تبریزبیدار
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۳۲:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۹۹۴

گزارش ویژه از ردپای شیعیان لندنی در تبریز / بخش اول

خطبایی که راهشان به شبکه ماهواره ای و بیت شیرازی کج شد / مداح قاپی به سبک جوان مهاجر

تبریزبیدار در سلسله گزارش هایی سعی دارد تا به ردپای جریان خطرناک تشیع لندنی در تبریز با هدف تبیینی و آگاه سازی پرداخت کند و هشدارهای لازم برای به تور نیفتادن هیات های حسینی بدلیل جهل احتمالی به موضوع داده شود.

به گزارش تبریز بیدار ، وقتی رهبر انقلاب در هشدارهای ناصحانه‌ی خود از جریان خطرناک «شیعه انگلیسی» سخن گفتند و آن را در کنار «تسنن آمریکایی» عامل تفرقه با منشاء غربی در جهان اسلام دانستند، برای بسیاری از مستمعان شاید باور آن سخت بود که کسانی در لباس اهل بیت(ع) و با شعار «ابا عبدالله(ع)» با خط سیری که از اتاق فرمان لندنی دریافت می کنند، کمر به تخریب ارزش‌های راستین اسلام و شیعه بسته‌اند.

 اسناد این وابستگی و خیانت، آنقدر متعدد و عیان است که جای تردیدی باقی نمی گذارد. ترویج قمه زنی و نشان دادن چهره خشن از شیعه، هتک حرمت اهل سنت، اهانت به علمای شیعه از جمله مرحوم آیت الله بهجت، تهمت های ناروا به جمهوری اسلامی، بدعت هفته برائت در برابر هفته وحدت، تعرض به سفارت کشورمان در لندن و... قطعاتی از «پازل خباثت» جماعتی لندن‌نشین است که خود را شیعه امام حسین(ع) می دانند ولی با بن سلمان وهابی و دشمن اهل بیت(ع) در هماهنگی کامل هستند.

شبکه‌های پرشمار ماهواره‌ای این جریان بدنبال  ترویج تفکر مورد نظر خود به دورترین مناطق و با زبان‌های مختلف است که مابین سال‌های 2003 تا 2013 راه‌اندازی شده‌اند و آزادانه به تبلیغ مشغول هستند.

راهبرد اصلی کسب درآمد و هزینه‌های این شبکه‌ها جمع‌کردن پول از خود مخاطبان و بینندگان این شبکه‌ها قرار داده و اعلام شده است و برای این منظور، دفاتر و حساب‌های بانکی در سراسر جهان راه‌اندازی شده‌اند اما اسنادی نشان می دهد که پول های انگلیسی به این شبکه ها تزریق می شود.

این جریان خطرناک که برخی کارشناسان از آنها بعنوان «وهابیون شیعه» یاد می کنند، همواره سعی داشته در شهرهای مختلف ایران از جمله شهرهایی با بافت مذهبی و هیاتی نفوذ کرده و عقاید ضدشیعی خود را به نام شیعه ترویج دهد که شهر تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در سلسله گزارش هایی سعی بر این است تا به ردپای این جریان در تبریز با هدف تبیینی و آگاه سازی پرداخت شود و هشدارهای لازم برای به تور نیفتادن هیات های حسینی بدلیل جهل احتمالی به موضوع داده شود.

شبکه ماهواره ای امام حسین و مرجعیت از جمله شبکه های فعال این جریان بوده که استودیوی مرکزی آن در عراق دایر بوده و به ترویج عقاید تشیع لندنی می پردازد.

یک روحانی جوان تبریزی بعنوان کارشناس مذهبی چندین بار در استودیوهای این شبکه ها حاضر شده و در جهت خط و مشی این جریان صحبت می کند. وی  تا مدت ها پیش نیز در برخی هیات های تبریز سخنرانی داشته و نفوذ قابل توجهی بین برخی هیاتی های تبریز دارد.

 عقایدی چون توهین به برخی صحابه و برخی همسران پیامبر که طبق فتوای رهبر معظم انقلاب حرام شرعی است، در محور برنامه های این شبکه بصورت تلویحی یا بعضا آشکارا مطرح شده است.

بدلیل تشابه اسمی  با یک روحانی تبریزی دیگر، نام او آورده نشده اما تصویر فوق از حضورش در برنامه تلویزیونی شبکه امام حسین(ع) حکایت دارد.

خطیب بیت شیرازی که به تبریز هم رفت و آمد دارد

حجت الاسلام جلیل خوش فهم دیگر روحانی تبریزی است که در طول سال معمولا یک یا دو روز در تبریز منبر می رود. وی پای ثابت برخی مجالس بیت شیرازی در قم است که چندی  قبل تصاویر سخنرانی وی در مراسم شهادت امام موسی کاظم(ع) در بیت شیرازی در کانال تلگرامی تبریزبیدار منتشر شده بود.

Image title

Image title


بر اساس اطلاعات موجود، خوش فهم در روز عرفه سال قبل در یکی از مساجد تبریز سخنرانی داشته است و جالب اینکه به اذعان برخی ها، وی در سفرهای خود برخی کتب پیرامون نفی وحدت و با محوریت برائت توزیع کرده است که البته اطلاعات دقیقی در این خصوص در دسترس نیست.

مجری جوان با ماموریت مداح قاپی

محمدرضا جبارزاده جوان تبریزی که مدتی است کربلا را برای اقامت خود برگزیده است. او بعنوان یک هیاتی مدت ها است به حامیان سرسخت جریان شیرازی تبدیل شده و هم اکنون مجری شبکه الزهرا وابسته به تشیع لندنی است و علاوه بر این در فضای مجازی نیز در ترویج عقاید شیرازی ها فعالیت دارد.

Image title


متاسفانه مشاهده شده که برخی مداحان تبریزی، دنبال کنندگان پیج اینستاگرامی او بوده البته نمی توان قضاوتی در مورد تایید رفتارهای جبارزاده توسط این مادحین کرد.

Image title


این جوان تبریزی علاوه بر اجرای برنامه در شبکه یاد شده، حضور مداحان و خطبای ایرانی از جمله آذری زبان را در عراق رصد می کند و چندین بار سعی کرده با صحبت های دوستانه با آنها در حرمین شریفین، پای این افراد را به دفتر شبکه باز کند که اغلب ناموفق بوده است.

تبریزبیدار در گزارش های بعدی به برخی دیگر از فعالیت های این جریان در تبریز اشاره خواهد کرد و همچنین توجیه های عده ای برای همکاری با دفتر شیرازی را مورد نقد قرار خواهد داد...