سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۰۰:۵۱:۰۴ شناسه خبر : 1062606

شورای چهارم شهر و راه طی شده؛

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است.

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

یادداشت میهمان؛ امیر احمد خطیبی


کمتر از 130 روز تا انتخابات‌ شورای شهر و ریاست جمهوری زمان مانده و جناح‌ها و گروه‌های سیاسی و فعالان اجتماعی و شهری، فعال‌تر از گذشته در حال مهیای امکانات خود برای شورای شهر آتی هستند.


با کنار کشیدن رقیب جدی حسن روحانی در مهرماه امسال از گود رقابت با وی و نبود کاندیدای جدی از سوی اصولگرایان، بسیاری بر این باورند که مخالفین روحانی رقابتی سخت برای غلبه بر وی دارند و بهتر است تمرکز خود را بر انتخابات مهم شوراها جلب کنند.


آن‌گونه که از شواهد پیداست دو جناح سیاسی در کنار دیگر کاندیداهای مستقل «احساس تکلیف» کرده و باقدرت وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر آتی خواهند شد. تحلیل و تبیین آرایش سیاسی نیروهای دو جناح در انتخابات شورای شهر، مجالی دیگر می‌طلبد، اما یکی از مهم‌ترین اضلاع مهم، تأثیر گذار و پرنفوذ شرکت‌کننده  در انتخابات آینده شورای شهر تبریز همین اعضای فعلی شوراست.


زخمِ قصه‌یِ پرغصه‌ِ شورای شهر تبریز در کنار تراژدی سایر شوراهای شهر، پس از برخوردهای قضایی ابتدای امسال با 4 عضو آن به همراه تعدادی از مدیران ارشد شهرداری تبریز باز شد و سبب شد تا تعاملی که در سال سوم میان اکثریتِ اقلیت و اکثریتِاکثریتشکلگرفته بود، سست‌تر شود!


گذشته از تعاملات پشت پرده و نزاع‌هایشکل‌گرفته در دوگانه اقلیت-اکثریت، آنچه در طی این 3 سال به محاق تاریخ رفت، اپیدمی دوری اعضای شورای شهر از وظایف اساسی خود و پرداختن به موضوع حاشیه‌ای بود.


این اپیدمی شایع که در میانه تعامل اکثریت و تقابل اقلیت، آنان را به زوایای حواشی و نزاع‌های لفظی شورا کشانده بود، سبب انسدادی جدی در عملکرد شورا و غفلت آنان از مسائل کلان‌شهری شود.


اخیراًیکی از اعضای شورا در اظهارنظری جالب گفته است که «پرداختن به حواشی و جزئیات و غفلت از مسائل کلان، عامل خسران مدیریت شهری و توسعه تبریز است و شورا دچار نوعی نگاه سطحی و جزئی شده و از کلان نگری دورمانده است؛ گویا کار ما صرفاً تصویب چند لایحه هبه برای فلان شخص و فلان انجمن و اداره و .... است»


تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است و حداقل 8 عضو شورای فعلی که با ساک و چمدان خود از قطار شورایی پیاده خواهند شد، به راه طی شده بنگرند


همچون آن 8 عضو یا بیشتر، سایر شورانشینان شهر تبریز این روزها باید نگاهی به گذشته خود بیندازند، به راهی که آمده‌اند و راهی که خواهند رفت، آیا با این عملکرد 3ونیم ساله، بار دیگر اعتماد مردم را به‌دست خواهند آورد؟

البته این روزها انتخابات نزدیک است و شعارهای انتخاباتی گیرا و پرنفوذ، و در این میان نیز هستند برخی که پس از یکسال، از سفره پهن‌شده موسوم به "تعامل" کناری وانهاده شده‌اند، به سخنان و اظهارنظرهای انتخاباتی روی آورده‌اند.

 اما پس از اتفاقات امسال و آبروریزی برای شورای شهر تبریز، شواهد گویای آنست که علی‌رغمتأثیرغیرقابل‌انکار برخی پیوندهای قومی و خانوادگی و هزینه‌های کلان انتخاباتی، مردم این بار نه به شعار و فریاد، بلکه به عملکرد رأی خواهند داد.

بعدالتحریر:
زمانی دکتر علی شریعتی، از زبان شاندل که بعدها مشخص شد همان خود او «علی شریعتی مزینانی»(شاندل در زبان فرانسه مخفف کلمه شمع"ش.م.ع" است) گفته بود، بزرگ‌ترین دشمن دموکراسی خود دموکراسی هستند!

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اصل نجاری

  خسته نباشید خدمت جناب دکتر خدادادی و همکارانشان در هیئت نظارت.مردم آذربایجان هیچ وقت جدیت و تعصب و حساسیت شما را به مسائل استان از یاد نمیبرد و قطعا در مورد تایید صلاحیت افراد ثبت نام کنندگان نهایت دقت را خواهید کرد.تا ان شاءالله شاهد حضور افرادی باشیم که به اهداف و آرمانهای انقلاب و خون شهداء پایبند هستند.

 • جواد فقیهی

  کل مجموعه شهرداری بهتر می توانست باشد نه فقط گردشگری.

 • همشهری

  سلام و عرض ادب خدمت تمام مسئولین تبریز بیدار و تبریک عید به همشهریان و شما بزرگواران. تا روز انتخابات میشه همه از حاشیه شهر و بافت فرسوده و بافت تاریخی حرف میزنند ولی روز عمل و کار همه از سرمایه گذاری در مناطق ثروتمند مثل پروژه اطلس حرف میزنند. انصاف هست ربع رشیدی و دو کمال به اون عظمت را گذاشتیم تا کاملا تخریب شوند و بعدش بیاییم از مجتمع های تجاری چند صد میلیاری صحبت کنیم. آقا مسیرگشائی سیلاب قوشخانه را چیکار کردید طی این 4 سال؟(فقط راکد ماند). اتوبان پاسداران همونطوری موند. خروجی یوسف اباد بدترین نمای شهری را دارد در حالیکه بیشترین تردد را دارد. خانه های شهرداری در شهرک ارم را چطور؟ خیابان طالقانی، مارالان و امامیه چیکار کردید؟ چرا ترمینال تبریز هر روز یه تصمیم را پذیرا هستش؟ بحث مترو یا ... خیابان عباسی اولین خیابان پرتردد شهر کدام مرحله هستش؟ پروژه آیسان چرا تمامی ندارد؟ ساماندهی گورستان ها چطور هستش؟ گورستان مارالان و ملک عباسی در بدترین وضعیت خود به سر میبرد. و هزاران مورد دیگر و بقولی بفرمایید کارهایی که نکردید را بگید!!!!!!!!!!!!

 • اطلاعاتی ها تو رو خدا به کسانیکه بد سابقه هستند صلاحیت ندهید نگذارید این فاسدان دوباره مدیریت شهری را به دستان نالایقشان بگیرند. سربازان گمنام آقا چشم امید هزاران رنجکش تبریزی به شماست. اجازه ندهید.

 • اگر من جای اعضای فعلیرشورآ بودم هیچوقت به خودم اجازه ثبت نام دوباره را نمی دادم.

 • طراحی سایت

  خیلی جالب بود ممنون

 • طراحی سایت

  ممنون از مطلب خوبتان

 • طراحی سایت

  ممنون واقعا جالب بود

 • بهرام

  دوستان سخنان برخی از شهروندان معقول که کیفیت اجناس خوب است، تنوع زیاد است، برخورد فروشندگان خوب است و... اما به چه قیمتی؟! ما اگه میخواهیم فرزندانمان در آینده راحت باشند باید کالای ایرانی بخریم...

 • حسین

  امیدوارم روحانی از اریکه قدرت بیفته

 • امیر

  سال سختی بود. سال سخت

 • ل

  سال خوب بود. حال کردم کلا

 • بایراق

  سلام-از مسلمانی به دور است که در مورد اشخاص گنگ سخن بگویندباید جرم افراد همانگونه که در دادگاه ثابت شده اعلام گردد در غیرآن خود این گونه گفتار دامن زدن به شایعه وخود فساد است والبته گناه

 • محمد حسین

  ایران نباید در این برهه کشور بزرگ مسلمان ترکیه را در مقابل حملات ناجوانمردانه کافران اروپایی تنها بگذارد . ما ملت ایران هر گز نباید ایام بد اقتصادی ایران را که با محاصره اقتصادی در دوران جنگ تحمیلی غربی ها و در راس اش آمریکا بر کشورمان اعمال شده بود و تنها رگ حیاتی اقتصادی کشور از طریق ترکیه و با کمک ترکیه به داد ایران رسید رو فراموش کنیم . هر چه باشد ترکیه کشور مسلمانی هست و با کشور ایران هم مرز هست و مشترکات بسیاری با ما دارد در چنین شرایطی پشت کردن به ترکیه کمال نامردی بشمار خواهد رفت

 • ستایش محمدیان

  ما با راهیان نور خیلی خوش گذشت به ما خیلی ممنون از زرحمتکشان این کارها

 • احمد

  خیلی عالی هست ماهم قراره بریم

 • حسن

  سلام-در سرشماری جدید جمعیت شهرهای و کل آذربایجان چقدر اعلام شده

 • سال فوق العاده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی الکی مثلا وضع ملت خوبه خخخخخخخخخخ

 • محمد

  سال تاسف برای شورای شهر و شهرداری تبریز بود. سهم خواهان سهم خودشونو نگرفتن و هرجلسه تو شورا حاشیه ایجاد کردن. افرادی که سهم گرفتن هم خفه شده بودن. همین

 • سال سختی بود از هر لحاظ. کاش سال 96 بهتر باشه