تبریزبیدار
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۴:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۱۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

یکسان سازی و فرجام مبهم وادی رحمت / وقتی تصویر منتشره از سوی دفتر رهبری ادعای واهی را باطل کرد!

برخی با طرح این نظریه که منظور رهبر انقلاب در انتقاد از ساماندهی شامل بهشت زهرای تهران می شود اما درج تصویر گلزار شهدای وادی رحمت تبریز در پیج اینستاگرامی رهبر انقلاب و انتشار بیانات ایشان در ذیل این تصویر است گواهی بر بطلان این ادعا است.

به گزارش تبریز بیدار ، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال قبل پس از زیارت قبور مطهر شهدا درباره یکسان سازی قبور شهدا فرمودند: «یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا است. این [جا] خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شکل طبیعی است. هیچ لزومی ندارد که ما این [علامت‌ها] را صاف کنیم، به خیال اینکه می‌خواهیم زیباسازی کنیم. زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان، زیبایی باغ، زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم.»

جلسه هم اندیشی و جای خالی صاحب نظران

بحث یکسان سازی قبور شهدا سال‌ها به یکی از مباحث چالش برانگیز در گلزارهای شهدا از جمله در گلزار شهدای وادی رحمت تبریز بدل شد. در پی این یکسان‌سازی‌ها، اتفاقات رخ داد همانند: قبور شهدا یک‌دست و یک‌شکل شدند، نقوش سنتی و نمادهایی که به‌دست خانواده‌ها کنار قبور ایجاد شده بود، کنده شد.

Image title


بدنبال درج گزارشات متعدد در این سایت خبری در خصوص ماجرای همسان سازی قبور مطهر شهدا با تاکید بر موضع صریح رهبر انقلاب و نگرانی های اهالی فرهنگ، هفته گذشته نشست مشترک تحریریه تبریزبیدار با خانواده شهدای مدفون در شنب غازان با دعوت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برگزار شد.

در این جلسه مشترک که بدلیل دعوت خارج از برنامه قبلی صورت گرفته بود، جای خالی دغدغه مندان و فعالین فرهنگی و صاحب نظران حس می شد، هر چند مدیر کل بنیاد شهید استان برگزاری چنین جلسه با صاحب نظران را قول داده است.

Image title

بدنبال درج گزارشات متعدد در این سایت خبری در خصوص ماجرای همسان سازی قبور مطهر شهدا با تاکید بر موضع صریح رهبر انقلاب و نگرانی های اهالی فرهنگ، هفته گذشته نشست مشترک تحریریه تبریزبیدار با خانواده شهدای مدفون در شنب غازان با دعوت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برگزار شد.

در این جلسه مشترک که بدلیل دعوت خارج از برنامه قبلی صورت گرفته بود، جای خالی دغدغه مندان و فعالین فرهنگی و صاحب نظران حس می شد، هر چند مدیر کل بنیاد شهید استان برگزاری چنین جلسه با صاحب نظران را بارها به تعویق انداخته است.

نگاه غلط در ترویج فرهنگ دفاع مقدس با سنگ های بی روح

در این نشست صابر عیسی پور مدیر مسئول تبریزبیدار با اشاره به سابقه طرح همسان سازی مزار شهدا، به تبیین ارزش‌های فرهنگی، معنوی و تاریخی گلزارهای شهدا قبل از اجرای طرح یکسان سازی پرداخته و تاکید کرد: باید از تکرار اشتباهات قبلی پرهیز کرده و طرحی با رضایت خانواده شهدا و متخصصان این عرصه عملیاتی شود.

وی ابراز داشت: در طرح یکسان سازی که نمود آن در گلزار شهدای وادی رحمت وجود دارد، نگاه‌های غلطی در ترویج فرهنگ دفاع مقدس وجود دارد و سنگ مزارهای فعلی بی روح و فاقد هویت و ارزش حماسی است.

Image title

وی تصریح کرد: احیای قبور شهدا به مثابه جهت احیای راه شهدا برای حال و آینده است . با قرار دادن یادگاری های شهید در ویترین‌های آلومینیومی سر مزار و با ایجاد فرم‌های مناسب، زائر را در همان چند لحظه زیات با ویژگی‌های شهید آشنا می کند. این یعنی نگاه به مزارها به مثابه فضایی برای حفظ یک میراث و انتقال یک فرهنگ و به مثابه موزه زنده‌ای از آثار شهید در جبهه‌های حق علیه باطل است.

عیسی پور با تاکید بر اینکه مزار شهدا سندی محکم برای نشان دادن تنوع مردمی است، افزود: المان‌ها و عکس ها بر سر مزار شهدا خود قسمتی از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس است که با دیدن آن، انسان متذکر تاریخ می‌شود.

ضرورت برائت از رویه سابق و احیای میراث گرانسنگ هویتی

وی تاکید کرد: اکنون که بعد از پشت گوش انداختن انتقادات فعالین فرهنگی و دلسوزان، این بار رهبر انقلاب موضوع شفاف و روشنی اتخاذ کرده اند، متولیان امر باید نسبت به عملکرد خود باید پاسخگو باشند و با برائت از عملکرد مسئولین سابق در جهت احیای این میراث گرانسنگ فرهنگی گام بردارند.

عباس پورحسن مدیر کل بنیاد شهید نیز در این نشست گفت: صیانت از فرهنگ ایثار و شهادت، دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی و کسب رضایت جامعه ایثارگری دغدغه همه آحاد مردم جامعه است.

وی اذعان داشت: از سال 1388 خانواده‌های معظم شاهد که پیکر مطهر عزیزانشان در گلزار شنب‌غازان آرام گرفته است، خواستار مسقف‌سازی و ساماندهی این گلزار بوده‌اند و بر همین اساس ارگان‌های مرتبط با این امر بر انجام این خواسته همت گماشتند.

پورحسن با بیان اینکه حضور خانواده‌های معظم شهدا و هیئت امنا گلزار شنب‌غازان در تصدیق این امر و برای پایان بخشیدن به شک و شبهه‌های طرح شده از سوی اصحاب رسانه می‌باشد اظهار داشت: در نهم تیر 1397 اجرای طرح ساماندهی با حضور استاندار، مردم و مسئولین آغاز گردید و امید داریم تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

وجود فهم مشترک با تکیه بر پیشنهادات

پدر شهیدزوار جنتی و تعدادی از خانواده های شهدای شنب غازان از تلاش های چند ساله خود برای ساماندهی و مسقف سازی فبور شهدا گفتند و خواستار اتمام پروژه بودند.

خانواده شهدا با تاکید بر وجود فهم مشترک بین خود دغدغه مندان برای احیا و ساماندهی بر ضرورت ارائه پیشنهادات جهت جلو بردن طرح تاکید داشتند.

موضوع محل اختلاف در این بحث به اشتراک رسیدن در مفهوم ساماتدهی بود.

در لابلای سخنان اعضای هیات امنای گلزار شهدای شنب غازان، واژه ای به نام «ساماندهی» بارها تکرار شد که هر کسی تعبیر خود را از موضوع داشت.

مطرح شد که  برخی افراد در بیرون قایل به این نظریه هستند که منظور رهبر انقلاب در انتقاد از ساماندهی شامل بهشت زهرای تهران می شود، چرا که ایشان حین بازدید از آنجا این جملات را بیان کرده اند اما توجه به فحوای کلام رهبر انقلاب این فرضیه نادرست را نقض می کند.

یکی از ادله محکم دیگر برای نقض این ادعای واهی، درج تصویر گلزار شهدای وادی رحمت تبریز در پیج اینستاگرامی رهبر انقلاب و انتشار بیانات ایشان در ذیل این تصویر است.

Image title


موضوع بعدی محل اختلاف در این بحث، مسقف سازی در محل قبور مطهر شهدا بود که این مساله متفاوت از بحث یکسان سازی بوده و پیش کشیدن این موضوع، انحراف در بحث اصلی ایجاد می کند.

حجله ها کجاست؟

اما یکی دیگر از مسایل مهم که بی نتیجه مانده، سرنوشت حجله های مزار شهدا است که آثار آن نه در «گلزار شهدای شنب غازان» دیده شد، نه در «گلزار شهدای وادی رحمت» هویدا است!

با توجه به آغاز عملیات اجرایی ساماندهی یا یکسان سازی در  گلزار مطهر شهدای «شنب غازان» تبریز با 51 شهید آرمیده در این مکان، و وجود جدیت و وحدت رویه در آن محل، برخی تهمت ها به این سایت خبری و فعالین فرهنگی زده می شود که در اجرای پروژه اخلال ایجاد می کنند حال آنکه انتقادات وارده در جهت حفظ میراث فرهنگی و حماسی با استناد به تاکید اخیر رهبر انقلاب است و این مهم در گلزار شهدای وادی رحمت مورد تاکید است.

اما این وحدت رویه در شنب غازان و تاکید بر ادامه ساماندهی مدنظر، تکلیف را از وادی رحمت ساقط نمی کند.

اما سوالی که هنوز بی پاسخ مانده اینکه چرا جلسه مورد تاکید مدیر کل بنیاد شهید تاکنون برگزار نشده تا در خصوص وضعیت گلزار شهدای وادی رحمت و تعیین سرنوشت فاز اول، هم اندیشی صورت گیرد. بالاخره این انتظار چه زمانی پایان می یابد تا پیشنهادات در فضایی آرام و صمیمی شنیده شود؟

نظرات

محمدرضا
IR

سلام بنده یکی از خانواده شهدای حاضر در جلسه فوق بودم شما مجریان تبریز بیدار فقط نظرات خودتان را گفتید و یکطرفه قضاوت کردید در آن جلسه ما هم یک طرفه قضیه بودیم! چرا اصلا از نظرات دیگران چیزی انعکاس ندادید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ///پاسخ: اصلاح گردید

IR

اره شما ها خیلی فهمیده و بقیه خیلی بی شعور و نفهم هستند

خانواده شهید
IR

آقا عیسی پور عزیز رسالت صداقت کجا رفت بازهم به برکت امکاناتی که به برکت شهدا به دست آوردید حرفها ی خودتان را نوشتید ایکاش به آرشیو تصاویر خودتان رجوع میکردید وعکسهایی که در شبهای احیاء و یا ایام و مناسبتهای دیگر از حضور خیل عظیم مردم در کنار مزار آرمیده ( نه مدفون شده..... ) شهدا دارید میگفتید اشاره کردن گذرا به (نه دغدغه ) که بلکه رسالت و پاسداشت مقام شامخ شهداء از بدو انقلاب تا جنگ تحمیلی و امروز با شهید مدافع آل الله از سوی خود خانواده شهدا نمونه بارز آن است حال آنکه تادیروز خیلی از بزرگواران از همنشینی خانواده شهداء منطقه با عزیزانشان در این چند دهه خبری نداشتند خداوند روح بلند مرتبه شهید مدافع حرم اکبر زوارجنتی را شاد کند.......

IR

سلام دوستان نمیگویم در این سی سال کجا بودید بفرمایید در این یک سال از آغاز طرح آرزوی تک تک خانواده شهداء کجا بودید

IR

عجب عدالتی!!! حداقل شصت سطر برای یک نفر وسه چهار سطر برای آن همه مادر، پدر ،خواهر، و برادر شهداء

IR

حجله های شهدا اگر منظورتان همان حجله هایی باشد که با هزینه خود خانواده شهداء تهیه گردیده بود، همان حجله ها توسط خودمان برداشته شده وبا طرحهای پیشنهادی خود خانوادهها به نحو مطلوب احیا خواهد شد

IR

با سلام و عرض خسته نباشید. بنده شخصا از حضار در جلسه فوق الاشاره بودم و گزارش تفصیلی تحریفی شما را خواندم و در وهله اول از شهدا و خانواده شهدا شرمنده شدم. چرا که اساسا حرف دل خانواده شهدا و دغدغه متولیان پروژه ساماندهی قبور منور شهدا مورد سانسور قرار گرفته و نویسنده با قلم فرسایی دلخواهانه حرف مدیر مسئول را بیان کرده است و ایشان تنها میراث دارحفظ ارزشها معرفی کرده است درحالیکه آقای عیسی پور عزیز خود فرمودند تا یکسال قبل فقط شنیده بودند که شهدایی در آرامستان شنب غازان آرمیده اند و این همان عفلت نباشدسستی در ارادت را می نمایاند. ثانیا در آن جلسه خانواده شهدا مشروحا متذکر شدند که طرحهایی برای آنچه شما مطالبه میکنید دارند طرحهایی به مراتب مفهومی تر و پر بارتر از تاکنون بوده است. بنده از جانب خانواده شهدا زحمات فرهنگ گستر آن پایگاه اطلاع رسانی را ارج نهاده و همگان را به صداقت و صبر دعوت می نمایم که صداقت در گفتار و کردار موجب اعتماد مخاطب است و صبر بر انجام موجب تنویر افکار خسته نباشد

GB

یکسان سازی، همسان سازی، بهسازی و بهتر از هر تفسری آبروداری، درجایی که به جهت فوت اکثر پدران و مادران شهدا ویا کهولت سنشان وظیفه ما است که بنحو مطلوب آبروداری کنیم ما.....برادران شهدا همانهایی که همرزم شهدایمان بودیم ما......خواهران شهدا همانهایی که در مساجدمان با فراهم کردن ملزومات مورد نیاز جبهه ها پای کار بودیم ما..... بسیجیان مساجدمان که میراث دار راه و روش شهدایمان هستیم ما..... اهالی منطقه تاریخی شنب غازان که همیشه قدر دان شهدایمان هستیم ما...هستیم

GB

جلسه هم اندیشی و جای خالی صاحب نظران برادر عزیز صاحب نظران اصلی همان خانواده شهدا از سال ۱۳۸۹ پیگیر آبروداری شهدایشان هستند