تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۸:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۶۶۹۶

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد:

ورود پول های کثیف و پولشویی در حوزه سینما جدی است

سعیدی گفت: پتانسیل ورود پول کثیف به عنوان سرمایه در بخش فیلم‌سازی بسیار بالا است؛ متاسفانه در چند سال اخیر بدلیل اختلاس های شدید اقتصادی و ورود آقازاده ها به سینما این هنر هم از پولشویی در امان نبود.

به گزارش تبریز بیدار محمداسماعیل سعیدی، با انتقاد از ورود پولهای کثیف به سینمای ایران ، به پولشویی در حوزه سینما اشاره کرد و گفت: زمزمه های پولشویی با دادگاهی شدن هادی رضوی و با سریال پر طرفدار شهرزاد سر تیتر رسانه ها شد و حاشیه هایی که این سریال به همراه داشت ، افکار عمومی  را به سمت پولشویی در سینما ایران کشاند.

پتانسیل ورود پول کثیف به عنوان سرمایه در بخش فیلم‌سازی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در صنعت سینمای کشورهای پیشرفته به دلیل وجود ابزارهای دقیق نظارتی کمتر فرصتی به صاحبان پول های کثیف داده می‌شود تا بتوانند در سینما به قصد پول‌شویی سرمایه‌گذاری و یکه  تازی کنند ، در کشورهای صنعتی و پیشرفته استودیوها و شرکت های فیلم‌سازی با برنامه‌ریزی درست  همواره در مسیر کسب سود مشروع  و درست گام برمی‌دارند ، اما در کشورهایی با اقتصاد ضعیف، سینما به عنوان کسب‌وکار تأثیرگذار شناخته نمی‌شود و همواره نیازمند حمایت دولت یا سرمایه‌گذاری های خصوصی مقطعی است در این میان  پتانسیل ورود پول کثیف به عنوان سرمایه در بخش فیلم‌سازی بسیار بالا است؛  متاسفانه در چند سال اخیر به بدلیل اختلاس های شدید اقتصادی و ورود آقازاده ها به سینما این هنر هم از پولشویی در امان نبود.

ورود صاحبان سرمایه، هنر هفتم را حاشیه ای کرد

سعیدی یادآور شد: سال های اخیر ورود صاحبان سرمایه علی الخصوص آقا زاده ها به سینمای ایران؛ هنر هفتم را  با حاشیه های بسیاری همراه ساخته است، در کنار آسیبی که به اقتصاد سینما وارد کرده امروز شاهد بی کیفیتی بسیاری از فیلم ها در گیشه سینماها  هستیم ؛ فیلم هایی که با سرمایه فراوان بدون کیفیت و برتری موضوعیت با انبوهی از ستارگان مطرح هنر هفتم بر روی پرده سینما ها  خودنمایی می کنند .

سینما فرصتی برای پولشویی

وی در ادامه بیان کرد: هنر هفتم به عنوان شاخه‌ای از هنر که طرفداران بسیاری داشته و از طرفی کاملاً وابسته به پول و سرمایه بوده، همواره فرصت مناسبی برای پول‌شویی در اختیار خاطیان قرار داده است؛ ورود افراد وابسته به مراکز قدرت در زمینه پولشویی ، ذهنیت منفی در این هنر را ایجاد کرده است.

اهداف ورود صاحبان سرمایه به سینما

نماینده مردم در مجلس دهم گفت: ورود بخش خصوصی به سینما قطعا نقش موثری در این هنر خواهد داشت منتها این ورود چگونه و چه اهدافی خواهد بود بسیار اهمیت دارد، آیا با هدف سودجویی وارد عرصه سینما می شوند یا با هدف کمک به صنعت سینما ؟ بدون شک ورود بخش خصوصی اگر با هدف کمک به هنر هفتم باشد ورودی مثمرثمر خواهد بود  .

سعیدی در ادامه یاد آور شد: زمزمه های از پولشویی در عرصه سینما نشات گرفته از پرونده های قضایی تهیه کنندگانی بود که با هدفی غیر از ارتقا فرهنگ و هنر وارد سینما شده اند در پی آن فساد اقتصادی و ورود پولهای کثیف بود که در مدتی کوتاهی سرتیتر رسانه ها شد.

پولیشویی در سینما موضوع جدیدی نیست

نماینده مجلس دهم تشریح کرد: درکشور بحث ورود پول های کثیف به سینما، مبحث جدیدی نیست و سابقه آن به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد، اگر نظارت درستی در این عرصه وجود داشته باشد بدون شک پرونده هایی در حوزه پولشویی در عرصه سینما نخواهیم داشت، در این بین اگر خلاء قانونی در این راستا وجود داشته باشد باید وزارت ارشاد نظارت کند تا بتوانیم آسیب های اینچنینی را رفع کنیم.

تنها وزارتخانه ای که می تواند در پولشویی سینمایی فعالیت داشته و ورود پیدا کند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

عضو کمیسیون فرهنگی گفت: تنها وزارتخانه ای که می تواند در پولیشویی سینمایی ورود پیدا کند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، با ورود به موقع و نظارت کافی می تواند از شکل گیری پرونده های پولشویی در سینما جلوگیری کند ؛ پولشویی در عرصه سینما بسیار نگران کننده است چه میزان پولشویی در سینما وجود دارد؛ چه میزان پرونده قضایی در این حوزه است، همگی در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی می شود‌.