تبریزبیدار
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۸۶۳

دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری در پاسخ به تبریزبیدار؛

از همه مسئولین رویداد تبریز 2018 گله مندم / به اندازه جمعیت یک کلانشهر حاشیه نشین داریم

دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری در پاسخ به تبریزبیدا به تبریزبیدار گفت: از همه مسئولین تبریز 2018 گله مندم و چیزی برای پنهان کردن ندارم حتی با لوگوی تبریز2018 نیز مخالف بودم.

به گزارش تبریز بیدار ، کریم حسین زاده دلیر دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا  در جمع خبرنگاران گفت: این اجلاس در باب احیای عظمت دیرین جاده ابریشم و شهرهایی که در این مسیر هستند، طراحی و سازمان دهی شده و تاکنون ۹ دوره برگزار شده که یک مورد هم در همدان بوده است.

وی ادامه داد: تبریز میربان کشورهای مختلف خواهد بود مخصوصا ژاپن که مسئولیت اصلی اجلاس با اساتید و محققین ژاپنی در ارتباط با بافت های شهرهای تاریخی شهرهای اوراسیا و اروپا است.

وی اضافه کرد: خمیرمایه اجلاس به صورت پروژه ای است که در 10 روز اتفاق می افتد که 8 روز ورک شاب و کارهای میدانی در شهرکهن تبریز خواهد بود و کریدور هایی را تنظیم کردیم که گروه های پیمایشی درقالب اساتید و دانشجویانی که در حوزه های تعریف شده مثل احیای«میدان صاحب آباد تبریز» یا حمایت و حراست از «بازار تبریز» یا دیگر بخش ها، دانشجویان به همراه اساتید از فردا کار تحقیقاتی و پیمایشی را شروع می کنند.

حسین زاده دلیر خاطر نشان کرد: بعد از اتمام این دوره، نتیجه کار هر گروه مستقر در مبدا و مقصد تعریف شده در قالب گزارش و طرح ها و پروژه هایی که برای آن نقاط خاص که تحت عنوان «نقاط هدف»نامگذاری شده است، تهبه می کنند و در روز سمینار در تالار وحدت ارائه می دهند.

وی با بیان اینکه این اجلاس از چند منظر مهم است، اظهار داشت: تبریز یکی از پنج شهر هیستریک و تاریخی مهم جهان است. حتی اگر از سال ۱۰۰۰میلادی بررسی کنید، می بینید که جزو 5 شهر دارای اهمیت است این حرف را از بابت تبلغیات نمی گویم بلکه یک واقعیت است و تبریز یکی از این پنج شهر است. 

دبیر علمی این اجلاس با اشاره به حضور میهمانان خارجی در این اجلاس گفت: ما میهمانان خارجی داریم و علاقمندیم این میهمانان در پایتخت فرهنگی ایران بتوانند در مسیرهایی که در نطر گرفتیم برخورد کرده و ببینند که شهر تبریز در چه پایه ای از فرهنگ قرار دارد.

وی اضافه کرد: ما یک شهر خوابیده و مدفون در بطن تبریز داریم شهری که هنوز کشف نشده و شما جوانان و محققین باید به دنبالش باشید. گفته می شود رم شهری ۷ لایه است که هر لایه اش متعلق به یک قرن است. شهر تبریز نیز همین طور است و از نظر علمی هرلایه از تبریز به یک قرن مربوط است.

وی با بیان اینکه این اجلاس ها یک تلنگر برای ما است که دنبال هویت و داشته هایمان باشیم، خاطر نشان کرد: از باب دانشگاه نیز برای ما خیلی مهم است ما علاقمندیم که فقط به لحاظ تاریخی دومین دانشگاه ایران نباشیم بلکه به لحاظ علمی نیز باید دومین باشیم. تبریز شهر دانشگاهی است و ما افتخار می کنم حتی به دانشگاه های بد نیز افتخار می کنیم چه برسد به دانشگاه های خوب. لذا این اجلاس به دانشگاه های ما نیز کمک می کند و این یکی از موهبت های اجلاس برای ما است.

حسین زاده دلیر در خصوص اطلاع رسانی این اجلاس به مردم نیز افزود: مردم باید در جریان این اجلاس قرار بگیرند ما همیشه به داشته ها و تاریخ تبریز افتخار می کنیم اما این طرف قضیه هم را نیز باید ببینیم که نزدیک 500 هزار نفر حاشیه نشین وجود دارد که خودش یک کلانشهر است و تاثیرگذاری زیادی دارند و بغیر از مشهد هیچ شهری مثل تبریز این وضعیت را ندارد لذا می خواهم مردم بیشتر در جریان این اجلاس قرار بگیرند.

وی با بیان این که این اجلاس کمک می کند تا شهرمان را به دنیا بشناسانیم، عنوان کرد: امروز شرایط طوری شده است که بیشتر با آمار و ارقام کار می کنیم. اکنون شهرهایی جزو کلانشهرهای اول تا پنجم کشور هستند که در زمانی که تبریز اول بود، اصلا این شهرها روستا هم نبودند. لذا باید این موضوع آسیب شناسی شود. تا زمانی که شهرما مطرح نباشد، این موضوع نیز حل نخواهد شد.
دبیر علمی دبیر علمی دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری با اشاره تعداد مقالات و نفرات شرکت کننده در این اجلاس گفت: در کل 20 نفر از کشورهای ژاپن، چین، روسیه، فنلاند، ایتالیا، بلغارستان، ترکیه، ارمنستان و... آمده اند؛ و در حدود 300 مقاله ارائه شده است و چون اجلاس در ایران برگزار می شود، زبان اصلی اجلاس فارسی است. اما چون در سطح بین المللی انجام می شود، زبان علمی اجلاس انگلیسی خواهد بود.

وی ادامه داد: نشست تالار وحدت شروع ارائه مقالات و دریافت نتایج ورک شاپ ها خواهد بود و یک نیم روز نیز جلسه رسمی افتتاح سمینار و اجلاس خواهد بود که همراه با سخنرانی های مسؤولین خارجی و استانی از جمله آقای استاندار که خود یک شهرساز متخصص و صاحب نظر است، خواهد بود.

وی از استقبال اساتید و دانشجویان از این اجلاس قدردانی کرد و اظهار داشت: در طول این چهل سال ده ها اجلاس و سمینار دیده ام اما در هیچ کدام از انها استقبال اینچنینی را ندیده بودم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار در خصوص اینکه چه تضمینی وجود دارد که این اجلاس نیز همانند تبریز2018 که اهداف فراوانی برایش ترسیم شده بود، هیچ نتیجه ای برای شهر نداشته باشد، گفت: چون من در موضوع تبریز2018 نه ورود کرده بودم و نه حضور داشتم و حتی یک جلسه هم از من دعوت نکرده بودند و از این بابت هم گله مند هستم و از همه مسئولین تبریز 2018 گله مندم و چیزی برای پنهان کردن ندارم حتی با لوگوی تبریز2018 نیز مخالف بودم و هستم و دلم نمیخواست آن گونه باشد. لذا نمی خواهم در آن باب وارد شوم چون نبودم و خیلی هم نظر و دیدگاه در خصوص تبریز2018 دارم که در فرصت مناسب حرف خواهم زد.