سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۰۰:۵۱:۰۴ شناسه خبر : 1062606

شورای چهارم شهر و راه طی شده؛

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است.

مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

یادداشت میهمان؛ امیر احمد خطیبی


کمتر از 130 روز تا انتخابات‌ شورای شهر و ریاست جمهوری زمان مانده و جناح‌ها و گروه‌های سیاسی و فعالان اجتماعی و شهری، فعال‌تر از گذشته در حال مهیای امکانات خود برای شورای شهر آتی هستند.


با کنار کشیدن رقیب جدی حسن روحانی در مهرماه امسال از گود رقابت با وی و نبود کاندیدای جدی از سوی اصولگرایان، بسیاری بر این باورند که مخالفین روحانی رقابتی سخت برای غلبه بر وی دارند و بهتر است تمرکز خود را بر انتخابات مهم شوراها جلب کنند.


آن‌گونه که از شواهد پیداست دو جناح سیاسی در کنار دیگر کاندیداهای مستقل «احساس تکلیف» کرده و باقدرت وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر آتی خواهند شد. تحلیل و تبیین آرایش سیاسی نیروهای دو جناح در انتخابات شورای شهر، مجالی دیگر می‌طلبد، اما یکی از مهم‌ترین اضلاع مهم، تأثیر گذار و پرنفوذ شرکت‌کننده  در انتخابات آینده شورای شهر تبریز همین اعضای فعلی شوراست.


زخمِ قصه‌یِ پرغصه‌ِ شورای شهر تبریز در کنار تراژدی سایر شوراهای شهر، پس از برخوردهای قضایی ابتدای امسال با 4 عضو آن به همراه تعدادی از مدیران ارشد شهرداری تبریز باز شد و سبب شد تا تعاملی که در سال سوم میان اکثریتِ اقلیت و اکثریتِاکثریتشکلگرفته بود، سست‌تر شود!


گذشته از تعاملات پشت پرده و نزاع‌هایشکل‌گرفته در دوگانه اقلیت-اکثریت، آنچه در طی این 3 سال به محاق تاریخ رفت، اپیدمی دوری اعضای شورای شهر از وظایف اساسی خود و پرداختن به موضوع حاشیه‌ای بود.


این اپیدمی شایع که در میانه تعامل اکثریت و تقابل اقلیت، آنان را به زوایای حواشی و نزاع‌های لفظی شورا کشانده بود، سبب انسدادی جدی در عملکرد شورا و غفلت آنان از مسائل کلان‌شهری شود.


اخیراًیکی از اعضای شورا در اظهارنظری جالب گفته است که «پرداختن به حواشی و جزئیات و غفلت از مسائل کلان، عامل خسران مدیریت شهری و توسعه تبریز است و شورا دچار نوعی نگاه سطحی و جزئی شده و از کلان نگری دورمانده است؛ گویا کار ما صرفاً تصویب چند لایحه هبه برای فلان شخص و فلان انجمن و اداره و .... است»


تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است و حداقل 8 عضو شورای فعلی که با ساک و چمدان خود از قطار شورایی پیاده خواهند شد، به راه طی شده بنگرند


همچون آن 8 عضو یا بیشتر، سایر شورانشینان شهر تبریز این روزها باید نگاهی به گذشته خود بیندازند، به راهی که آمده‌اند و راهی که خواهند رفت، آیا با این عملکرد 3ونیم ساله، بار دیگر اعتماد مردم را به‌دست خواهند آورد؟

البته این روزها انتخابات نزدیک است و شعارهای انتخاباتی گیرا و پرنفوذ، و در این میان نیز هستند برخی که پس از یکسال، از سفره پهن‌شده موسوم به "تعامل" کناری وانهاده شده‌اند، به سخنان و اظهارنظرهای انتخاباتی روی آورده‌اند.

 اما پس از اتفاقات امسال و آبروریزی برای شورای شهر تبریز، شواهد گویای آنست که علی‌رغمتأثیرغیرقابل‌انکار برخی پیوندهای قومی و خانوادگی و هزینه‌های کلان انتخاباتی، مردم این بار نه به شعار و فریاد، بلکه به عملکرد رأی خواهند داد.

بعدالتحریر:
زمانی دکتر علی شریعتی، از زبان شاندل که بعدها مشخص شد همان خود او «علی شریعتی مزینانی»(شاندل در زبان فرانسه مخفف کلمه شمع"ش.م.ع" است) گفته بود، بزرگ‌ترین دشمن دموکراسی خود دموکراسی هستند!

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد