سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۴۳:۴۴ شناسه خبر : 1062489

روایتی از اکران متفاوت عمار در منزل شهید؛

به یاد پسر شهیدم حامد

کمی دنبال آدرس می‌گردیم و متوجه پرایدی می‌شویم که پشت شیشه عقبش نوشته: «به یاد پسر شهیدم حامد.». راهنمای خوبی است برای پیدا کردن خانه میزبان.

به یاد پسر شهیدم حامد

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ حامد خسروشاهی

 بیست کیلومتری تبریز؛ شهر جدید سهند. دعوتیم به اکران چند فیلم از آثار هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار در منزل پدری شهید حامد جوانی.

کمی دنبال آدرس می‌گردیم و متوجه پرایدی می‌شویم که پشت شیشه عقبش نوشته: «به یاد پسر شهیدم حامد.». راهنمای خوبی است برای پیدا کردن خانه میزبان.

حدود بیست دقیقه تاخیر داریم و بیست دقیقه هم از «پسرم» گذشته. این یعنی برنامه به موقع آغاز شده؛ مهمانان خانواده جوانی نشسته‌اند پای پرده سفیدی که به دیوار نصب شده، پای دیدن روایت مادر شهید محمدرضا خاوری از بودن و بالیدن پسرش و روایت‌هایی که حتی فکرشان هم در دوره حیات پسر به ذهن مادر نمی‌رسید و بعد شهادت پسر به مادر گفته‌اند که او از فرماندهان برجسته تیپ فاطمیون بوده.


دبیر استانی جشنواره عمار که به دعوت او مهمان این منزل شده‌ایم درگوشی می‌گوید گویا همسر شهید مراثی هم در جمع خواهران حضور دارد. پدر شهید فخیمی (را هم که می‌شناسم) نشسته پیش پدر شهید حامد.


به آخرهای «پسرم» رسیده و روایت شهادت و استقبال از پیکر شهید؛ هق‌هق‌های یواشکی گریه در سکوت مطلق منزل به گوش می‌رسد؛ کسی دوست ندارد به صورت دیگری نگاه کند و اشک‌هایش را ببیند. پسرکی شش هفت‌ساله با شلوار طرح دیجیتالی در تردد! است که بغل دستی‌ام یواشکی دم گوشم می‌گوید: «این هم پسر شهید مراثی است.».


مستند تمام می‌شود و چراغ‌ها روشن می‌شوند. سینی چایی دوره‌گرد می‌شود و بعد، از پدر شهید حامد خواسته می‌شود جمع را به صرف خاطراتی از شهید حامد بنشاند. او هم اصرار دارد سخنران پدر شهید فخیمی باشد و در برابر اصرار مهمانش جواب می‌دهد: «در اکران منزل شما هم من صحبت می‌کنم.» این استدلال کارگر می‌افتد و پدر شهید فخیمی از محمدرضا می‌گوید: «بعدها دوستی گفت که هنگام رفتن به بانکِ داخل پادگان، مرخصی ساعتی گرفته بود؛ گفتیم تو که قرار نیست از محوطه بیرون بروی مرخصی برای چه؟ پاسخ شنیده بود کار شخصی در وقت کار حرام است و لاقیدی به این حرام‌های کوچک عادتی برای بزرگترهایش می‌شود.».

چند دقیقه‌ای را هم روح‌اله رشیدی برجا می‌ماند و از چرایی «عمار» می‌گوید و اهمیت این میزبانی‌ها؛ «در همین استان خودمان ده هزار شهید دفاع مقدس داریم که متاسفانه حتی درباره یک درصدشان فیلم، کتاب یا اثری در معرفی‌شان وجود ندارد. درباره شهدای جبهه مقاومت هم همینگونه ده سال بعد سخن خواهیم گفت اگر امروز با یک احساس تکلیف در زمانی نزدیک به حیاتشان از آن‌ها نگوییم و روایت‌هایشان و درباره‌شان ضبط و ماندگار و تبدیل به اثر نکنیم.»

او از اهمیت جمع و هم‌گرایی بیشتر خانواده‌های شهدای جبهه مقاومت می‌گوید و این که بار فرهنگی این انتقال به گردن همین محافل است و نباید منتظر احدالمسئولی ماند.

خانمی دنباله صحبت را می‌گیرد و ابتدا خودش را معرفی می‌کند: «مادر شهید وحید نومی». دعوت می‌کند که برنامه بعدی اکران در منزلشان باشد.


پذیرایی با چایی و کیک یزدی پایان بخش برنامه است و صد البته صحبت‌های آستانه‌ی در بیشتر از صحبت داخل صحن طول می‌کشد. 

آخرین صحنه زیبای مهمانی منزل حامد، دست نوازش پدر شهید فخیمی بود بر سر پسر کوچک شهید مراثی. جاکلیدی پسرک از بند شلوارش آویزان است؛ دقت می‌کنم عکس پدر را انداخته در جاکلیدی.


هنگام خداحافظی جوانی رو به پدر حامد می‌گوید: «دعا کنید روز قیامت پیش پسرتان شرمنده نباشیم.». این آیه مدام از ذهنم می‌گذرد: «و منهم من قضا نحبه... و منهم من قضا نحبه...»


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین