تبریزبیدار
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۶:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۷۶۸۱۲

مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد:

اتمام مرمت مقبره چهارمنار تبریز تا پایان تابستان آینده

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از اتمام مرمت و ساماندهی مقبره چهارمنار تبریز تا پایان تابستان ۹۹ خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ،مرتضی آبدار با اشاره به اهمیت اثر تاریخی چهارمنار تبریز گفت: احداث این اثر هم‌زمان با انتقال مرکز حکومت به تبریز بوده است و با توجه به ویژگی‌های فاخر آن، تقریباً در تمام نقشه‌های قدیمی تبریز نام چهارمنار وجود دارد و ارزش آن موجب شده است تا نام محله در ادوار پیشین به چهارمنار تغییر کند.

او با تأکید بر ضرورت ساماندهی و صیانت از آثار تاریخی ادامه داد: در سال‌های اخیر مرمت و ساماندهی این اثر در دستور کار اداره‌کل استان قرارگرفته است و در سال جاری بااعتباری بالغ‌بر شش میلیارد ریال در قالب اقداماتی نظیر، بازسازی دیوارها و اجرای پایه‌های آجری، حفر چاه و شمع بندی و استحکام‌بخشی دیواره‌ها، ایجاد سرویس بهداشتی و ... تداوم‌یافته است که تاکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، در نیمه اول سال ۹۹ به پایان خواهد رسید.

وی افزود: در قسمت پایینی این بنای فاخر که در دوره‌های تاریخی مختلف مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است، بقایای مربوط به دوره سلجوقی و در بخش فوقانی تزئینات دوره ایلخانی قابل‌مشاهده است. این بنا همچنین در دوره صفوی به‌طور کامل و در دوره قاجار بخش فوقانی گنبد آن مرمت و بازسازی‌شده است.