سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵:۲۰ شناسه خبر : 1062397

ما و ساختارهای مریض توسعه یافتگی!

احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مسعود زین العابدین

یکی از عوارض زندگی مدرن و  توسعه مهارگسیخته روزگار ما، نابودی کانون های خرد اما موثر اقتصاد، فرهنگ، سیاست، اجتماع و... است. از جمله هنرنمایی های لیبرالیسم چه از نوع عیان و چه از نوع مستترش که در جوامع فعلی وجود دارد، این بوده که با کوتاه کردن فاصله ها به مدد طراحی شبکه بین المللی تبادل اطلاعات، جهان را کوچک کرد و داعیه دهکده جهانی را برای بشر به ارمغان آورد. این دهکده، چون دیگر بزرگ نبود و ارتباط بین آحادش تسهیل شده بود، قوانین و نهادها و کانون های جدیدی برایش ساخته شد که سنت های گذشته را یکی یکی در خود بلعید.


اقتصاد خرد که از داد و ستد محلی تغذیه می شد، از بین رفت و دکان های کوچک، جایشان را به هایپراستارهای غول پیکر دادند. مسجد و مکتب به عنوان کانون های خرد اما موثر تربیت و تعلیم، جایشان را به نظام های عریض و طویل اما کم خاصیت آموزشی دادند.


وظیفه تعاون ، تعاضد و حمایت مالی از دوش گروه های کوچک عشیره ای و خانوادگی برداشته شد و به بانک های بزرگ با سرمایه های کلان داده شد.

در فرهنگ هم اگر نخواهیم به مصاف نسخه ها و وصله های نچسب جهانی در قالب یونیسف و یونسکو و... برویم، ساختارهای جدیدی همچون فرهنگسرا و آموزشگاه آزاد و... با تمرکز ثروت دولتی آنچنان به مصاف مسجد رفتند که تا سالها باید دوید تا بخشی از این جراحت را ترمیم کرد ، از این دست  نمونه ها  فروان اند.


قرار نیست یک طرفه و ظالمانه همه مظاهر تمدن نو را سرکوب کنیم، از سوی دیگر این حدیث نیز، مفصل تر از اینهاست و مجال خودش را می طلبد اما به همین نکته کوتاه بسنده می کنم که احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

امروز هستند کسانی که از این نظام بانکی ظالم دست شسته اند و با همین صندوق های کوچک خانوادگی، به دور از دیوانسالاری های کمرشکن و  اسلام مالی های شبهه دار، باری از دوش مستضعفان بر می دارند.


شاید بعدها در این باره مطالبی دقیق تر و فنی تر نوشتم، اما همین یادداشت کوتاه را به بهانه بازنشر جملات زیر پذیرا باشید:

جوانان، اجتماعات خانوادگی تشکیل دهند و کمکهای افراد خانواده را جمع کنند و در درجه اول به مصرف فقرای همان خانواده برسانند و اگر نیازی نبود، به فقرای دیگر رسیدگی کنند.
بیانات رهبر معظم انقلاب؛ ۸۱/۹/۱۵

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه