سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۰۰:۵۱:۰۴ شناسه خبر : 1062606

شورای چهارم شهر و راه طی شده؛

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است.

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

یادداشت میهمان؛ امیر احمد خطیبی


کمتر از 130 روز تا انتخابات‌ شورای شهر و ریاست جمهوری زمان مانده و جناح‌ها و گروه‌های سیاسی و فعالان اجتماعی و شهری، فعال‌تر از گذشته در حال مهیای امکانات خود برای شورای شهر آتی هستند.


با کنار کشیدن رقیب جدی حسن روحانی در مهرماه امسال از گود رقابت با وی و نبود کاندیدای جدی از سوی اصولگرایان، بسیاری بر این باورند که مخالفین روحانی رقابتی سخت برای غلبه بر وی دارند و بهتر است تمرکز خود را بر انتخابات مهم شوراها جلب کنند.


آن‌گونه که از شواهد پیداست دو جناح سیاسی در کنار دیگر کاندیداهای مستقل «احساس تکلیف» کرده و باقدرت وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر آتی خواهند شد. تحلیل و تبیین آرایش سیاسی نیروهای دو جناح در انتخابات شورای شهر، مجالی دیگر می‌طلبد، اما یکی از مهم‌ترین اضلاع مهم، تأثیر گذار و پرنفوذ شرکت‌کننده  در انتخابات آینده شورای شهر تبریز همین اعضای فعلی شوراست.


زخمِ قصه‌یِ پرغصه‌ِ شورای شهر تبریز در کنار تراژدی سایر شوراهای شهر، پس از برخوردهای قضایی ابتدای امسال با 4 عضو آن به همراه تعدادی از مدیران ارشد شهرداری تبریز باز شد و سبب شد تا تعاملی که در سال سوم میان اکثریتِ اقلیت و اکثریتِاکثریتشکلگرفته بود، سست‌تر شود!


گذشته از تعاملات پشت پرده و نزاع‌هایشکل‌گرفته در دوگانه اقلیت-اکثریت، آنچه در طی این 3 سال به محاق تاریخ رفت، اپیدمی دوری اعضای شورای شهر از وظایف اساسی خود و پرداختن به موضوع حاشیه‌ای بود.


این اپیدمی شایع که در میانه تعامل اکثریت و تقابل اقلیت، آنان را به زوایای حواشی و نزاع‌های لفظی شورا کشانده بود، سبب انسدادی جدی در عملکرد شورا و غفلت آنان از مسائل کلان‌شهری شود.


اخیراًیکی از اعضای شورا در اظهارنظری جالب گفته است که «پرداختن به حواشی و جزئیات و غفلت از مسائل کلان، عامل خسران مدیریت شهری و توسعه تبریز است و شورا دچار نوعی نگاه سطحی و جزئی شده و از کلان نگری دورمانده است؛ گویا کار ما صرفاً تصویب چند لایحه هبه برای فلان شخص و فلان انجمن و اداره و .... است»


تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است و حداقل 8 عضو شورای فعلی که با ساک و چمدان خود از قطار شورایی پیاده خواهند شد، به راه طی شده بنگرند


همچون آن 8 عضو یا بیشتر، سایر شورانشینان شهر تبریز این روزها باید نگاهی به گذشته خود بیندازند، به راهی که آمده‌اند و راهی که خواهند رفت، آیا با این عملکرد 3ونیم ساله، بار دیگر اعتماد مردم را به‌دست خواهند آورد؟

البته این روزها انتخابات نزدیک است و شعارهای انتخاباتی گیرا و پرنفوذ، و در این میان نیز هستند برخی که پس از یکسال، از سفره پهن‌شده موسوم به "تعامل" کناری وانهاده شده‌اند، به سخنان و اظهارنظرهای انتخاباتی روی آورده‌اند.

 اما پس از اتفاقات امسال و آبروریزی برای شورای شهر تبریز، شواهد گویای آنست که علی‌رغمتأثیرغیرقابل‌انکار برخی پیوندهای قومی و خانوادگی و هزینه‌های کلان انتخاباتی، مردم این بار نه به شعار و فریاد، بلکه به عملکرد رأی خواهند داد.

بعدالتحریر:
زمانی دکتر علی شریعتی، از زبان شاندل که بعدها مشخص شد همان خود او «علی شریعتی مزینانی»(شاندل در زبان فرانسه مخفف کلمه شمع"ش.م.ع" است) گفته بود، بزرگ‌ترین دشمن دموکراسی خود دموکراسی هستند!

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست