سرویس : سیاسی , شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۴:۲۱ شناسه خبر : 1062522

در حاشیه مناظره غیر رسمی سران قوه مجریه و قضائیه

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را در تازه ترین مورد نمایان ساخت.

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


در دو ماه گذشته و پس از غروب غمناک آفتاب برجام برای دولت اعتدال و برجامیون، گویی دولت چالش زای حسن روحانی که به دفعات توانایی خود برای عملیات روانی و بازگرداندن صحنه معادلات به نفع خود را اثبات کرده است، وارد مصاف با یکی از قوای در ساختار حکومت ایران شده است.

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را نمایان ساخت.

داستان اختلاف سران قوا در ایران چه در جمهوری اول از سال 58 تا 68، و چه در جمهوری دوم از سال 68 تاکنون بخش های ناپیدای گسست های سیاسی و واقعیت های قانونی مناصب ریاست قوای 3 گانه در ایران را نشان می دهد. در واقع اگر در جمهوری اول اختلافات میان قوه مجریه و قوه قضائیه و در درون خود قوه مجریه خلاصه می شد، پس از آغاز جمهوری دوم و حذف مقام نخست وزیری، اختلافات رئیس جمهور_نخست وزیر به اختلاف قوه مجریه با دیگر قوا تقلیل یافت و رؤسای جمهور به دلیل خاستگاه و گرایشات سیاسی با قوای دیگر به اختلاف بر می خوردند.

این تضاد سیاسی میان قوا در چند دهه اخیر در اختلاف قوای مجریه و مقننه و در جریان تقنین قوانین به دفعات رخ داده اما هرازگاهی نیز بوده است که این اختلاف در پارادایم شیفتی محسوس به حوزه قوه قضائیه نیز کشیده است.

داستان اختلاف رؤسای قوای قضائیه و مجریه به دوران حسن روحانی یا محمود احمدی نژاد خلاصه نمی شود.

در دوران 8 ساله اصلاحات و در مقاطع مختلفی همچون صدور حکم اعدام هاشم آقاجری به دلیل سخنرانی جنجالی در دانشگاه همدان، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی_کانادایی در زندان و حتی دستگیری یک نماینده مجلس از جمله تنش ها و اصطکاکات جریان دوم خرداد و رئیس جمهور آن با قوه قضائیه بود.

روی کار آمدن دولت نهم و تغییر نگرش 180 درجه ای نسبت به دولت پیشین نشان دهنده تغییرات مهمی در عرصه تعامل یا تقابل سران قوا بود، رابطه دولت احمدی نژاد در دور اول و تا میانه دور دوم به خوبی گذشت، اما اختلافات سیاسی پس از دستگیری یاران رئیس دولت در سال 90، آشکار شدن فساد 3 هزار میلیارد تومانی و افزایش نرخ ارز سبب بروز اتفاقات و تضادهایی میان قوه مجریه و قوه قضائیه شد که با اقدامات رئیس جمهور وقت مبنی بر درخواست بازدید از زندان اوین و سپس در "یکشنبه سیاه" بهمن ماه همان سال این تضادها به اوج خود رسید.

با فروکش کردن آتش درگیری در اردوگاه دو قوه، انتخابات سال 92 سبب روی کار آمدن دولتی شد که قرار بود دولت اعتدالی و میان جناح ها شود اما پس از گذشت از برزخ برجامی 3 سال بعدی، دولت در مصافی تازه و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با جنجال آفرینی دو نماینده مجلس و سپس موضوع بابک زنجانی، قوه قضائیه را تحت شدید ترین حملات قرار داد. البته آیت الله آملی لاریجانی نیز ساکت ننشت و در مقاطع مختلف پاسخ دولتمردان و منتقدان را داد.

اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، اختلافاتی است که این روزها به جای اتحاد سران قوا به عنوان سکانداران هدایت جمهوری اسلامی اختلاف را بر دایره سیاست ایران نشانده اند، امری که در یک طرف این نزاع سیاسی کاری و تلاش برای بهره برداری های جناحی در زمانی که برجام به فرجام نافرجام رسیده است، مشهود است.

برای پایان دادن به این اختلافات و نزاع ها، مسئولین باید بیش از پیش منویات و بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر وحدت و انسجام داخلی و دوری از اختلاف و تفرقه را سرلوحه اقدام و عمل خود قرار دهند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد