سرویس : سیاسی , شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۴:۲۱ شناسه خبر : 1062522

در حاشیه مناظره غیر رسمی سران قوه مجریه و قضائیه

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را در تازه ترین مورد نمایان ساخت.

می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


در دو ماه گذشته و پس از غروب غمناک آفتاب برجام برای دولت اعتدال و برجامیون، گویی دولت چالش زای حسن روحانی که به دفعات توانایی خود برای عملیات روانی و بازگرداندن صحنه معادلات به نفع خود را اثبات کرده است، وارد مصاف با یکی از قوای در ساختار حکومت ایران شده است.

جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را نمایان ساخت.

داستان اختلاف سران قوا در ایران چه در جمهوری اول از سال 58 تا 68، و چه در جمهوری دوم از سال 68 تاکنون بخش های ناپیدای گسست های سیاسی و واقعیت های قانونی مناصب ریاست قوای 3 گانه در ایران را نشان می دهد. در واقع اگر در جمهوری اول اختلافات میان قوه مجریه و قوه قضائیه و در درون خود قوه مجریه خلاصه می شد، پس از آغاز جمهوری دوم و حذف مقام نخست وزیری، اختلافات رئیس جمهور_نخست وزیر به اختلاف قوه مجریه با دیگر قوا تقلیل یافت و رؤسای جمهور به دلیل خاستگاه و گرایشات سیاسی با قوای دیگر به اختلاف بر می خوردند.

این تضاد سیاسی میان قوا در چند دهه اخیر در اختلاف قوای مجریه و مقننه و در جریان تقنین قوانین به دفعات رخ داده اما هرازگاهی نیز بوده است که این اختلاف در پارادایم شیفتی محسوس به حوزه قوه قضائیه نیز کشیده است.

داستان اختلاف رؤسای قوای قضائیه و مجریه به دوران حسن روحانی یا محمود احمدی نژاد خلاصه نمی شود.

در دوران 8 ساله اصلاحات و در مقاطع مختلفی همچون صدور حکم اعدام هاشم آقاجری به دلیل سخنرانی جنجالی در دانشگاه همدان، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی_کانادایی در زندان و حتی دستگیری یک نماینده مجلس از جمله تنش ها و اصطکاکات جریان دوم خرداد و رئیس جمهور آن با قوه قضائیه بود.

روی کار آمدن دولت نهم و تغییر نگرش 180 درجه ای نسبت به دولت پیشین نشان دهنده تغییرات مهمی در عرصه تعامل یا تقابل سران قوا بود، رابطه دولت احمدی نژاد در دور اول و تا میانه دور دوم به خوبی گذشت، اما اختلافات سیاسی پس از دستگیری یاران رئیس دولت در سال 90، آشکار شدن فساد 3 هزار میلیارد تومانی و افزایش نرخ ارز سبب بروز اتفاقات و تضادهایی میان قوه مجریه و قوه قضائیه شد که با اقدامات رئیس جمهور وقت مبنی بر درخواست بازدید از زندان اوین و سپس در "یکشنبه سیاه" بهمن ماه همان سال این تضادها به اوج خود رسید.

با فروکش کردن آتش درگیری در اردوگاه دو قوه، انتخابات سال 92 سبب روی کار آمدن دولتی شد که قرار بود دولت اعتدالی و میان جناح ها شود اما پس از گذشت از برزخ برجامی 3 سال بعدی، دولت در مصافی تازه و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با جنجال آفرینی دو نماینده مجلس و سپس موضوع بابک زنجانی، قوه قضائیه را تحت شدید ترین حملات قرار داد. البته آیت الله آملی لاریجانی نیز ساکت ننشت و در مقاطع مختلف پاسخ دولتمردان و منتقدان را داد.

اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، اختلافاتی است که این روزها به جای اتحاد سران قوا به عنوان سکانداران هدایت جمهوری اسلامی اختلاف را بر دایره سیاست ایران نشانده اند، امری که در یک طرف این نزاع سیاسی کاری و تلاش برای بهره برداری های جناحی در زمانی که برجام به فرجام نافرجام رسیده است، مشهود است.

برای پایان دادن به این اختلافات و نزاع ها، مسئولین باید بیش از پیش منویات و بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر وحدت و انسجام داخلی و دوری از اختلاف و تفرقه را سرلوحه اقدام و عمل خود قرار دهند.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • به عنوان یک رسانه مردمی ،ایکاش تاروز انتخابات ستونی برای درج نظرات مردم شهر اختصاص دهیدتا شفاف سازی شود .

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین