سرویس : سلامت و خانواده , سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۲۱:۵۱ شناسه خبر : 1062441

مرگ عاطفه ها میان مشت و لگد

همسر آزاری؛ جنونی بر جان خانواده

همسر آزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است كه معمولاً در محیط بسته خانه شكل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی كانون خانواده می شود تا جایی که عاطفه های جای خود را به نفرت می دهد و کانون خانواده را تا مرز فروپاشی می برد.

همسر آزاری؛ جنونی بر جان خانواده

سرویس سلامت و خانواده تبریزبیدار؛ بتول حیدریدین اسلام برای نهاد خانواده در نظام اجتماعی، ارزش بسیار بالایی قائل است و آن را عامل ایجاد سکینه و آرامش بین اعضای خانواده و جامعه می‎شمارد، بدین لحاظ حقوق و تکالیفی را برای اعضای خانواده معین کرده و آنها را به رعایت این موارد ترغیب و تشویق نموده است و داشتن روابط سالم و اخلاقی را درکانون خانواده مبتنی بر رهایی از خودبینی و خودخواهی و رعایت احترام متقابل، گذشت و فداکاری، ایثار و دگرخواهی، توجه به مصلحت خانواده و مودّت و رحمت قرار داده است. از این رو معصومین (ع) در روایات مختلف، زن و مرد را دعوت به خوشرفتاری با یکدیگر نموده اند.


از پیامبر گرامی اسلام (ص) در مورد خوشرفتاری مردان با زنان روایت شده است که: کامل ترین مؤمنان از حیث ایمان خوش اخلاق ترین آنهاست و شایسته ترین شما کسانی هستند که با زن خود خوشرفتارترند.


امام صادق(ع) هم در مورد خوش‎رفتاری زنان فرموده است: هرگاه زنی، شب را به عبادت بیدار باشد، در حالی که شوهرش به خاطر پایمال کردن حقش، از او خشمگین است، تا زمانی که او را راضی نکند، نمازش مورد قبول واقع نمی شود.


اما گاه به دلایل گوناگون، این نهاد مهم از هدف متعالی خود منحرف شده و نه تنها موجب برآورده‌نشدن نیاز‌های عاطفی و مادی اعضای آن نمی‌گردد، بلکه اساس و تمامیت آن را نیز زیر سؤال برده و به‌جای ایجادِ بستری امن برای افراد خانواده، بستری غیرایمن را فراهم می‌آورد و روابط سالم خانوادگی را متزلزل می‌نماید. یکی از این بحران‌های خانوادگی، خشونت خانگی است.


همسر آزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است که معمولاً در محیط بسته خانه شکل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی کانون خانواده می شود. قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، در مرحله نخست، زنان و پس از آن کودکان و سالمندان و سرانجام مردان هستند.


همسر آزاری معضلی است که در قرون اخیر بیش از هر زمان دیگری در جوامع مورد توجه و بررسی کارشناسان قرار گرفته و شاید بهترین دلیل برای توجه به این امر، مطرح شدن مسئله حقوق زنان و آگاهی این قشر از حقوق و مزایای خود در برابر همسرانشان است.


شیرین نصیری روان شناس بالینی دردر گفتگو با تبریزبیدار  بیان داشت: ریشه های همسر آزاری را علاوه بر اختلالات روحی و روانی زوجین باید در فشارهای محیطی نیز جست وجو کرد در  فشارهای مالی، اقتصادی و اجتماعی. به دلیل این که فرد قادر نیست به خوبی از پس اداره زندگی خود برآید،همین عامل  سبب ایجاد انگیزه برای آزار همسر به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه می شود.


وی اختلالات شخصیتی و زمینه های ژنتیکی هم از دیگر عوامل همسر آزاری دانست.


نصیری افزود: عدم علاقه و وابستگی زوجین به هم را نیز یکی دیگر از این عوامل می باشد، علاوه بر این، مهریه های سنگین و بعضاً غیرقابل پرداخت و دخالت اطرافیان نیز به این امر دامن می زند.


این روان شناس بالینی ادامه داد: مشاهده کتک ها، ناسزاها و رفتارهای ناشایست در خانواده و نیز داشتن افکار خرافی و نادرست از جمله شک به همسر و ترس از خیانت وی در خانواده، سبب نقش بستن این عوامل در ضمیر ناخودآگاه فرد و تأثیر در زندگی وی می شود.


نصیری خاطر نشان کرد: آزارهای جسمی و برخوردهای فیزیکی در خانوده ها علاوه بر سست کردن بنیان خانوده ، تأثیرات بسیار مخربی بر تربیت کودکان و رشد شخصیت آنها خواهد داشت و الگوی بسیار بدی را در اختیار آنها قرار می دهد.


پژوهشگران نیز بر این باورند که در حقیقت، ریشه همسرآزاری تک علتی نبوده و عوامل بسیاری به ویژه اعتیاد و الکلیسم با آن رابطه ای نزدیک دارند.


همسرآزاری در جامعه ایران نیز وجود دارد و پرونده ی « اعظم» یکی از این نمونه هاست که رسانه ای شد و بازتاب یافت. اعظم، زنی است که فروردین امسال به همراه دو فرزند دخترش در مشهد توسط پدر خانواده به مدت ۲۱ روز زندانی شد و مورد شکنجه سخت قرار گرفت.


اثرات همسرآزاری

بسته به نوع خشونت‌های انجام‌شده، تأثیر آن نیز بر زنان متفاوت است. بدرفتاری و شکنجه‌‌های بدنی و حتی توهین و تحقیر کلامی، بر رشد و تکامل روانی و اجتماعی زنان اثرات بسیار نامطلوبی می‌گذارد.


تحقیر و خوار کردن او، در نهایت به عجز و ناتوانی در تصمیم‌گیری، منتهی شده و توانمندی را از زن خواهد گرفت. این زنان قربانی نه تنها توانایی سرپرستی فرزندان و خانه و خانواده خود را دارند، بلکه از مشارکت و ابراز عقیده در تصمیم‌گیری‌‌های سرنوشت‌ساز اجتماعی و خانوادگی نیز محروم‌اند. در بسیاری موارد زنان به دلیل ترس از خشونت‌‌های بعدی، متلاشی‌‌شدن خانواده، آوارگی و بی‌پناهی، احساس تنهایی و بی‌سرپرستی و احساس شرمندگی، خشونت‌ها را گزارش نمی‌کنند و اکثر آن‌ها این آزار و اذیت‌‌ها را ساکت و خاموش، به امید بهترشدن اوضاع در آینده تحمل می‌کنند.


از دیگر اثرات همسرآزاری می‌توان به این موارد اشاره کرد: خودسوزی، خودکشی، دیگرکشی، پایین‌آمدن بهداشت جسمی ‌و روانی، طلاق، متارکه، بزه‌کاری، بروز پدیده شوهرکشی، فرار از منزل، افت تحصیلی، ترویج فرهنگ خشونت‌گرا، کاهش بهره‌وری و شکایت‌های بدنی.

دلایل همسرآزاری

مهم‌ترین عواملی که موجب آزار همسران و به‌ویژه زنان در خانواده می‌شود، عبارت‌اند از استفاده از الکل، اعتیاد به مواد مخدر، فقر و محرومیت، بیکاری، وجود انگیزه فردی، قضاوت زن توسط مرد، رفتار غریزی و مستعد خشونت، رفتار محرک زنان و رسانه‌ها.

۵۵۵ مورد همسرآزاری در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی در گفتگویی بیان داشت: در سال‌جاری ۵۵۵ مورد مداخله در همسرآزاری وجود داشت که به مشکلات آن‌ها رسیدگی شده است.


وی با بیان اینکه متأسفانه بیشترین معضل اجتماعی در استان، ضرب و شتم است، افزود: اختلافات و دعواهای خانوادگی و کش و قوس‌ها بین زن و شوهر منجر به همسرآزاری می‌شود که برای این افراد خانه سلامت در اورژانس اجتماعی بهزیستی در نظر گرفته شده است.


 همسرآزاری به عنوان  یک جرم 

برطبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی‌، به فعل و یا ترک فعلی که برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم می‌گویند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر برای عملی در قانون، مجازاتی تعیین نشده باشد، آن عمل جرم قلمداد نمی‌شود و جزو اعمال مباح در جامعه است؛ مگر آن‌که موجب خسارت مادی- و یا بعضاً معنوی- بر افراد و یا اشیاء شود که تنها جنبه جبران خسارت به خود می‌گیرد. از این تحلیل ساده می‌توان چنین نتیجه گرفت که همسرآزاری به عنوان یک جرم شناخته نشده است. همان‌گونه که بیان گردید خشونت خانگی دارای ابعاد گوناگونی از جسمی‌ و روانی و… است که مقررات کلی قوانین جزا در این خصوص کفایت نمی‌کند.

با توجه به این‌که خشونت خانگی و مصداق بارز آن همسرآزاری، از جانب یکی از محارم انسان و نزدیک‌ترین افراد به انسان صورت می‌گیرد، حمایت‌های ویژه از بزه‌دیدگان این جرایم، لازم و ضروری است؛ چراکه نهاد خانواده اصلی‌ترین نهاد برای هر فرد بوده و هنگامی‌که این نهاد، تبدیل به مکانی برای شکنجه انسان می‌شود، دخالت دولت و تدوین سیاست‌هایی برای ناقض این محیط امن، ضروری است.


سخن پایانی

در جامعه امروزی ما همسرآزاری دچار نوعی خلأ قانونی است و استناد به قوانین و مقررات عمومی ‌در این خصوص، کافی نیست. هم‌اکنون همسرآزاری در جامعه ما نوعی جرم بدون مجازات است که همه آن را تقبیح می‌کنند، ولی از خلأ قانونی رنج می‌برد. هر چند لایحه جامع تأمین امنیت زنان در برابر خشونت پس از رهنمون رهبر معظم انقلاب به موضوع امنیت زنان توسط مسئولین وقت معاونت زنان مورد توجه قرار گرفت، ولی تاکنون نه این لایحه و نه ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه مسیر خود را طی نکرده‌ و متأسفانه همانند بسیاری از دیگر حمایت‌ها، نسبت به زنان به بوته فراموشی سپرده شده است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست