سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ۲۳:۴۱:۳۴ شناسه خبر : 1062318

صدور حواله رسیدگی؛

از بی تفاوتی تا بی عرضگی و انتقام و ننگی که می ماند

صدور حواله رسیدگی از مردم به مسئولین و از مسئولین به یکدیگر ننگی است که در قیامت دامن خیلی ها و حتی نگارنده را خواهد گرفت چرا که این اظهار نظر در گرمای خانه نیز مصداقی از این بیماری است.

از بی تفاوتی تا بی عرضگی و انتقام و ننگی که می ماند


یادداشت مهمان تبریزبیدار؛ مسعود زین العابدین


جامعه ما دچار یک بیماری خطرناک شده است که اگر درمان نشود می تواند کشنده باشد. این بیماری عبارت از بی مسئولیتی و فرار از مسئولیت های اجتماعی است که دامن مردم و مسئولین را توامان گرفته است. چه بسا به قاعده "الناس علی دین ملوکهم" ، چنین بیماری ای از دولتمردان به مردم منتقل شده باشد.

مشخصه این بیماری، بی تفاوتی است. مبتلایان به این درد، در مواجهه با مسائل دردناک اجتماعی به سادگی از کنارش می گذرند و رسیدگی به آن را به دیگران و در راسش به حاکمیت محول می کنند:
با مشاهده صحنه جان دادن یکی، دوربین به دست می گیرند و نجات حادثه دیده را به اورژانس می سپارند.

با دیدن عکس کارتن خواب ها، مرارت آنها را به بی عرضگی خودشان حواله می دهند و... . این مرض در میان گروه های سیاسی بغرنج تر و پیشرفته تر است.

آنچه که این چند روزه در ماجرای گورخواب ها رخ داد از این دسته است. یکی بهانه خوبی به دست آورده تا دولت فعلی را مشت و مال دهد و دیگری گورهای شهریار را علم کرده تا به شهردار تهران کنایه بزند و دیگری طعنه می زتد که اگر من و گروهم بر مسند قدرت بودیم، چنین نمی شد. در این میان، آنچه فراموش شده، کرامت به یغما رفته ی آن بی نوایی است که به چنین خفتی دچار شده است.

 اگر کمی صداقت و دلسوزی چاشنی این اظهارنظرها می شد، امروز خیلی از این آسیبهای اجتماعی ریشه کن شده بود.

صدور حواله رسیدگی از مردم به مسئولین و از مسئولین به یکدیگر ننگی است که در قیامت دامن خیلی ها و حتی نگارنده را خواهد گرفت چرا که این اظهار نظر در گرمای خانه نیز مصداقی از این بیماری است.

مسائلی از این قبیل، دردشناسی می خواهد و مسئولیت شناسی. در چنین حالتی نه مردم معطل دولت می مانند و نه دولت معطل مردم، گرچه گناه دولتمردان بی تفاوت، به مراتب سنگین تر از مردمان بی برگ و بار است.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

  • اصل نجاری

    خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

  • جواد فقیهی

    کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

  • همشهری

    سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

  • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

  • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

  • طراحی سایت

    خیلی جالب بود ممنون

  • طراحی سایت

    ممنون از مطلب خوبتان

  • طراحی سایت

    ممنون واقعا جالب بود

  • بهرام

    دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

  • حسین

    امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

  • امیر

    سال سختی بود. سال سخت

  • ل

    سال خوب بود. حال کردم کلا

  • بایراق

    سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

  • محمد حسین

    ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

  • ستایش محمدیان

    ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

  • احمد

    خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

  • حسن

    سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

  • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

  • محمد

    سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

  • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه