تبریزبیدار
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۷:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۵۸۹۳

در گفتگو با تبریزبیدار مطرح شد؛

واکنش همسر شهید منا به اظهارات قاضی عسکر / شاکر: کدام کمیته حقیقت یاب برآیند کاوش های شما بوده؟

همسر شهید منا در واکنش به اظهارات قاضی عسکر در خصوص عمدی نبودن فاجعه منا، گفت: کدام کمیته حقیقت یاب برآیند کاوش های شما بوده؟

رقیه شاکر همسر شهید منا محمدرضا جلالی در گفتگو با تبریز بیدار در واکنش به سخنان حجت الاسلام قاضی عسکر در خصوص سند نداشتن بر عمدی بودن فاجعه منا گفت: بعد از آن فاجعه در حج سال ۹۴ نه تنها اقدامات موثری از سوی مسئولین امر صورت نگرفته بلکه در مصاحبه هایی که بعد ها انجام می شد اجازه انتقاد از مسئولین به ما داده نمی شد و خط مشی سیاسی بر فراموشی این فاجعه بوده، در حالی که رهبر معظم انقلاب در جلسات متعدد بر اقدام در جهت عدم فراموشی فاجعه منا و تشکیل کمیته حقیقت یاب تاکید نموده اند.

لابد تقدیر نامه ای هم برای دولتمردان شوم سعودی ارسال کنیم!

وی افزود: جناب آقای قاضی عسکر در بیانات اخیر شهادت می دهند که عمدی از طرف دولت عربستان نبوده سوال در اینجاست که کدام کمیته حقیقت یاب تشکیل شده که برآیند کاوش های آن بیانات شما بوده است؟ یا شاید هم ما خانواده های شهدای منا در سال های آتی باید تقدیر نامه ای برای دولتمردان شوم سعودی ارسال کنیم.

شاکر ادامه داد: حتی اگر عمدی از طرف حکام سعودی نبوده که الله اعلم، این امر نه با شهادت آقای عسکر بلکه باید با کارهای کارشناسی گسترده به اثبات برسد. حال اگر عمدی در کار نبوده شهادت هزاران مسلمان، اهانت به پیکرها، عدم تحویل پیکرها تا لحظه سخنرانی رهبری، عدم احیای حجاج بی هوش و نگهداری پیکرها در بدترین وضعیت ممکن را چطور توجیه می کنند؟

عمق فاجعه با کدامین مصلحت فراموش شد؟ / اگر عمدی نبود چرا تا حال اجازه بازبینی دوربین ها داده نشد؟

وی با بیان اینکه متاسفانه چنان سخن گفته می شود که گویی تعدادی انگشت شمار آنهم در حج جان باخته اند، گفت: نمی دانم عمق فاجعه با کدامین مصلحت فراموش شده، بحث بر سر شارع ۲۰۴ است که مسیر ایرانیان نبوده و بعد از بسته شدن راه خروج، جمعیت مدام تزریق گردیده آیا نه این است که مسیرها دارای پیشرفته ترین سیستم دوربین های مداربسته بود؟ اگر دولت عربستان عمدی در کار نداشته چرا تا حال اجازه نشر یک فیلم از دوربین ها و بازبینی دوربین های مسیر حرکت حجاج را نداده است؟

به عزت تبعه ایرانی نمی اندیشند و انتظار عزت دادن به پاسپورت ایرانی دارند!

همسر شهید تبریزی منا به انتقاد از عدم پیگیری از مجاری بین المللی پرداخته و گفت: چرا باید مقام دولتی ما اعلام کند پول اخذ وکیل برای پیگیری فاجعه منا را نداریم؟ وقتی تبعه شما عازم زیارت شده و قریب به ۵۰۰ نفر به شهادت رسیده، آیا نباید دنبال حقوق تبعه خود باشید؟ وقتی به عزت تبعه خودمان اندیشیده نشود، چه انتظاری از بقیه برای عزت دادن به پاسپورت ایرانی دارید ؟!

ابتدایی ترین مطالبه که گرفتن وکیل بوده، تامین نشد

شاکر با اشاره به اخذ وکالت از خانواده شهدا در شرایط سخت روحی، تصریح کرد: متاسفانه علیرغم تلاش های صورت گرفته، ابتدایی ترین مساله که بکارگیری وکیل بوده، تامین نشده وگویا اراده ای در این خصوص وجود نداشته و سعی بر فراموشی از طریق تزریق مسکن هایی، گاه و بیگاه با اخبار پراکنده از پیگیری ظاهری حقوق شهدای منا است.
وی بیان داشت: احتمالا عمدی هم در کار نبوده و رسم میهمان نوازی آل سعود از ابتدای تاریخ اینگونه بوده که در امن ترین مکان الهی هزاران نفر از میهمانان خدا را با لباس احرام، کفن پوش کرده و تحویل خانواده های چشم انتظار دهد.

تا زنده ایم اعمال فاجعه بار آل سعود را در تبدیل کردن روز عید به عزا، فراموش نمی کنیم

همسر شهید جلالی با تاکید بر اینکه همچنان خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب و آشکار شدن زوایای پنهان این فاجعه هستیم، افزود: تا زنده ایم اعمال فاجعه بار آل سعود را در تبدیل کردن روز عید به عزا، فراموش نمی کنیم.

گفتنی است مداح شهید محمدرضا جلالی از حجاج تبریزی بود که در فاجعه منا در حج سال 94 در مسیر بسمت رمی جمرات به شهادت رسید.