تبریزبیدار
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۴:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۱۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

یکسان سازی و فرجام مبهم وادی رحمت / وقتی تصویر منتشره از سوی دفتر رهبری ادعای واهی را باطل کرد!

برخی با طرح این نظریه که منظور رهبر انقلاب در انتقاد از ساماندهی شامل بهشت زهرای تهران می شود اما درج تصویر گلزار شهدای وادی رحمت تبریز در پیج اینستاگرامی رهبر انقلاب و انتشار بیانات ایشان در ذیل این تصویر است گواهی بر بطلان این ادعا است.

به گزارش تبریز بیدار ، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال قبل پس از زیارت قبور مطهر شهدا درباره یکسان سازی قبور شهدا فرمودند: «یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا است. این [جا] خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شکل طبیعی است. هیچ لزومی ندارد که ما این [علامت‌ها] را صاف کنیم، به خیال اینکه می‌خواهیم زیباسازی کنیم. زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان، زیبایی باغ، زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم.»

جلسه هم اندیشی و جای خالی صاحب نظران

بحث یکسان سازی قبور شهدا سال‌ها به یکی از مباحث چالش برانگیز در گلزارهای شهدا از جمله در گلزار شهدای وادی رحمت تبریز بدل شد. در پی این یکسان‌سازی‌ها، اتفاقات رخ داد همانند: قبور شهدا یک‌دست و یک‌شکل شدند، نقوش سنتی و نمادهایی که به‌دست خانواده‌ها کنار قبور ایجاد شده بود، کنده شد.

Image title


بدنبال درج گزارشات متعدد در این سایت خبری در خصوص ماجرای همسان سازی قبور مطهر شهدا با تاکید بر موضع صریح رهبر انقلاب و نگرانی های اهالی فرهنگ، هفته گذشته نشست مشترک تحریریه تبریزبیدار با خانواده شهدای مدفون در شنب غازان با دعوت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برگزار شد.

در این جلسه مشترک که بدلیل دعوت خارج از برنامه قبلی صورت گرفته بود، جای خالی دغدغه مندان و فعالین فرهنگی و صاحب نظران حس می شد، هر چند مدیر کل بنیاد شهید استان برگزاری چنین جلسه با صاحب نظران را قول داده است.

Image title

بدنبال درج گزارشات متعدد در این سایت خبری در خصوص ماجرای همسان سازی قبور مطهر شهدا با تاکید بر موضع صریح رهبر انقلاب و نگرانی های اهالی فرهنگ، هفته گذشته نشست مشترک تحریریه تبریزبیدار با خانواده شهدای مدفون در شنب غازان با دعوت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برگزار شد.

در این جلسه مشترک که بدلیل دعوت خارج از برنامه قبلی صورت گرفته بود، جای خالی دغدغه مندان و فعالین فرهنگی و صاحب نظران حس می شد، هر چند مدیر کل بنیاد شهید استان برگزاری چنین جلسه با صاحب نظران را بارها به تعویق انداخته است.

نگاه غلط در ترویج فرهنگ دفاع مقدس با سنگ های بی روح

در این نشست صابر عیسی پور مدیر مسئول تبریزبیدار با اشاره به سابقه طرح همسان سازی مزار شهدا، به تبیین ارزش‌های فرهنگی، معنوی و تاریخی گلزارهای شهدا قبل از اجرای طرح یکسان سازی پرداخته و تاکید کرد: باید از تکرار اشتباهات قبلی پرهیز کرده و طرحی با رضایت خانواده شهدا و متخصصان این عرصه عملیاتی شود.

وی ابراز داشت: در طرح یکسان سازی که نمود آن در گلزار شهدای وادی رحمت وجود دارد، نگاه‌های غلطی در ترویج فرهنگ دفاع مقدس وجود دارد و سنگ مزارهای فعلی بی روح و فاقد هویت و ارزش حماسی است.

Image title

وی تصریح کرد: احیای قبور شهدا به مثابه جهت احیای راه شهدا برای حال و آینده است . با قرار دادن یادگاری های شهید در ویترین‌های آلومینیومی سر مزار و با ایجاد فرم‌های مناسب، زائر را در همان چند لحظه زیات با ویژگی‌های شهید آشنا می کند. این یعنی نگاه به مزارها به مثابه فضایی برای حفظ یک میراث و انتقال یک فرهنگ و به مثابه موزه زنده‌ای از آثار شهید در جبهه‌های حق علیه باطل است.

عیسی پور با تاکید بر اینکه مزار شهدا سندی محکم برای نشان دادن تنوع مردمی است، افزود: المان‌ها و عکس ها بر سر مزار شهدا خود قسمتی از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس است که با دیدن آن، انسان متذکر تاریخ می‌شود.

ضرورت برائت از رویه سابق و احیای میراث گرانسنگ هویتی

وی تاکید کرد: اکنون که بعد از پشت گوش انداختن انتقادات فعالین فرهنگی و دلسوزان، این بار رهبر انقلاب موضوع شفاف و روشنی اتخاذ کرده اند، متولیان امر باید نسبت به عملکرد خود باید پاسخگو باشند و با برائت از عملکرد مسئولین سابق در جهت احیای این میراث گرانسنگ فرهنگی گام بردارند.

عباس پورحسن مدیر کل بنیاد شهید نیز در این نشست گفت: صیانت از فرهنگ ایثار و شهادت، دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی و کسب رضایت جامعه ایثارگری دغدغه همه آحاد مردم جامعه است.

وی اذعان داشت: از سال 1388 خانواده‌های معظم شاهد که پیکر مطهر عزیزانشان در گلزار شنب‌غازان آرام گرفته است، خواستار مسقف‌سازی و ساماندهی این گلزار بوده‌اند و بر همین اساس ارگان‌های مرتبط با این امر بر انجام این خواسته همت گماشتند.

پورحسن با بیان اینکه حضور خانواده‌های معظم شهدا و هیئت امنا گلزار شنب‌غازان در تصدیق این امر و برای پایان بخشیدن به شک و شبهه‌های طرح شده از سوی اصحاب رسانه می‌باشد اظهار داشت: در نهم تیر 1397 اجرای طرح ساماندهی با حضور استاندار، مردم و مسئولین آغاز گردید و امید داریم تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

وجود فهم مشترک با تکیه بر پیشنهادات

پدر شهیدزوار جنتی و تعدادی از خانواده های شهدای شنب غازان از تلاش های چند ساله خود برای ساماندهی و مسقف سازی فبور شهدا گفتند و خواستار اتمام پروژه بودند.

خانواده شهدا با تاکید بر وجود فهم مشترک بین خود دغدغه مندان برای احیا و ساماندهی بر ضرورت ارائه پیشنهادات جهت جلو بردن طرح تاکید داشتند.

موضوع محل اختلاف در این بحث به اشتراک رسیدن در مفهوم ساماتدهی بود.

در لابلای سخنان اعضای هیات امنای گلزار شهدای شنب غازان، واژه ای به نام «ساماندهی» بارها تکرار شد که هر کسی تعبیر خود را از موضوع داشت.

مطرح شد که  برخی افراد در بیرون قایل به این نظریه هستند که منظور رهبر انقلاب در انتقاد از ساماندهی شامل بهشت زهرای تهران می شود، چرا که ایشان حین بازدید از آنجا این جملات را بیان کرده اند اما توجه به فحوای کلام رهبر انقلاب این فرضیه نادرست را نقض می کند.

یکی از ادله محکم دیگر برای نقض این ادعای واهی، درج تصویر گلزار شهدای وادی رحمت تبریز در پیج اینستاگرامی رهبر انقلاب و انتشار بیانات ایشان در ذیل این تصویر است.

Image title


موضوع بعدی محل اختلاف در این بحث، مسقف سازی در محل قبور مطهر شهدا بود که این مساله متفاوت از بحث یکسان سازی بوده و پیش کشیدن این موضوع، انحراف در بحث اصلی ایجاد می کند.

حجله ها کجاست؟

اما یکی دیگر از مسایل مهم که بی نتیجه مانده، سرنوشت حجله های مزار شهدا است که آثار آن نه در «گلزار شهدای شنب غازان» دیده شد، نه در «گلزار شهدای وادی رحمت» هویدا است!

با توجه به آغاز عملیات اجرایی ساماندهی یا یکسان سازی در  گلزار مطهر شهدای «شنب غازان» تبریز با 51 شهید آرمیده در این مکان، و وجود جدیت و وحدت رویه در آن محل، برخی تهمت ها به این سایت خبری و فعالین فرهنگی زده می شود که در اجرای پروژه اخلال ایجاد می کنند حال آنکه انتقادات وارده در جهت حفظ میراث فرهنگی و حماسی با استناد به تاکید اخیر رهبر انقلاب است و این مهم در گلزار شهدای وادی رحمت مورد تاکید است.

اما این وحدت رویه در شنب غازان و تاکید بر ادامه ساماندهی مدنظر، تکلیف را از وادی رحمت ساقط نمی کند.

اما سوالی که هنوز بی پاسخ مانده اینکه چرا جلسه مورد تاکید مدیر کل بنیاد شهید تاکنون برگزار نشده تا در خصوص وضعیت گلزار شهدای وادی رحمت و تعیین سرنوشت فاز اول، هم اندیشی صورت گیرد. بالاخره این انتظار چه زمانی پایان می یابد تا پیشنهادات در فضایی آرام و صمیمی شنیده شود؟