سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ۱۹:۳۱:۳۴ شناسه خبر : 1062272

به بهانه سالروز حماسه ۸ و ۹ دی؛

دو قطبی سیاسی زاییده شکافهای اجتماعی

فتنه ۸۸ را می توان خروج اشرافیت بر جمهوریت با حمایت دشمنان ملت و سواری گرفتن از طبقه نوکیسه و استفاده ابزاری از طبقه متوسط دانست.

دو قطبی سیاسی زاییده شکافهای اجتماعی

یادداشت میهمان تبریزبیدار/  رامین نظامی خواه؛


فتنه۸۸ خسارت های زیادی را در کشورمان به بار آورد. یکی از این خسران ها، تعمیق شکاف های اجتماعی بود.

آنچه که امروز با عنوان دوقطبی مطرح می شود و خطر آن برای کشور به حدی رسیده است که رهبر انقلاب هشدار های چندباره ای در این باره مطرح می کنند، برخلاف تصور اولیه تنها به سیاست محدود نیست،  بلکه در حوزه فرهنگ و اجتماع بیشتر و خطرناک تر مینماید.

تقابل دشمن گونه ی این جناح و آن دسته، تحت تاثیر و تأثر دوقطبی شدن جامعه و تضاد اجتماعی میان اقشار ملت قابل تحلیل است.

متأسفانه شواهد نشان می دهند با تداوم خط سیر تفکر فتنه آفرین توسط همفکران فتنه گران و بازی خوردن برخی آقایان، شکاف این دوقطبی هرروز عمیق تر و بازگشت به مسیر وحدت آفرینی دشوارتر می شود.نگاه قشرهای مختلف جامعه نسبت به دیگر اقشار تا حدی منفی شده است که صحبت از نفرت طبقاتی است.

اما چرایی این شرایط و نقش فتنه ۸۸ در کلید زدن این مسیر خطرناک مهم است. فتنه ۸۸ را می توان خروج اشرافیت بر جمهوریت با حمایت دشمنان ملت و سواری گرفتن از طبقه نوکیسه و استفاده ابزاری از طبقه متوسط دانست.

فتنه ۸۸ به امید بهره برداری قدرت طلبانه، روی شکاف های موجود در جامعه ایرانی دست گذاشت و تعمیق این شکاف ها را کلید زد. شکاف اقتصادی و طبقاتی، شکاف قومیتی و شکاف مذهبی از جمله مواردی بود که برنامه ریزی دقیقی جهت سواستفاده از آنها برای جلب حمایت از خود و بحران آفرینی در کشور انجام شده و در عملیاتی چند ماهه پیاده شد.

اگرچه فتنه۸۸ با مدیریت رهبری و بصیرت ملت خاموش شد اما این شکاف ها به جای خود باقی هستند و هر روز نیز عمیق تر می شوند و در صورت تداوم  غفلت، ظرفیتی فعال برای بحران آفرینی و فتنه جدید در ابعاد بزرگتر و خطرناک تر هستند.

نخبگان انقلابی باید با تکیه بر مبانی روشن انقلاب اسلامی و سیاست گذاری های هوشمندانه رهبر انقلاب، مسیر عدالت گستری در بخش ها و حوزه های مختلف را ترسیم و پیشروی اجرای این برنامه ی راه باشند؛ چرا که رسیدن به مرحله تمدن اسلامی تنها با تحقق و گذار از دولت اسلامی ممکن خواهد شد و پر کردن دره های عمیقِ شکاف های اجتماعی تنها با خدمت بی منت به مستضعفان و مدیریت نظام مند کشور ممکن است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه