سرویس : سیاسی , شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۴:۲۱ شناسه خبر : 1062522

در حاشیه مناظره غیر رسمی سران قوه مجریه و قضائیه

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را در تازه ترین مورد نمایان ساخت.

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


در دو ماه گذشته و پس از غروب غمناک آفتاب برجام برای دولت اعتدال و برجامیون، گویی دولت چالش زای حسن روحانی که به دفعات توانایی خود برای عملیات روانی و بازگرداندن صحنه معادلات به نفع خود را اثبات کرده است، وارد مصاف با یکی از قوای در ساختار حکومت ایران شده است.

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را نمایان ساخت.

داستان اختلاف سران قوا در ایران چه در جمهوری اول از سال 58 تا 68، و چه در جمهوری دوم از سال 68 تاکنون بخش های ناپیدای گسست های سیاسی و واقعیت های قانونی مناصب ریاست قوای 3 گانه در ایران را نشان می دهد. در واقع اگر در جمهوری اول اختلافات میان قوه مجریه و قوه قضائیه و در درون خود قوه مجریه خلاصه می شد، پس از آغاز جمهوری دوم و حذف مقام نخست وزیری، اختلافات رئیس جمهور_نخست وزیر به اختلاف قوه مجریه با دیگر قوا تقلیل یافت و رؤسای جمهور به دلیل خاستگاه و گرایشات سیاسی با قوای دیگر به اختلاف بر می خوردند.

این تضاد سیاسی میان قوا در چند دهه اخیر در اختلاف قوای مجریه و مقننه و در جریان تقنین قوانین به دفعات رخ داده اما هرازگاهی نیز بوده است که این اختلاف در پارادایم شیفتی محسوس به حوزه قوه قضائیه نیز کشیده است.

داستان اختلاف رؤسای قوای قضائیه و مجریه به دوران حسن روحانی یا محمود احمدی نژاد خلاصه نمی شود.

در دوران 8 ساله اصلاحات و در مقاطع مختلفی همچون صدور حکم اعدام هاشم آقاجری به دلیل سخنرانی جنجالی در دانشگاه همدان، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی_کانادایی در زندان و حتی دستگیری یک نماینده مجلس از جمله تنش ها و اصطکاکات جریان دوم خرداد و رئیس جمهور آن با قوه قضائیه بود.

روی کار آمدن دولت نهم و تغییر نگرش 180 درجه ای نسبت به دولت پیشین نشان دهنده تغییرات مهمی در عرصه تعامل یا تقابل سران قوا بود، رابطه دولت احمدی نژاد در دور اول و تا میانه دور دوم به خوبی گذشت، اما اختلافات سیاسی پس از دستگیری یاران رئیس دولت در سال 90، آشکار شدن فساد 3 هزار میلیارد تومانی و افزایش نرخ ارز سبب بروز اتفاقات و تضادهایی میان قوه مجریه و قوه قضائیه شد که با اقدامات رئیس جمهور وقت مبنی بر درخواست بازدید از زندان اوین و سپس در "یکشنبه سیاه" بهمن ماه همان سال این تضادها به اوج خود رسید.

با فروکش کردن آتش درگیری در اردوگاه دو قوه، انتخابات سال 92 سبب روی کار آمدن دولتی شد که قرار بود دولت اعتدالی و میان جناح ها شود اما پس از گذشت از برزخ برجامی 3 سال بعدی، دولت در مصافی تازه و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با جنجال آفرینی دو نماینده مجلس و سپس موضوع بابک زنجانی، قوه قضائیه را تحت شدید ترین حملات قرار داد. البته آیت الله آملی لاریجانی نیز ساکت ننشت و در مقاطع مختلف پاسخ دولتمردان و منتقدان را داد.

اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، اختلافاتی است که این روزها به جای اتحاد سران قوا به عنوان سکانداران هدایت جمهوری اسلامی اختلاف را بر دایره سیاست ایران نشانده اند، امری که در یک طرف این نزاع سیاسی کاری و تلاش برای بهره برداری های جناحی در زمانی که برجام به فرجام نافرجام رسیده است، مشهود است.

برای پایان دادن به این اختلافات و نزاع ها، مسئولین باید بیش از پیش منویات و بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر وحدت و انسجام داخلی و دوری از اختلاف و تفرقه را سرلوحه اقدام و عمل خود قرار دهند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست