سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸:۲۵ شناسه خبر : 1062448

شمارش معکوس برای تبریز2018؛

فرصت هایی که با بی خیالی از بین می روند!

همه دستگاه ها، صرفا از مجموعه شهرداری انتظار دارند که برای این اتفاق مهم تاریخی فعال بوده و باقی نهادها و مسئولین از جمله ارگان های دولتی و نمایندگان مجلس حکم ناظر قضیه(و سخنرانان و در ردیف اول نشینان مراسم ها) را داشته باشند.

فرصت هایی که با بی خیالی از بین می روند!

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


کمتر از یک سال تا ورود اولین گردشگران خارجی به تبریز به واسطه تعطیلات زمستانی ژانویه 2018 باقی مانده  و طبیعتا در سال پیش رو بایستی منتظر تحولات چشمگیر در حوزه توسعه گردشگری در تبریز باشیم. (یا بهتر بگویم؛ باشیم؟!)

نگاهی کوتاه به روند طی شده در این مسیر نشان می دهد بایستی منتظر جهش خیره کننده در حوزه مدیریت منابع انسانی و مالی در بود اما آن چه که تا به امروز با آن روبرو هستیم نشان می دهد که چنانچه شرایط به همین منوال ادامه یابد، پروژه تبریز 2018 نتایج فاجعه باری به همراه خواهد داشت. گوشه ای از ملاحظاتی که نباید از کنار آن بی اهمیت گذشت بدین شرح است:


تبریز 2018 و بسیج همگانی
اولین مساله ای که همگان به آن اذعان دارند این است که میزبانی تبریز از گردشگران جهان اسلام در سال 2018 یک مساله ملی و فرا حزبی بوده و همه اشخاص، گروه ها و جریانات سیاسی و فرهنگی بایستی در کنار یکدیگر علی رغم همه اختلافات موجود، تلاش خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر این رویداد به انجام رسانند. اما آن چه که امروز بیشتر مشاهده می شود، این است که تبریز 2018 بیشتر از آن که عامل وحدت باشد، به بهانه ای برای نشان دادن نقاط ضعف جریانات سیاسی و گروکشی های انتخاباتی تبدیل شده و برخی از جریانات فرهنگی، هنوز بر سر اولویت دار بودن پروژه تبریز 2018 با یکدیگر اختلاف دارند.

 به نظر می رسد علیرغم تشکیل دبیرخانه تبریز 2018، این اختلافات و گلایه های متقابل، اجازه نداده است وحدت رویه مناسبی در جهت نیل به اهداف اصلی این رویداد مهم شکل گیرد. آن چه که امروز بیشتر از همه به چشم می خورد این است که همه دستگاه ها، صرفا از مجموعه شهرداری انتظار دارند که برای این اتفاق مهم تاریخی، فعال بوده و باقی نهادها و مسئولین از جمله ارگان های دولتی و نمایندگان مجلس حکم ناظر قضیه(و سخنرانان و در ردیف اول نشینان مراسم ها) را داشته باشند که این امر وضعیت را به گونه ای که شایسته مردم آذربایجان باشد پیش نخواهد برد.


پایتخت گردشگری و پیوست فرهنگی
تبریز در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده و به عبارتی تبریز بایستی تا یک سال آینده بتواند استانداردهای لازم گردشگری و توریستی را جهت پذیرش مسافرین خارجی ایجاد کند. زیر ساخت هایی همچون بهبود حمل و نقل شهری، کاهش آلودگی هوا، هتل ها و مهمانسراهای مناسب، فضاسازی های محیطی و زیبا سازی شهری، بهینه سازی مراکز تاریخی و موزه ها از جمله مواردی بوده که در سخنان مسئولین مربوطه به کرات به چشم می خورد.

آنچه که در این میان کمتر به آن پرداخته شده است این است که حال که تبریز بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده، آیا نباید نسبت به مولفه های فرهنگی و هویتی تبریز اقدامی انجام داد؟ اگر تبریز را اولین پایتخت شیعی می دانیم، نشان دادن ریشه های مذهبی و شیعی تبریز در کجای سپهر برنامه ریزی مسئولین قرار دارد؟ یک گردشگر خارجی بعد از حضور چند روزه در تبریز و بازدید از اماکن مختلفی که برای وی تهیه شده است، چه ذهنیتی نسبت به این شهر باید پیدا کند؟ آیا صرفا بعد گردشگری و جاذبه های طبیعی و تاریخی مهم است یا بعد فرهنگی و اسلامی، بخصوص تشیع در آن متبلور است؟ سوالاتی که بنظر میرسد بایستی دغدغه اصلی مسئولین در سال جاری باشد.


تذکر: اگر قرار است آلودگی هوای امسال در تبریز 2018 هم تکرار شود؛ مسئولین مربوطه انتظار ندارند که مراکز گردشگری، توریستی و مذهبی را به بهانه آلودگی تعطیل کرده و از مسافرین انتظار داشته باشند که بخاطر سلامتی در هتل ها بمانند؟!

به راستی نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی در کجای کار قرار دارند؟ 

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین