سرویس : قفقاز و غرب آسیا , یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۲۹:۲۱ شناسه خبر : 1062546

در بیانیه مشترک نخست وزیران عراق و ترکیه عنوان شد:

ترکیه حفظ تمامیت ارضی عراق و خروج از بعیشقه را قبول کرد / تلاش برای از بین بردن تهدید های فرقه ای و قومی

شورای عالی همکاری‌های راهبردی عراق و ترکیه در بیانیه پایانی نشست سوم خود در بغداد بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دو کشور، مبارزه مشترک با تروریسم و افزایش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

ترکیه حفظ تمامیت ارضی عراق و خروج از بعیشقه را قبول کرد / تلاش برای از بین بردن تهدید های فرقه ای و قومی

به گزارش تبریز بیدار ، دفتر اطلاع‌رسانی حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سومین نشست شورای عالی همکاری راهبردی عراق و ترکیه، شنبه (18 دی/ 7 ژانویه) به ریاست بن علی یلدریم و حیدر العبادی، نخست وزیران ترکیه و عراق برگزار شد و در پایان آن، طرفین در بیانیه مشترکی بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دو کشور، تحقق امنیت و ثبات متقابل، مبارزه مشترک با تروریسم و افزایش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.


در این بیانیه مشترک، دستیابی به امنیت و ثبات متقابل، تلاش مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و در رأس آن گروه تروریستی داعش در چارچوب احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی به‌عنوان پایه و اساس روابط دو کشور با همکاری ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا، مورد تأکید قرارگرفته است.

در این بیانیه آمده است که عراق و ترکیه ضمن تأکید بر جلوگیری از حضور گروه تروریستی داعش در خاک دو کشور و خودداری از هرگونه اقدام علیه امنیت کشورهای یکدیگر، در خصوص دستیابی به تفاهم برای حفظ منافع دو کشور و مقابله با چالش‌های مشترک بر اساس چشم‌انداز راهبردی و همکاری دوجانبه در راستای امنیت و ثبات منطقه و همچنین از بین بردن تمامی تهدیدهای پیش روی آن، ازجمله جبهه‌بندی‌های فرقه‌ای و قومیتی توافق کردند.

این بیانیه حاکی است که عراق و ترکیه ضمن توافق بر سر افزایش همکاری‌های دوجانبه در خصوص مدیریت آب رودخانه‌های دجله و فرات و پروژه‌های آبی مشترک، بر اهمیت افزایش سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور ازجمله در زمینه بازسازی مناطق آسیب‌دیده از عملیات تروریستی و فعال‌سازی توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های امضاشده و همچنین ضرورت تلاش برای جهش فراگیر در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری با هدف تحکیم روابط فرهنگی و اجتماعی بین ملت‌های دو کشور و افزایش همبستگی میان آن‌ها تأکید کردند.

طرفین در این بیانیه همچنین بر این مسئله تأکید کردند که اردوگاه نظامی «بعشیقه» در شمال شرق استان مرزی نینوا در شمال غربی عراق، اردوگاهی عراقی است و طرف عراقی بر موضع ثابت خود در قبال این اردوگاه و ضرورت خروج نیروهای نظامی ترکیه از آن برای بستن این پرونده پافشاری کرده و طرف ترکیه‌ای نیز به‌نوبه خود خاطرنشان ساخته است که به یکپارچگی عراق و احترام به حاکمیت آن پایبند است.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده است که دولت ترکیه از پیروزی‌های نیروهای مسلح و امنیتی عراق در عملیات آزادسازی نینوا و نابودی عناصر گروه تروریستی داعش ستایش کرده است.


این گزارش می افزاید  روابط دو کشور ترکیه و عراق، پس از آغاز عملیات آزاد سازی موصل و  بر سر حضور نظامیان تُرکیه در پایگاه نظامی بعشقیه برای استفاده در عملیات آزادسازی موصل، دچار تنش شده بود و حکومت عراق این حضور نظامی ترکیه را تجاوز تلقی کرده بود.


آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست