سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۲:۰۱ شناسه خبر : 1062427

درباره یک رویداد؛

وقتی سینمای شبه روشنفکری به کما می‌رود

استقبال گسترده مردم خصوصاً قشر متوسط و متوسط رو به پایین جامعه از جشنواره فیلم عمار، نوید دمیده شدن امیدهایی برای بسط مفاهیم انقلابی , رسیدن به نهضت نرم‌افزاری و تمدن اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

وقتی سینمای شبه روشنفکری به کما می‌رود

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


 هفته گذشته در حالی مصادف با ششمین سالگرد حماسه ۹ دی و برچیده شدن بساط فتنه گران از حیات اجتماعی و سیاسی مردم ایران بود که عمده توجه نیروهای انقلابی و کنش گران سیاسی و اجتماعی به ابعاد سیاسی و نتایج فروکش کردن بحران ۷ ماهه انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.


اما در کنار  ثمره بزرگ سیاسی ۹ دی، ابعاد اجتماعی و هنری این رویداد، کمتر از یک سال بعد و در آستانه ۹ دی سال ۸۹ خود را در قالب جشنواره مردمی فیلم عمار نشان داد. جشنواره‌ای که  ساختارشکنی صوری و محتوایی آن در مقایسه با جشنواره‌های دولتی همچون جشنواره فیلم فجر، به‌صورت خود را در قالب سلبی با روند موجود نشان داد.


به‌رغم بی‌توجهی بسیاری از رسانه‌های جمعی، استقبال مردمی از این دوره جشنواره افزایش‌یافته و ۳۲۰ اثر ارسالی هنرمندان و فیلم‌سازان به جشنواره دوم عمار در سیصد نقطه از کشور اکران شد و پس از رشد فزاینده در سال‌های اخیر به ایستگاه هفتم خود رسیده است.


عصر اضطرار و اضطراب!

واقعیت آن است که پدیده سینما محصولی در دایره تمدن غرب و نمودی از القای ظریف اندیشه‌های تئوریک و تمدنی در قالب هنر است.

با مراجعه به ناب‌ترین صورت اسلام که همان اندیشه شیعه اثنی عشری است در می‌یابیم که در این قرائت نه تنها نام و نشانی از ابزارهایتمدنی مدرن و غیر اسلامی دیده نمی‌شود بلکه نمایانگر بخشی دیگر از حجاب‌های مدرن در عصر غیبت است، البته کیست که منکر اصل"اکلمیت" و احکام ثانویه برای گذار از وضعیت تمدنی باشیم.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به چرات می‌توان گفت که سینمای جمهوری اسلامی در سیطره شبه روشنفکرهایی قرار داشته و دارد که از "فیلم فارسی" عصر پهلوی به قرائت شبه روشنفکری عصر جمهوری اسلامی روی آورده‌اند.

رویکردهای مدرن شبه روشنفکران متمول سینمای ایران باعث غلتیدن آنان به دامان ساخت فیلم‌هایی از جنس "طبقه متوسط" و برای بسطاندیشه‌ها و خواسته‌های اجتماعی و گاها سیاسی آنان شد،  و کیست که نداند نسبت این روشنفکران با انقلاب اسلامی و قشر متوسط رو به پایین و مستضعف آن چه می‌تواند باشد؟


سینمای  مستضعفین
آنچه در این 7 سال اخیر باعث خشم شبه روشنفکران از جشنواره عمار و فیلم‌های آن شد، ستیز آنان با مفهومی به نام مستضعفین و هراس آنان از هیولای خودساخته "پوپولیسم" است که مانعی برای دموکراسی (شما بخوانید سکولاریسم) آنان است.

استقبال گسترده مردم خصوصاً قشر متوسط و متوسط رو به پایین جامعه از این جشنواره نوید دمیده شدن امیدهایی برای بسط مفاهیم انقلابی , رسیدن به نهضت نرم‌افزاری و  تمدن اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری است.


چنانکه رهبر انقلاب در دیدار اسفندماه سال ۹۱ خود با دست‌اندرکاران این جشنواره،   توجه به موضوع دین و معارف دینی و همچنین انقلاب اسلامی و ارزش‌های انقلاب در این جشنواره را اقدامی مبارک خواندند و تأکید کردند: نگاه به هنر اسلامی و سینمای دینی باید نگاهی بلندمدت و همراه با برنامه‌ریزی دقیق و امید به آینده و بهره‌گیری مناسب از ابزار هنر برای تأثیرگذاری حداکثری باشد.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد