تبریزبیدار
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۳:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۷۰۳۱

در گفتگوی چالشی تبریزبیدار با نائب رئیس مجلس مطرح شد؛

پزشکیان:اگر رهبری برجام و faft را خسارت تشخیص می دهد، صریح اعلام کند!

پزشکیان در گفتگو با تبریزبیدار گفت: برجام اگر خسارت است، تصمیم بگیرند تا لغوش کنند. مقام معظم رهبری بالاتر از همه است، اگر او متوجه است که این یک خسارت است، اعلام کند و ما نیز اطاعت می کنیم.

 مسعود پزشکیان در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص نقش و عملکرد رسانه های استان گفت: قلم و نوشتن اولین پیام خداوند به پیامبر(ص) است و کسانی که از قلم و نوشتن استفاده می کنند، در حقیقت به پیام الهی گوش داده اند. اما این قلم باید در همان مسیری که خداوند فرموده قرار گیرد و درست، صادقانه و فارغ از هرگونه افترا و تهمت باشد. اگر رسانه بتواند حق را ببیند و حق را بگوید و به موقع حق را مطالبه کند، ارزش این رسانه غیر قابل تصور است ولی اگر غیر از این باشد و هرکس با نیت خاصی کار کند، رفته رفته ارزش خود را کم می کند.

تحرکات انتخاباتی سال آخرِ مجلس، تاثیری در من نداشته

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص حال و هوای مجلس در سال آخر خود و تاثیر تحرکات انتخاباتی نمایندگان بر عملکرد آنها، اظهار داشت:از سایر نمایندگان اطلاعی ندارم اما برای من فرقی ندارد که اول کار مجلس باشد یا سال آخر و من وظیفه خودم را انجام می دهم و چیزی را که دنبالش هستیم، دنبال می کنیم و هرگاه بگویند دنبالش نروید، دنبالش نمی رویم.

وی در خصوص شرکت در انتخابات آتی مجلس نیز عنوان کرد: اگر خدا بخواهد شرکت خواهم کرد.

شورای نگهبان اجازه حضور همه سلایق در انتخابات را بدهد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر  و اسکو در مجلس در رابطه با جوانگرایی در مجلس و حضور نیروهای تازه نفس در انتخابات مجلس تشریح کرد: این موضوع بستگی به رسانه ها و شورای نگهبان دارد. باید اجازه دهند سلایق و عقاید مختلف بیایند و خود را عرضه کنند ولی اگر محدود کنند، طبیعتا شور و شوق انتخابات کم خواهد شد چون به همان اندازه ای که ما اجازه نمی دهیم سلایق مختلف بیایند، شور و شوق را نیز کم می کنیم.

اکنون هم می گویم تخصص در برجام ندارم همانطور که منتقدین تخصص ندارند

پزشکیان در پاسخ این سوال که آیا همچنان طبق گفته قبلی خود سواد و تخصص لازم برای اظهار نظر در خصوص برجام را ندارد، گفت: اکنون هم می گویم تخصصی ندارم همانطور که آنها (منتقدین برجام) نیز تخصصی ندارند.سیاست را باید سیاست گذاران اتخاذ و اعمال کنند مگر اینکه لازم باشد اجماع عمومی در مجلس پیش بیاید.

وی با بیان اینکه برجام برای کشور ما فرصت بزرگی بوده، افزود: اکنون ترامپ برجام را پاره کرد و اسرائیل و عربستان نیز خواهان برجام نیستند و در داخل کشور ما نیز عده ای در مقابل برجام «نه» می گویند. حال این داخلی ها با ترامپ و اسرائیل چه فرقی دارند؟ چرا اینها همان حرفی را می زنند که ترامپ و اسرائیل می گویند؟ اینها می گویند برجام را پاره می کنیم آنها نیز می گویند برجام را پاره می کنیم. خوب پاره کنید. شما کاری را  می کنید که اسرائیل می کند.

اگر رهبری برجام را خسارت تشخیص می دهد، اعلام کند!

وی در خصوص اینکه آیا برجام را خسارتی برای نظام می داند یا نه عنوان کرد: برجام را بزرگترین دستاورد برای نظام می دانم.اگر خسارت است، تصمیم بگیرند تا لغوش کنند. مقام معظم رهبری بالاتر از همه است. اگر او متوجه است که این یک خسارت است، اعلام کند و ما نیز اطاعت می کنیم.

اگر رهبر انقلاب صریح بگوید faft را قبول نداریم کسی جرات پذیرش آن را ندارد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخلاف نظر رهبر انقلاب، دولت و برخی نمایندگان اصرار دارند کنوانسیون ها و لوایح دیکته شده غربی را تصویب کنند، اظهار داشت: اگر برخلاف نظر رهبری است، رهبری اعلام کند ما هیچ وقت اجرا نمی کنیم.اصلا اگر رهبری اعلام کنند دیگر نیازی نیست در مجلس مطرح شود.

وی در پاسخ به این که آیا رهبر  در سخنرانی های مختلف نظر خود را اعلام نکرده اند، گفت: با سخنرانی که نمی شود. رهبری اعلام کند که ما faft و... را قبول نمی کنیم. چه کسی جرات می کند بگوید که ما قبول می کنیم؟ رهبری باید نظرش را صریح اعلام کند. همانطور که در رابطه با مذاکره با آمریکا صریح گفته که با آمریکا مذاکره نشود، حتی رییس جمهور نیز وقتی آمریکا می رود جرات نمی کند مذاکره کند. چون که رهبری فرموده مذاکره با آمریکا نباید انجام شود.fatf را نیز بفرماید ببینم چه کسی جرات می کند.

برجام بدعهدی نیست بلکه برای ما یک فرصت است

  دولت، مجلس، دستگاه های قضایی و امنیتی نمی دانند پول های ناپدید شده بانک ها کجاست

پزشکیان در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا امکان ندارد همان بدعهدی های برجام را دوباره در fatf  نیز تکرار کنند، گفت: برجام بدعهدی نیست بلکه برای ما یک فرصت است. اگر بدعهدی است، از برجام خارج شوند. fatf می گوید پول چطور به دنیا  می آید و کدام مسیر را طی می کند و کجا می می رود؟ در بانک های کشور ما 10هزار، 40 هزار، 70 هزار میلیارد پول ناپدید شده است. این پول ها کجا هستند؟ دولت، مجلس، قوه قضائیه و سیستم امنیتی هیچ کدام نمی دانند این پول ها کجا هستند. این پول ها را چه کسی خورده است؟

fatf  را در داخل اجرا کنیم تا نیازی به دستگیری ها نباشد

وی در رابطه با اینکه آیا نمی شود برای حل این مشکل، در داخل خودمان برنامه ای تدوین کنیم و دیگر به لوایح اروپایی ها متکی نباشیم، عنوان داشت: ما هم می گوییم fatf  را در داخل اجرا کنیم تا آنها جرات نکنند به ما بگویند شما پولشویی می کنید و غیر شفاف هستید. ما اگر به دنبال شفافیت هستیم و واقعا می خواهیم جلوی خلاف را بگیریم، بیاییم و مسیر پول را شفاف کنیم. نه اینکه وقتی پول مردم را خوردند، همه بگوییم «کی بود کی بود من نبودم» نه دولت، نه مجلس، نه قوه قضائیه نه سپاه نه اطلاعات هیچ کس سر در نمی آورد پول مردم به کجا رفته است.وقتی هم کسی به نشانه اعتراض به خیابان می آید دستگیرش می کنیم که چرا به خیابان آمده ای؟!

تا مسیر درست نشود، با بگیر و ببندهای قوه قضائیه کار درست نمی شود

وی اضافه کرد: در مجلس می گفتند که fatf  نشان می دهد که حتی یک ریال را کجا خرج می کنیم.اگر این حرف درست است، مشخص می شود پول ها کجا خرج می شوند

پزشکیان در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد جدید قوه قضائیه و اینکه آیا این علمکرد مبارزه با فساد را موثر می داند یا نه، اظهار داشت: تا مسیر درست نشود، با بگیر و ببند و زدن کار درست نمی شود.

نظرات

مهدیض
IR

حداقل در مورد برجام که رهبری به صراحت! فرمودن خسارت محض است، قدری تخفیف بدهید. جناب پزشکیان، مجلس قائل به کدام سخن رهبری است؟! وای به حال ملت با چنین نمایندگانی..

هادی دادچر
IR

خداوند به داد ملت برسد با چنین نماینده نا جوانمرد و حقه باز اخه مرد نا حسابی تا کی باید رهبری را سپر خودتان کنید

منصف
NL

آقای پزشکیان اگر اطلاعی ندارید. که البته ندارید، چطور در رای گیری شرکت کردید. چرا از وزیر خارجه نخواسنید که شفاف موارد را اعلام کند؟ چرا برای چیزی که اطلاع ندارید از کارشناسان سوال نکردید؟ چرا برجام را تصویب کردید و مملکت رو 6 سال معطل کردید؟ آیا آرای غیرکارشناسی شما بازخواست ندارد که این قدر هزینه به مردم تحمیل می کند؟