سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۱۸:۳۸ شناسه خبر : 1062455

واقعیت های موجود آلودگی هوای تبریز؛

دودکش هایی در مسیر تنفس تبریز/ حمل و نقل عمومی و نقشی که دولت انجام نمی دهد

انحصار آلودگی تبریز به چند اتوبوس و تاکسی و یا صنایع به تنهایی شاید اغراق آمیز باشد. آنچه مهم است اینکه تبریز به دلیل ساختار ویژه شهری و بی توجهی مسئولین وقت در سالهای توسعه ای و سازندگی به این وضعیت دچار شده است و در این وضعیت همکاری مسئولین و به خصوص دولت در کاهش آلودگی تبریز نقش ویژه دارد، نقش ویژه ای که این روزها به نظر کمرنگ می رسد.

دودکش هایی در مسیر تنفس تبریز/ حمل و نقل عمومی و نقشی که دولت انجام نمی دهد

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

تبریز این روزها حال خوبی ندارد. تبریزی که روزگاری برگترین باغ شهر ایران بود این روزها در غباری از دود و سیاهی به سختی نفس می کشد. آلودگی هوای تبریز این روزها تیتر همیشگی رسانه های استان است و هوایی که خیال رفتن از این شهر را ندارد و مدارسی هم چندبار به تعطیلی کشیده شدند. سوال اینجاست چرا این شهر این چنین روزگاری پیدا کرده است؟ راهکار مقابله و رفع آلودگی هوای تبریز چیست؟ به عقیده کارشناسان در آلودگی هوای تبریز عوامل مختلفی سهیم هستند از سهم 20الی 27 درصدی صنایع تا 70 درصد آلودگی خودروها و صد البته معضل کاسه ای بودن شهر تبریز.


دودکش هایی در مسیر تنفس تبریز

تبریز به واسطه تلاشهای بزرگ مردانی که در این شهر زیسته اند همواره یکی از شهرهایی بوده که برای ایجاد حرکت های اقتصادی مورد توجه بوده، خاصه اینکه با ورود صنایع از سالهای پایانی قرن بیستم، این شهر تاجر پرور به شهری صنعتی مبدل گشت. ایجاد صنایع خودرو سازی در غرب تبریز نقش ویژه ای در ایجاد اشتغال در این شهر داشت. اما نکته اینجاست که این صنایع در مسیر راه تنفسی تبریز قرار گرفتند.

با این وجود در سالهای پس از انقلاب و دوران سازندگی های پس از جنگ، رشد صنایع در این مسیر تنفسی ادامه یافت. ساخت نیروگاه حرارتی و گازی و پالایشگاه و دیگر صنایع آلاینده خرد در غرب تبریز در سالهای اخیر تاثیر زیادی در آلودگی هوای تبریز داشته است. البته در سالهای اخیر با محرز شدن اثرات مخرب آلایندگی این صنایع سخت گیری ها نسبت به این صنایع قوت گرفت و سوخت مصرفی این کارخانه ها به گاز طبیعی تغییر پیدا کرد و به گفته مسئولین اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی فیلترهای کاهش آلودگی در این صنایع نصب شده و برای قوت کار هم پالایش های آنلاین صورت می گیرد. اما شهردار تبریز با این وجود سهم آلایندگی صنایع تبریز را 70 درصد می داند نکته ای که وی در جلسه شورای شهر این هفته به آن اشاره کرد.


پلمپ نیروگاه تبریز تیتر تکراری رسانه ها

علی رغم این سخت گیری ها، معضل استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز هر از چند گاهی تیتر یک رسانه ها می شود و خبر پلمپ شیر مازوت این نیروگاه یکی از تیترهای تکراری خبرها شده است. در روزهای اخیر هم به گفته فرماندار تبریز، با دستور دادستانی وبه دلیل افت فشار گاز در هفته گذشته، نیروگاه به مدت 24 ساعت مجبور به استفاده از سوخت مازوت شد، دقیقا در همان روزهایی که شاخص آلودگی هوای تبریز در کشور در حال رکورد زنی بود!


نوسازی که منحصر به شهرداری نیست

ماجرا به همین جا ختم نمی شود و دادستانی بار دیگر دستور پلمپ شیر مازوت را صادر کرد اما اظهار نظر شهردار تبریز با واکنش تند مسئولین شرکت توانیر استان همراه بود. در این میان پخش فیلمی از آلایندگی یکی از اتوبوس ها شهری تبریز هم بر معضل آلودگی و دعوای لفظی پدید آمده برای پیدا کردن مقصر آلودگی هوای چند روزه تبریز ادامه پیدا کرد.

در این بین سهم 70 دردصدی آلودگی خودروها موردی نیست که به سادگی از عبور کرد، برخی هم برای سرپوش گذاشتن بر کم کاری های خود، این سهم 70 درصدی را به آلودگی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی اختصاص می دهند. هر چند اظهارات مسئولین شرکت توانیر خالی از واقعیت نیست اما همه ی واقعیت موجود را پوشش نمی دهد. چرا که در سالهای اخیر با وجود انتقادات فراوان اتوبوسرانی 20 میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی هزینه کرده است. از سوی دیگر جعفر مدبر رئیس سابق کمیسیون حمل و نقل شهری شورای شهر تبریز از نوسازی 1000 دستگاه تاکسی تا پایان سال 95 در تبریز خبر داد. نوسازی که دارای مشکلات فراوان است و شرایط سخت تسهیلات اعطایی صاحبان تاکسی های فرسوده را برای این کار بی رغبت کرده است شاید فروختن خودرو های بی کیفیت و سود کردن بانک ها مهمتر از آلودگی هواست!

 پلیس راهور هم برای مقابله با آلودگی دستور برخورد با خودروهای بدون معاینه فنی را صادر کرد.


مترو تبریز و بازهم بد قولی دولت

مترو تبریز هم با وجود تعلل های فراوان از سال گذشته به صورت محدود آغاز به کار کرد. حال تا بهمن ماه سال جاری همه منتظر شنیدن بوق مترو در ایستگاه ساعت هستند. به گفته نجفی سهم زیادی از بودجه شهرداری تبریز به مترو اختصاص می یابد اما با وجود اهمیت مترو وحمل و نقل عمومی در کاهش آلودگی و ترافیک تبریز، به گفته شهردار تبریز و چند تن از اعضای شورای شهر تبریز، دولت سهم خود را در توسعه حمل و نقل عمومی تبریز به خصوص در مترو پرداخت نکرده است!


تعطیلی مدارس نسخه دم دستی / فرماندار: طرح زوج وفرد اجرا نمی شود

به هر حال  تاثیر خودرو های آلوده را نمی شود کتمان کرد اما به نظر می رسد با اجرای طرح های ترافیک مناسب مثل طرح زوج و فرد کردن در محدوده های ترافیکی تبریز یا منع کارمندان از حمل و نقل با خودرو های شخصی در روزهای آلوده می توانست در کاهش آلودگی هوا موثر باشد موردی که فرماندار تبریز در گفتگویی انجام طرح زوج و فرد را رد کرد و بازهم تعطیلی مدارس در تبریز برای رفع آلودگی به عنوان تنها نسخه دم دستی انتخاب شد، راهکاری که به گفته شهرتی فر اقدام درستی برای رفع الودگی نیست!


همکاری مسئولین راه چاره معضل آلودگی
انحصار آلودگی تبریز به چند اتوبوس و تاکسی و یا صنایع به تنهایی شاید اغراق آمیز باشد. آنچه مهم است اینکه تبریز به دلیل ساختار ویژه شهری و بی توجهی مسئولین وقت در سالهای توسعه ای و سازندگی به این وضعیت دچار شده است و در این وضعیت همکاری مسئولین و به خصوص دولت در کاهش آلودگی تبریز نقش ویژه دارد، نقش ویژه ای که این روزها به نظر کمرنگ می رسد!


همین چند روز پیش بود که رسانه ملی همکاری دولت و شهردای مشهد در نوسازی ناوگان حمل نقل شهری و اجرای مترو این شهر را به تصویر می کشید. تصویری که این روزها و در آستانه تبریز 2018 میان مسئولین تبریز در همه دستگاه ها کمتر دیده می شود اما اگر با خود کمی فکر کنند ضروری به نظر می رسد.

نظرات

بهرام
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۱:۵۶
IR

طرح زوج و فرد بهترین و عملی ترین کاری است که می شود انجام داد. الان در مرکز شهر نفس کشیدن سخت شده است!!!! چطور در شهری چون همدان این طرح اجرا شده در تبریز نمی شود اگر فقط به خاطر چند پارکینگ بفرمایید مطمئن باشید که آنها هم در طرح زوج و فرد کسب روزی خواهند کرد. تعطیلی مدارس راهکار خوبی نیست...

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد

 • m

  ایشان دراکثر مناطق 10 و11 شهرداری تبریز را با اسپری های رنگارنگ مزین کرده اند ولی گوشی بدهکار نیست چون ایشان از جمله ... هستند.