تبریزبیدار
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۱۷:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۷۷۰۸۳

در گفتگوی تبریزبیدار با استاد زلزله شناسی دانشگاه تبریز بررسی شد؛

تاثیرات زلزله ترکمنچای روی گسل تبریز

حسن پور صدقی استاد ژئوفیزیک و زلزله شناسی دانشگاه تبریز در گفتگو با تبریز بیدار به بررسی تاثیرات زلزله ترکمنچای روی گسل تبریز پرداخت کرده است.

 محمد حسن پور صدقی استاد ژئوفیزیک و زلزله شناسی دانشگاه تبریز در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص زلزله اخیر ترکمنچای و احتمال تاثیر این زمین لرزه بر روی گسل تبریز، گفت: موقعیت زلزله ای که اتفاق افتاده است، به یک قسمتی از گسل تبریز که به سمت میانه است، نزدیک است اما اینکه تاثیری خواهد داشت یا نه کسی نمی تواند پیش بینی کند.

وی با بیان اینکه حتی اگر کسی ادعا کند که تاثیری دارد و یا نه ادعای درستی نخواهد بود،  افزود: اطلاعات درستی در دست نیست  و در سایر نقاط دنیا نیز اینگونه است و اگر بخواهیم بررسی کنیم مستلزم مطالعات دقیق است و اکنون هیچ گونه ادعایی نمی شود کرد.

حسن پور اضافه کرد: از نظر علمی امکان پذیر است اما اینکه شرایط تغییرات و تنش هایی که در منطقه ایجاد شده تاثیراتی خواهد داشت یا نه کسی نمی تواند چیزی بگوید.

این استاد زلزله شناسی دانشگاه تبریز در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه با توجه به شایعات مطرح شده در فضای مجازی در خصوص پس لرزه ها، تا چه مدت زمانی این پس لرزه ها ادامه خواهند داشت، اظهار داشت: معمولا تعداد پس لرزه زلزله هایی که عمق کانونی آنها کم است، زیاد خواهد بود، در زلزله اهر و ورزقان(در سال 91) تا امروز پس لرزه ها وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه پس لرزه ها، زلزله هایی هستند که بعد از زلزله اصلی اتفاق می افتد و رفته رفته انرژی آن کمتر می شود، یادآور شد: اینکه تا چه زمانی و با چه مقداری رخداد ادامه پیدا خواهد کرد به شرایط زمین شناسی منطقه، مکانیزم زلزله و گسل های منطقه و به مقدار انرژی که آزاد شده و مقدار انرژی که تا الان آزاد نشده است، بستگی دارد.

حسن پور ضمن تشریح اینکه  مسئله زلزله موضوعی پیچیده است، عنوان کرد: در دنیای علم زلزله شناسی هیچ موقع نمی شود نسبت به اینکه پس لرزه ها با عمق کم یا بیشتر تعداد دفعات بیشتر و کمتر رخ می دهد، ادعایی کرد. اما با توجه به شرایط خود زلزله عمق و منطقه این پس لرزه ها چند ماهی ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه در رابطه با نکات ایمنی که شهروندان باید رعایت کنند، بیان نمود: منطقه شمال غرب دائما در معرض زلزله قرار دارد بنابراین مواردی که ما باید همیشه رعایت کنیم دقت در ساخت و ساز ها است و علت اینکه تلفات احشام در زلزله اخیر زیاد بود، این بود که در سازه های محل نگه داری دام ها، دقت نشده بود.

جزئی ترین نکات ایمنی که حتی باید در چیدمان اثاثیه منزل رعایت کرد

وی اضافه کرد: ساختمان هایی که از مصالح مناسب استفاده شده و اصولی ساخته شده بودند آسیب جدی ندیدند. این مواردی است که در طولانی مدت باید رعایت شود و مسائلی که به طور روزمره باید رعایت شود عبارت است از چیدمان اثاثیه منزل، لوله های بخاری، شبکه های گاز، مرتب و محکم بودن کمد ها و محلی که قرار میگیرند باید مناسب باشد، محل خواب دور از اجسامی باشد که خطر آفرین هستند.

این استاد زلزله شناسی دانشگاه تبریز با بیان اینکه جاهایی از ساختمان که دارای ایمنی بالاتری هستند شناسایی شده و در دسترس باشند، خاطر نشان کرد: باید آمادگی لازم نسبت به قطعی برق و گاز داشته باشیم و آذوقه اولیه، چراغ قوه، جعبه کمک های اولیه همیشه آماده باشد. در کشورهایی که دائما با این پدیده مواجه هستند این موارد را آموزش می دهند، تمرین کرده و رعایت می کنند.

حسن پور در پایان در خصوص مقاومت تبریز در مقابل زمین لرزه های با شدت بالا گفت: تبریز دارای بافت های متفاوتی است و بعضی ساختمان ها مقاوم هستند اما بعضی جاها روی گسل  قرار دارند و بعضی از گسل فاصله دارند

وی افزود: تاریخچه تبریز مشخص و مبرهن است بطوریکه تبریز بر اثر زلزله های متفاوت ویران شده دوباره ساخته شده، شهر در موقعیتی قرار دارد که روی گسل بزرگ تبریز است و بنابراین تاریخچه زلزله های تبریز و بافت شهر احتمال زلزله های بزرگ وجود دارد.