سرویس : سیاسی , دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶:۴۷ شناسه خبر : 1062207

در حاشیه رونمایی از منشور به‌اصطلاح حقوق شهروندی؛

کلید زنگ‌زده اعتدالی و منشور انتخاباتی روحانی!

اقدام دولت در کنار گذاشتن تعدادی از وزرای فرهنگی و رونمایی از منشوری به نام «حقوق شهروندی»، نشان از رویکردهای واژگونه دولت در رسیدگی به مطالبات اولویت دار مردم و نارسایی‌های حاصل از سیاست‌بازی انتخاباتی است.

کلید زنگ‌زده اعتدالی و منشور انتخاباتی روحانی!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


این روزها با گذشت بیش از 1200 روز از روی کار آمدن دولت روحانی و ژنرال‌های عمدتاً عملگرای وی که در لوای شعار اعتدال از هر جناح سیاسی در مرداد 92 به دور یک میز جمع شده و دولتی را تشکیل دادند که قرار بود 100 روزه مشکلات کشور را حل کند.


کمپین تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 به عرصه‌ای برای حملاتی از جنس گازنبر و  به سیاست‌های دولت پیشین و وعده‌های گشایش اقتصادی با کلید تدبیر و امید تبدیل‌شده بود، اما مدت‌زمان کمی کافی بود تا وجه سلبی تبلیغات انتخاباتی خردادماه خود را در جلوه وجه مثبت صرف توافق هسته‌ای آذرماه همان سال نشان دهد.


کلیدی که روحانی به‌زعم خود بر قفل چندین ساله مسائل هسته‌ای انداخت، تنها ملجأ و امید وی برای کسب مقبولیت و رضایت مردمی و حفظ و بسط آن در عرصه سیاست نظری و عملی بود اما به دلیل پررنگ بودن نبود خاستگاه مشخص ایدئولوژیکی و سیاسی میان دولت اعتدالی و  "شیخ دیپلمات" و دارا بودن بدنه نظام‌مند سیاسی، روحانی ویاران درصدد کسب و یا حداقل اجاره بخشی از پیاده‌نظام طرفدار ثابت برای آرای خود برآیند.


روحانی از ابتدای دولت خود به دلیل کلنگی بودن و وابسته بودن عمر سیاسی دولت خود به اصلاح‌طلبان و وابستگی دوسویه هرکدامشان به همدیگر، عمر سیاسی هردوی آن ها به همدیگر وابسته بوده است. از سوی دیگر روحانی امیدوار بود با شعارهای "چرخ هسته‌ای و چرخ اقتصاد" بتواند تا انتخابات ریاست جمهوری دستاوردی برای گشایش مشکلات اقتصاد بیمار کشور و رکود تورمی داشته باشد.

اما به دلیل عهدشکنی و زیرمیز زدن طرف غربی در مذاکرات هسته‌ای، "تقریباً هیچ" و "نقض فاحش برجام" به دستاورد دولت اعتدالی تبدیل شد و روحانی بیش از هرزمانی اندوخته‌های3 سال گذشته خود را بر باد می‌دید. دل بستن دولت داخلی به نتیجه مذاکرات خارجی و دستاوردهای آن در عرصه اقتصادی، گشایشی برای اعتدالیون و حامیان آن به دنبال نداشت و دیگر سطح انتظارات مردمی نیز توان احاله مشکلات و بحران‌ها را به دولت احمدی‌نژادنمی‌داد.


بر این اساس بود که روحانی در کنار شعارهای معیشت محورانه برای کسب قشر خاکستری دو جناح، در سیاست‌های اجتماعی و فرهنگی به طیف چپ برخاسته از آن یعنی دومخردادی‌ها متوسل شد و تندترین و سنگین‌ترین شعارهای اجتماعی و جذاب برای توده‌های مخاطب خود را به‌سوی آنان روانه ساخت.


در این زمان روحانی با توجه به نزدیک بودن انتخابات و کنار رفتن یکی از مهم‌ترین رقبای انتخاباتی در مهرماه امسال، خود را بیرقیب‌تر از همیشه دید و تلاشی برای جذب بدنه رأی خود، از پرداختن به مشکلات اقتصادی به جولان روی مطالبات فرهنگی و اجتماعی توده طبقه متوسط مدرن و متوسط به بالای حامیان خودپرداخت.

در شرایطی که سایه سنگین رکود اقتصادی به همراه تورم در کشور سایه انداخته و دولت از رشد اقتصادی 7.2 درصدی سخن می‌گوید، جولان روی مسائل اجتماعی و مطالبات فرهنگی به مهم‌ترین سیاست دولت در چندین ماه گذشته و تا مقطع انتخابات تبدیل شده و سبب گردید تا روحانی در تازه‌ترین اقدام خود از منشوری به نام "حقوق شهروندی" رونمایی کند که نیمی از محتوای آن مربوط به بازخوانی دوباره حقوق مردم در قانون اساسی است.

اقدام دولت در کنار گذاشتن تعدادی از وزرای فرهنگی و این رونمایی، نشان از رویکردهای واژگونه دولت در رسیدگی به مطالبات اولویت دار مردم و نارسایی‌های حاصل از سیاست‌بازی انتخاباتی است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه