سرویس : سلامت و خانواده , چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۱۲:۱۳ شناسه خبر : 1062458

مسؤول بخش زایمان بدون درد مرکز آموزش و درمان آیت‌الله طالقانی:

آمار سزارین در کشور بعد طرح تحول سلامت به ۵۵ درصد رسیده است!

مسؤول بخش زایمان بدون درد مرکز آموزش و درمان آیت‌الله طالقانی گفت: آمار سزارین در کشورهای آمریکایی و اروپایی پنج درصد بوده و این آمار برای کشور ایران از بعد طرح تحول سلامت ۵۵ درصد رسیده است.

آمار سزارین در کشور بعد طرح تحول سلامت به ۵۵ درصد رسیده است!

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس، حجت پورفتحی ظهر امروز در آیین افتتاح بخش LDR مرکز آموزشی و درمانی آیت‌الله طالقانی اظهار کرد: 99 روش اصلی برای زایمان بی‌درد وجود دارد که از آنها می‌توان به رایحه درمانی، هیپنوتیزمی روش‌های دارویی، فیزیولوژی و .... یاد کرد.

وی با بیان اینکه روش مورد استفاده از این مرکز روش دارویی است، گفت: با تزریق آمپول از طریق نخاع بی‌حسی صورت می‌گیرد.

پورفتحی افزود: متاسفانه دیدگاه بدی که نسبت به زایمان حتی سزارین دارند در خصوص آمپول تزریقی از طریق کمر است که گمان می‌کنند بعدها عوارض کمردرد خواهد داشت در حالی که کمردرد بعد زایمان کم تحرکی مادران است.

مسؤول بخش زایمان بی‌درد مرکز آموزش و درمان آیت‌الله طالقانی تصریح کرد: به علت کم‌تحرکی و عدم ورزش مادران باردار ار زمان بارداری کودکان به صورت نامتقارن رشد می‌کنند و بعد از زایمان مادر دچار کمر درد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از سال 90 زایمان بی‌درد در این مرکز آغاز شده است، گفت: هر ماه نزدیک به 60 تا 80 زایمان بی‌درد که سالانه 400 مورد می‌شود در این مرکز صورت می‌گیرد ولی در مقایسه با سایر روش‌های زایمانی این روش به 10 درصد نیز نرسیده است که ناشی از مشکلات فرهنگی است.

پورفتحی تصریح کرد: قبلا در زایمان بی‌درد رضایت همسر وجود داشت که اخیرا این رضایت‌نامه برداشته شده و مادران مطمئن باشند 100 بدون درد خواهد بود.

پورفتحی با اشاره به اینکه علائم حیاتی نوزاد متولد شده از طریق زایمان بی‌درد هیج تفاوتی با نوزادان دیگر ندارد، گفت: با توجه به اینکه یک ششم مادران بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند، در روش زایمان بدون درد چنین جیزی وجود ندارد و این دستاورد را در مجله new England نیز به چاپ خواهیم رساند.

وی با بیان اینکه برخی از زنان با مراجعه به زایمان بی‌درد از دیسک کمر خود خبر می‌دهند و از آمپول زایمان بی‌درد هراس دارند، افزود: مادران توجه کنند آمپول زایمان بی‌درد اصلا نزدیک دیسک هم زده نمی‌شود و بلکه اطراف نخاع است و بیشتر از سه دقیقه طول نخواهد کشید.

پورفتحی خاطرنشان کرد: آمار سزارین در کشورهای آمریکایی و اروپایی پنج درصد است و این آمار برای کشور ایران از بعد طرح تحول سلامت 55 درصد بوده که مرکز آموزش و درمان آیت‌الله طالقانی نیز 45 درصد است.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

 • مالیات

  دارید اشتباه می کنید. فرق داره مسائل با همدیگه