگر روحانی امیدوار بود با شعارهای "چرخ هسته‌ای و چرخ اقتصاد" بتواند تا انتخابات ریاست جمهوری دستاوردی برای گشایش مشکلات اقتصاد بیمار کشور و رکود تورمی داشته باشد.

اما به دلیل عهدشکنی و زیرمیز زدن طرف غربی در مذاکرات هسته‌ای، "تقریباً هیچ" و "نقض فاحش برجام" به دستاورد دولت اعتدالی تبدیل شد و روحانی بیش از هرزمانی اندوخته‌های3 سال گذشته خود را بر باد می‌دید. دل بستن دولت داخلی به نتیجه مذاکرات خارجی و دستاوردهای آن در عرصه اقتصادی، گشایشی برای اعتدالیون و حامیان آن به دنبال نداشت و دیگر سطح انتظارات مردمی نیز توان احاله مشکلات و بحران‌ها را به دولت احمدی‌نژادنمی‌داد.


بر این اساس بود که روحانی در کنار شعارهای معیشت محورانه برای کسب قشر خاکستری دو جناح، در سیاست‌های اجتماعی و فرهنگی به طیف چپ برخاسته از آن یعنی دومخردادی‌ها متوسل شد و تندترین و سنگین‌ترین شعارهای اجتماعی و جذاب برای توده‌های مخاطب خود را به‌سوی آنان روانه ساخت.


در این زمان روحانی با توجه به نزدیک بودن انتخابات و کنار رفتن یکی از مهم‌ترین رقبای انتخاباتی در مهرماه امسال، خود را بیرقیب‌تر از همیشه دید و تلاشی برای جذب بدنه رأی خود، از پرداختن به مشکلات اقتصادی به جولان روی مطالبات فرهنگی و اجتماعی توده طبقه متوسط مدرن و متوسط به بالای حامیان خودپرداخت.

در شرایطی که سایه سنگین رکود اقتصادی به همراه تورم در کشور سایه انداخته و دولت از رشد اقتصادی 7.2 درصدی سخن می‌گوید، جولان روی مسائل اجتماعی و مطالبات فرهنگی به مهم‌ترین سیاست دولت در چندین ماه گذشته و تا مقطع انتخابات تبدیل شده و سبب گردید تا روحانی در تازه‌ترین اقدام خود از منشوری به نام "حقوق شهروندی" رونمایی کند که نیمی از محتوای آن مربوط به بازخوانی دوباره حقوق مردم در قانون اساسی است.

اقدام دولت در کنار گذاشتن تعدادی از وزرای فرهنگی و این رونمایی، نشان از رویکردهای واژگونه دولت در رسیدگی به مطالبات اولویت دار مردم و نارسایی‌های حاصل از سیاست‌بازی انتخاباتی است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.