سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸:۲۵ شناسه خبر : 1062448

شمارش معکوس برای تبریز2018؛

فرصت هایی که با بی خیالی از بین می روند!

همه دستگاه ها، صرفا از مجموعه شهرداری انتظار دارند که برای این اتفاق مهم تاریخی فعال بوده و باقی نهادها و مسئولین از جمله ارگان های دولتی و نمایندگان مجلس حکم ناظر قضیه(و سخنرانان و در ردیف اول نشینان مراسم ها) را داشته باشند.

فرصت هایی که با بی خیالی از بین می روند!

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


کمتر از یک سال تا ورود اولین گردشگران خارجی به تبریز به واسطه تعطیلات زمستانی ژانویه 2018 باقی مانده  و طبیعتا در سال پیش رو بایستی منتظر تحولات چشمگیر در حوزه توسعه گردشگری در تبریز باشیم. (یا بهتر بگویم؛ باشیم؟!)

نگاهی کوتاه به روند طی شده در این مسیر نشان می دهد بایستی منتظر جهش خیره کننده در حوزه مدیریت منابع انسانی و مالی در بود اما آن چه که تا به امروز با آن روبرو هستیم نشان می دهد که چنانچه شرایط به همین منوال ادامه یابد، پروژه تبریز 2018 نتایج فاجعه باری به همراه خواهد داشت. گوشه ای از ملاحظاتی که نباید از کنار آن بی اهمیت گذشت بدین شرح است:


تبریز 2018 و بسیج همگانی
اولین مساله ای که همگان به آن اذعان دارند این است که میزبانی تبریز از گردشگران جهان اسلام در سال 2018 یک مساله ملی و فرا حزبی بوده و همه اشخاص، گروه ها و جریانات سیاسی و فرهنگی بایستی در کنار یکدیگر علی رغم همه اختلافات موجود، تلاش خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر این رویداد به انجام رسانند. اما آن چه که امروز بیشتر مشاهده می شود، این است که تبریز 2018 بیشتر از آن که عامل وحدت باشد، به بهانه ای برای نشان دادن نقاط ضعف جریانات سیاسی و گروکشی های انتخاباتی تبدیل شده و برخی از جریانات فرهنگی، هنوز بر سر اولویت دار بودن پروژه تبریز 2018 با یکدیگر اختلاف دارند.

 به نظر می رسد علیرغم تشکیل دبیرخانه تبریز 2018، این اختلافات و گلایه های متقابل، اجازه نداده است وحدت رویه مناسبی در جهت نیل به اهداف اصلی این رویداد مهم شکل گیرد. آن چه که امروز بیشتر از همه به چشم می خورد این است که همه دستگاه ها، صرفا از مجموعه شهرداری انتظار دارند که برای این اتفاق مهم تاریخی، فعال بوده و باقی نهادها و مسئولین از جمله ارگان های دولتی و نمایندگان مجلس حکم ناظر قضیه(و سخنرانان و در ردیف اول نشینان مراسم ها) را داشته باشند که این امر وضعیت را به گونه ای که شایسته مردم آذربایجان باشد پیش نخواهد برد.


پایتخت گردشگری و پیوست فرهنگی
تبریز در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده و به عبارتی تبریز بایستی تا یک سال آینده بتواند استانداردهای لازم گردشگری و توریستی را جهت پذیرش مسافرین خارجی ایجاد کند. زیر ساخت هایی همچون بهبود حمل و نقل شهری، کاهش آلودگی هوا، هتل ها و مهمانسراهای مناسب، فضاسازی های محیطی و زیبا سازی شهری، بهینه سازی مراکز تاریخی و موزه ها از جمله مواردی بوده که در سخنان مسئولین مربوطه به کرات به چشم می خورد.

آنچه که در این میان کمتر به آن پرداخته شده است این است که حال که تبریز بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده، آیا نباید نسبت به مولفه های فرهنگی و هویتی تبریز اقدامی انجام داد؟ اگر تبریز را اولین پایتخت شیعی می دانیم، نشان دادن ریشه های مذهبی و شیعی تبریز در کجای سپهر برنامه ریزی مسئولین قرار دارد؟ یک گردشگر خارجی بعد از حضور چند روزه در تبریز و بازدید از اماکن مختلفی که برای وی تهیه شده است، چه ذهنیتی نسبت به این شهر باید پیدا کند؟ آیا صرفا بعد گردشگری و جاذبه های طبیعی و تاریخی مهم است یا بعد فرهنگی و اسلامی، بخصوص تشیع در آن متبلور است؟ سوالاتی که بنظر میرسد بایستی دغدغه اصلی مسئولین در سال جاری باشد.


تذکر: اگر قرار است آلودگی هوای امسال در تبریز 2018 هم تکرار شود؛ مسئولین مربوطه انتظار ندارند که مراکز گردشگری، توریستی و مذهبی را به بهانه آلودگی تعطیل کرده و از مسافرین انتظار داشته باشند که بخاطر سلامتی در هتل ها بمانند؟!

به راستی نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی در کجای کار قرار دارند؟ 

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست