سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۲:۰۱ شناسه خبر : 1062427

درباره یک رویداد؛

وقتی سینمای شبه روشنفکری به کما می‌رود

استقبال گسترده مردم خصوصاً قشر متوسط و متوسط رو به پایین جامعه از جشنواره فیلم عمار، نوید دمیده شدن امیدهایی برای بسط مفاهیم انقلابی , رسیدن به نهضت نرم‌افزاری و تمدن اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

وقتی سینمای شبه روشنفکری به کما می‌رود

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


 هفته گذشته در حالی مصادف با ششمین سالگرد حماسه ۹ دی و برچیده شدن بساط فتنه گران از حیات اجتماعی و سیاسی مردم ایران بود که عمده توجه نیروهای انقلابی و کنش گران سیاسی و اجتماعی به ابعاد سیاسی و نتایج فروکش کردن بحران ۷ ماهه انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.


اما در کنار  ثمره بزرگ سیاسی ۹ دی، ابعاد اجتماعی و هنری این رویداد، کمتر از یک سال بعد و در آستانه ۹ دی سال ۸۹ خود را در قالب جشنواره مردمی فیلم عمار نشان داد. جشنواره‌ای که  ساختارشکنی صوری و محتوایی آن در مقایسه با جشنواره‌های دولتی همچون جشنواره فیلم فجر، به‌صورت خود را در قالب سلبی با روند موجود نشان داد.


به‌رغم بی‌توجهی بسیاری از رسانه‌های جمعی، استقبال مردمی از این دوره جشنواره افزایش‌یافته و ۳۲۰ اثر ارسالی هنرمندان و فیلم‌سازان به جشنواره دوم عمار در سیصد نقطه از کشور اکران شد و پس از رشد فزاینده در سال‌های اخیر به ایستگاه هفتم خود رسیده است.


عصر اضطرار و اضطراب!

واقعیت آن است که پدیده سینما محصولی در دایره تمدن غرب و نمودی از القای ظریف اندیشه‌های تئوریک و تمدنی در قالب هنر است.

با مراجعه به ناب‌ترین صورت اسلام که همان اندیشه شیعه اثنی عشری است در می‌یابیم که در این قرائت نه تنها نام و نشانی از ابزارهایتمدنی مدرن و غیر اسلامی دیده نمی‌شود بلکه نمایانگر بخشی دیگر از حجاب‌های مدرن در عصر غیبت است، البته کیست که منکر اصل"اکلمیت" و احکام ثانویه برای گذار از وضعیت تمدنی باشیم.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به چرات می‌توان گفت که سینمای جمهوری اسلامی در سیطره شبه روشنفکرهایی قرار داشته و دارد که از "فیلم فارسی" عصر پهلوی به قرائت شبه روشنفکری عصر جمهوری اسلامی روی آورده‌اند.

رویکردهای مدرن شبه روشنفکران متمول سینمای ایران باعث غلتیدن آنان به دامان ساخت فیلم‌هایی از جنس "طبقه متوسط" و برای بسطاندیشه‌ها و خواسته‌های اجتماعی و گاها سیاسی آنان شد،  و کیست که نداند نسبت این روشنفکران با انقلاب اسلامی و قشر متوسط رو به پایین و مستضعف آن چه می‌تواند باشد؟


سینمای  مستضعفین
آنچه در این 7 سال اخیر باعث خشم شبه روشنفکران از جشنواره عمار و فیلم‌های آن شد، ستیز آنان با مفهومی به نام مستضعفین و هراس آنان از هیولای خودساخته "پوپولیسم" است که مانعی برای دموکراسی (شما بخوانید سکولاریسم) آنان است.

استقبال گسترده مردم خصوصاً قشر متوسط و متوسط رو به پایین جامعه از این جشنواره نوید دمیده شدن امیدهایی برای بسط مفاهیم انقلابی , رسیدن به نهضت نرم‌افزاری و  تمدن اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری است.


چنانکه رهبر انقلاب در دیدار اسفندماه سال ۹۱ خود با دست‌اندرکاران این جشنواره،   توجه به موضوع دین و معارف دینی و همچنین انقلاب اسلامی و ارزش‌های انقلاب در این جشنواره را اقدامی مبارک خواندند و تأکید کردند: نگاه به هنر اسلامی و سینمای دینی باید نگاهی بلندمدت و همراه با برنامه‌ریزی دقیق و امید به آینده و بهره‌گیری مناسب از ابزار هنر برای تأثیرگذاری حداکثری باشد.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست