تبریزبیدار
پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ۲۲:۵۲:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۴۳

تبریزبیدار بررسی می کند؛

کد دادن رهبر انقلاب به مسئولین با تمسک به رهاورد غرب زدگی یک دیپلمات تبریزی / 2030 تداوم بمب های تقلید تقی زاده از فرنگ

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی امروز خود در حرم مطهر رضوی با نام بردن از سید حسن تقی زاده دیپلمات غرب زده تبریزی فرمودند: «کسانی که افکار، سبک زندگی، روش‌های غربی و لغات غربی را به طور پیوسته در داخل تزریق و پمپاژ می کنند، در ادبیات و افکار و دانشگاه ها و مدارس ما، اینها همین تقی‌زاده‌های جدید هستند.

به گزارش تبریز بیدار ، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی ظهر امروز خود در حرم مطهر رضوی ضمن تبیین منسایل مهم کشوری در حوزه سیاست خارجی و داخلی، فرهنگ و اقتصاد، گریزی به احوالات یکی از رجال سیاسی تبریز در دوران مشروطیت و بعد از آن زدند.

2030 تداوم بمب های تقلید تقی زاده از غرب

ایشان با نام بردن از سید حسن تقی زاده فرمودند: «کسانی که افکار، سبک زندگی، روش‌های غربی و لغات غربی را به طور پیوسته در داخل تزریق و پمپاژ می کنند، در ادبیات و افکار و دانشگاه ها و مدارس ما، اینها همین تقی‌زاده‌های جدید هستند. اینهایی که پشت سر سند ۲۰۳۰ می‌ایستند - سند۲۰۳۰ یعنی برگرداندن سبک زندگی اسلامی به زندگی غربی - اینها همان تقی‌زاده‌های امروز هستند. البته امروز به توفیق الهی جوان‌های مومن و مردم انقلابی ما نخواهند گذاشت این تقی‌زاده‌ها حرف‌شان به کرسی بنشیند.»

این سخنان رهبر معظم انقلاب کافی بود تا با ورق زدن تاریخ، نگاهی به شخصیت   تقی‌زاده انداخته و عبرت هایی از دل آن بشکافیم.

سید حسن تقی زاده از جمله رجال مشروطه خواه بود که فراز و فرود های زیادی در زندگی شخصی و سیاسی او وجود دارد. وی كه در بین چهره‌های روشنفكر غربگرا، از شهرت خاصی برخوردار است، نه تنها شعار «از ناخن پا تا موی سر باید غربی شد» را سرداد، بلكه به تعبیر خود «اولین بمب تقلید از غرب را در ایران منفجر كرد»  در نهایت به این آموزه‌ها نیز عمل نمود. وی تا جایی پیش رفته بود که  حتی زمانی خواستار تغییر خط فارسی به لاتین در کشور بود. همه این ها 2030 های زمان خود بود که امروز عده ای دیگر از سیاسیون در ردای دین یا سیاست خواستار تحمیل آن بر کشور هستند.

روحانیِ روحانی زاده که لباس روحانیت را فدای سبک زندگی غربی کرد

تقی زاده از جمله عاملان انحراف نهضت مشروطه به سمت امیال سیاسی انگلستان و از عوامل توفیق نقشه‌های سیاسی آن كشور در ایران طی یك دوره 50 ساله پس از مشروطیت به شمار می‌رود. بی شک مطالعه احوالات او آینه عبرت بزرگی را برای سیاسیون امروز باز می کند.

سید حسن تقی زاده در شهریور1256 شمسی در خانواده ای روحانی در شهر تبریز متولد شد از چهار سالگی به آموختن قرآن پرداخت، از هشت سالگی تا بیست سالگی نیز دروس حوزوی را فراگرفت. از چهارده سالگی در اندیشه های او تغییراتی رخ داد و به علوم غربی علاقه مند شد به همین دلیل به طور پنهانی و به دور از چشم پدر شروع به مطالعه کتب آن ها کرد و پس از مرگ پدر علوم دینی را رها کرد و با جدیت تمام مشغول مطالعه ی علوم جدید شد. پدیده شومی که در زمان حاضر نیز بین برخی سیاسیون دیده می شود که خود را خلع لباس کرده و تفکرات روشنفکری در سر می پرورانند.

Image title


این روحانی زاده در از آغاز جوانی تحت تاثير روشنفكراني چون طالبوف و ميرزا ملكم خان قرار گرفت و با مطالعه آثار مكتوب آنان و خواندن نشرياتي كه از اسلامبول، مصر، كلكته، قفقاز، لندن و پاريس مخفيانه به ايران مي رسيد، با آراي ليبرال _ دموكرات ها آشنا شد و پيش از عزيمت به غرب به عنوان يك روشنفكر سكولار، تلاش خود را جهت اشاعه آراي پيشكسوتان غربگرايی  در زادگاهش آغاز كرد. با شروع نهضت مشروطه به صف آزادیخواهان در تبریز پیوست  در دوره اول مجلس به عنوان نماينده مردم تبريز به مجلس راه يافت.

از وکالت ملت تا پناهندگی به سفارت انگلیس
وی در تهيه پيش نويس قانون اساسی دخيل و به عنوان يكي از چهره های  شاخص و فعال جريان روشنفكری، طرفدار جدايی دين از سياست بود. وی شديدترين خطابه ها را عليه نمايندگان متشرع مجلس به ويژه هنگام طرح لزوم بازنگری پيش نويس قانون اساسي و انطباق آن با قوانين شرع ايراد كرد. اگر چه در روز واقعه به توپ بستن مجلس، بر خلاف انتظار در كنار مردم و نمايندگان نبود، اما شبانگاه همان روز به همراه چند تن از يارانش به سفارت انگليس پناه برد و پس از چندی تحت حمايت سفارت انگليس به اروپا عزيمت نمود.
پس از فتح تهران و سقوط محمد علي شاه، عضو هيات مديره شد و در زمره كساني درآمد كه با تائيد حكم بر دار كردن شيخ فضل الله نوري زمينه ساز شكست نهضت مشروطه گرديد. عملكرد گذشته و مواضع دين ستيزانه وی در مجلس دوم به عنوان رهبر حزب دموكرات، موجب شد تا علماي مشروطه خواه نجف او را فاسد بخوانند. موضوع ترور سيدعبدالله بهبهانی به دستور حزب دموكرات و تظاهرات اعتراض آميز مردم عليه حزب دموكرات و رهبران آن عرصه را بر تقي زاده چنان تنگ كرد كه مجبور به خروج از ايران گرديد.

وی در جريان انتقال سلطنت به خاندان پهلوی، به عنوان يكی از شخصيت های مدعی پيشگامي در نهضت مشروطيت و حامی قانون اساسی به عنوان مخالف طرح خلع قاجاريه از سلطنت سخن گفت،  اما به رغم مخالفتش با انتقال سلطنت به رضاخان، در دوران سلطنت رضا خان، چون گذشته مورد عنايت خاصه رضاخان قرار داشت.

قرارداد ننگین سیاستمدار کهنه کار و بدعهدی انگلیس

تقی زاده در آغاز سلطنت رضا خان، مدتی به عنوان والی خراسان و سپس به عنوان سفير ايران در لندن خدمت كرد. در دوره سفارتش در لندن در جريان تمديد قرارداد دارسی قرار گرفت و پس از چندی برای ايفای نقش در تمديد اين قرارداد به ايران فراخوانده شد و به عنوان وزير دارايی در اين جريان حضور يافت و به عنوان طرف ايرانی، اين قرارداد را امضا كرد.

قرارداد دارسی یا امتیازنامه دارسی قراردادی است که ویلیام ناکس دارسی با دولت ایران امضا کرد تا به اکتشاف و استخراج نفت در ایران بپردازد.  براساس این قرارداد، امتیاز استخراج و بهره‏ برداری از نفت در سراسر ایران به استثنای ایالات شمالی شامل گیلان، مازندران، گرگان، خراسان و آذربایجان برای مدت ۶۰ سال به دارسی واگذار گردید. هم‏چنین بر اساس این قرارداد، دارسی متعهد گردید ظرف دو سال، شرکت و یا شركت‏هایى برای بهره‏ برداری از این امتیازات تأسیس نماید و سالیانه مبلغ ۲۰ هزار لیره وجه نقد و معادل همین مبلغ از سهام شرکت و نیز ۱۶ درصد از منافع خالص خود را به دولت ایران بپردازد. در سال ۱۳۱۰ طرف انگلیسی به تعهدات خود کامل عمل نکرد و تنها سه‌چهارم مبلغ تعهد شده را به ایران پرداخت کرد. رضاشاه در واکنش به این موضوع قرارداد را یکسویه لغو کرد و آن را آتش زد. دولت انگلستان با ارسال نامه‌ای به این موضوع شکایت و تهدید کرد که به دیوان لاهه شکایت خواهد برد؛ اما ایران با توجه به اینکه موضوع را خارج از دستور این دیوان می‌دانست به این تهدید توجهی نکرد. در نهایت موضوع به جامعهٔ ملل کشیده شد و در آنجا وزیر خارجهٔ چکسلواکی مأمور حل و فصل مناقشه شد و با پیشنهاد او دو کشور به گفتگو نشستند و قرارداد جدیدی را تنظیم کردند. مذاکرات در ۱۳۱۲ آغاز شد و به قرارداد ۱۹۳۳ انجامید.

رهبر معظم انقلاب درباره‌ تقی زاده اینگونه گفته‌اند:

«در جریان روشنفکری آمدند گفتند ما اگر بخواهيم آدم بشويم، اگر ايرانى بخواهد كسى بشود و به جایى برسد بايد لباس ايرانى‌گرى و اسلامى‌گرى را از تنش بكند و برود تو پوست اروپائيها و فرنگيها. اين جمله‌اى كه از تقى‌زاده معروف است كه گفته بود ايرانى بايد جسما و روحا و ظاهرا و باطنا فرنگى‌مأب بشود، اين مخصوص تقى‌زاده نبود، اين طرز فكر همه‌شان بود، حتى آن كسانى كه روى متون فارسى كار مى‌كردند، با يک بى‌ايمانى، با يک بى‌اعتنائى نسبت به خود اين كتابها برخورد مى‌كردند كه واقعا گريه آور است.»

سخنان امروز رهبر انقلاب و بازخوانی زندگی این سیاستمدار پر فراز و نشیب بهانه ای دیگری به وجود آورد تا از نظر گذراندن اظهارات برخی دولتمردان در مورد تقی زاده خالی از لطف نباشد.

شاید یکی از جنجالی ترین اظهارات در خصوص سید حسن تقی زاده مربوط به اسماعیل جبارزاده استاندار دولت یازدهم در آذربایجان شرقی باشد.

تلقی بی نظیر استاندار دولت روحانی از تقی زاده و واکنش مرجعیت شیعه

جبارزاده در خرداد ماه سال 93 در حاشیه سفر آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع تقلید به تبریز در حاشیه جلسه شورای اداری استان از سیدحسن تقی‌زاده با عنوان یکی از مفاخر آذربایجان یاد کرد و گفت: اینها افرادی بودند که «لا نظیر له» هستند؛ البته توجهی به این مساله نداریم که در چه قالب فکری و گروهی بودند.

 این سخن استاندار وقت آذربایجان شرقی با واکنش و پاسخ صریح و جدی حضرت آیت الله نوری همدانی و آیت الله شبستری نماینده مقام ولی فقیه در آذربایجان شرقی همراه بود.

حضرت آیت الله نوری همدانی در سخنانی با اشاره به این سخن جبارزاده اظهار داشت: در اسلام علم هدف نیست، بلکه وسیله است، معلوم است که اگر این علم به دست کسروی ها و تقی‌زاده ها بیفتد با آن چه خواهند کرد!

همچنین آیت الله شبستری گفت: استاندار محترم فرمودند آقایان کسروی و تقی زاده «لا نظیر له» هستند، اما این جمله ایشان ادامه دارد و آن این که کسروی و تقی زاده «لا نظیر له فی الخباثه» بودند.

وابستگی، رهاورد روشنفکران و  السابقون غرب زده

مطالعه تاریخ سیاسی کشور نشان داده که وابستگی، رهاورد روشنفکران غرب زده به کشور بوده است. همواره مطالعه تاریخ کشور و تلاش  در راه شناسايى آسيب هاى نهضت های مردمی از جمله مشروطيت نشان می دهد که همواره لغزش بین السابقون انقلاب ها بوده است. شناخت اين آسيب ها و عبرت گرفتن از آنچه موجب انحراف آن نهضت گرديد، مى تواند راهنماى  امروز و راهگشاى تداوم انقلاب اسلامى ايران باشد. اگر دیروز نفوذ جریان غرب گرا و روشنفکر نما در نهضت مشروطیت و شیفتگی برخی سردمداران نهضت به تمدن غربی باعث سرکوب آن شد، اما امروز وجود رهبری مقتدر و فرزانه در صدر انقلاب اسلامی، باعث شده همه توطئه های تکراری تاریخ علیه کشور، خنثی شود و این بار جوانان مجاهد کشور اجازه هیچ گونه انحراف به تقی زاده های زمان با ابزار های جدیشان همچون 2030 نخواهند داد.

نظرات

IR

ننگ بر کسروی خاین و تقی زاده طاعوتی