سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵:۲۰ شناسه خبر : 1062397

ما و ساختارهای مریض توسعه یافتگی!

احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مسعود زین العابدین

یکی از عوارض زندگی مدرن و  توسعه مهارگسیخته روزگار ما، نابودی کانون های خرد اما موثر اقتصاد، فرهنگ، سیاست، اجتماع و... است. از جمله هنرنمایی های لیبرالیسم چه از نوع عیان و چه از نوع مستترش که در جوامع فعلی وجود دارد، این بوده که با کوتاه کردن فاصله ها به مدد طراحی شبکه بین المللی تبادل اطلاعات، جهان را کوچک کرد و داعیه دهکده جهانی را برای بشر به ارمغان آورد. این دهکده، چون دیگر بزرگ نبود و ارتباط بین آحادش تسهیل شده بود، قوانین و نهادها و کانون های جدیدی برایش ساخته شد که سنت های گذشته را یکی یکی در خود بلعید.


اقتصاد خرد که از داد و ستد محلی تغذیه می شد، از بین رفت و دکان های کوچک، جایشان را به هایپراستارهای غول پیکر دادند. مسجد و مکتب به عنوان کانون های خرد اما موثر تربیت و تعلیم، جایشان را به نظام های عریض و طویل اما کم خاصیت آموزشی دادند.


وظیفه تعاون ، تعاضد و حمایت مالی از دوش گروه های کوچک عشیره ای و خانوادگی برداشته شد و به بانک های بزرگ با سرمایه های کلان داده شد.

در فرهنگ هم اگر نخواهیم به مصاف نسخه ها و وصله های نچسب جهانی در قالب یونیسف و یونسکو و... برویم، ساختارهای جدیدی همچون فرهنگسرا و آموزشگاه آزاد و... با تمرکز ثروت دولتی آنچنان به مصاف مسجد رفتند که تا سالها باید دوید تا بخشی از این جراحت را ترمیم کرد ، از این دست  نمونه ها  فروان اند.


قرار نیست یک طرفه و ظالمانه همه مظاهر تمدن نو را سرکوب کنیم، از سوی دیگر این حدیث نیز، مفصل تر از اینهاست و مجال خودش را می طلبد اما به همین نکته کوتاه بسنده می کنم که احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

امروز هستند کسانی که از این نظام بانکی ظالم دست شسته اند و با همین صندوق های کوچک خانوادگی، به دور از دیوانسالاری های کمرشکن و  اسلام مالی های شبهه دار، باری از دوش مستضعفان بر می دارند.


شاید بعدها در این باره مطالبی دقیق تر و فنی تر نوشتم، اما همین یادداشت کوتاه را به بهانه بازنشر جملات زیر پذیرا باشید:

جوانان، اجتماعات خانوادگی تشکیل دهند و کمکهای افراد خانواده را جمع کنند و در درجه اول به مصرف فقرای همان خانواده برسانند و اگر نیازی نبود، به فقرای دیگر رسیدگی کنند.
بیانات رهبر معظم انقلاب؛ ۸۱/۹/۱۵

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.