سرویس : قفقاز و غرب آسیا , پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۴۲:۳۷ شناسه خبر : 1062652

چرخش سیاسی آنکارا در قبال بغداد؛ از تحولات میدانی تا انزوای سیاسی

سفر نخست وزیر ترکیه به بغداد از ابعاد مختلف قابل ارزیابی است از جمله تغییر رویکرد سیاسی این کشور در قبال بغداد؛ اما در اینکه آنکارا تا چه اندازه در سیاست‌های جدیدش صادق است، جای بحث و بررسی دارد.

چرخش سیاسی آنکارا در قبال بغداد؛ از تحولات میدانی تا انزوای سیاسی

به گزارش تبریز بیدار ، سفر «ایلدریم» نخست وزیر ترکیه به بغداد بیانگر تغییر رویکرد آنکارا در قبال عراق است آن هم در برهه‌ای که بنظر می‌رسد سیاست خارجی ترکیه شاهد تحولاتی ریشه‌ای با کشورهای منطقه است.

تاکید نخست وزیر ترکیه مبنی بر التزام کشور متبوعش به خارج کردن نظامیانش از خاک عراق و احترام به تمامیت ارضی و وحدت اراضی این کشور، همچنین می‌تواند به نوعی بیانگر تغییر سیاست خصمانه ترکیه در قبال عراق ارزیابی شود.

محافل سیاسی تغییر سیاست‌ها و رویکرد اخیر آنکارا را در نتیجه تحولاتی ارزیابی می‌کنند که منطقه شاهد آن است و در این راستا،‌ ترکیه تلاش می‌کند سیاستی اتخاذ کند که با این تحولات همخوانی و انسجام بیشتری داشته باشد، بویژه آنکه آنکارا اکنون نیازمند بازنگری در محاسباتش در پرونده مبارزه با تروریسم است که این روزها بشدت این کشور را تهدید می‌کند.

اگرچه در محافل سیاسی و امنیتی عراق دیدگاه واحدی در قبال اهداف این سفر ندارند و برخی از آنها در قبال نیات واقعی آنکارا و آنچه از زبان نخست وزیر این کشور اظهار شده، ابراز تردید می‌کنند.

البجاری: باید در قبال آنکارا هوشیار بود

«نوره البجاری»، نماینده پارلمان عراق در گفت‌وگو با  فارس در بغداد، درباره این  سفر گفت: داشتن مناسبات سیاسی و دیپلماتیک نزدیک با ترکیه برای بغداد امری ضروری است، اما مهم‌تر از این مناسبات مشخص کردن رویکرد آنکارا در قبال بغداد است.

نماینده پارلمان عراق افزود: دولت عراق و دستگاه دیپلماسی این کشور تحرکاتی را برای ایجاد موازنه در روابط بغداد – آنکارا با هدف حل مشکلات ایجاد شده بین دو کشور در سال‌های اخیر از جمله نفود تروریست‌ها از مرزهای ترکیه و فروش نفت مسروقه داعش در ترکیه آغاز کرده‌اند.

البجاری همچنین به ضرورت تحکیم مناسبات دو جانبه بدلیل وجود مسائل و قضایای مورد توجه و مشترک بین دو کشور از جمله مبارزه با تروریسم که هر دو کشور را تهدید می‌کند، نیز اشاره دارد.

مرعی: تحولات منطقه‌ای موجب تغییر رویکرد ترکیه

از سوی دیگر، «هادی مرعی»، نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی بر این باور است که سفر ایلدریم پس از قطعی روابط دو کشور و اظهارات مسئولان ترک که خواستار ازسرگیری روابط دو جانبه شده بودند، بیانگر تغییر ریشه‌ای در سیاست‌های آنکارا در قبال بغداد است.

این نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی این تغییر رویکرد را ناشی از تحولات منطقه‌ای بویژه تحولات جاری در سوریه دانست که ترکیه را به بازنگری در سیاست‌های خارجی‌اش مجبور کرد.

مرعی در مقاله‌ای می‌نویسد: دولت ترکیه هم اکنون در جستجوی هم‌پیمانی است که منافع منطقه‌ای این کشور را تضمین کند و در این بین عراق از جمله طرف‌هایی است که آنکارا نمی‌تواند آن را در معادلاتش نادیده بگیرد.

عبدالهادی: ترکیه بیش از هر زمان دیگری در تنگنا قرار دارد

از سوی دیگر، «حسن عبدالهادی»، از مشاوران نظامی کتائب سید الشهداء وابسته به نیروی بسیج مردمی عراق نیز بر این باور است: طرف ترک خطر داعش را اکنون بخوبی درک کرده و از جانب این گروه در تنگنا قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که جایگاه این کشور نزد افکار عمومی بشدت تضعیف شده و همین موضوع آنکارا را به تغییر سیاست‌هایش در قبال کشورهای منطقه واداشته است.

عبدالهادی تاکید کرد: ترکیه هم اکنون در شرایط بحرانی بسیار سختی قرار دارد، چون مردم ترکیه اعتماد خود را به دولتشان از دست داده و به نقش واقعی دولتمردان ترک در بحران سوریه بیش از هر زمان دیگری پی برده‌اند.

وی بهمین دلیل اعتقاد دارد، روند مناسبات بین دو کشور رو به بهبودی و دستیابی به توافقی دو جانبه برای خروج نظامیان ترکیه از خاک عراق منتهی شود.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • راد

  خداقوت سردار.آی گفتی ولی کوگوش شنوادربعضی ها.

 • صابر همجنس خودتان

  ارادتمند تبریز بیداریها

 • مهران تراختورچی

  کاش شورای نگهبان مشخص میکرد که طبق کدوم بند رییس جمهوری که هشت سال رییس جمهور بوده واجد شرایط برا ریاست جمهوری نیست

 • درود بر شرف نمایندگان راست گو و حق گو ، خدایش نمیامرزد قاچاقچان بزرگ کشور را که باعث عدم تولید و بیکاری و فقر و خودکشی و افسردگی و طلاق و ....شده اند

 • شهروند

  عجب این شورا کارهای بزرگی کرده واقعا که.!! از ماست که بر ماست

 • سلام و درود! با تشکر سایت خوبی دارید اخبارتان دارای ارزش خبری است و فقط منحصر به جنجال نیست. فرم سایت هم خوشایند است و جذابیت دارد. تنوع اخبار هم خوب است. موفق باشید.

 • بایدمواظب توطئه ها بود

 • شعار حمایت از تولیدداخلی چی شد ؟

 • مهدی

  این دسگیریها فقط در شورا نبوده بلکه در بدنه شهرداری و اطرافیان شهردار تیز بوده که به آن اشاره نمیشود.

 • علی

  کیفیت چمن خیلی خیلی بده فقط از عکس خوب دیده میشود

 • علی

  به نظر بنده عامل اصلی سقوط ماشین سازی رسانه ها هستند. چرا ؟ چون از بدو ورود ماشین سازی به لیگ برتر مخالف این تیم مردمی بودند و با تکرار شعارهزینه های میلیاردی شهرداری برای ماشین سازی چوب لای چرخ های این تیم محبوب می گذاشتن. رسانه ها به خصوص صدا و سیما که حامی اصلی تراکتورسازی هستند با حمایت های نابه جا از تراکتور( بدون در نظر گرفتن هزینه هایش که از بیت المال خرج می کند یا نه) در مسیر موفقیت ماشین سازی سنگ اندازی می کردند. من از سال 54 طرفدار تیم ماشین سازی هستم در طی این سال ها رسانه ای ندیده بودم که بر علیه ماشین سازی موضع بگیرد. اما در این سال های تنهایی تیم محبوب ماشین سازی و اوج گیری رقیب آن به کمک رسانه ها و مسولان ( که شعار پهلوان زنده را عشق است ) سر می دهند شاهد هجوم های نا جوانمردانه افراد به خصوصی در مورد تیم ماشین سازی هستیم. این افراد( آنهایی که بر علیه تیم مصاحبه می کنند و یا انهایی که برعلیه این تیم می نویسند) دوست ندارند ماشین سازی باشد وبه همین دلیل شهردار محترم را به حیف و میل بیت المال متهم می کنند. و ناجوانمردانه از ایشان می خواهند از حمایت تیم ماشین سازی دست بکشند. البته این افراد وابسته به تیم تراکتور هستن و از افراد سیاسی که می خواهند در مواقع رای گیری از حمایت تماشاگران آنها بهره مند شوند. ماشین سازی در این مقطع زمانی دشمنان زیادی دارد.خداوند به کسانی که می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند عزت دهد کار خیر آنها در تاریخ ورزش شهر تبریز ثبت خواهد شد. و همجنین کار کثیف عده ای از افراد که نمی خواهند شناسنامه فوتبال تبریز یعنی ماشین سازی کبیر جان بگیرد نیز در تاریخ ورزش تبریز ثبت خواهد شد.خدا عمر طولانی به استادآقای ابراهیم افشار عطا نماید که بعد از سال ها هنوز هم ماشین سازی را از یاد نبرده . وقتی مقاله (نیم قرن زندگی با ماشین سازی ) ایشان را مطالعه کردم از خوشحالی گریه ام گرفت. ایشان حالا از تاریخ نویسان بزرگ ورزش کشور هستند .از ایشان می خواهم جواب این افراد یاوه گو را با قلم شیوایش بدهد.انشااللله

 • ایلقار

  اولا تسلیت به آذربایجان و شراکت ما در غم از دست رفته گان در حادثه جانگداز سیل و تبریک میگم به آذربایجان بخاطر برد تیم فوتبال تراختور!!! آذربایجان باشین ساغ اولسون و سون کدرین و باش بلان اولسون! حورمتلی وطنداشلاریم و بوتون باشآباش آذربایجانیم بیز سیزین کدریزده کدرلی و اوره آغریزدا بیر و دردلی و کدرلییگ" تانری یاردیمجیز اولسون وبیزده ألیمیزدن گئلن یاردیملاری % یئتیره جئیگ% سیزه سوز وئریرم یاشاسین آذربایجان تانری جانین ألدن وئرنلره رحمت ألئسین! دوم به آقای منصوریان تبریک میگم که تیم خوبی داشت و متشکرم از بازیکناش که هماهنگ نبودند...

 • یاشار

  پسر كو ندارد نشان از پدر تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 • سلام-استاندار وفرماندارآذرشهر و...به احترام مردم استعفاء دهند توجیه درست نیست ودر صورت اصرار بر حرف خود مجلس شورا هیئت تحقیق بفرستند

 • شرکت آرمانی پایا

  ممنون بابت سایت بسیار خوبتون

 • احد

  خدا خودش باید به ما و بچه هایمان رحم کنه با داشتن چنین مسولانی . وای به حال بچه های بدبخت خانواده های نیازمند.آخه اگه اون خانواده نیازمند پول داشت منت کادر بیمارستان دولتی را نمیکشید تورو خدا کمی هم خدا را بالای سرتان ببینین

 • مگر تولیدکنندگان خارجی درکشور خودشان پول آب و برق و کارگر وبیمه و مالیلت نمیپردازند؟ مضاف برا ینها هزینه حمل و .. اضافه تر هم میپردازند مشکل اینها نیستند برادر من.

 • سلام-اگر همان نفرات با انگیزه که باعث صعود تیم ماشین به لیگ برتر شدند حفظ می شد بدون شک نتیجه بهتر از این می شد

 • بایراق

  سلام-تلوزیون تهران زودتر از مسئولین ورسانه های منطقه آذربایجان در مورد دروغ بودن کشته شدن برخی به علت تماشای سیل اطلاع رسانی کرد مسیر عبور دور زدن غیر قانونی زیر پل مسدود نشده بود

 • یک کارشناس از تبریز

  مشکل اساسی واحدهای تولیدی بازاریابی در سطح جهانی و واردات مواد اولیه اساسی می باشد و تسهیلات بانکی تنها 10% مشکلات واحدهای مذکور می باشد