سرویس : قفقاز و غرب آسیا , پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۴۲:۳۷ شناسه خبر : 1062652

چرخش سیاسی آنکارا در قبال بغداد؛ از تحولات میدانی تا انزوای سیاسی

سفر نخست وزیر ترکیه به بغداد از ابعاد مختلف قابل ارزیابی است از جمله تغییر رویکرد سیاسی این کشور در قبال بغداد؛ اما در اینکه آنکارا تا چه اندازه در سیاست‌های جدیدش صادق است، جای بحث و بررسی دارد.

چرخش سیاسی آنکارا در قبال بغداد؛ از تحولات میدانی تا انزوای سیاسی

به گزارش تبریز بیدار ، سفر «ایلدریم» نخست وزیر ترکیه به بغداد بیانگر تغییر رویکرد آنکارا در قبال عراق است آن هم در برهه‌ای که بنظر می‌رسد سیاست خارجی ترکیه شاهد تحولاتی ریشه‌ای با کشورهای منطقه است.

تاکید نخست وزیر ترکیه مبنی بر التزام کشور متبوعش به خارج کردن نظامیانش از خاک عراق و احترام به تمامیت ارضی و وحدت اراضی این کشور، همچنین می‌تواند به نوعی بیانگر تغییر سیاست خصمانه ترکیه در قبال عراق ارزیابی شود.

محافل سیاسی تغییر سیاست‌ها و رویکرد اخیر آنکارا را در نتیجه تحولاتی ارزیابی می‌کنند که منطقه شاهد آن است و در این راستا،‌ ترکیه تلاش می‌کند سیاستی اتخاذ کند که با این تحولات همخوانی و انسجام بیشتری داشته باشد، بویژه آنکه آنکارا اکنون نیازمند بازنگری در محاسباتش در پرونده مبارزه با تروریسم است که این روزها بشدت این کشور را تهدید می‌کند.

اگرچه در محافل سیاسی و امنیتی عراق دیدگاه واحدی در قبال اهداف این سفر ندارند و برخی از آنها در قبال نیات واقعی آنکارا و آنچه از زبان نخست وزیر این کشور اظهار شده، ابراز تردید می‌کنند.

البجاری: باید در قبال آنکارا هوشیار بود

«نوره البجاری»، نماینده پارلمان عراق در گفت‌وگو با  فارس در بغداد، درباره این  سفر گفت: داشتن مناسبات سیاسی و دیپلماتیک نزدیک با ترکیه برای بغداد امری ضروری است، اما مهم‌تر از این مناسبات مشخص کردن رویکرد آنکارا در قبال بغداد است.

نماینده پارلمان عراق افزود: دولت عراق و دستگاه دیپلماسی این کشور تحرکاتی را برای ایجاد موازنه در روابط بغداد – آنکارا با هدف حل مشکلات ایجاد شده بین دو کشور در سال‌های اخیر از جمله نفود تروریست‌ها از مرزهای ترکیه و فروش نفت مسروقه داعش در ترکیه آغاز کرده‌اند.

البجاری همچنین به ضرورت تحکیم مناسبات دو جانبه بدلیل وجود مسائل و قضایای مورد توجه و مشترک بین دو کشور از جمله مبارزه با تروریسم که هر دو کشور را تهدید می‌کند، نیز اشاره دارد.

مرعی: تحولات منطقه‌ای موجب تغییر رویکرد ترکیه

از سوی دیگر، «هادی مرعی»، نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی بر این باور است که سفر ایلدریم پس از قطعی روابط دو کشور و اظهارات مسئولان ترک که خواستار ازسرگیری روابط دو جانبه شده بودند، بیانگر تغییر ریشه‌ای در سیاست‌های آنکارا در قبال بغداد است.

این نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی این تغییر رویکرد را ناشی از تحولات منطقه‌ای بویژه تحولات جاری در سوریه دانست که ترکیه را به بازنگری در سیاست‌های خارجی‌اش مجبور کرد.

مرعی در مقاله‌ای می‌نویسد: دولت ترکیه هم اکنون در جستجوی هم‌پیمانی است که منافع منطقه‌ای این کشور را تضمین کند و در این بین عراق از جمله طرف‌هایی است که آنکارا نمی‌تواند آن را در معادلاتش نادیده بگیرد.

عبدالهادی: ترکیه بیش از هر زمان دیگری در تنگنا قرار دارد

از سوی دیگر، «حسن عبدالهادی»، از مشاوران نظامی کتائب سید الشهداء وابسته به نیروی بسیج مردمی عراق نیز بر این باور است: طرف ترک خطر داعش را اکنون بخوبی درک کرده و از جانب این گروه در تنگنا قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که جایگاه این کشور نزد افکار عمومی بشدت تضعیف شده و همین موضوع آنکارا را به تغییر سیاست‌هایش در قبال کشورهای منطقه واداشته است.

عبدالهادی تاکید کرد: ترکیه هم اکنون در شرایط بحرانی بسیار سختی قرار دارد، چون مردم ترکیه اعتماد خود را به دولتشان از دست داده و به نقش واقعی دولتمردان ترک در بحران سوریه بیش از هر زمان دیگری پی برده‌اند.

وی بهمین دلیل اعتقاد دارد، روند مناسبات بین دو کشور رو به بهبودی و دستیابی به توافقی دو جانبه برای خروج نظامیان ترکیه از خاک عراق منتهی شود.

آخرین اخبار

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست